Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
IRONICK
QUOTE(Marty @ 15 Apr 2021, 15:36)
@Habba & IRONICK, ca vad ca tot p-a voastra o tineti: nu e normal sa-ti sari seful/sefii in halul ala! In orice organizatie, chiar daca esti for decizional pe felia ta, tot iti informezi sau consulti seful/sefii, ba chiar si echipa/colegii.
*


Ma frend, nu s-a facut pe ascuns nimic, s-a discutat anterior de asa ceva.
RDK
Eh, așa învață unii că orice discuție se termină cu o minută.
bgdrenault
Sa stam linistiti, urmeaza si mai bine
Diplomele lucreaza. Purtatorii de rucsacei sunt la datorie.
bion
Cristinele. Tanti aia de la usr e egzapt absolvent de scoala poolii le BV de ci nivel sub 0. tongue.gif Ca a stat cu famelia pe banii elvetienilor nu e un titlu de glorie.De obicei la burse din astea se trece ca gasca prin apa. Mai ales daca nu optezi sa prestezi in tara respectiva.
Vad ca ai o frustrare mare cu spaga la felceri. O fi fost ceva cu un ginecolog care a monitorizat o sarcina aluata banu si a zis ca o sa fie un copil deshtept.

Pandemia in RO merge bine. Numai aia din ATI si mortii nu vor sa se alinieze la raportari. sad.gif
Habba
QUOTE(Habba @ 15 Apr 2021, 13:29)
Ripitaftarmi: Marosvásárhely.
*


Dacă nu înțelegi maghiara, na, Târgu Mureș. Acolo a absolvit tanti aia profesionala.
Una foarte decentă de altfel.
IRONICK
QUOTE(RDK @ 15 Apr 2021, 17:21)
Eh, așa învață unii că orice discuție se termină cu o minută.
*


S-a terminat cu tot ce trebuie. Daca era PSD, sarea toata lumea cu fundul in sus. Desi PNL este o mizerie mult mai mare.
Marty
QUOTE(IRONICK @ 15 Apr 2021, 18:15)
Desi PNL este o mizerie mult mai mare.
*

Mnu, penele si pesede i-aceasi mizerie!
RDK
Or fi nasoi, dar sunt relevanți în politică.
bion
In linkul pus de un coforumist scria de BV. Daca e Tg. Mures e ok . Facultatea nu persoana. biggrin.gif
Aia acu cel mai spital e de obicei la privatii cu costuri mari care isi permit sa cumpere de toate.Si triaza pacientura.In mod sigur nu asigura urgente etc. Ca atunci bagi crocozauri in toate crapaturile si ungherele.
Chiar si la renumitul Szeged unde fac eforturi sa tina stachete igienei cat mai sus se intampla multe. Nu mai zic de clinicile cu steif din D.Am cativa prieteni care au patimit si patimesc la greu in urma unor nosocomiale nemtesti achizitionate pe bani grei. blush.gif
bgdrenault
QUOTE(IRONICK @ 15 Apr 2021, 18:15)
S-a terminat cu tot ce trebuie. Daca era PSD, sarea toata lumea cu fundul in sus. Desi PNL este o mizerie mult mai mare.
*


Hopa........ptiu, ptiu
Habba
QUOTE(Habba @ 15 Apr 2021, 15:50)
Acum nu-sh daca PM trebuie sa isi dea formal acordul intodeauna pe absolut toate ordinele tehnice de ministru de prin toate ministerele, sau l-o fi gasit doar pe Vladut fara basca. Ca-l cam urmarea.
*



De aici:

Premierul nu a precizat de ce ordinul Ministerului Sănătății trebuia să treacă prin CNSU.
În legislația în vigoare nu există o astfel de prevedere explicită. Între atribuțiile CNSU nu se regăsește avizarea sau aprobarea ordinelor miniștrilor. În plus, Codul administrativ prevede că, în exercitarea atribuțiilor ce îi revin, ministrul emite ordine și instrucțiuni cu caracter normativ sau individual, iar „aprecierea necesității și oportunitatea emiterii actelor administrative ale miniștrilor aparțin exclusiv acestora”.


Mai mult, Legea 136 din 2020, care a reglementat carantinarea și izolarea, conferă Ministerului Sănătății principalul rol de decizie în contextul pandemiei: „Ministrul sănătății instituie prin ordin modalitatea de aplicare a măsurilor prevăzute în prezenta lege, în vederea prevenirii și limitării îmbolnăvirilor cu agentul înalt patogen”.


Deci n-a avut bască.

IRONICK
QUOTE(Marty @ 15 Apr 2021, 18:23)
Mnu, penele si pesede i-aceasi  mizerie!
*


Erau la fel pana anu' trecut, dar PNL a reusit sa ii depaseasca in forta.
cristic1982
QUOTE(bion @ 15 Apr 2021, 18:08)
Cristinele. Tanti aia de la usr e egzapt absolvent de scoala poolii le BV de ci nivel sub 0.  tongue.gif Ca a stat cu famelia pe banii elvetienilor nu e un titlu de glorie.De obicei la burse din astea se trece ca gasca prin apa. Mai ales daca nu optezi sa prestezi in tara respectiva.
Vad ca ai o frustrare mare cu spaga la felceri. O fi fost ceva cu un ginecolog care a monitorizat o sarcina  aluata banu si a zis ca o sa fie un copil deshtept.

*


Sa inteleg ca cineva a monitorizat o sarcina acum +60 de ani si a dat chix? ohmy.gif
maho
QUOTE(bion @ 15 Apr 2021, 19:37)
In linkul pus de un coforumist scria de BV. Daca e Tg. Mures e ok .

Pe la profesionalele mai de soi, se parcurge si textu' nu doar titlul. Din paragraful 2:
QUOTE
Andreea Moldovan a absolvit Medicina la Târgu Mureș, în 1998, cu media 9,61, iar în anul 2009 a devenit Bursieră de Excelență a Societății Internaționale de Boli Infecțioase, în Elveția.
cristic1982
Lasati, daca nu a mancat carte pe paine cu ceilalti felceri spagari, normal ca este nasoala.
bion

Daca dai din casa e treaba talica icon_mrgreen.gif
Si acum fugi la oliță la țiți si la somnic ca maine dimi ai de lucru la nisip.
Pentru tanti asta(pentru tine), era o palarie cam mare
cristic1982
Oho, am atins un punct sensibil, spaga. Ia spune tale, cat mai merge plicul la tine?
Inainte sa spui ca nu iei sau ca nu ai luat niciodata, uita-te in oglinda, fa-ti cruce si spune cu mana pe inima asta tongue.gif.

PS. La primul plod am dat spaga (asumat), la al doilea am preferat sa merg la privat. La privat mi-am adus aminte cum arata unele spitale publice prin vest, nu jegurile de la noi pastorite de felceri care au mancat carte pe paine si acum se dau dumnezei pe pamant si il injura pe unul care a incercat sa faca ordine in cocina lor wink.gif.
bion
Nu am conditionat, cerut nimic.E o chestie de familie.
Vad ca pb e o marota la tine probabil ca clanul a visat o viata, șpagă. Dar numai a dat, si probabil degeaba. Si cum se cheama ala care da radmasa.gif
On topic. Tanti nu poate depasi nivelul unui spitălas provincial. O epidemie la nivel national cere alta anvergură. Asta si VV si multi dintre ministri, cel putin MS.
Asa ca sa inveti si tu ceva. Nu ca ai putea. Tot ce s-a facut in sistemul sanitar de prin 1994 incoace nu sunt decat punct cu punct temele stabilite de FMI si BM atunci. Indeplinite mai bine sau mai rau.
BBC
QUOTE(maho @ 15 Apr 2021, 14:10)
In trecut (2013), cand tipa era responsabil cu preventia infectiilor nosocomiale la un spital privat de p-aici, spitalul ala a fost declarat cel mai curat din Europa. Si nu de ai nostri.



Cand in spital nu intrau decat cazurile selectate si testate bine inainte de intrare, e normal sa iei premiul I cu coronita.
La primul semn de "neregula" pacientul era respins.
E usor sa faci calitate cand iti selectezi la sange "clientii".
IRONICK
S-a gasit scuza, este privat. Alte spitale private nu au putut sa obtina acelasi titlu.

15 Apr 2021, 21:40:
Brașovenii au așteptat-o cu flori pe Andreea Moldovan în fața Spitalului de Infecțioase, în semn de respct
Masturbatoarea PSD-ului nu este primita cu flori?
Bicicleta galbena
E primita cu un dildo xxxl! radmasa.gif


IRONICK
QUOTE
Aflăm azi de la dl Cîțu că l-a supărat un ordin de ministru deși știa conținutul acestuia fiindcă se lucrase cateva săptămâni pe acest subiect,  inclusiv în CNSU.
Apoi mai aflăm că dânsul crede că Vlad Voiculescu l-ar fi emis nelegal întrucât nu a avut aprobarea CNSU deși legislația nu-l obliga pe ministrul sănătății să aibă o asemenea aprobare.
Astfel, conform prevederilor legale, CNSU nu aprobă sau avizează ordine de miniștri.
Mai mult, Codul Administrativ, art 57, Alin 5) prevede că miniștrii sunt cât se poate de autonomi în exercitarea atribuțiilor, respectiv " aprecierea necesității și oportunitatea emiterii actelor administrative ale miniștrilor aparține exclusiv acestora."
Așadar dle premier, trebuie să publicați raportul pe baza căruia ați luat decizia de demitere a d-lui Vlad Voiculescu fiindcă v-ați asumat singurel aruncarea țării în criză ( ca și cum nu aveam una foarte gravă deja).

Cum ziceam, Cirtzu se ocupa cu minciuna si manipularea.

Oriniul dat de VV si AM stabileste regulile de calcul ale incidentei. Nu MS carantineaza.
Dar baronii locali nu pot sa mai faca misculatii din pix.
Habba
Ce bine ar fi fost dacă mi-ai fi citit posturile.
N-ai fi repetat aceleași concluzii câteva ore mai târziu. wink.gif
bgdrenault
esti userist, deci nu esti credibil radmasa.gif
maho
QUOTE(BBC @ 15 Apr 2021, 22:24)
Cand in spital nu intrau decat cazurile selectate si testate bine inainte de intrare, e normal sa iei premiul I cu coronita.
La primul semn de "neregula" pacientul era respins. 
E usor sa faci calitate cand iti selectezi la sange "clientii".
*


Intamplarea face ca am trecut printr-o interventie chirurgicala in cladirea aia (sunt 2 spitale), n-a fost deloc cum zici. Nu m-a "selectat" nimeni, a fost impecabil. wink.gif
Marty
CUM, AI TRADAT SPITALU' MILITAR???? blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif
dizzy
In tot USRPLUS nu se gaseste nimeni altcineva de pus ministru al boalelor?
Spre binele tarisoarei, ofcors?
maho
QUOTE(Marty @ 16 Apr 2021, 09:18)
CUM, AI TRADAT SPITALU' MILITAR????  blink.gif  blink.gif  blink.gif  blink.gif  blink.gif
*


Pt. ce-am avut atunci nevoie, da, a fost de preferat.
Marty
QUOTE(dizzy @ 16 Apr 2021, 08:20)
In tot USRPLUS nu se gaseste nimeni altcineva de pus ministru al boalelor?
*


Io as pune-o pe madam Moldovan, sa faca Citzu criza de apoplexie. biggrin.gif
dizzy
iti dai seama ca face plici cheliosu-pletosu
biggrin.gif
Marty
Si ca sa-i dea fatala, Moldoveanca il pune pe Vivi secretar de stat. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Habba
QUOTE(bion @ 15 Apr 2021, 21:01)
Nu am conditionat, cerut  nimic.
*


Asta e ca si aia lu' Basescu ca nu a lovit copilul cu pumnul. rolleyes.gif

Cunosc cativa medici care zic la fel, dom'le eu nu cer nimic, daca pacientii dau, sa fie primit (si au buzunarele doldora de plicuri). Si toti dau, ca asa le transmit asistentele "ca sa fie bine". Si doctorii n-au nimic impotriva sa perpetuze obiceiu', ca doar ei nu cer nimic direct si nici nu conditioneaza actul medical. icon_mrgreen.gif


QUOTE(Marty @ 16 Apr 2021, 08:37)
Si ca sa-i dea fatala, Moldoveanca il pune pe Vivi secretar de stat.  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
*


Asta ar fi kkrea Troii... radmasa.gif

Sau sa-l re-nominalizeze pe Vladut ca MS. icon_mrgreen.gif


QUOTE(bgdrenault @ 16 Apr 2021, 01:21)
esti userist, deci nu esti credibil radmasa.gif
*


Nu-s userist dom'le. Is doar spectator.
cristic1982
@Habba up.gif
radmasa.gif
Ca toti felcerii iubitori de hartie/plastic de bacnote, normal ca nu il placea pe Vladut, ii era frica ca arata hidra pe care o pastoresc. Astora le plac manjiti de-ai lor, ca asa le pot bate obrazul.
radian
De curiozitate, aveti careva idee ce specializare are Bion? Va spun eu, una care il "fereste" de riscul plicului asa ca nu mai mancati c/a/cat cu polonicul.
IRONICK
QUOTE(Habba @ 15 Apr 2021, 22:43)
Ce bine ar fi fost dacă mi-ai fi citit posturile.
N-ai fi repetat aceleași concluzii câteva ore mai târziu. wink.gif
*


Nu am pus pentru tine. Repet pentru cine insista.
QUOTE(radian @ 16 Apr 2021, 08:48)
De curiozitate, aveti careva idee ce specializare are Bion? Va spun eu, una care il "fereste" de riscul plicului asa ca nu mai mancati c/a/cat cu polonicul.
*


Lasa-i, ca habar nu au.
Habba
QUOTE(radian @ 16 Apr 2021, 08:48)
De curiozitate, aveti careva idee ce specializare are Bion? Va spun eu, una care il "fereste" de riscul plicului asa ca nu mai mancati c/a/cat cu polonicul.
*


Da' ce dom'le l-am acuzat io pe Nea Bion ca ia spaga? Ia te rog sa-ti masori cuvintele...
Nu, am scris si io ce-am intalnit pe unde am mers, si am facut nitica analiza pe text. Atat.
radian
Nu l-ai acuzat direct dar ai facut aluzii mai mult decat stravezii...

Asa ca nu stiu care din noi ar trebui sa-si masoare cuvintele.
bion
QUOTE(maho @ 16 Apr 2021, 09:16)
Intamplarea face ca am trecut printr-o interventie chirurgicala in cladirea aia (sunt 2 spitale), n-a fost deloc cum zici. Nu m-a "selectat" nimeni, a fost impecabil. wink.gif
*


In mod sigur a fost o operatie la rece programata din timp nu in urgenta. 99% din privati nu fac interventii de urgenta sau politrauma.Acolo ai ceva timp sa studiezi mercurialul si sa te hotarasti daca mergi sau nu la altii.Nu e aglomeratie pe paturi. E cu programare ,cand poate dom doctor.

Cat despre trambitatele reforme sanitare din ultimii 30 de ani am spus cine a dat caietul de sarcini.Cand o sa apara concurenta serioasa pe piata asigurarilor o sa se reduca si coruptia.. Adica o sa dispara gainariile si o sa fie ca in vest spaga barosana a celor cu multi bani . Despre asta daca sunteti cuminti va povestesc alta data.
Ady multam . Nu pun la ficat ricanarile mai ales cand vad de unde vin.

On topic. Inca un rateu maret la MS . Al 25-lea. Doi de la TM.
bucatzel
Radian, era altu'. Merci ca mi-ai atras atentia.

QUOTE(cristic1982 @ 15 Apr 2021, 20:42)
Oho, am atins un punct sensibil, spaga. Ia spune tale, cat mai merge plicul la tine?
Inainte sa spui ca nu iei sau ca nu ai luat niciodata, uita-te in oglinda, fa-ti cruce si spune cu mana pe inima asta tongue.gif.
*



Incerc iarasi o treaba. Ori se scriu niste scuze credibile in urmatoarele 24 de ore, ori apas pe butoanele alea in plus la care am acces p-aci. Alegerea iti apartine.
maho
QUOTE(bion @ 16 Apr 2021, 10:36)
In mod sigur a fost o operatie la rece programata din timp nu in urgenta. 99% din privati nu fac interventii de urgenta sau politrauma.Acolo ai ceva timp sa studiezi mercurialul si sa te hotarasti daca mergi sau nu la altii.Nu e never aglomeratie pe paturi. E cu programare cand poate dom
*


Pt. mine a fost urgenta: melanom, s-a dovedit dupa ca a fost "in situ".
Am discutat intr-o zi cu medicul, a 2-a zi m-am programat acolo pt. interventie, a 3-a m-a rezolvat. Fara spitalizare, ca nu era nevoie, da' nu-s chior, am vazut conditiile cat am bantuit p-acolo (si de astea era vorba, nu de tipul spitalului).
Au conditii misto si preturi pe masura, normal ca astea sunt legate si de competente. Daca n-avea mana buna, acum nu mai scriam p-aici.

bion
Acu, daca ai crezut tu ca pe bani multi bisturiul taie altfel iti garantez ca te inseli. icon_mrgreen.gif
Iti spune unu care lucra si/si de 25 de ani.Cunosc pe dinafara ambele sisteme.
maho
Pai nu m-am dus acolo pt. ca "bani multi" (nici n-au fost asa multi, si ~ 1/2 a fost analiza histo, la Cluuj), ci pt. ca la "stat" pana ma programau se schimba stadiul probabil.
Oricum, suntem offtopic. Nu inteleg de ce discutam de AM (ca de la ea a plecat discutia) aici, ca nu-i membra de partid.
Marty
Daca AM ar vrea s-o arda pe razbunare, ar trebui sa iasa si sa zica "Mie mi-a zis chelu' pletos sa trimit ordinul ala". Sa vezi atunci mwi ireversibile.
miki
QUOTE(IRONICK @ 15 Apr 2021, 22:58)
Cum ziceam, Cirtzu se ocupa cu minciuna si manipularea.

Oriniul dat de VV si AM stabileste regulile de calcul ale incidentei. Nu MS carantineaza.
Dar baronii locali nu pot sa mai faca misculatii din pix.
*


Aaaaa, decit intreb: carantina nu are legatura cu limitarea unor derepturi, precum dreptul la libera circulatie?
Si incaodata decit intreb: in caz ca raspunsu-i da, poate un ordin in ed ministru sa modifice ceva ce are atingere cu aceste drepruri?
Si mai incaodata decit intreb: puteti sustine careva de pe aici ca ordinu ala fu 100% legal?! ( adica are vre unu cunostiinte de tehnica legislativa si drept constitutional sa poata raspunde clar....)
maho
Tot ce nu-i ilegal, e legal. rolleyes.gif
bion
Cand e cu razboi ,epidemii una alta se cam supenda multe asa zise drepturi inalienabile. A la guerre com ala guerre cool.gif
Si eu ma intreb daca orice pixda de secretar de stat poate da asemenea ordine.
tatabobu
Da, poate, eventual i se pot delega atributii pentru asta si tot poate. Emitentul ordinului e ministerul, nu ministrul.
bion
Si ala chelpletos care sta in capulamasa nu tre sa stie ce emit subordonatii? Intreb pentru un prieten
ady77
Vorbim discutii!
Nu poti fi atat de imbecil ca ministru, sa ai luni sedinta de coalitie cu tema principala executarea ta, iar marti sa dai un ordin fara sa informezi primul-ministru....
Marty
QUOTE(ady77 @ 16 Apr 2021, 12:16)
Vorbim discutii!
Nu poti fi atat de imbecil ca ministru, sa ai luni sedinta de coalitie cu tema principala executarea ta, iar marti sa dai un ordin fara sa informezi primul-ministru....
*

Daca-i intrebi pe habba sau pe IRONICK, cica-i normal.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.