Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
dizzy
QUOTE(cristic1982 @ 16 Feb 2017, 02:41)
Domnilor Klaus si Sergiu puteti sa imi explicati unde e ilegalitatea? Vad ca purtati grija altora, macar aratati legea in cauza.

Si eu am iesit cu ambii copii la proteste, deci puteti sa imi faceti reclamatie daca vreti.
Sergiu, dar cand in bucuresti au oprit scolile ca e zapada, ger si mai stiu eu ce, iar in harghita sau brasov, unde e iarna mai multe de 2 saptamani pe an nu le-au oprit, iar copiii au mers prin frig si zapada, de ce ministreasa nu s-a sesizat? In plus am dat in exemplu in Brasov, nu am auzit-o pe olguta sa ceara un raport cu ce se intampla acolo.

Din pacate ipocrizia nu salveaza Romania.

Noapte buna
*



Una dintre putinele idei bune ale primaritei a fos inchiderea scolilor pe perioada zapezii.
De ce? penru ca... trafic. In cazul in care locuiesti in capitala (caci ca postac nu ai avut timp sa scrii de pe unde esti - hai ca si Vaslui e judet) ai fi vazut ca s-a circulat mult mai lejer in perioada zapezii asteia. Cei mai multi parinti fie au stat acasa cu copii, fie au plecat fara masina. In cazul in care nu ai scos capul din nisip, afla ca ca multi consateni locuiesc prin afara Bucurestiului si vin la munca aici, lasandu-si si copii pe la scolile din Copitala.
In plus, s-a redus numarul de accidentari cauzate de gheata si zapada intrucat o tarla de pensionari nu s-au mai dus sa ia copii de la scoala, sa mai arda cate o tranta.

De curiozitate, ce au invatat copii tai la proteste?
vercingetorix
QUOTE(kato @ 15 Feb 2017, 19:18)
am trait sa o vad si pe asta....... un psd-ist sadea spune de altii ca dorm prin parlament si ca sunt platiti degeaba  radmasa.gif se aplica perfect dictonul hotul striga hotii  smile.gif
*


Cine e pesedist, in mintea ta ?

QUOTE(DannyY @ 15 Feb 2017, 20:48)
Eu m-as gandi ca ar trebui sa-ti fie rusine, dar sunt convins ca nu-ti e.
*


Da, mi-e scarba ca si din impozitele mele se plateste leafa reptilei useriste ce dormiteaza ziua in amiaza mare.
Niste labe triste ce se drogau prin Vama vor acum sa conduca tara dupa ce au facut un stagiu scurt pe la oengeurile lui Soros.
Chiar mi-e scarba ca le sunt contemporan.
Hai siktir !
DannyY
Reclamatia aia la Protectia Copilului e de rasul curcilor. Pe cand fie-mea era de gradinita, abia asteptam si eu si ea sa ninga si sa iesim seara pe derdelus sau la plimbare. Dar poate ca pe atunci iernile erau fierbinti...

O alta idee de reclamatie: si-a imbaiat copilul si a riscat ca acesta sa se inece. Sigur, conform legii, reclamatia trebuie luata in seama. Dar cap mai avem? Puristi, frate...
vercingetorix
QUOTE(cristic1982 @ 16 Feb 2017, 02:41)
Si eu am iesit cu ambii copii la proteste, deci puteti sa imi faceti reclamatie daca vreti.
*


Domnu' protestatar, daca vreti sa stiti cum e cu drepturile parintilor in tarile alea unde apa calda curge permanent, ia vezi mataluta patania familiei Bodnariu din Norvegia.
Cinci copii luati de langa parintii lor de catre Barnevernet doar pentru asa zisa "indoctrinare religioasa".
Pai daca isi tineau copiii in frig la minus 10 grade celsius cat a fost zilele trecute prin piata victoriei cred ca ii deporta prin Arctica.
Asa ca zi mersi ca pesedeul e tolerant si nu te decade din drepturile alea parintesti, de dreapta.
Si culca-te mai devreme, nu mai posta la 2 noaptea pe forum, copiii au nevoie de tine sa fii fresh dimineata. icon_mrgreen.gif
cristic1982
@ dizzy - dupa cum am mai spus deja pe forum, locuiesc in Pitesti. Din raspunsul tau, mi-am dat seama ca nici macar nu intelegi ce scriu, deci orice discutie cu tine e inutila.
@ Verginico - din comentariul tau sa inteleg ca aia prin norvegia nici nu merg la scoala cand sunt -10 grade Celsius? Iar daca citesti putin mai mult ai sa iti dai seama ca se mai comit niste abuzuri pe acolo. Oricum eu am enuntat ceva legat de ce se intampla aici. Poti raspunde la subiect?
In plus cunosc niste copii care locuiesc intr-un sat din nordul judetului Arges care merg zilnic 5 km dus pana la autobuzul scolar pe carari montante, intr-o zona frecventata de ursi si lupi, indiferent de vreme, singuri si de pe la 5 ani. Pentru astia nu s-a mai sesizat nimeni.
Deci, ca sa concluzionez: protectia copilului a fost alertata de ministreasa ca trebuie sa solutioneze cazurile de demonstranti cu copii, pentru ca au tipat psd ciuma rosie, dar au uitat de problemele reale ale copiillor din tara asta. In plus mai apar si idioti care ii dau dreptate. Zicea ceva Brancusi de cum a lasat si gasit poporul asta, avea mare dreptate.

PS. Am fost fresh de dimineata si mi-am dus fetita la gradinita.
ady77
QUOTE(cristic1982 @ 16 Feb 2017, 10:29)
intr-o zona frecventata de ursi si lupi, indiferent de vreme, singuri si de pe la 5 ani.
*


Mai taie din ele...
sorin1983
3-4? radmasa.gif

riscul e mare pe "cararile montante" dar nu stiu ce sa zic...
vercingetorix
Guess what...si copiii din Alaska si din Siberia merg iarna la scoala.
Or avea un primar care ii duce cu microbuzul macar.
Pentru copiii din Arges am toata compasiunea, parintii lor ar trebui sa faca un miting la Primarie sau Prefectura pentru drepturile copiilor respectivi.
Dar nu, mai bine fac ei un miting pentru mai multa Securitate, mai mult DNA, mai multe arestari, mai multe catuse...
Dupa care se intreaba tamp de ce dracu' sufera copiii lor in viata asta.
Si pentru ca in cazul lor gandirea doare si le provoaca traumatisme, ii ajuta Sistemul : de vina e Dragnea, PSD-ul, Ponta, Iliescu, Ceausescu....asta e.
Continuati sa stati si sa tremurati prin piete desenand hashtaguri cu #rezist...cred ca nici nu meritati mai mult sa primiti in viata asta.
Capul face, capul trage.
cristic1982
@ ady77 - Daca vrei, te invit la vara in zona si poate mergi sa ii cunosti.
Sorinache vezi ca te asteapta aia la rar sa stai la rand, dar te rog sa nu mai rupi usile de data asta. Si sa nu uiti de baiatul ala feisbuc, ca poate vine si el cu tine.

16 Feb 2017, 10:46:
Virginico - se pare ca la unii bucuresteni (inclusiv tu) e mai greu cu intelesul celor scrise. Dar da inainte, inca 2 posturi si poti sa te duci la mec sa iei un hamburger.
vercingetorix
Eu inteleg perfect sensul celor scrise.
S-ar putea sa nu fim pe aceeasi lungime de unda din cauza bruiajului Sistemului Binomului.
Vox clamantis in deserto...
dizzy
Asa-i ca nu stii sa explici? Nu v-au invatat si asta la oengeuri?
Pacat, v-ar fi fost util.
miki
QUOTE(klaus @ 16 Feb 2017, 00:53)
De ce odata e buna aplicarea legii, dar altadata nu?


Pai legea buna/rea trebuie sa se aplice.
Exact la ca Dragnea.
Unu a avut foloase pentru sine din sms-uri si promisiuni de tombole, alalalt prin expunerea bebe-ului
Fiecare sa-si ia ce i se cuvine
Pentru aia cu copii mai marisori nu ctred sa fie pericol, exista conventia cu privire la drepturi;le copilului semnata inclusiv de romania art13 14 si 15

PS Sint curios, i se ia imunitatea lu plicusor dan daca o fi cerere? wacko.gif
DannyY
Observ evolutia lu' sordan asta: intai mare betivan, acum molesteaza bebelusi. In ritmul asta, cred ca intr-o saptamana violeaza o gaina, ceva.

Individul imi e antipatic. Dar vad ca unora li se pare si fioros.
maho
QUOTE(klaus @ 15 Feb 2017, 22:59)
Asa cum unii urmaresc cum isi respecta PSD programul de guvernare, presupun ca aceiasi, cu aceeasi energie, ar trebui sa urmareasca cum isi respecta si altii promisiunile. Ca sa fie cat de cat obiectiv.

Pt. asta ar trebui sa-i vedem la guvernare, nu? Deocamdata, fara a promite ceva (ca n-aveau cum si ce), "tehnocratii" s-au miscat mult mai bine (parerea mea) decat guvernele politice anterioare, mai ales ca au avut doar 1 an la dispozitie. Evident ca cine nu vrea, nu vede.

QUOTE(Serje @ 16 Feb 2017, 01:41)
idiotu și-o scos copilul noaptea în frig(că hoții) că să-și facă imagine.
Și fă diferența între o plimbare cu copilu ziua și stat cu copilu în piața noaptea pe frig.

Ce vroiai, sa-l lase singur acasa 4? icon_mrgreen.gif
cristic1982
@ dizzy ce vrei sa iti explic daca eu am scris ceva si tu ai inteles altceva (ai inteles ca eu critic ca i-a lasat pe copiii din bucuresti in vacanta)?
Plangerea a fost facuta in baza unei legi, din toti sustinatorii mandretei de guvern e cineva pe aici capabil sa arate legea? Ca am inteles ca pentru ministeasa e mai important faptul ca si-a tinut plicusor copilul la proteste decat ca o invatatoare din brasov isi umileste elevii.
Serje
Aha ... deci pt aparatorii statului de drept nu trebuie sa se aplice legile, ei is superiori.
Iar de shordan la fel, sa nu se zica nimic, ca atunci ii linsaj.
radmasa.gif
DannyY
Putea sa fie floricica dansatoarea cu puradelul in locu' lu sordan ala, ca tot asa ziceam: reclamatia aia e o stupizenie, chiar nu vede nimeni? Ca nu l-a dus in Afganistan in mijlocul talibanilor.
Poa' sa zica legea ce vrea, aici e vorba de bun-simt (cu intelesul de common sense). Mai avem creier sau avem turbioane intre urechi?
neumann
QUOTE(maho @ 16 Feb 2017, 12:47)
"tehnocratii" s-au miscat mult mai bine (parerea mea) decat guvernele politice anterioare, mai ales ca au avut doar 1 an la dispozitie. Evident ca cine nu vrea, nu vede.
Ce vroiai, sa-l lase singur acasa 4? icon_mrgreen.gif
*





QUOTE

Ministrul Fondurilor Europene, Aura Raducu, a fost fortata de catre premierul Dacian Ciolos sa demisioneze si ieri acesta si-a prezentat demisia. Insa, potrivit informatiilor detinute de ZIUAnews, Aura Raducu a fost presata de mult timp de catre Dacoan Ciolos sa acorde fonduri europene in conditii mai putin legale unor ONG-uri ale unor „baieti destepti" care isi dau cu pararea pe la televizor despre totul si despre nimic.

Intrucat Aura Raducu a refuzat sa-si dea OK-ul pentru directionarea ilegala a unor fonduri europene catre anumite ONG-uri agreate de Ciolos, aceasta a fost obligata de premier sa demisioneze. Insa, inainte de a demisiona, Aura Raducu a transmis urmatorul mesaj extrem de clar, dar cu subinteles, catre premierul Dacian Ciolos, din care reiese, cei drept mai voalat, ca a fost fortata sa demisioneze din motive care nu au legatura cu prestatia sa ministeriala:


Ulterior nu l-a adus pe Ghinea, care nu a facut decat campanie electorala si sa latre ca firmele lu ghita nu au implementat nu stiu ce software, pentru a avea motiv sa reia contractele respective?

Dar cate remanieri si schimbari nu a avut cioloj intr-un singur an? Mult joc de glezne, multe interventii si interese. Vom mai afla mai multe de acei "tehnocrati".
Serje
Orice plangere trebuie investigata, oricat de aberanta ii, si in termen de x zile tre dat un raspuns, din ce stiu.
Daca nu s-o incalcat nici o lege ... nu-i face nimic. La fel ca la ala cu laserele, s-o depus plangere aiurea, aia erau obligati sa investigheze, o investigat, o vazt ca nu s-o incalcat nici o lege ... i-o dat pace.
cristic1982
Sergiule poti arata legea aia? Ca nici ministreasa nu stia de ea, se fastacea ca nu stie ce sa zica. Evident total dezinteresata a cerut celor de la protectia copilului sa ia masurile necesare, dar legat de invatatoarea din brasov care isi jignea elevii nu s-a mai sesizat. Ipocrizie maxima atat la ea cat si la sustinatori!
maho
QUOTE(neumann @ 16 Feb 2017, 14:04)
Dar cate remanieri si schimbari nu a avut cioloj intr-un singur an?

Cate a fost nevoie. Grindeanu a demis una (ansvsa) dupa o zi. Astia de la "ziuanews" (detinatorii informatiilor explozive) nu-si permit un corector? " Aura Raducu.. ieri acesta si-a prezentat demisia. ...potrivit informatiilor detinute de ZIUAnews, Aura Raducu a fost presata de mult timp de catre Dacoan Ciolos...". Trecem peste aia cu "presatul sa-si dea demisia".
Serje
Care lege?

QUOTE
Orice plangere trebuie investigata, oricat de aberanta ii, si in termen de x zile tre dat un raspuns, din ce stiu.


Amu ca-i zice plangere/sesizare sau cum drac i-o zice... nuj.
Iar ce-o declarat țața aia nuj, din ce-am citit ieri reiesea ca o intrebat-o presa cate plangeri o fost depuse si ea spunea c-o sa ceara o evidenta de la protectia copilului, nu ca i-ar pune sa ia nuj ce masuri. Daca le-o cerut sa faca ceva ... da si tu un link sa vedem.
miki
QUOTE(Serje @ 16 Feb 2017, 15:04)
Orice plangere trebuie investigata, oricat de aberanta ii, si in termen de x zile tre dat un raspuns, din ce stiu.




QUOTE(Serje @ 16 Feb 2017, 15:37)
Care lege?
Amu ca-i zice plangere/sesizare sau cum drac i-o zice... nuj.
Iar ce-o declarat țața aia nuj,......



Uite ceva ce ar trebui reclamat deasemenea ( da au trecut peste 60 de zile tongue.gif)
user posted image

user posted image

si alt miting...
user posted image
DannyY
QUOTE(Serje @ 16 Feb 2017, 15:04)
Orice plangere trebuie investigata, oricat de aberanta ii
*

De ce, fratilor? DE CE? Ce regula tampita cere cuiva sa verifice daca apa e uscata doar pentru ca un cretin a zis asta?

Surpriza mea cea mare este ca unora li se pare normal sa fie asa...
cristic1982
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21613...n.htm?nomobile=
Uite un link Serje care mi-a aparut la prima cautare. Sunt pe telefon si mi-e greu sa caut pe net, dar sigur mai sunt. De unde deduce ministreasa ca ala si-a folosit copilul pentru a influenta deciziile autoritatilor?
Deci repet: chiar toate problemele legate de copii din tara asta au fost rezolvate, iar asta e problema de care e nevoie de interventia ministresei?
Aia de isi pun copiii la cersit, calitatea invatamantului (ca educatia reprezinta deja prea mult), calitatea serviciilor medicale pentru copii, copiii abuzati din scoli sau de parinti, calitatea emisiunilor tv la care au acces copiii etc., toate astea au fost rezolvate?


Uite inca unul:
http://m.digi24.ro/stiri/actualitate/eveni...plicatii-670660

Se mai plangeau unii pe aici de politie politica. Duduia asta, care ocupa postul de ministru, nici macar nu e capabila sa sustina si sa argumenteze o declaratie.
nasty
QUOTE(DannyY @ 16 Feb 2017, 11:34)
Observ evolutia lu' sordan asta: intai mare betivan, acum molesteaza bebelusi. In ritmul asta, cred ca intr-o saptamana violeaza o gaina, ceva.

Individul imi e antipatic. Dar vad ca unora li se pare si fioros.
*


care esti de pe langa Cluj?

Pressone.ro a gasit unul dintre autorii articolelor conspirationiste care au impanzitul netul din Romania.
unii de pe aici, citeaza idee cu idee din filozoful de la Mera...

"Despre USR, Schwartz scrie că ar ar fi o "lepră" și un "abces occidentalist" emanat de tinerii de stânga din marile orașe, care parazitează România și a căror dezvoltare nu este în interesul țării."
Serje
QUOTE(cristic1982 @ 16 Feb 2017, 15:23)
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21613...n.htm?nomobile=
Uite un link Serje care mi-a aparut la prima cautare. Sunt pe telefon si mi-e greu sa caut pe net, dar sigur mai sunt. De unde deduce ministreasa ca ala si-a folosit copilul pentru a influenta deciziile autoritatilor?
Deci repet: chiar toate problemele legate de copii din tara asta au fost rezolvate, iar asta e problema de care e nevoie de interventia ministresei?
Aia de isi pun copiii la cersit, calitatea invatamantului (ca educatia reprezinta deja prea mult), calitatea serviciilor medicale pentru copii, copiii abuzati din scoli sau de parinti, calitatea emisiunilor tv la care au acces copiii etc., toate astea au fost rezolvate?
Uite inca unul:
http://m.digi24.ro/stiri/actualitate/eveni...plicatii-670660

Se mai plangeau unii pe aici de politie politica. Duduia asta, care ocupa postul de ministru, nici macar nu e capabila sa sustina si sa argumenteze o declaratie.
*


Da macar le-ai si citit?

QUOTE
"Nu a fost niciun fel de politie din partea Ministerului Muncii si Justitiei Sociale. In subordinea noastra exista Autoritatea Nationala pentru Protectia Copilului. Abia in aceasta saptamana, cand presa a solicitat pe 544/2001 sa se precizeze numarul, atunci am trimis si noi o adresa catre autoritate. Nu am cerut Autoritatii sa ia masuri, nici nu poate sa ia, doar centralizeaza aceste sesizari, Politia este cea care identifica persoanele si amendeaza"


QUOTE(DannyY @ 16 Feb 2017, 15:02)
De ce, fratilor? DE CE? Ce regula tampita cere cuiva sa verifice daca apa e uscata doar pentru ca un cretin a zis asta?

Surpriza mea cea mare este ca unora li se pare normal sa fie asa...
*



Poate pentru ca pana nu verifica nu pot stii sigur ca unele is aberatii si poate ca unele la prima vedere pot parea aberatii dar la o investigare mai atenta reiese ca nu-i asa.
Sa nu lase la latitudinea functionarului evaluarea sesizarilor si care tre investigate si care nu... ca asta duce la abuzuri si musamalizari. O data ce sunt inregistrare si fiind nevoie de un raspuns ii un pic mai greu de musamalizat.
Si motive ar mai fi destule...
Dar doar pt ca unii profita de regula, ca se plictisesc sau au pb la mansarda... nu face ca regula sa fie proasta.
luck33ro
Astia tinerii sa ramana nedezvoltati ca sa poata vota si ei PSD cand cresc mari tongue.gif
cristic1982
Daca ai citit articolul, ar fi trebuit sa vezi ca in cazul sesizarilor punctuale (in cazul de fata este plicusor), o sa anunte politia care decide ce masuri ia. Prima interpretare a legii ar trebui sa o fara agentia si ministreasa, dar, din pacate, o interpreteaza defectuos.
Evident ca astfel se face o incalcare a drepturilor parintilor si copiilor la libera adunare, dar ce mai conteaza inca o incalcare a drepturilor omului cand tu trebuie sa aperi psd-ul cu orice pret.
ady77
QUOTE(cristic1982 @ 16 Feb 2017, 19:58)
Evident ca astfel se face o incalcare a drepturilor parintilor si copiilor la libera adunare, dar ce mai conteaza inca o incalcare a drepturilor omului cand tu trebuie sa aperi psd-ul cu orice pret.
*


N-am auzit de dreptul ăsta. Unde e reglementat?
DannyY
QUOTE(Serje @ 16 Feb 2017, 18:35)
Poate pentru ca pana nu verifica nu pot stii sigur ca unele is aberatii si poate ca unele la prima vedere pot parea aberatii dar la o investigare mai atenta reiese ca nu-i asa.
Sa nu lase la latitudinea functionarului evaluarea sesizarilor si  care tre investigate si care nu... ca asta duce la abuzuri si musamalizari. O data ce sunt inregistrare si fiind nevoie de un raspuns ii un pic mai greu de musamalizat.
Si motive ar mai fi destule...
Dar doar pt ca unii profita de regula, ca se plictisesc sau au pb la mansarda... nu face ca regula sa fie proasta.
*


Scuza-ma, dar nu m-ai convins. Spune tu, cu mana pe inima, ca sordan ala si-a molestat copilul. Poti? Eu ma ghidez dupa bunul simt si dupa morala pe care am invatat-o atunci cand trebuia. Si imi da cu virgula.
LE. Verifica tastatura, ti-a pus un "i" in plus. Si un typo la "inregistrare".
klaus
QUOTE(cristic1982 @ 16 Feb 2017, 01:41)
Domnilor Klaus si Sergiu puteti sa imi explicati unde e ilegalitatea? Vad ca purtati grija altora, macar aratati legea in cauza.
*

QUOTE(cristic1982 @ 16 Feb 2017, 15:23)
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21613...n.htm?nomobile=
Uite un link Serje care mi-a aparut la prima cautare. Sunt pe telefon si mi-e greu sa caut pe net, dar sigur mai sunt. De unde deduce ministreasa ca ala si-a folosit copilul pentru a influenta deciziile autoritatilor?
*

Acu' ca ai reusit cu un minim efort sa gasesti si singur legea, fara sa ti-o dea cineva (mura-n gura, vreau sa zic) as remarca ca da, nu au de unde sa stie daca si-a folosit sau nu copilul pana ... nu ancheteaza.
Deci care e problema cu anchetarea?
De ce ar trebui sa fie eliminata din start pe considerentul ca e gresita?
A iesit omul in strada ca guvernul sa abroge o ordonanta?
Inseamna ca a iesit in strada ca sa influenteze decizia autoritatilor? Da, ca autoritatile nu voiau.
Pana aici mi se pare ca se incadreaza.
Daca a iesiti in strada sa influenteze decizia autoritatilor si a facut acest lucru impreuna cu copilul, i-a pus pancarde copilului (nu mai vorbesc de scolarizarea in limbajul de cartier pe care o poti face unui copil la o astfel de manifestatie), l-a folosit pentru atingerea scopului de influentare a autoritatii, atunci e incalcare de lege.
De art. 27 al.4 din legea 272/2004
miki
QUOTE(ady77 @ 16 Feb 2017, 21:39)
N-am auzit de dreptul ăsta.  Unde e reglementat?
*




QUOTE
Art. 15
1. Statele părți recunosc drepturile copilului la libertatea de asociere și la
libertatea de întrunire pașnică


din Conventia cu Privire la Drepturile Copilului pe care Romania a semnat-o
corbex
Ca aici?
ady77
Zi și articolul că-s pe telefon.
luck33ro
ultraj si instigare cu copii contra autoritatilor statului radmasa.gif

16 Feb 2017, 22:05:
QUOTE(DannyY @ 16 Feb 2017, 10:02)
Reclamatia aia la Protectia Copilului e de rasul curcilor. Pe cand fie-mea era de gradinita, abia asteptam si eu si ea sa ninga si sa iesim seara pe derdelus sau la plimbare. Dar poate ca pe atunci iernile erau fierbinti...

O alta idee de reclamatie: si-a imbaiat copilul si a riscat ca acesta sa se inece. Sigur, conform legii, reclamatia trebuie luata in seama. Dar cap mai avem? Puristi, frate...
*


prostanaci sau abuzatori, nu puristi...
ady77
Miki, acum pune și punctul 2 wink.gif
luck33ro
Drepturile omului (acolo intra specia umana - chiar si pesedeii) sleep.gif
ady77
Păcat că nu ți se aplică și ție.
miki
QUOTE(ady77 @ 16 Feb 2017, 22:06)
Miki, acum pune și punctul 2 wink.gif
*




QUOTE
2. Exercitarea acestor drepturi nu poate fi îngrădită decât de restricțiile
prevăzute în mod expres de lege și care sunt necesare într-o societate democratică, în
interesul securității naționale, al siguranței sau ordinii publice ori pentru a proteja
sănătatea publică sau bunele moravuri ori pentru a proteja drepturile și libertățile
altora
.
cristic1982
@ klaus - cum au influentat, prin prezenta copiilor la miting, decizia autoritatilor?
Cum mai e cu art. 15 alineatul 1 din conventia aia?
In plus ANPC trebuie sa faca intai o ancheta in urma careia sa decida daca a fost incalcata legea (lucru pe care nu l-a facut, ci s-a pozitionat direct fara analiza, la cererea ministresei) si, in functie de rezultat, sa alerteze sau nu organele abilitate sa aplice legea (politia in cazul de fata).
Imi miroase putin a abuz in serviciu aici. In locul lui plicusor as baga niste plangeri penale...

Asta era problema major in tara legata de copii, deci interventia ministresei se impunea...
Nu mai zic de alin.5 din art. 27 (legea 272/2004) ca nu il ia nimeni in serios, dar acolo nu conteaza, ca oricum partidul te doreste prost.

Ca tot vorbesc unii pe aici: daca erau in norvegia, peste 50% din copiii votantilor psd erau deja in grija statului.
klaus
Io zic ca aici ne aflam exact la restrictii prevazute in mod expres de lege.
Interdictia de a folosi copii pentru influentarea deciziilor autoritatii.
cristic1982
La care din alea se incadreaza?
klaus
La alea care trebuie
miki
QUOTE(klaus @ 16 Feb 2017, 22:18)
Io zic ca aici ne aflam exact la restrictii prevazute in mod expres de lege.
Interdictia de a folosi copii pentru influentarea deciziilor autoritatii.


care dintre
QUOTE
în interesul securității naționale, al siguranței sau ordinii publice ori pentru a proteja sănătatea publică sau bunele moravuri ori pentru a proteja drepturile și libertățile
altora.
ar intra la ce zici tu? blink.gif
cristic1982
Da, se refera la drepturile si libertatile altora: libertatea de a fura si a nu fi pedepsit ca esti la putere si iti dai legi pe plac!
klaus
QUOTE(miki @ 16 Feb 2017, 21:22)
care dintre  ar intra la ce zici tu?  blink.gif
*



pe legea romaneasca da
cristic1982
Deci legea romaneasca incalca o conventie semnata de Romania.
klaus
QUOTE(cristic1982 @ 16 Feb 2017, 21:22)
Da, se refera la drepturile si libertatile altora: libertatea de a fura si a nu fi pedepsit ca esti la putere si iti dai legi pe plac!
*


Evident!
Cum ar fi sa fii primar, sa faci acte false si sa iei ilegal o casa.
Sau sa dai ilegal niste imobile, din calitatea de primar, organizatiei pe care o conduci tot tu.
cristic1982
Sunt de accord, fara nici o obiectie, ca cei care au facut asta (iohanis si basescu de exemplu) sa fie condamnati la maximul prevazut de lege inmultit cu 2 pentru faptul ca atunci cand ocupi o funtie publica trebuie sa fii responsabil. Cam cum scrie in codul penal francez, ala pe care il dai exemplu, dar atunci cand e vorba de fesenei o dai cotita ca politie politica.

Dar hai sa ramanem la incalcarea legii prin aducerea copiilor la proteste.
Carei parti din articolul 15 din conventie ii corespunde ceea ce e scris in legea romaneasca?
Chiar toate problemele legate de copiii din tara asta au fost rezolvate, incat asta cu participarea la protest sa fie ultima si sa fie nevoie de interventia ministresei pentru solutionare?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.