Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
bion
Pentru noi dizzy este nasty doi biggrin.gif
dizzy
Daca ziceam ca ce tare e USR-ul mai erai asa suparat?
De azi incolo nu mai critic pe nimeni, sunt cuminte
Habba
Nu fa promisiuni de care nu te poti tine.
Ai tot amenintat ca nu mai aberezi si pe alte topicuri, gen ala cu primarul, ca nu mai critici, ca hau - ca bau.
Efect zero.
bucatzel
QUOTE(dizzy @ 4 Dec 2020, 11:53)
Dacian Cioloș împotriva Azomureș
Dacian Cioloș împotriva transportatorilor din România
Dacian Cioloș împotriva ajutorului pentru zonele miniere
Dacian Cioloș împotriva economiei românești
Dacian Cioloș împotriva energiei nucleare din România
Dacian Cioloș împotriva României în pandemie
*


Bai, e clar, copilu' lui Soros

Sau sa vedem, el ce zice

QUOTE(Dacian Ciolos )
De câteva zile, văd reclame plătite cu dezinformări grosolane despre așa-zise „voturi antiromânești” ale delegației USR PLUS în Parlamentul European.
Credeam că anii ‘90 au trecut și că discursul politic a evoluat, mai ales când sursa acestor campanii vine dinspre potențialii noștri viitori parteneri de guvernare, membri ai Partidului Popular European.
De exemplu, se ia un amendament marginal al grupului Conservatorilor europeni despre energia nucleară și se spune că am fi votat împotriva lui. Se „uita” însă că am votat împotrivă pentru că am propus un amendament mai bun, care susține producerea de energie curată și, în plus, insistă asupra măsurilor adecvate pentru asigurarea celui mai mare grad de siguranță posibilă atunci când vine vorba de energia nucleară.
Ca să fie clar, de principiu, USR PLUS nu votează alături de conservatorii populiști de la PiS-ul lui Kaczyński și nici alături de FIDESZ-ul lui Viktor Orban, colegii de grup politic ai PNL, PMP si UDMR. Adică nu votăm împreună cu aceia care în aceste zile blochează bugetul european viitor și bugetul de relansare economică din care România poate beneficia de aproape 80 de miliarde de euro. Tot așa cum nu votăm nici alături de comuniștii din PE sau de orice alte formațiuni de extremă și populiste.
Așa cum nu am votat nici împotriva ridicării vizelor pentru cetățenii români care vor să călătorească în SUA, și nici împotriva unei rezoluții care cerea mai puțină corupție în Bulgaria, ceea ce colegii de la PNL, PMP și UDMR au făcut.
Înțeleg frustrarea multor vechi politicieni că delegația USR PLUS a devenit, în mai puțin de doi ani, una dintre cele mai influente din Parlamentul European. Muncim însă pentru România, pentru Europa, pentru interesele europene ale țării, așa cum o să o facem curând și de la guvernare.
dizzy
"De exemplu, se ia un amendament marginal al grupului Conservatorilor europeni despre energia nucleară și se spune că am fi votat împotriva lui. Se „uita” însă că am votat împotrivă pentru că am propus un amendament mai bun, care susține producerea de energie curată și, în plus, insistă asupra măsurilor adecvate pentru asigurarea celui mai mare grad de siguranță posibilă atunci când vine vorba de energia nucleară."

E vreunul care zice " lasa gogule centrala nucleara fara sisteme de siguranta?" nu cred ca gasesti.
Pana la urma, RO are interes sa-si faca inca 2-3 reactoare au ba? Ca parca plec eu in chiloti cu ele.
Energia nucleara nu are cum sa fie curata deci e clar că ori bate câmpii, ori ne ia drept prosti.

"Ca să fie clar, de principiu, USR PLUS nu votează alături de conservatorii populiști de la PiS-ul lui Kaczyński și nici alături de FIDESZ-ul lui Viktor Orban, colegii de grup politic ai PNL, PMP si UDMR. Adică nu votăm împreună cu aceia care în aceste zile blochează bugetul european viitor și bugetul de relansare economică din care România poate beneficia de aproape 80 de miliarde de euro. Tot așa cum nu votăm nici alături de comuniștii din PE sau de orice alte formațiuni de extremă și populiste."

Deci nu contează ce conține o propunere, nu votam că sunt aia comunisti? Chiar daca o fi ceva bun, nu votam din principiu. E din ce in ce mai tare omu'. Mda, de asta aveam o părere bună. Mi-a trecut.


Bine Habba, daca vrei tu, o sa critic in continuare tongue.gif
Am inteles: orice e, nu se spune nimic de rau la USRplus.
RDK
Să știi că ai mai mult farmec când comentezi cu propriile cuvinte, chit că înghiți ideile altora pe nemestecate.
bion
Secusr e aripa corporatista a neomarxistilor nascuta din din coapsa securitatii. Liberalii infiltrati pana in adn de vechea secu i-ar vrea terminati. Oricum viitorul este globalist asa ca o forma a usr o sa ajuga la ciolan. Probabil nu clovnii de acum. Pe astia i-au racolat pe unde s-a putut si i-au bagat in fata.
Mare caracter Nicusor asta. Sa isi renege parintii😁
Anu asta nu bifez votu ca nu e cu cine. Neste tabere de secutisti vechi si noi mad.gif
bion
... asteapta nervos.gif regulamentul.gif
cristic1982
Las și eu asta aici pentru aplaudacii de serviciu (din USR):
https://www.digi24.ro/alegeri-parlamentare-...sr-plus-1413810

Evident că echipa bârna/Ghinea, care a acaparat USR-ul, a avut un singur scop: cum să își asigure încă un mandat (inclusiv prin excluderea sau marginalizarea posibililor contracandidați).
Din păcate, în USR (precum în orice organizație din România) există destui idioți utili care sunt gata să pupe un cwr, doar ca să fie mângâiați părintește de un profitor care a știut să îi manipuleze.
Acum, idioții utili din echipa năsui au găsit adversarul perfect: Nicușor Dan. Uită că dacă nu era Nicușor, nu aveau cum să îi pupe dosul lui năsui (puiul de securist).
Habba
Pai se vede din avion ca la alegerile astea au avut (printre altii) mult de peirdut.

Nimeni din USR+ nu crede ca e de vina ND pentru scorul slab la nivel nationlal. La Bucuresti au castigat locul 1, deci Nasui nu comenteaza (am impresia ca e presedinte USR+ Bucuresti).
DragosP
Nu există "președintele USR+", domnule dragă.
Habba
Pe organizatia USR Bucuresti e cu siguranta, si a fost si coordonatorul USR+ in alegeri, pe Bucuresti.
Pe partea PLUS e Vlad Voiculescu.

Daca stii tu altceva, te rog.

L.E. Sau semantica e tot ce ti-a mai ramas? blush.gif
cristic1982
Ia uite-te pe ce sectoare a performat? Cum stă față de 2019?
Conducerea USR este jalnică, scopul lor este doar de a își păstra posturile călduțe de parlamentari. Din păcate aplaudacii tot așa mor: cu speranța că le va arunca șeful vorbă caldă și un os de ros. Până acum le-au promis posturi, își onorează promisiunile sau dau tot către clica lor.
Halal politică altfel, o adunătură de oportuniști și sub mediocrii care au distrus o construcție care promitea.
.
Habba
QUOTE(cristic1982 @ 7 Dec 2020, 14:27)
Ia uite-te pe ce sectoare a performat? Cum stă față de 2019?
*


N-am date la indemana (stiu doar ca au luat ~30% si primul loc la Bucuresti) da' te rog, informeaza-ne tu. smile.gif
Si nu poti compara europarlamentarele de anul trecut cu parlamentarele de anul asta. Sunt mere cu pere. Vezi cine poate vota si mai ales in ce localitate la ambele tipuri de alegeri.
Sa aiba optiunea de vot a 30% dintre bucuresteni (repet aia cu buletin/mutatie/etc.), nu e putin lucru.

Ca voturi absolute, un dezastru, dar la fel au luat toate partidele, mai putin AUR si UDMR.
cristic1982
Exact, mere cu pere...
Ia spune-ne ce a propus USR? Ce a făcut USR în campanie în afară de mesaje contra PNL?
Ce a propus? "Mărețul" plan de guvernare a lui Ghinea nu se pune, ăla merge doar pentru idioții utili, noi, ăștialalți, avem alte așteptări de la partidul altfel.
Singurii parlamentari usr care au făcut ceva au fost dați la o parte, au preferat mediocrii pupători de mâini și securiștii wink.gif

Era să uit: cum este în diasporă? Foarte mulți nu v-au mai votat.
Habba
Sinteza la ce-a propus USR, si cu ce se pleaca la negocierea cu celelalte partide. Rupe-ti 15 minute din viata si uita-te peste el.

In ceea ce priveste marginalizarea unora, cel putin din ce am citit fiecare organizatie si-a stabilit candidatii, nu ma priveste pe mine procesul lor intern. Toata lumea zicea ca a fost transparent, poate nu a convenit tuturor, poate ca in unele locuri au fost jocuri de culise. Se intampla si astea cam pe oriunde e politica si negociere.
Dar asta nu inseamna ca sunt la fel ca USL.

QUOTE(cristic1982 @ 7 Dec 2020, 14:37)
Era să uit: cum este în diasporă? Foarte mulți nu v-au mai votat.
*


In diaspora, comparativ cu 2016, au votat cam de doua ori mai multi. Deci iarasi mere cu pere, daca te referi la europarlametare sau prezidentiale.
Diaspora da fix 6 parlamentari.

Alte nelamuriri?
cristic1982
A fost atat de transparent incat au fost nevoiti (saracii de ei) sa excluda sau sa suspende persoanele care nu faceau parte din echipa castigatoare. Nu mai spunem nimic de autobuzele cu membri votanti (cei care apar doar la alegerile interne).
Meritocratie, cum altfel.
Spunea Caramitru niste chestii destepte, din pacate nu prea au mai ramas oameni inteligenti si neorbiti de putere in USR.
DragosP
QUOTE(Habba @ 7 Dec 2020, 15:20)

L.E. Sau semantica e tot ce ti-a mai ramas? blush.gif
*


Ah. radmasa.gif
Nici măcar de semantică nu e vorba...
Habba
A?
Dar despre ce?
QUOTE(cristic1982 @ 7 Dec 2020, 14:53)
A fost atat de transparent incat au fost nevoiti (saracii de ei) sa excluda sau sa suspende persoanele care nu faceau parte din echipa castigatoare. Nu mai spunem nimic de autobuzele cu membri votanti (cei care apar doar la alegerile interne).
*


Am impresia (desi s-ar putea sa ma insel), ca procesul de vot in urma cărora fiecare filiala si-a desemnat candidații a fost electronic.
Deci ce autobuze, si mai ales pentru ce?
maho
@cristic1982: pai cine crezi ca se mai baga in politica in zilele noastre? Si de ce?
cristic1982
@Habba - delegatii au fost alesi fizic, parlamentarii au fost alesi fizic wink.gif, nu a fost nici un vot electronic
Nu mai spunem ca pe la Sibiu au suspendat niste delegati care nu erau din echipa castigatoare si nu iesea dl. barna.
Habba
Asta n-o stiam.
Imi amintisem ca am citit la un moment dat de alegerile lor interne si de votul electronic.
Dar daca tu spui, asa o fi. Te stiu de om serios. Ai cumva vre-un link, sa ma luminez si eu? Merci. smile.gif

L.E.
Din ce am citit aici, cel putin la USR a fost vot electronic pentru delegati.
"Unii dintre cei considerați „opoziția” internă au reclamat că nici măcar nu au primit linkul pentru a vota delegații."

Deci daca delegatii ii stabilesti online, votand sau nu o lista de delagati, sau niste propuneri, ma rog, ce autobuze, si mai ales pentru ce?
cristic1982
Nu sunt serios...
Habba
Observ.
DragosP
QUOTE(Habba @ 7 Dec 2020, 16:23)
A?
Dar despre ce?
*


Păi despre prostia "președintele usr+".
DannyY
Mai oameni buni, "who the fuck is captain Jack" AUR? Jur ca eu am auzit de ei abia azi-dimineata...
wolfin
Viitorul chirias la Cotroceni
Habba
QUOTE(DragosP @ 7 Dec 2020, 17:00)
Păi despre prostia "președintele usr+".
*


Semantică. Presedinte USR București, e bine?
Si copresedinte USR+ București.

Când n-ai nimic de spus la fond, te iei de formă. Bravule care ești tu brav.
DragosP
Agresivitatea nu te face nici mai interesant nici mai priceput.
Știu că înfrângerea doare, dar fii bărbat, ce naiba?
IRONICK
O mai zic din nou. Johanis este un bou. Iar Birna trebuie sa zboare din USR.
maho
QUOTE(DragosP @ 7 Dec 2020, 21:04)
Știu că înfrângerea doare
*


Pai înfrângerea e discutabila pt. toti, inclusiv pesedisti (care probabil ca prin conjunctura aliantelor vor pierde majoritatea in parlament).
Tre' sa calculam la rece.
Ciolacul e cam incoerent, ieri ii cerea lui Sica sa plece, azi cica se oftica, "e gest iresponsabil" ca pleaca. Gata bre, s-a terminat campania! Sica pleaca destul de ok per total.
DragosP
Pe mine mă lasă rece cine a pierdut sau nu.
In schimb nu prea înțeleg cum, conform cu Președintele meu, 25+15 face >50.
RDK
Ghinion
Habba
QUOTE(DragosP @ 7 Dec 2020, 20:04)
Agresivitatea nu te face nici mai interesant nici mai priceput.
Știu că înfrângerea doare, dar fii bărbat, ce naiba?
*


Înfrângerea cui? Că io n-am pierdut nimic, n-am candidat, n-am interese în politică.
Mai degrabă atitudinea ta defensivă-agresiva induce asa ceva.
Chiar, ce ai pierdut? Inafara de zilele de pauză, care ti-au accentuat sevrajul...
DragosP
Nu te lăsa copleșit de obsesii, dragul meu. Rămâi la usr. Una îți e suficientă.
Habba
Oh, lasati. Ma simt induiosat de grija ce-mi purtati. radmasa.gif

In ceea ce priveste eventuealele obsesii, poate ar trebui sa-ti revezi tu putin atitudinea, la mine nu e cazul. Din fericire, I am cool as ice.

Cum ziceam, n-am interes direct, n-am candidat, n-am pierdut, n-am castigat. Altii insa, sunt cam ingrijorati ca dispare logica non-reformista de la un punct incolo, si s-ar putea face loc progresului. Asa firav, chinuit, cum arata procentele astea...

Si oare care ar fi cel mai mare SRL din tara care ar avea de pierdut in asa dezvoltare? Ghici ghictoarea mea...
DragosP
Ok, greșeala și eroarea mea. Pace!
maho
QUOTE(DannyY @ 7 Dec 2020, 18:12)
Mai oameni buni, "who the fuck is captain Jack" AUR? Jur ca eu am auzit de ei abia azi-dimineata...
*


Pai daca nu ti-a ciordit nimeni cardul bancar, n-aveai cum sa stii de ei.

QUOTE(DragosP @ 7 Dec 2020, 21:21)
nu prea înțeleg cum, conform cu Președintele meu, 25+15 face >50.
*


+ udmr + redistribuire finala iese >50%
DragosP
A...
Păi pe dorințe și PNL-ul făcea guwernul singur. Așa, a iești căcâștigătorul și-a dat demisia de onoare...
bion
Am fugit de marxisti si la batranete vin neomarxistii cu omul nou societatea... mad.gif
radian
Bioane tot o arzi cu neomarxistii. Se poate vreun exemplu de idee inspirata din Marx in disvursul USR+?
Agrig
QUOTE(maho @ 8 Dec 2020, 09:23)
Pai daca nu ti-a ciordit nimeni cardul bancar, n-aveai cum sa stii de ei.
+ udmr + redistribuire finala iese >50%
*


+ reprezentantii minoritatilor... o intind ei ca gaia matu` si iasa, poate poate iasa si baselu si atunci e fericirea gata.
Merced
Era aia cu renuntatul la proprietati. Ma rog, am si uitat care dintre cei din USR au afirmat, parca era o domnisoara. Eu am zis mereu ca probabil era fan Star Trek unde se spune ca omul a depasit momentul in care mai simte nevoia de a aduna valori, de a cumpara chestii. radmasa.gif
radian
Acuma or fi si in USR+ copii care spun lucruri traznite, ar fi si culmea ca ei sa nu aiba specimene din astea. Ma refeream la pozitia oficiala promovata de formatiunle politice cu pricina.
DragosP
Păi vezi ce zice și face Renew-ul lui Cioloș.
radian
Ce face?
bucatzel
QUOTE(Merced @ 8 Dec 2020, 14:30)
Era aia cu renuntatul la proprietati. Ma rog, am si uitat care dintre cei din USR au afirmat, parca era o domnisoara. Eu am zis mereu ca probabil era fan Star Trek unde se spune ca omul a depasit momentul in care mai simte nevoia de a aduna valori, de a cumpara chestii.  radmasa.gif
*



Ahem... https://en.wikipedia.org/wiki/Utopia_(book)
Agrig
Si mai aproape de zilele noastre...
https://ro.wikipedia.org/wiki/Kibu%C8%9B
Habba
QUOTE(DragosP @ 8 Dec 2020, 14:45)
Păi vezi ce zice și face Renew-ul lui Cioloș.
*




QUOTE(radian @ 8 Dec 2020, 14:57)
Ce face?
*



Concret, cu subiect și predicat, link-uri oficiale dacă se poate, nu povești de popă de țară. No offence, asta e expresia. smile.gif
DragosP
Păi fac ce vor ei, eu i-am spus unde să se uite...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.