Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
IRONICK
QUOTE(bion @ 8 Sep 2022, 15:41)
Ptr. Ironick
*

Am zis ca asta cu tiru' poate sa fie doar o coincidenta, nu o consecinta.

8 Sep 2022, 16:20:
Polițiștii argeșeni anunță că, joi, pe o stradă din localitatea Ștefănești, un bărbat a găsit o sumă de bani pe care a dus-o la secție. Întrucât proprietarul banilor nu poate fi identificat, polițiștii transmit public celui care știe că i-a pierdut să revendice suma.

Sigur nu era PSD/PNL-ist ala de a gasit banii.
IRONICK
QUOTE(RDK @ 7 Sep 2022, 21:34)
Ionuț Moșteanu, la un an de la ieșirea USR de la guvernare:
"Dacă mai rămâneam, Cîțu urma să-i demită pe Drulă și pe Ghinea. USR a trecut printr-o perioadă mai complicată, dar s-a stabilizat și este pe direcția bună"

Pe anul 2021, dl. Moșteanu a încasat 140k ca bugetar (parlamentar), iar soția 36k ca privat (angajat la firma X), ceea ce arată încă o dată cât de mari sunt salariile la stat față de mediul privat.
Bine, dl. Moșteanu a încasat și 377k dividende de la firma X dar hei ce ne facem cu salariile bugetarilor?
*




Am ceva pe gustul tau, nu ca fraerul asta care munceste.

[attachmentid=1628142003]

Tot sistemul sanitar este plin de capuse. Normal ca VV nu era bun.
Nu mai puteau sa furw din cauza lui.

bgdrenault
Tot la Vladutu iti e gandul?

Vladutu oare de unde producea bani?
Lasa, ca vine el inapoi, banuiesc ca te vei duce la vot.
RDK
Normal că nu îl poate uita, a declarat venituri pe anul 2020 vreo 4.000 lei, așa arată un om cinstit
bgdrenault
Hmm, banuiesc ca asa isi mai ia si el un costum
Cravatele le are mostenire
De la bunicul
IRONICK
Hai, la furt, pardon, la munca xu voi.
bgdrenault
Am furat destul azi.
Mai lasam si pe altii
RDK
Acum 1 an, la demisie:
"Politicienii vor creșterea salariului minim brut pentru a ne lua mai mulți bani din buzunar și a-și crește propriile venituri.
Creșterea salariului minim brut este o armă a statului pentru a lua mai mulți bani din privat. Salariul minim care contează este salariul minim net. Acela care ajunge să fie mic pentru că statul îți ia jumătate din el", a notat Claudiu Năsui.

Azi:
Cu 505 voturi pentru, 92 împotrivă și 44 abțineri, Parlamentul a adoptat miercuri o nouă legislație privind salariile minime adecvate în UE.
Legislația UE, convenită cu Consiliul în iunie, urmărește să amelioreze condițiile de viață și de muncă ale tuturor lucrătorilor din UE, precum și să promoveze progresul economic și social. În acest scop, ea stabilește cerințe minime pentru caracterul adecvat al salariilor minime prevăzute de legislația națională și/sau de acordurile colective și ameliorează accesul efectiv al lucrătorilor la protecția salariului minim.

Urmează USROEXIT ?
axabrt
E bine că a crescut
Domnu președintele nostru are salariu egal cu multiplu de 12 salarii minime
Deci încasează dintre un foc 6000 net.
Asta da creștere.

Prostul platit pe salariu minim ia decât 400 lei. Na
RDK
Parcă și amenzile icon_mrgreen.gif
maho
Parcă și ciolacul susține ăia 3k salariu
Minim.
RDK
Ursula zice că vin alea 2.6 mld euro din PNRR despre care Ghinea se bucura acum o lună că nu mai vin, că scheme, că să vezi etc.
Ghinion blush.gif
nasty
https://www.fanatik.ro/proiect-de-cod-elect...artide-20184558

Nu trece proiectul!
RDK
Dacă norma de reprezentare este dată de lege (1/X senatorii, 1/Y deputații), când se votează în plenul camerelor reunite despre ce normă de reprezentare mai vorbim? (vot egal, adică X=Y)
IRONICK
QUOTE(nasty @ 26 Sep 2022, 20:29)

Normal ca nu trece, ai vazut tu parlamentari USL care sa isi taie fondurile?
RDK
Între 2 băi cu apă fierbinte (eu nu am intrat în politică ci mi-am pus centrală), observ că mesajele USR sunt fie tip Firea (primarul de la sectorul 2 nu se mai oprește din bâlciuri) fie tip resemnare și demobilizare.
Cum mecanismul electoral e același, demobilizarea va avantaja partidele mari, fix alea cu care luptă blush.gif

LE
Fostul senator USR de Suceava Gheorghiță Mîndruță s-a înscris în PSD, adeziunea acestuia fiind aprobată de filiala municipală PSD Fălticeni.
einstein1984
QUOTE(IRONICK @ 8 Sep 2022, 10:17)
Oare o masina de pompieri ce pateste daca trece pe acolo?

Normele EU (actuale) sunt de 4m. Daca imi amintesc bine.

DAF-ul ala are 3.54m gol.
*


[attachmentid=1628143223]
RDK
"Camera Deputaților a adoptat, decizional, proiectul de lege inițiat de liderul USR Cătălin Drulă prin care trotuarele sunt deblocate de mașinile parcate ilegal și sunt redate pietonilor. Legea merge la promulgare."

Dacă iese treaba, mă înscriu în USR sau oriunde va merge Drulă.
Am zis.
IRONICK
Eu credeam ca ejti deja inscris boss!!!
RDK
Păi îmi dai sau nu recomandare?
maho
QUOTE(RDK @ 19 Oct 2022, 18:03)
"Camera Deputaților a adoptat, decizional, proiectul de lege inițiat de liderul USR Cătălin Drulă prin care trotuarele sunt deblocate de mașinile parcate ilegal și sunt redate pietonilor. Legea merge la promulgare."

Dacă iese treaba, mă înscriu în USR sau oriunde va merge Drulă.

E bună treaba, da' cred că va fi mai greu cu aplicarea, e mult de lucru. Eu am nr. de la p. locală pregătit.
RDK
Deja începem cu scuze?
wolfin
Sau rautati.
RDK
Ar mai fi de modificat mizeria aia de lege la care poliția trebuie să aștepte 6 luni pt a ridica o epavă notificată ca atare.
Înainte timpul era 12 luni ani, iar cele 6 luni ne erau prezentate în 2020 drept o mare realizare de parcă mașina nu se poate muta câțiva metri mai încolo după 5 luni și jumătate cum fac unii vecini de-ai mei.
maho
QUOTE(RDK @ 19 Oct 2022, 20:03)
Deja începem cu scuze?
*


Nu, bre, constat doar că USL s-au tâmpit, aprobă propunerea opoziției.
O fi în contrapartidă că a venit căldura pe țeavă.😁
IRONICK
QUOTE(RDK @ 19 Oct 2022, 19:27)
Păi îmi dai sau nu recomandare?
*


Eu asteptam de la tine.

wub.gif

QUOTE(RDK @ 19 Oct 2022, 20:35)
Ar mai fi de modificat mizeria aia de lege la care poliția trebuie să aștepte 6 luni pt a ridica o epavă notificată ca atare.
Înainte timpul era 12 luni ani, iar cele 6 luni ne erau prezentate în 2020 drept o mare realizare de parcă mașina nu se poate muta câțiva metri mai încolo după 5 luni și jumătate cum fac unii vecini de-ai mei.
*


Fac schimb intre ei de locuri?
-
Pai si cat sa fie perioada? Mai sunt persoane care pleaca pe afara cu lunile. Si asta o fac periodic. Ce le facem? Isi iau scutire?
sorin1983
daca pleci cu lunile o bagi in parcare platita sau cand e cu plata nu mai e democratie?
Cosstel
QUOTE(RDK @ 19 Oct 2022, 17:03)
"Camera Deputaților a adoptat, decizional, proiectul de lege inițiat de liderul USR Cătălin Drulă prin care trotuarele sunt deblocate de mașinile parcate ilegal și sunt redate pietonilor. Legea merge la promulgare."

Dacă iese treaba, mă înscriu în USR sau oriunde va merge Drulă.
Am zis.
*


in sectorul 4 treaba asta funcționează de cel puțin doi ani
și nu, primarul nu e USR-ist 😁
tot în 4 la bulevard sînt parcări cu plată pe timpul zilei, la liber după ora ora 18:00
am îndoieli că mai plătește cineva acum fiindcă la început erau multe locuri libere în timpul zilei 🙂
einstein1984
QUOTE(IRONICK @ 19 Oct 2022, 21:08)
Eu asteptam de la tine.

wub.gif
Fac schimb intre ei de locuri?
-
Pai si cat sa fie perioada? Mai sunt persoane care pleaca pe afara cu lunile. Si asta o fac periodic. Ce le facem? Isi iau scutire?
*


mvai, ce frumos din partea ta sa te ingrijorezi de colegu diplomat. Dar e ok, are loc platit, are mosie are unde sa-si lase masinile.
RDK
Legea aia e pentru domeniul public și privat al statului sau al primăriilor.
Evident că ocuparea unei parcări administrate se face după un regulament, nu confunda parcarea cu abandonul.

LE Nu mă mai înscriu în USR fiindcă primarul meu PNL ne face târg de crăciun cu organizatorii Untold și Neversea, să tragem și noi pe nas ca lumea bună
IRONICK
Tu duci cu trotineta?

20 Oct 2022, 22:44:
QUOTE(RDK @ 19 Oct 2022, 18:03)
"Camera Deputaților a adoptat, decizional, proiectul de lege inițiat de liderul USR Cătălin Drulă prin care trotuarele sunt deblocate de mașinile parcate ilegal și sunt redate pietonilor. Legea merge la promulgare."

Dacă iese treaba, mă înscriu în USR sau oriunde va merge Drulă.
Am zis.
*



Sa te vad acum!!!

Mii de polițiști cu hernie după ce s-a votat că pot să ridice mașini de pe trotuar
RDK
Dâncu PSD a demisionat, pe surse se pregătește Bulai USR pt ministerul apărării.
IRONICK
Dincu KGBistu' are timp sa citeasca librarii.
bgdrenault
QUOTE(RDK @ 24 Oct 2022, 13:50)
Dâncu PSD a demisionat, pe surse se pregătește Bulai USR pt ministerul apărării.
*


El e bun, stie sa calareasca

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3...QAAAAAdAAAAABAN
RDK
Râdem glumim dar cu USR la armată direct în Olanda ne înfigem
IRONICK
Si este mai bine cu PSD?
RDK
Tu ești dependent de Marcel blush.gif
IRONICK
Tudose?
tatabobu
Io când aud de Marcel mă gândesc la GPS...
RDK
Vă cam place să faceți mișto de viitorul prim ministru..
maho
QUOTE(tatabobu @ 24 Oct 2022, 17:49)
Io când aud de Marcel mă gândesc la GPS...
*


Io mă gândeam la Budală, da' am văzut azi o reclamă la un tip de acoperiș, ceva cu un robot.
RDK
Vai ce o fi în sufletul lui Ghinea, acum că UE a dat bun de plată pe nu știu ce episod din PNRR..
maho
Pe ce episod, ăla făcut de Ghinea sau ăla renegociat de PSD?
RDK
Pe ăla aprobat de UE
RDK
Văd că ONG-ul gestionat de civilii Cătălin Drulă & Horatiu Cosma este nemulțumit de calitatea studiului de fezabilitate al unui proiect de modernizare cale ferată care trece prin Timișoara și face valuri pentru diverse îmbunătățiri.
Nici n-ai zice că e același studiu de fezabilitate pentru care guvernul e adoptat HG 412/2021, semnat de Câțu, Barna și Drulă, cu o notă de fundamentare de 12 pagini în care ministrul Cătălin Drulă și secretarul de stat Horațiu Cosma evidențiau avantajele documentației.
Să ne imaginăm cumva că modificările cerute azi ar fi în avantajul constructorului italian care va fi îndreptățit la costuri suplimentare din bani publici?
Eu nu cred, mai degrabă sunt scăpări ale studiului, erori care 2-3 ani nu au fost vizibile și care fix acum trebuie rezolvate că se închide PNRR-ul.
IRONICK
Opt militari români de la baza „Mihail Kogălniceanu”, reținuți pentru furt de combustibil

Romania, pamant romanesc.

USR este de vina si aici.
RDK
7000/0.85/22=7-8 plinuri de Duster de fiecare erou
Nici nu vreau să știu câte HIMARS-uri puteau dona de banii ăștia

Ceva măreț, mulțumim dlui Stelian de la USR:
România scapă de MCV. Raportul CE: În 2021 și 2022 s-a înregistrat un bilanț pozitiv în lupta anticorupție
IRONICK
Monitorizarea sistemului judiciar va continua printr-un alt mecanism.

A ramas cu fondurile, le taie cum ii face lu' Orban in Ungaria.. Adica se renunta la MCV in favoarea unui sistem mai bun.
Daca era Stelian, MCV-ul era ridicat de mult.
RDK
N-am citit decât titlul sad.gif
maho
coffee_spitsk.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.