Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
sorin1983
"la vremuri noi...tot noi" :
https://jurnalul.ro/stiri/politica/dragos-p...per-902395.html
bgdrenault
QUOTE(maho @ 7 Jun 2022, 20:26)
Azi am văzut că una de la usr/copitala a propus ca de la anu' să se taxeze suplimentar mașinile, în funcție de norma de poluare și... Nr. de non-B. Nicușor cică nu agreează, dar să notăm o "mooie usr". Sigur, mergea și la autohtoni.
*


NU ierti pe nimeni, esti viril.

Dar masinile de epoca, n or fi excluse?
bucatzel
QUOTE(maho @ 7 Jun 2022, 20:26)
Azi am văzut că una de la usr/copitala a propus ca de la anu' să se taxeze suplimentar mașinile, în funcție de norma de poluare și... Nr. de non-B. Nicușor cică nu agreează, dar să notăm o "mooie usr". Sigur, mergea și la autohtoni.
*



Amu' sincer... am invatat deja de la Ov, ca prin Bucuresti numerele de B aproape ca sunt minoritare, ca toti prefera sa-si tina troacele inmatriculate prin localitatile de bastina. Caz in care, masura aia ar fi de bun simt, mai curios as fi cum o implementeaza.
maho
Poluarea e una (a incercat si Firea si nu i-a iesit), cu numerele s-ar putea sa fie nelegala treaba, altfel le-ar veni si altora idei sa puna vreo bariera (pt. mitici) la intrarea pe Valea Prahovei.
@bgd: faptul ca-i userista nu-i o scuza. Crezi ca imbecila stie ce-i aia "masina de epoca"?
Nu ma afecteaza, oricum am zis ca nu merg vreodata cu masina in Bucale.
RDK
Nelegală de ce?
A ajuns vreun drept să utilizezi infrastructura unui UAT cu un vehicul pentru care plătești impozit la alt UAT având posibilități de ocolire și/sau transport public?
bgdrenault
Pai in Germania e demult chestia cu placheta verde, galbena, etc
Doar ca parca se ia pe viata.
Stiu mai bine cei care stau pe acolo
IRONICK
QUOTE(maho @ 8 Jun 2022, 17:13)
Poluarea e una (a incercat si Firea si nu i-a iesit), cu numerele s-ar putea sa fie nelegala treaba, altfel le-ar veni si altora idei sa puna vreo bariera (pt. mitici) la intrarea pe Valea Prahovei.
@bgd: faptul ca-i userista nu-i o scuza. Crezi ca imbecila stie ce-i aia "masina de epoca"?
Nu ma afecteaza, oricum am zis ca nu merg vreodata cu masina in Bucale.
*


Da aia cu copii inmatriculati in Bucuresti nu deranjeaza?
RDK
Voi chiar aveți impresia că mai are vreun organ chef de muncă?
Ei pun așa niște taxe, care plătesc bine, care nu sănătate.
Uite ce fac cu parcările amenajate care stau goale fiindcă nimeni nu se leagă corespunzător de cei staționați lângă, cu încălcarea regulilor de circulație.
maho
QUOTE(RDK @ 8 Jun 2022, 18:08)
Nelegală de ce?
A ajuns vreun drept să utilizezi infrastructura unui UAT cu un vehicul pentru care plătești impozit la alt UAT având posibilități de ocolire și/sau transport public?
*


Ce sa ocolesti, daca tu mergi in localitate? Lasand la o parte "dreptul la libera circulatie" si pe navetisti, e vorba de taxa (aia pe numar), ar putea fi considerata discriminatorie. Masinile luate in leasing - cu nr. de B - in ce categorie or intra?

QUOTE(IRONICK @ 8 Jun 2022, 18:50)
Da aia cu copii inmatriculati in Bucuresti nu deranjeaza?
*


Nu cunosc.
IRONICK
Tot ce este IF etc isi inmatriculeaza copii pe Bucuresti sa ii duca la scoli bune. Corporatistilor nu le convin scolile satesti, ca doar de acolo au venit. Sa aiba copilul educatie.
RDK
Dreptul la libera circulație nu înseamnă gratuitate absolută sau niciun act a cărui procurare necesită costuri suportate fix de cetățeanul liber.
În fine, finețuri.
Soluția e curățarea intersecțiilor și a trotuarelor de mașini, indiferent de locul înmatriculării.
Dar nu avem cu cine, mai bine propunem utopii.
maho
Care "gratuitate absoluta"? Daca platesti impozit la Cucuietii din deal (ca acolo ai casa si masina) nu inseamna ca nu poti iesi (in banii aia, + rovinieta) din localitate.
RDK
Ceva frumos, nu știam:

Efectul plecărilor din USR către Reper, noul partid al lui Dacian Cioloș, e că grupurile parlamentare ale USR rămân cu un număr insuficient de parlamentari pentru a putea ataca la Curtea Constituției.
DannyY
Strategi.
marksman
M-am lămurit și de USR: partid de visători, unii și fripturiști.
DannyY
Treaba e ca eu nu vad nici o metoda de a-i scoate pe astia din scaunele lor, in afara de aia nucleara. Si-au facut sistemul atat de atent protejat, incat sunt indestructibili. Nu vorbesc de USR, ci de toti. S-au corcit intre ei de nu mai deosebesti om de porc si porc de om.
radian
QUOTE(marksman @ 16 Jun 2022, 16:58)
M-am lămurit și de USR: partid de visători, unii și fripturiști.
*



La urmatoarele alegeri pune-ti un orizont de astepatari redus si o sa ai surpriza placuta ca nu o sa fii dezamagit...

Fat Frumos calare pe calul alb joaca in aceeasi liga cu Zana Maseluta...
Gil26
tot in aceeasi liga joaca si Zmeul Zmeilor si Baba Cotoroanta... boxing.gif
QUOTE(DannyY @ 16 Jun 2022, 16:08)
S-au corcit intre ei de nu mai deosebesti om de porc si porc de om.
*


pai nici nu mai ai ce sa deosebesti, toti sunt la fel...de porc showfinger.gif
DannyY
Eu nu vreau sa-i deosebesc, eu vreau sa-i extermin.
radian
inca nu s-a inventat un sistem politic mai bun fara ei (oamenii politici). Is un rau necesar...
cristic1982
QUOTE(marksman @ 16 Jun 2022, 15:58)
M-am lămurit și de USR: partid de visători, unii și fripturiști.
*


Marea majoritate a parlamentarilor USR sunt fripturiști, iar majoritatea membrilor care îi susțin pe fripturiștii din parlament, sunt gherțoi, care așteaptă ca fripturiștii să le arunce și lor un job de consilier parlamentar. Scopul conducerii USR este să fie între 5 și 8%, astfel nu mai există concurență pentru fripturiști...
Bicicleta galbena
Eu par sa fiu singurul fraier care-i mai voteaza unsure.gif

RDK
Ești fripturist, clar excl.gif
Pardon, gherțoi mellow.gif

Parcă era și o lege cu shamingul ăsta pe criterii politice.
maho
Daca ajunge Drula sef la ei, si eu ii votez. Ciolos (&co.) e prea "moale" si oricum n-au timp sa-si faca activitate si vizibilitate suficienta pana la alegeri.
Altceva...n-ai de unde alege.
RDK
Văd oameni nerăbdători care sunt convinși că anul viitor USR (sau ce va rămâne din partid) va aduna semnăturile necesare pt înscrierea în campanie.
dandobre
QUOTE(maho @ 18 Jun 2022, 08:34)
Daca ajunge Drula sef la ei, si eu ii votez. Ciolos (&co.) e prea "moale" si oricum n-au timp sa-si faca activitate si vizibilitate suficienta pana la alegeri.
Altceva...n-ai de unde alege.
*




up.gif
cristic1982
QUOTE(maho @ 18 Jun 2022, 08:34)
Daca ajunge Drula sef la ei, si eu ii votez. Ciolos (&co.) e prea "moale" si oricum n-au timp sa-si faca activitate si vizibilitate suficienta pana la alegeri.
Altceva...n-ai de unde alege.
*


Omul cu unicornii? Era bun la transporturi, în rest m-am convins cum este cu providențialii.
RDK
Cum anticipam, se lucrează intens:

USR și REPER se acuză reciproc pentru eșecul demersului de a contesta la Curtea Constituțională legea privind protecția avertizorilor în interes public, care vizează persoanele care raportează încălcări ale legii. Rămăși fără numărul necesar de parlamentari pentru a depune contestații la CCR, cei din USR dau vina pe parlamentarii plecați din partid. De partea cealaltă, REPER transmite că „liderii USR nu au discutat” cu ei.
einstein1984
QUOTE(radian @ 16 Jun 2022, 19:57)
inca nu s-a inventat un sistem politic mai bun fara ei (oamenii politici). Is un rau necesar...
*


Zicea un nene odata ca in functii publice e bine sa vina pofesionisti in meseriile lor cu idei, isi pun planurile in aplicare apoi lasa locul altora cu idei noi. Beleaua apare cand ai oameni politici profesionisti....
IRONICK
Profesionistii nu se baga direct in politica. Un profesionist poate sa fie maxim gen consilier. Nu pierde nimeni timpul cu politica cand stie cu adevarat o meserie.
RDK
Da, avem mulți ingineri buni, se vede în jur
bion
Pe DC sunt enjeneri kklau. rolleyes.gif
einstein1984
daa, si medici unu si unu
IRONICK
si seresiti
RDK
Văd că dl. Berceanu își face campanie internă prin mina Roșia, unde ONG-ul Bankwatch, condus de un tinerel absolvent de SNSPA, a convins instanța că acordul de mediu pe baza căruia funcționa cariera avea probleme.
Evident, dl. Berceanu nu va candida niciodată în Gorj.
sorin1983
USR atacă Guvernul: Dacă un singur om și-a pierdut locul de muncă, Ciucă și Ciolacu trebuie să plece acasă
https://www.stiripesurse.ro/ionut-mosteanu-...zjuNALlA35TEe6U
plange.gif plange.gif
maho
Păi e sâmbătă, or fi acasă.
IRONICK
[attachmentid=1628140972] [attachmentid=1628140971]
bgdrenault
Votati schimbarea

https://www.hotnews.ro/stiri-politic-257288...mod-repetat.htm
RDK
Ce frumos i se arată lui Nicușor Dan bățul..
Apropo, celebra Comisie Specială de Monitorizare a Companiilor Municipale (unde lucrează reprezentații forțelor politice responsabile) mai are cam 4 luni de viață.
Companiile alea pe a căror desființare am votat schimbarea în 2020.
Ah, și pentru apă caldă wacko.gif
bgdrenault
Unde lucrau rudele lui Firea?
Deci mai lucreaza si azi, dupa 2 ani?
RDK
Dar nu doar Firea are rude, moncher
IRONICK
QUOTE(RDK @ 11 Aug 2022, 15:36)
Ce frumos i se arată lui Nicușor Dan bățul..
Apropo, celebra Comisie Specială de Monitorizare a Companiilor Municipale (unde lucrează reprezentații forțelor politice responsabile) mai are cam 4 luni de viață.
Companiile alea pe a căror desființare am votat schimbarea în 2020.
Ah, și pentru apă caldă  wacko.gif
*


Adica este ok sa dai ilegal shutdown la taraba asa cum procedeaza PSD+PNL=USL.
Nu sa o faci corect.
Cu aceeasi trantori angajati in primarie, cica trebuie sa faci treaba peste noapte.

Nu ii arata nimic, lumea l-a votat sa scape de toapa. Fata de toapa, Nicusor nu a furat.
RDK
Faci diferența între un individ angajat cu CIM și un individ cu ordin de numire în funcția publică?
Dacă da, apasă tasta #
Dacă nu, reveniți
IRONICK
QUOTE(RDK @ 11 Aug 2022, 16:08)
Faci diferența între un individ angajat cu CIM și un individ cu ordin de numire în funcția publică?
Dacă da, apasă tasta #
Dacă nu, reveniți
*


Cum, asa?

Celebrul astrolog Minerva, angajată în Banca Națională

11 Aug 2022, 16:29:
Ca ziceai de Clothide, o acuza ca a platit alta firma de salubritate si nu facturile ilegale si umflate de la romprest. Tare cuetea asta de conturi.
RDK
Bădălau e acolo, meserie

LE Cum arată bățul politic:

"Decât să se insiste pe proiecte faraonice si scumpe, fără cap și coadă, cu trenuri urbane care iau calatori de nicăieri și îi lasă niciunde (eu încă mai aștept studiul ăla origine-destinatie), mai bine ne-am concentra pe lucruri mai realizabile cum ar fi reparerea liniilor de tramvai, investitii in transportul public de calitate și proritizarea acestuia in trafic. Chestiuni mai umane, mai urgente, mai utile, mai simple. Căci de mega proiecte prost fundamentate care nu se întâmplă sau care sunt nefezabile, m-am cam săturat.
Oricum se bate pasul pe loc de doi ani, asa cum am spus că se va întâmpla încă de acum doi ani. Dacă cineva avea intenții seriose pe tema asta, măcar demara un PUZ. E prea târziu, prea putin. Just facts..
Nu s-a avansat cu nimic, bine ca nu am așteptat cu Parcul Liniei dupa iluzoriul tren urban și i-am dat înainte ca sa poată respira nițel și cartierul Militari. Decât sa vin cu scuze, mai bine cu rezultate.
Hai sa le facem pe cele realizabile si sa le facem intr-un orizont de timp decent. Hai cu Prelungirea Ghencea, hai cu cele începute."
dizzy
Când va duceți pe la el, poate vorbiți cu el sa repare intersecția asta.
E ocupata din Februarie.
RDK
Departe de mine să îi iau apărarea dar tot ce a presupus material metalic și sudură specializată a fost coșmar financiar și logistic.
dizzy
Și nu ar putea sa lase intersecția funcțională pana are tot ce ii trebuie?
O blochează după aia fix cât ii trebuie, nu 6 luni? Escavatorul ala sta degeaba .
Model de eficienta, ce sa mai vorbim...
RDK
Poate excavatorul e al companiei și oricum stătea degeaba, nu îl putea închiria undeva.
Sau e al doamnei director de la personal, chirie la staționare mai mare decât la operare wink.gif

LE Hai, fiecare la scara lui:

"A fost Curtea de Conturi (bună ziua dle. Busuoic, dle. Ilie Sîrbu, dle. Bădălău & co) în control la Primăria Sectorului 1 (a doua oară în mai puțin de un an). Minunat. N-avem nimic de ascuns. Doar că timpul petrecut cu inspectorii blochează o mare parte din activitatea funcționarilor. Și ce să vezi? N-au găsit nimic ilegal. Evident că au făcut câteva recomandări de genul: să fie bine ca să nu fie rău... Bun! Acum, consilierii PNL Sector 1 conduși de ministrul Cercetării și al Dezvoltării care refuză digitalizarea Primărei Sectorului 1 și fără studii în domeniile Cercetării & Digitalizării s-au grăbit să arunce informații false prin presa cumpărată cu subvențiile lor cum că eu aș face ilegalități. Tipic...
Stimați consilieri, vă rog să faceți rost de miliardul furat de la cetățenii Sectorului 1. Căutați bine."
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.