Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
neumann
mai era unu fost capitan de vas parca isi dadea demisia in 5 minute. Ce te face sa crezi ca ala care a anuntat joi ca isi da demisia luni poate uita, ca are multe griji pe cap sireacu, e greu in politica in slujba cetateanului?
RZV
Pai de n-o face, io, unu', recunosc ca am mancat pardon si nu mai postez pe topicu' USR?
E bine asa?
DragosP
Da' de la USB și-a dat demisia? Că și de acolo a zis că și-o dă.
RZV
Scrie-le un mail si vezi ce-ti raspund.
DragosP
Am înțeles. Tu nu ești curios. Ok. up.gif
RZV
Sunt. Si probabil ca imi va fi satisfacuta curioziatatea intr-un fel sau altul, in viitorul apropiat. wink.gif
DragosP
Stai calm, tu nu pupi cartelă. nono.gif
ady77
QUOTE(Serje @ 6 Sep 2016, 11:14)
Si mai conteaza si ce s-o votat...  din ce ziceau astia, era o chestie asupra careia s-au pus toti de acord si votul era doar o formalitate.
*


Nu, chiar nu conteaza ce s-a votat.


6 Sep 2016, 12:20:
Oricum asta e de pus in rama " Dintr-un mimetism prostesc, am facut exact ce vazusem ca face in dreapta mea o colega consilier, de la un alt partid, care votase in locul cuiva de la prezidiu".

Daca una din dreapta lui fura, dintr-un mimetism prostesc, se apuca si el de furat.
neumann
avem politicieni care nu-s politicieni.

Aem "simpatizanti" "postaci" care arata cu degetul ca altii ar fi pesedisti, insa e greu de gasit postari laudative la adresa PSD. Esti pesedist numai daca critici altceva decat pesedeul. Dar cand lingi pe fatsa (pardon, pe spate am vrut sa zic) o formatiune politica, "decat uniune" nu esti propagandist, nu, esti doar cetatean cu spirt civic. radmasa.gif
DragosP
QUOTE(neumann @ 6 Sep 2016, 12:21)
Dar cand lingi pe fatsa (pardon, pe spate am vrut sa zic) o formatiune politica, "decat uniune" nu esti propagandist, nu, esti doar cetatean cu spirt civic.  radmasa.gif
*


Cam la fel văd că e vorba și când îndrăznești să te îndoiești de buna credință a salvatorilor patriei: ești cu siguranță pesedist dacă nu chiar cu doctoratul făcut pe nașpa.
klaus
Baiatul ala, Dobrev, are, in opinia mea, circumstante agravante pentru ca e avocat si stie foarte bine legile si ce presupune votul in locul altuia.
Baiatul astalalt, Nicusor, are si el, tot in opinia mea, circumstante agravante, pentru ca a facut exact ceea ce critica la altii desi ei (astia de la USB, cu Clotilda de mana) se prezinta ca fiind "altfel", ca "nefacand parte din lumea politicienilor" etc.
Actiunea dovedeste:
- nu sunt alfel, sunt la fel ca ceilalti politiceni (=mintit electoratul)
- nu se dau in laturi sa incalce legea (fie ea si un regulamente de sedinta), chiar daca la un "nivel mic" (pe principiul cine fura azi un ou maine va fura un bou)
- nu sunt asa de implicati in activitatea primariei dupa cum sustin, din moment ce lipsesc de la sedinte. Agravanta lipsa exact in momentul votului. Desi poate era vorba de vreo treaba fiziologica, motiv pentru care agravanta situatia ca nu si-a luat cartela (nu a "pazit stana")

Si atata remuscare aveau de faptele lor ca nu au recunoscut decat dupa ce s-a pus o filmare doveditoare, inainte nu ar fi zis nimic...
yoncv
QUOTE(neumann @ 6 Sep 2016, 12:21)
esti doar cetatean cu spirt civic.  radmasa.gif
*


Asta nu se potrivea mai bine pe topicul despre alcoale? drunksinging.gif
Serje
QUOTE(ady77 @ 6 Sep 2016, 12:19)
Nu, chiar nu conteaza ce s-a votat.

*



Din punctul tau de vedere nu conteaza ... din punctu meu de vedere conteaza, asta ii... pe mine ma intereseaza cand ii doar o formalitate sau un vot important.
Dar de ce ceilalti care fac la fel nu's dati pe toate canalele ... si asta da? Pe aia dupa care s-o luat de ce nu-i prezinta nimeni? Sau sa zica ca o urmarit inregistrarea si altii nu o facut asa ceva ...
DragosP
QUOTE(Serje @ 6 Sep 2016, 12:47)
pe mine ma intereseaza cand ii doar o formalitate sau un vot important.
*


Fă-mă să înțeleg de ce e mai puțin furt într-un caz față de celălalt. Sau, de ce e mai puțin vinovat cel ce și-a lăsat cartela aiurea într-un caz față de celălalt.
yoncv
QUOTE(Serje @ 6 Sep 2016, 12:47)
Dar de ce ceilalti care fac la fel nu's dati pe toate canalele ... si asta da? Pe aia dupa care s-o luat de ce nu-i prezinta nimeni? Sau sa zica ca o urmarit inregistrarea si altii nu o facut asa ceva ...
*


Hai sa incerc eu o explicatie. Au fost dati si "ceilalti" pe toate canalele in decursul timpului, de atatea ori incat lumea s-a saturat si s-a obisnuit cu ideea ca asa fac toti politicienii. Diferenta e ca ce din USR zic ca ei sunt altfel, si te-ai astepta sa se si comporte altfel.
ady77
Din partea mea poate sa voteze unu' pentru toti, dar sa nu mai manance pardon ca ei e altfel.



RZV
QUOTE(neumann @ 6 Sep 2016, 12:21)
avem politicieni care nu-s politicieni.

Aem "simpatizanti" "postaci" care arata cu degetul ca altii ar fi pesedisti, insa e greu de gasit postari laudative la adresa PSD. Esti pesedist numai daca critici altceva decat pesedeul. Dar cand lingi pe fatsa (pardon, pe spate am vrut sa zic) o formatiune politica, "decat uniune" nu esti propagandist, nu, esti doar cetatean cu spirt civic.  radmasa.gif
*



Da' nici postari critice din partea ta la adresa lu' nent-tu Ponta si PSD n-am vazut, cum am vazut impotriva astora. Oare pesedeii or fi facut decat de bine?
Adica, e cam dezechilibrata balanta daca intelegi ce vreau sa spun. wink.gif

Io n-am nicio greatza sa critic pe toti cand gresesc. Da' sa-i pui in aceeasi troaca si pe astia (cel putin pentru moment) mi se pare putin cam mult.
Conform deducerii lui Klaus, sa-i ardem acum, ca stiu ei de ce, si oricum om avea motive sa ne justificam ulterior.

DA, s-a gresit flagrant, DA individul care a votat trebuie sa isi dea demisia, DA trebuie sa se vada clar in ce circumstante a fost (sau nu) influentat acest lucru de Dan.
Si mai important, precum zicea si Serje, conteaza (cel putin la impresia artistica, legal nu cred ca e vreo diferenta) pentru ce a fost dat votul respectiv, si daca se confirma aia cu inchisul votului cerut de la prezidiu.
Serje
QUOTE(DragosP @ 6 Sep 2016, 12:58)
Fă-mă să înțeleg de ce e mai puțin furt într-un caz față de celălalt. Sau, de ce e mai puțin vinovat cel ce și-a lăsat cartela aiurea într-un caz față de celălalt.
*


Daca ii cum o prezentat ei, inainte s-o discutat si o cazut toti de acord si apoi votul o fost doar o formalitate, iar astia nu puteau inchide votul pana nu votau toti care apareau prezenti.


yoncv, is altfel, deocamdata, ei inca nu o furat, dar tot politicieni raman, ca ei se prezinta altfel ... problema lor, tre sa atraga si ei prin ceva, politica fara minciuni nu exista, ii idiot cine crede ca exista asa ceva.
klaus
QUOTE(RZV @ 6 Sep 2016, 13:05)
Conform deducerii lui Klaus, sa-i ardem acum, ca stiu ei de ce, si oricum om avea motive sa ne justificam ulterior.
*


Sa avem pardon, asta e conform spuselor tale, nu ale mele!
Eu am zis sa se duca la bulau conform faptelor. Si in acest caz sunt si dovedite, si recunoscute!
RZV
Pai fa mataluta o sesizare la Parchet, pentru faptele pe care le consideri, in opinia ta (si a altora, posibil si a mea) neconforme cu legea. smile.gif
Si or face si bulau de-i gaseste instanta vinovati.

Da' nu uita sa faci astfel de sesizari in toate cazurile in care politicienii incalca cu buna stiinta regulile. Ca sa nu avem vorbe la proces.
Ca la aruncat primii cu piatra, ohooo, nu ne intrece nimeni. wink.gif
ady77
QUOTE(Serje @ 6 Sep 2016, 13:08)
is altfel, deocamdata, ei inca nu o furat,
*


Da' de unde stii matale?
DragosP
Păi n-auzi că chestia cu cartela nu se pune?
RZV
QUOTE(DragosP @ 6 Sep 2016, 13:16)
Păi n-auzi că chestia cu cartela nu se pune?
*



Sa-ti raspund si tie, in caz ca nu s-a vazut ultimul post de pe pagina anterioara (daca ai aceleasi setari ca ale mele, evident).

QUOTE(RZV @ 6 Sep 2016, 13:12)
Pai fa mataluta o sesizare la Parchet, pentru faptele pe care le consideri, in opinia ta (si a altora, posibil si a mea) neconforme cu legea.  smile.gif
Si or face si bulau de-i gaseste instanta vinovati.

Da' nu uita sa faci astfel de sesizari in toate cazurile in care politicienii incalca cu buna stiinta regulile. Ca sa nu avem vorbe la proces.
Ca la aruncat primii cu piatra, ohooo, nu ne intrece nimeni. wink.gif
*



corbex
Imi place Nicu Șordan si, mai ales, madam Clatita. Cind o vad cum deschide gura simt ca s-ar mula perfect pe doctrina mea politica.
DragosP
QUOTE(RZV @ 6 Sep 2016, 13:20)
Sa-ti raspund si tie, in caz ca nu s-a vazut ultimul post de pe pagina anterioara (daca ai aceleasi setari ca ale mele, evident).
*


Nu sunt interesat de asta, mulțumesc pentru idee.
Tu ar trebui să faci, în primul rând, tu ești susținătorul lor și ar trebui să ai interesul să-i cureți și faptic, nu doar din vorbe. Eu mă mulțumesc să chibițez și să constat tâmpenia aia cu "PSD-PNL, aceeași mizerie". Aiurea.
corbex
Nu e mizerie?
DragosP
Ba da, dar unii zice că ei sunt mai deose biți.
corbex
Stii doar ca fiecare vede cu ochelarii lui.
RZV
QUOTE(DragosP @ 6 Sep 2016, 13:25)
Nu sunt interesat de asta, mulțumesc pentru idee.
Tu ar trebui să faci, în primul rând, tu ești susținătorul lor și ar trebui să ai interesul să-i cureți și faptic, nu doar din vorbe. Eu mă mulțumesc să chibițez și să constat tâmpenia aia cu "PSD-PNL, aceeași mizerie". Aiurea.
*


Io nu trebuie sa curat faptic pe nimeni. N-am nici o obligatie, nici un contract semnat, din nici un punct de vedere.
Ca am o optiune/opinie diferita fata de altii de p'aci e clar, insa nici pe tine (sau pe altii) nu am nevoie sa-i conving de nimic (hilar, nu-i asa?).
Nu sunt eu salvatore della patria.
klaus
QUOTE(RZV @ 6 Sep 2016, 13:12)
Ca la aruncat primii cu piatra, ohooo, nu ne intrece nimeni. wink.gif
*

Rade ciob de ola sparta...
RZV
Pai io n-am mai vazut atata invresunare cand s-au dat voturile alea rusinoase prin parlament pentru Sova, Oprea, Vosganian, numaratoarea lu' Anastase, [insert anything else here], da' brusc s-a urzicat aici lumea cand a aparut cazul asta in CMB.
Decat asta remarc. Cum incearca cineva sa iasa din troaca, sa se ridice, cum il trag altii zece inapoi.
DragosP
QUOTE(RZV @ 6 Sep 2016, 13:29)
Nu sunt eu salvatore della patria.
*

Nu, clar! Tu zici și susții că ăia sunt!
QUOTE(RZV @ 6 Sep 2016, 13:32)
Decat asta remarc. Cum incearca cineva sa iasa din troaca, sa se ridice, cum il trag altii zece inapoi.
*

Pardon, s-au tras singuri. Nu i-a pus nimeni să 1. lase cartela în aparat (sanchi) și 2. să o utilizeze fraudulos.
corbex
Au sivales calea corecta sa iasa din troaca! Deja nu mai deosebesti cine grohaie de stinga si cine pentru salvarea Bucurestiului.
ady77
QUOTE(RZV @ 6 Sep 2016, 13:29)
Nu sunt eu salvatore della patria.
*


Pai mai are loc cineva de Nicu Sordan?
neumann
QUOTE(RZV @ 6 Sep 2016, 13:05)
Da' nici postari critice din partea ta la adresa lu' nent-tu Ponta si PSD n-am vazut, cum am vazut impotriva astora. Oare pesedeii or fi facut decat de bine?
Adica, e cam dezechilibrata balanta daca intelegi ce vreau sa spun. wink.gif
*



Chiar nu inteleg. Tin minte ca am criticat Ponta & Co. de exemplu cand cu Rosia Monta, cel putin. Acu' io ce sa fac, daca tu nu vezi multe..
RZV
QUOTE(DragosP @ 6 Sep 2016, 13:37)
Nu, clar! Tu zici și susții că ăia sunt!
*


Nu am sustinut vreodata ca USR sunt salvatorii tarii, sau cavaleri pe cai albi.
Ceea ce cred eu, e ca pot reprezenta o alternativa la politicienii actuali, si la felul in care e reprezentat cetateanul. Cred, de asemenea, ca e posibil sa faca mai mult si mai bine decat cei de pana acum. Cu siguranta nu o schimbe peste noapte nimic, insa se poate si trebuie inceput de undeva.
klaus
QUOTE(RZV @ 6 Sep 2016, 13:32)
Pai io n-am mai vazut atata invresunare cand s-au dat voturile alea rusinoase prin parlament pentru Sova, Oprea, Vosganian, numaratoarea lu' Anastase, [insert anything else here], da' brusc s-a urzicat aici lumea cand a aparut cazul asta in CMB.
*


Intrebarea e: s-au dat in fals? Au fost numarate si nu era nimeni in sala? A fot o fapta de votat pentru altul?
Ca aici asta e fapta, nu optiunea politica a unuia sau altuia, sau cum de fapt ar trebui sa voteze unul sau altul.

Si ziceti de mine ca am scoala in manipulare si devierea subiectului...
Pai io sunt la genunchiul broatei fata de profesionistii (la propriu) de pe aici...
RZV
QUOTE(neumann @ 6 Sep 2016, 13:41)
Chiar nu inteleg. Tin minte ca am criticat Ponta & Co. de exemplu cand cu Rosia Monta, cel putin. Acu' io ce sa fac, daca tu nu vezi multe..
*


Ma scuzi. Traiam cu impresia ca esti cumva inspre partea PSD (cel putin la simpatii politice).
Deci astept sa fii la fel de vigilent cum ai fost la RM, si pe topicul cu alegerile din 2014 din diaspora (unde ai afirmat de multiple ori, ca guvernul Ponta a facut tot ce se putea omeneste face pentru a oferi romanilor posibilitatea sa voteze). Si mai pot cauta si alte afirmatii. smile.gif
Markos
QUOTE(klaus @ 6 Sep 2016, 11:52)
Eu in locul tau as fi invocat pagina de facebook a vinovatului
*


Exact. Ultima postare e din 3 septembrie (sambata trecuta), în care anunta demisia pentru luni (adica ieri). Apoi pauza. N-o fi avut timp sa scrie icon_mrgreen.gif
RZV
QUOTE(klaus @ 6 Sep 2016, 13:43)
Si ziceti de mine ca am scoala in manipulare si devierea subiectului...
Pai io sunt la genunchiul broatei fata de profesionistii (la propriu) de pe aici...
*


It takes one to know one. blush.gif
DragosP
QUOTE(RZV @ 6 Sep 2016, 13:41)
Nu am sustinut vreodata ca USR sunt salvatorii tarii, sau cavaleri pe cai albi.
*

Cred că ai o problemă de logică. Sau nu știi despre cine vorbești.
BTW, ai habar de la ce "vine" USR? nedumerire.gif
neumann
QUOTE
Da' sa-i pui in aceeasi troaca si pe astia (cel putin pentru moment) mi se pare putin cam mult.
Conform deducerii lui Klaus, sa-i ardem acum, ca stiu ei de ce, si oricum om avea motive sa ne justificam ulterior.


Io n-am propus sa-i ardem. Ci doar sa ii ignoram, pe motiv ca ne cred prosti. Vin si se prezinta ca "altfel".

Mi-e egal daca cineva voteaza cu PSD sau PNL, de exemplu. PSd are bube, PNL-ul are PDL in componenta. Inclin la ora actuala sa cred ca Ciolos si Johannis sunt un lucru bun (pe criteriul principal de stabilitate politica). Daca insa Ciolos se inscrie in USR, e clara lucratura. Dupa cum scrie azi talpableaga, ceva cu Ciolos e cah daca se inscrie in PNL, mi se pare cea mai de bun simt varianta.
ady77
QUOTE(DragosP @ 6 Sep 2016, 13:47)
BTW, ai habar de la ce "vine" USR? nedumerire.gif
*


Frontul Salvarii Nationale?
RZV
QUOTE(DragosP @ 6 Sep 2016, 13:47)
Cred că ai o problemă de logică. Sau nu știi despre cine vorbești.
BTW, ai habar de la ce "vine" USR? nedumerire.gif
*


Sa nu legam de denumiri si amanunte.
Până ajungi la Dumnezeu te mănâncă sfinții. sleep.gif
neumann
QUOTE
(unde ai afirmat de multiple ori, ca guvernul Ponta a facut tot ce se putea omeneste face pentru a oferi romanilor posibilitatea sa voteze)


unde nu am afirmat nici macar o data lucrul asta. Afirmatia mea a fost ca altii au facut lucratura, si ca organizarea n-a fost nici mai buna, nici mai proasta ca in alte dati.
klaus
RZV, ca madam Clotilda, nu mi-ai raspuns: exemplele date de tine erau comparabile cu Nicusor? Era vorba de "vot in lipsa"?
DragosP
QUOTE(RZV @ 6 Sep 2016, 13:49)
Sa nu legam de denumiri si amanunte.
Asta e mama relativizării de pe acest topic. radmasa.gif
QUOTE
Până ajungi la Dumnezeu te mănâncă sfinții. sleep.gif
*

Iar asta e o replică din categoria "crede și nu cerceta". Adică tâmpă.
RZV
QUOTE(neumann @ 6 Sep 2016, 13:49)
unde nu am afirmat nici macar o data lucrul asta. Afirmatia mea a fost ca altii au facut lucratura, si ca organizarea n-a fost nici mai buna, nici mai proasta ca in alte dati.
*



QUOTE(neumann @ 25 Aug 2016, 11:28)
Legea electorala/hotararea de guvern privind data si ora (intervalul orar) nu permit suplimentarea in timp a scrutinului, sub sanctiuni penale.. Chiar au expicat asta, ca nu era o optiune suplimentarea nici cu 5 minute, nici cu 10 si nici cu 3 ore. Insa au zis in presa ca de dimineata sectiile au fost relativ goale si ca s-a imbulzit lumea spre final.
*



Cand am zis si eu aia ca se stia ca vor fi votanti mai multi, si se puteau organiza mai bine, etc. ai bagat-o pe:

QUOTE(neumann @ 25 Aug 2016, 10:44)
Admitem si astea. Insa, nu crezi ca o alocare a resurselor (financiare, umane) ar fi prioritara pentru imbunatatirea vietii in tara, mai degraba decat a-l ajuta pe Ionel expatul sa stea decat 2 ore la coada in loc de 5?
*



Despre ce vorbim?


QUOTE(klaus @ 6 Sep 2016, 13:52)
RZV, ca madam Clotilda, nu mi-ai raspuns: exemplele date de tine erau comparabile cu Nicusor? Era vorba de "vot in lipsa"?
*


Usurel sefule ca nu am atatea pistoale sa trag in toate partile in acelasi timp. smile.gif

Acum, la subiect, moral, exemplele date sunt chiar mai toxice.
Legal, inafara de aia cu numaratoarea lu' Anastase, nu. Desi, daca ma stradui, sigur gasesc prin ceva arhive de presa (publice, si de incredere ofcors), imagini cu voturi multiple in parlament pe diferite legi.
klaus
Deci ai argumentat cu argumente neicindente cauzei ( ca sa zic asa), fara nicio legatura.
Ca madam Clotilde.
Ma miram eu de ce esti asa fan.
Corb la corb nu scoate ochii.
RZV
Ce-s eu? Fan? Sau corb?radmasa.gif
N-are voie omu' sa aiba o opinie diferita, ca una-doua il categorisiti de fan/inoculat/spalat pe creier.
Ce oameni. laugh.gif

Si vezi de cazul Anastase pe care l-am adus (legal) in discutie, plus aminteste-ti de imagini din sesiunile parlamentului (surprinzand vot multiplu, la mai multe maini), filmate chiar de (sic!) TVR. Exemplu.
Sa nu ne dam fecioare. Atunci nu te-am vazut sa iei pozitie. Nici pe celelalte fecioare de pe topicul asta.
Vezi tu, dubla masura. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.