Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
sorin1983
QUOTE(bgdrenault @ 6 Mar 2021, 23:07)
Colegi, e ultimul drum. Daca nici acum nu ne facem bine, atunci cand? Alta solutie nu mai exista. Daca facem numiri la fel ca Dancila si Ciolacu, unde vom ajunge?
*


iti spun eu... inapoi la PSD ca de obicei si dupa ne miram de ce nu merge nimic biggrin.gif biggrin.gif
IRONICK
QUOTE(bgdrenault @ 6 Mar 2021, 23:20)
Drula are de invatat transporturi.
Ca una e sa construiesti o drona sa duci medicamente in Tanzania si alta e sa stii cum se invart rotile trenului si cum se conduce un avion, ca sa poti hotara ceva
*


Romanul perfect!
bgdrenault
Dupa ani de psd si fel de fel de ministri nu mai e timp de drone si experiente, parerea mea

6 Mar 2021, 23:31:
QUOTE(sorin1983 @ 6 Mar 2021, 23:21)
iti spun eu... inapoi la PSD ca de obicei si dupa ne miram de ce nu merge nimic biggrin.gif biggrin.gif
*


Pai daca nu conving cu nimic, iar in ziua votului, tinerii frumosi si liberi si cu multe diplome se duc la munte.......
IRONICK
Nu imi spune, te pricepi si tu ca asta:

[attachmentid=1628125923]
sorin1983
nu se mai duc ca nu mai e 100% gratuit trenul biggrin.gif
bgdrenault
Razi tu Ironick, dar nu i rasul tau
dizzy
QUOTE(IRONICK @ 7 Mar 2021, 00:13)
Ce are Drula? Nu a construit autostrazi in 3luni?
*


Se lucrează la Pitești Sibiu.
Eu ok. Daca o dau gata pe asta, jur pe basca mea că îi votez la alegerile viitoare.
RDK
Acolo se lucrează fiindcă nesuferiții din PSD s-au ambiționat să lanseze și alte lucrări decât prin Ardeal.
Aportul PNL/USR este momentan nul, dar nici nu s-au opus prea tare, mai puțin niște episoade în care apreciau proiectul ca fiind imatur, lucru uitat acum fiindcă dă bine în poză cum se muncește.
maho
QUOTE(bgdrenault @ 6 Mar 2021, 23:07)
Pai cum? Sunt deranjati bajetii ca se folosesc practici psd iste?
Competentii plini de diplome isi numesc pretenarii? Unii dintre ei fara pregatire profesionala corespunzatoare?
Pai ne trebuiesc iar secretari de stat? Consilieri?

Din cate se vede, pe voi va deranjeaza ca incearca (si pe ici-colo chiar reusesc) astia sa va copieze, doar voi ati deschis vorba.
Pe de alta parte, ca tot e vorba de usr p-aici, Niste localitati cu primari useristi au obtinut finantari bune: Bv, Timi, Bc, Campulung... mie-mi convine. La copitala deja e alt ordin de marime, da' nah, trebuie normalizata termoficarea si apa de la IOR, se accepta (si se explica oftica unora).

QUOTE(bgdrenault @ 6 Mar 2021, 23:20)
Drula are de invatat transporturi.

Un bou, in loc sa-l ia consilier pe maestrul Cuc... radmasa.gif
ady77
QUOTE(maho @ 7 Mar 2021, 10:10)
Niste localitati cu primari useristi au obtinut finantari bune: Bv, Timi, Bc, Campulung... mie-mi convine.
*


Da, 4 milioane de euro, ne-am scos din foame.
Cu 700.000 lei mici nu desenează măcar un pod...
+ 3 străduțe și o parcare.

Astea-s cel mult glume proaste nu finantari.
[attachmentid=1628125927]
maho
Mai scoateti si voi ceva din buzunare (cofinantare de la bujetu' local), n-oi vrea sa va faca Catu tot, inclusiv autostrada pana "near Bacau". biggrin.gif
Daca aveati primar pesedist, nu mai vedeati nici atat. tongue.gif
dizzy
Ce e apa de la IOR?
Că IOR e altceva pe aici, era Întreprinderea Optica Română, făceau instrumente optice, inclusiv lunete pt puști și telemetru.
ady77
Legat de autostrada, e inaugurată din decembrie, dinainte de alegeri, au trecut 3 luni și tot nu-i gata rolleyes.gif


Bratul vestic al centurii Bacăului era gata în iulie dar l-au deschis în septembrie, iar brațul estic nu e gata nici acum, dar l-au inaugurat din decembrie...
bgdrenault
QUOTE(maho @ 7 Mar 2021, 10:10)
Un bou, in loc sa-l ia consilier pe maestrul Cuc... radmasa.gif

Sa fie doi boi, sau cum?

7 Mar 2021, 13:31:
QUOTE(maho @ 7 Mar 2021, 10:10)
Din cate se vede, pe voi va deranjeaza ca incearca (si pe ici-colo chiar reusesc) astia sa  copieze PSD, ca doar nu pe noi.

Pai nu i deranjant?
Pana si pe Ironick vad ca l deranjeaza nepotismul, amicitia prosteasca si diplomele neacoperite de profesionalism
IRONICK
Alta viata cu USR.

[attachmentid=1628125934]
DragosP
QUOTE(bgdrenault @ 7 Mar 2021, 13:29)
Pana si pe Ironick vad ca l deranjeaza nepotismul, amicitia prosteasca si diplomele neacoperite de profesionalism
*


Da, ale PSD-ului.
maho
QUOTE(dizzy @ 7 Mar 2021, 12:50)
Ce e apa de la IOR?

Rosie, de vreo 3 saptamani.

QUOTE(ady77 @ 7 Mar 2021, 12:58)
Legat de autostrada, e inaugurată din decembrie, dinainte de alegeri, au trecut 3 luni și tot nu-i gata  rolleyes.gif
Bratul vestic al centurii Bacăului era gata în iulie dar l-au deschis în septembrie, iar brațul estic nu e gata nici acum, dar l-au inaugurat din decembrie...
*


Trec luna asta in vizita de lucru, da' nu ma astept la minuni, pe motiv de sezon.

QUOTE(bgdrenault @ 7 Mar 2021, 13:29)
Sa fie doi boi, sau cum?
amicitia prosteasca si diplomele neacoperite de profesionalism
*


Cuc e incomparabil, 'geaba te oftici. Bou e mult spus, mai degraba borc.
Doar nu erau sa-si ia "profesionisti" din tabara psd-ului. Mi se rupe de diplome, sa-i vad ce presteaza. Deocamdata m(ne)-am lamurit cu psd-ul. Macar la astia se vede ca se lucreaza, am mai zis-o, drumul expres Craiova - Pitesti (ocolitoare Slatina), Dn 73... doar ce-am vazut eu.
bgdrenault
QUOTE(RDK @ 7 Mar 2021, 08:11)
Acolo se lucrează fiindcă nesuferiții din PSD s-au ambiționat să lanseze și alte lucrări decât prin Ardeal.
Aportul PNL/USR este momentan nul, dar nici nu s-au opus prea tare, mai puțin niște episoade în care apreciau proiectul ca fiind imatur, lucru uitat acum fiindcă dă bine în poză cum se muncește.
*


IA ce spune colegul
RDK, esti pesedist?

7 Mar 2021, 14:32:
QUOTE(IRONICK @ 7 Mar 2021, 14:02)
Alta viata cu USR.

[attachmentid=1628125934]
*


Ce, si kkt ul e altfel, asa i?
IRONICK
Aaa, ok. Asa se arunca kktul.
maho
QUOTE(bgdrenault @ 7 Mar 2021, 14:31)
IA ce spune colegul

Trec prin Slatina de cel putin 4 ori pe an (x2, ca ma si intorc, din fericire), am vazut ce, cat si cum se misca lucrul inainte (pe vremea psd) si acum, deci vorbesc in cunostinta de cauza. Erau chestii mari (gen pilon de pod) vizibil schimbate inclusiv de pe o saptamana pe alta.
RDK
Dacă nu era dream team-ul Olguța & Cuc de la PSD, și acum ne văitam cât de aglomerat e DN 65 prin Balș și Slatina și ce bună ar fi o autostradă pentru atâtea firme din zonă.
Sunt convins că USR are multe inițiative din astea, mai ales că pe forum erau mai unii tari în gură legat de unele contracte care merg foarte prost. Acuma, când au ajuns demnitari cu Duster negru și consilieri cu girofar, stai să ne mai gândim, să mai discutăm cu firmele etc.
IRONICK
USR e rau. radmasa.gif

[attachmentid=1628125943]
ady77
Sa pună pe cineva care sa pricepe sa ii scrie kkturile pe Facebook. Nu sporurile sunt discutabile în cazul prezentat, cel mult orele suplimentare. Nu știu cum poate demonstra cineva orele lucrate altfel decât prin pontaj...
sorin1983
razbunarea e arma prostului parca...
ia sa vedem desfaceri de contract de munca, concurs pentru ocupare posturi etc... nu latrat pe fb ca esti primar nu postac.
si pe ce baza or sa le ia banii? daca s-a semnat si e intrat in acte ura si la gara... in instanta or sa plateasca iar concetatenii s1
IRONICK
Sa pedepsesti niste hoti este razbunare. Clar!
Nu iti face griji, se poate verifica.
ady77
Dacă sunt hoți cu siguranță nu hotărăște primarul cu noul șef returnarea banilor.
Ar fi bine sa pună mana pe codul muncii înainte de a posta pe Facebook.
DragosP
Nu se împiedică gașca zurli de C.M....
dizzy
Nu repari o ilegalitate, făcând o alta ilegalitate.
Daca respectivii milițieni locali au indicat legea, calea corecta e cea legală, nu hotărâste "gașca Zurli " ce e legal și ce nu.
DragosP
Ba da, satisfacția susținătorilor lor e mai importantă decât "legalitatea". Auzi tu, "legalitate!"
cristic1982
Stie vreunul ce masuri legale sau ilegale o sa ia?
Ea, momentan, doar a anuntat ceea ce a "descoperit".
Vad ca nesustinatorii PSD sunt foarte virulenti cand este vorba de ceilalti si indulgenti cand este vorba de iubitii lor.

La multi ani doamnelor si domnisoarelor! tongue.gif
IRONICK
QUOTE(dizzy @ 8 Mar 2021, 08:13)
Nu repari o ilegalitate, făcând o alta ilegalitate.
Daca respectivii milițieni locali au indicat legea, calea corecta e cea legală, nu hotărâste "gașca Zurli " ce e legal și ce nu.
*

Pai ce a facut si ce face ilegal gasca?
radian
Ii umple de indignare pe simpatizantii PSD de pe DC...
ady77
QUOTE(cristic1982 @ 8 Mar 2021, 08:25)
Stie vreunul ce masuri legale sau ilegale o sa ia?
*


Dvs. si cititi sau "decat" comentati?

"Vă anunț că am decis împreună cu noul director al Poliției Locale Sector 1 să imputăm aceste sume acordate și toți beneficiarii să înapoieze toți banii din perioada martie - septembrie 2020. "

In baza a ce au decis cei 2?


"și-a pontat anul trecut în perioada stării de urgență sute de ore suplimentare inutil. "

Util, inutil, daca oamenii au fost la munca, trebuie platiti...

"Nimeni nu știe nimic despre cum s-au acordat aceste sporuri. "

Daca citea codul muncii, avea o surpriza:

Articolul 123

(1) In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut de art. 122 alin. (1) in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.

(2) Sporul pentru munca suplimentara, acordat in conditiile prevazute la alin. (1), se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.
RDK
Explică-le până la capăt, cum astfel de demersuri (îndelung aplaudate de suporteri) sunt contestate la tribunal unde rata de câștig pe Codul Muncii este covârșitoare, angajatorul fiind obligat la plată și reîncadrare.
Astfel de găuri la buget fie nu sunt imputabile celui care a inițiat circul fie raportul de audit se contestă în instanță.
Situația e win win: focile pardon suporterii aplaudă și votează, angajații își încasează banii.
ady77
Deja m-au facut PSD-ist, daca mai adaug ce ai zis tu devin taliban psd-ist icon_mrgreen.gif
RDK
Nicăieri, în niciunul din înscrisurile prin care practic se face campanie electorală pe bani publici, nu apare numele vreunui partid politic.
Follow the money, atâta tot.
DragosP
QUOTE(RDK @ 8 Mar 2021, 10:14)
Astfel de găuri la buget fie nu sunt imputabile celui care a inițiat circul fie raportul de audit se contestă în instanță.
*


Astfel de găuri nu sunt imputabile, din păcare, celui care a inițiat circul. Că la noi răspundere pwla.
RDK
O altă chestiune pe care eu o așteptam de la USR e cea legată de ocuparea funcțiilor suplimentate prin mult hulitul cod administrativ pesedist.
Oare cum or suporta adepții licitațiilor-pentru-orice sau ai concursurilor-pentru-orice ca administratorul public să fie numit în funcție "prin dispoziția primarulu", care "poate delega către administratorul public, în condițiile legii, calitatea de ordonator principal de credite"?
Păi noi am votat primarul sau pe prietenul lui din facultate?
bucatzel
Amu', intreb si eu... Daca respectivul x-ulescu declara x ore suplimentare pe care nu le-a prestat in realitate, asta e problema de codul muncii, sau is si altii care se pot declara interesati?
bion
Incearca si o sa vezi laugh.gif
ady77
QUOTE(bucatzel @ 8 Mar 2021, 11:42)
Amu', intreb si eu... Daca respectivul x-ulescu declara x ore suplimentare pe care nu le-a prestat in realitate, asta e problema de codul muncii, sau is si altii care se pot declara interesati?
*


Exact!
Nu e de competenta primarului, nici a directorului Politiei Locale.
Eu am si spus daca au facut orele...

QUOTE(ady77 @ 8 Mar 2021, 10:07)
Util, inutil, daca oamenii au fost la munca, trebuie platiti...
*



DannyY
Asta pare varianta francais pentru zicerea de mare anvergura "De ma voi scula, pre multi am sa popesc si eu" icon_mrgreen.gif
bgdrenault
Se pot imputa
Se face un dosarel de cercetare, si daca "vinovatii" se declara vinovati si accepta semnarea unui angjament de plata, treaba i buna. Ii mai si sanctionezi, conf CM

Daca nu se recunosc vinovati e mai greu, si atunci poti sa le demostrezi prin articole de lege ca au gresit, le poti imputa banii, ei te pot da in judecata, si mergi in instanta


Dar poate au dat o la pace, ca daca au fost pontaje fictive, usor de demonstrat(-de exemplu nu a existat justificare sa fie prezenti la serviciu, nota interna, hotarare de cl, etc) vinovatii sunt poate bucurosi sa pupe mana sefei, sefa da sange la facebucisti, totul ok.

8 Mar 2021, 14:02:
QUOTE(ady77 @ 8 Mar 2021, 10:07)
Util, inutil, daca oamenii au fost la munca, trebuie platiti...

Posibil aici sa fie problema. Prezenta nejustificata. Ca de semnat condica o semneaza oricine. Dar trebuie un grafic, o programare, iar pentru ce i veniti suplimentar o dispozitie.

Asa eu vin luni la serviciu, semnez si ptr duminica, sunt pontat, liber nu imi iau si ma nimeresc cu 12 ore suplimentare, si festive.
RDK
Unii parcă ar fi ori șomeri de lungă durată ori patroni fără angajați.
Munca în afara orelor de program se face la solicitarea angajatorului.
IRONICK
QUOTE(bgdrenault @ 8 Mar 2021, 13:57)
Posibil aici sa fie problema. Prezenta nejustificata. Ca de semnat condica o semneaza oricine. Dar trebuie un grafic, o programare, iar pentru ce i veniti suplimentar o dispozitie.

Asa eu vin luni la serviciu, semnez si ptr duminica, sunt pontat, liber nu imi iau si ma nimeresc cu 12 ore suplimentare, si festive.
*

Ca la statul PSD. Nici Solitaire nu s-a mai cerut la angajarea lor.

8 Mar 2021, 14:30:
QUOTE(RDK @ 8 Mar 2021, 14:06)
Unii parcă ar fi ori șomeri de lungă durată ori patroni fără angajați.
Munca în afara orelor de program se face la solicitarea angajatorului.
*

Daca lor le-ar pasa de altii, nu ar fura. Cine este obisnuit cu furtul, i se pare normal.
ady77
Iti dai seama daca e buba o sa cada mai multi: resurse umane, contabilitate, control financiar-preventiv. Inteleg ca seful institutiei deja e picat.
Ca nu e SRL-ul din colt wink.gif
maho
Depinde si cine-i responsabil cu pontajul. Nici la unii privati nu-i treaba serioasa.
RDK
Te pomenești că zona privată, singura care angajează la negru, a devenit in corpore un etalon de legalitate în administrarea resursei umane..
maho
Exemple de pontaje aiurea:
- la stat: am intarziat odata la Steagu' (m-am trezit tarziu dupa un chef, am ajuns dupa 7 si evident poarta era inchisa); am sunat la birou, au trimis pe cineva cu un bilet de voie pe o ora, pe numele meu, am intrat, totul ok, la sfarsitul lunii ma suna cucoana responsabila (printre altele) cu pontajul, cica "domnu'.. aveti un bilet de o ora, cum facem?" Pai raman azi o ora peste program, e ok? "A, nu, m-ati inteles gresit, trebuie sa va luati o ora libera". N-am reusit s-o conving, a ramas cum a vrut 'mneaei, in ziua aia am plecat cu o ora mai repede, totalul orelor lunare a fost intreg. wacko.gif
- la privat, unu' din cei la care am lucrat: patronul (olandez) le-a cerut muncitorilor sa-si noteze/ponteze singuri orele suplimentare, evident ca aia au inceput sa pluseze, pana am anulat eu tampenia si am plasat-o secretarei, pe semnatura mea. S-a ofticat ala, ca erau afectati mai ales pocaitii lui, da' n-a avut ce face.

Parca totusi la privat te-ai astepta sa nu arunce angajatorul cu sporuri si bani aiurea.
bgdrenault
QUOTE(IRONICK @ 8 Mar 2021, 14:28)
Ca la statul PSD. Nici Solitaire nu s-a mai cerut la angajarea lor.

N as fi sigur ca doar pe acolo, mai era cica unu sica mandolina, angat fictiv, dar la privat..........Si se poarta mult chestia, spaga mascata.

Solitaire nu cred, era deja joc de societate pentru ei. Eventual table, barbut

8 Mar 2021, 19:35:
QUOTE(maho @ 8 Mar 2021, 14:53)
Depinde si cine-i responsabil cu pontajul. Nici la unii privati nu-i treaba serioasa.
*



Bine, la unii e cu pontaj in minus. Faci 220 de ore si te platesc 168.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.