Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
maho
QUOTE(bgdrenault @ 5 Sep 2021, 12:52)
denota inteligenta membrilor partidului care lupta continuu pentru binele romanilor si bunastarea tarii.
Tare.
*


Zise unu' care-a dat copy/paste dupa discursul presedintelui "Johan" care se pare ca acum, brusc, a devenit bun pt. voi radmasa.gif ):
QUOTE(bgdrenault @ 4 Sep 2021, 20:10)
Bai, dar faza asta cu dat propriul guvern jos, cum plm este?

Mai zi de profesionalismul care nu reiese din cv-ul lui Stelica (daca mai ai fise de-astea).
bgdrenault
Johan e capul rautatilor.
Probabil el a starnit aceasta lupta politica, acesta mascarada. Nu cred ca a devenit mai bun pentru nimeni.

Stelica nu merita nici o atentie. E un nimeni pe drum. Sa fie sanatos.
miki
Dece ar fi facut asta?
bgdrenault
https://www.mediafax.ro/politic/stelian-ion...retext-20252403

<span class='edit'>5 Sep 2021, 16:53:</span>
Probabil, in acele functii trebuie oameni credinciosi, nu profesionisti. Probabil si ceva interese externe, de o parte sau de alta.
Poate nu vom sti niciodata
IRONICK
QUOTE(bion @ 5 Sep 2021, 08:43)
Bag sama ca o sa ia o cenzurat adanca secusere.Ceva ma face sa cred ca pnlpsd au batut laba sub obladuirea lui kwj.Vor sa semneze certificatul de deces al usr.Asa banuiesc azi.
*




QUOTE(cristic1982 @ 5 Sep 2021, 09:13)
Asta dovedește că nu USR era cu Secu 😁, ci Mutu și papițoiul de Câțu
*


Bingo!

5 Sep 2021, 18:10:
Satermenatjmecheria!

[attachmentid=1628131412]
dizzy
bagam nitel batul prin gard?

Miniștrii USR-PLUS nu se grăbesc să demisioneze din Guvern. Deși Dan Barna a anunțat vineri seara că la începutul acestei săptămâni vor fi depuse, liderii partidului susțin că decizia se va lua în cursul zilei de luni.

„O decizie se va lua în cursul zilei de astăzi”, a declarat luni deputatul USR-PLUS Ionuț Moșteanu, întrebat dacă miniștrii partidului își vor depune demisiile.

Vineri seară, Dan Barna a declarat că miniștrii USR-PLUS își vor depune demisiile după ce partidul său a depus moțiunea de cenzură prin care speră să-l dea afară pe Florin Cîțu din Palatul Victoria.

„Nu s-a discutat despre revocare (la Coaliție - n.r.), dar la începutul săptămânii viitoare ne vom depune și demisiile de vreme ce moțiunea de cenzură a fost depusă în aceste clipe”, a declarat liderul USR-PLUS.

Dacian Cioloș
1h ·
Ce face PNL acum, încercând să ne pună o etichetă falsă în ceea ce privește AUR, este o șicanare.
Știm cu toții că nu e vorba de o colaborare între noi și AUR, dar se insistă pe această idee pentru a ne șicana și a ne face să dubităm propriul nostru comportament și propriile decizii.
Nu are nimic de-a face cu realitatea și cu sursa crizei politice și, de aceea, e o minciună, e praf aruncat în ochii publicului. Din păcate, e și un gest lipsit de decență, de genul celor care se regăsesc permanent în politica românească, unde să fii „șmecher” e o calitate și de aceea a devenit singura unitate de măsură. Cred că reîntoarcerea la decență nu este o naivitate, ci un deziderat politic.
Consider că publicul, cetățenii, votanții trebuie să pună presiune pe politicieni și trebuie să îi forțeze să se comporte decent. În lipsa acestei presiuni, vom auzi tot mai multe minciuni și ne vom preface cu toții că ele sunt reale doar pentru că servesc un interes de moment.
În ceea ce mă privește, nu am niciun gând de a renunța la decență în activitatea mea politică, indiferent cât de multe prejudicii îmi va aduce pe termen scurt. Pe termen lung, sunt convins că decența va învinge și vă puteți convinge de adevărul acestor spuse dacă veți număra politicienii români din ultimii 30 de ani care au trecut testul timpului prin spusele și faptele lor. Aproape niciunul.
maho
QUOTE(dizzy @ 6 Sep 2021, 13:02)
bagam nitel batul prin gard?

Miniștrii USR-PLUS nu se grăbesc să demisioneze din Guvern.

Problema e-n alta parte, la fel rezolvarea, da' alegerile interne din pnl sunt mai importante.
Tu, daca ai sti ca ti-ai facut treaba si altu' (sefu', in cazul asta) e buba, ti-ai da demisia? Ca ce chestie, ca in pulitica noastra nu-i vorba de onoare, ci de tupeu?!
Bicicleta galbena
Nu e nici o graba cu demisiile. Drumul ales de cuplul de tristi Iohannis-Catu e infundat. Solutiile sunt putine:
1.Catu ramane =guvern minoritar, sustinut de psd (a mai fost, tot al pnl);
2.Catu demisioneaza/e demis - se poate reface alianta;

Oricum ai lua-o, nu mai are mult de trait politic.



cristic1982
Eu tot nu cred că trece moțiunea (jocul este să nu ajungă la vot până nu este ales Câțu președinte PNL)...
dizzy
de ce depun motiune impotriva propriului lor guvern?
dadeau demisiile si trebuiau sa faca alt guvern.
IRONICK
QUOTE(dizzy @ 6 Sep 2021, 15:30)
de ce depun motiune impotriva propriului lor guvern?
dadeau demisiile si trebuiau sa faca alt guvern.
*


Depun motiune impotriva lu' Citu, nu impotriva propriului guvern.
miki
QUOTE(dizzy @ 6 Sep 2021, 15:30)
de ce depun motiune impotriva propriului lor guvern?
dadeau demisiile si trebuiau sa faca alt guvern.
*


Pen'ca la demisie se pun interimari 45 de zile si guvernu poa sa dea hotariri, sa face rectificari... smenuri... suse ...susanele
La demis prin motiune oha!
doar semnează condicile de prezenta, CO si CM pina se pune alt guvern
Bicicleta galbena
Iohannis a urat psd-ul lui Dragnea, dar numai dupa episodul Kovesi.
Pe de alta parte, psd-ul lui Ciolacu i se pare chiar gustos!

Herr o sa faca tot ce poate sa tina guvernul minoritar, se pare ca noua rectificare bugetara, care e de 4 ori mai mare in dreptul primariilor, satisface si niste pesedisti.

Lipsa demisiei de azi a useristilor tine de timing, au si ei calculele lor.

LE Demisioneaza maine.

yoncv
QUOTE(IRONICK @ 6 Sep 2021, 15:33)
Depun motiune impotriva lu' Citu, nu impotriva propriului guvern.
*


Nu există așa ceva, moțiunea de cenzură se depune împotriva guvernului, nu împotriva primului ministru.
dizzy
Aseară la ora 20, am trecut prin Piata Victoriei.
Mă așteptam să găsesc macar o mie de protestatari , susținători USR.
Zero, nene, zero. Decât zic.
einstein1984
QUOTE(Bicicleta galbena @ 6 Sep 2021, 18:30)
Iohannis a urat psd-ul lui Dragnea, dar numai dupa episodul Kovesi.
Pe de alta parte, psd-ul lui Ciolacu i se pare chiar gustos!

Herr o sa faca tot ce poate sa tina guvernul minoritar, se pare ca noua rectificare bugetara,  care e de 4 ori mai mare in dreptul primariilor, satisface si niste pesedisti.

Lipsa demisiei de azi a useristilor tine de timing, au si ei calculele lor.

LE Demisioneaza maine.
*


stii vorba aia, te faci frate si cu dracu pana furi lacul. Sunt bani de furat si pentru PNL si pentru PSD, cadrul juridic sa fie ok si justitia cuminte.
IRONICK
QUOTE(dizzy @ 8 Sep 2021, 07:39)
Aseară la ora 20, am trecut prin Piata Victoriei.
Mă așteptam să găsesc macar o mie de protestatari , susținători USR.
Zero, nene, zero. Decât zic.
*


Oamenii nu au iesit niciodata pentru un partid. Aia sunt platiti ca la PSD.
bgdrenault
Cine i platea? Soros?
30 de lei si pentru catel?
Bicicleta galbena
QUOTE(IRONICK @ 8 Sep 2021, 09:42)
Oamenii nu au iesit niciodata pentru un partid. Aia sunt platiti ca la PSD.
*


Corect. Nu stiu cum dar unora li se pare stupid sa iesi in strada ca sa sustii o idee, un principiu.


IRONICK
QUOTE(Bicicleta galbena @ 8 Sep 2021, 09:56)
Corect. Nu stiu cum dar unora li se pare stupid sa iesi in strada ca sa sustii o idee, un principiu.
*

Normal este sa iesi in strada pentru o portie de mici, o galeata de ceva, 50lei.

blink.gif blink.gif blink.gif
einstein1984
sau daca se califica steaua in grupele champions LEague!
Bicicleta galbena
O scurta caracterizare a USR, dovedita clar in ultimele zile.

"Nu te poți înțelege cu ei"

https://www.g4media.ro/nu-te-poti-intelege-cu-ei.html


dizzy
Are Tăpălagă nițică dreptate. Totuși uitam prea repede că Usere a vrut guvern cu Cuțu prim ministru, nu cu Sica Mandolină.
maho
Corect, da' la vremea aia Citu nu era (sau nu parea a fi) bulangiu.
Bei, Valceanu in locul lui Drula? Pe bune? Cuc era la fel de bun radmasa.gif
Lord Hades
Chiar îmi e dor de drula. Cred ca a fost singurul ministru capabil în ultimii 10 ani.
bgdrenault
QUOTE(maho @ 8 Sep 2021, 20:15)
Bei, Valceanu in locul lui Drula? Pe bune? Cuc era la fel de bun radmasa.gif
*


Chiar mult mai bun

8 Sep 2021, 21:26:
https://www.hotnews.ro/stiri-politic-250270...at-usr-plus.htm
dizzy
QUOTE(Lord Hades @ 8 Sep 2021, 21:32)
Chiar îmi e dor de drula. Cred ca a fost singurul ministru capabil în ultimii 10 ani.
*


+1

Eh, fara a face parte dintr-o coaliție, USR nu putea ajunge la guvernare.
Cei mai apropiați păreau a fi PiNL.
Cu hAUR e de neconceput o alianță.
Cu PSD , nu e posibil.
Deci, s-au băgat singuri la colțul bosumflaților. Cu 15 % nu poți face guvernul singur.
rue
QUOTE(Bicicleta galbena @ 8 Sep 2021, 16:50)
O scurta caracterizare a USR, dovedita clar in ultimele zile.

"Nu te poți înțelege cu ei"

https://www.g4media.ro/nu-te-poti-intelege-cu-ei.html
*



G_yformedia, o fițuică userista.
Au construit o mulțime de canale media și ong uri cu vizibilitate media cu care se transmit mesaje croite.

maho
QUOTE(bgdrenault @ 8 Sep 2021, 22:25)

"Campanie de vaccinare incetinita" - buna asta, venind din gura lui Citu, care prin aprilie se lauda ca la 1 iunie o sa fie 5 milioane de vaccinati. Gheorghita ce-o zice? Ca n-a precizat anul?

QUOTE(dizzy @ 9 Sep 2021, 07:56)
Deci, s-au băgat singuri la colțul bosumflaților. Cu 15 % nu poți face guvernul singur.
*


Nu s-a pus vreodata problema sa faca guvernul singuri, ca n-au visat la procente pe la 50%+1.
dizzy
Pai , in alianța îți mirosi bășinile unul - altuia.
Puteau să stea în opoziție o tura, să crească, dar , cum sa zic , ii manca și pe ei sa stea la masa guvernării.
Acum, s-au pus singuri într-o poziție la fel de rea că hAUR.
miki
QUOTE(dizzy @ 9 Sep 2021, 07:56)

Deci, s-au băgat singuri la colțul bosumflaților. Cu 15 % nu poți face guvernul singur.
*


Dar ai putea sa trimiti a asa un "premier"
dizzy
Si ei te trimit acasica;
Pe premier nu l-au vazut de la inceput ca-i prostanac?
Sau au crezut ca se destapta?

Cre'ca a u fost presiuni de la inceput sa coabiteze cu PiNL, ca altfel nu puteau accede la borcanu' cu miere.
Acu, cand au vazut ca ailalti, cutre batrane, le-au subtilizat borcanul cu miere si le-au dat pe cel cu rahat, au inceput sa chiraie.

Cu 15% nu poti face guvernul, poti cel mult sa decizi cu cine sa faci guvernul, cu ala cu 25% sau cu ala cu 29%.

De pe Feisbuciuc
Claudiu Nasui
Din răzbunare, Florin Cîțu dă afară cei trei secretari de stat USR-PLUS din ministerul economiei.
Impresia lui este probabil că USR-PLUS funcționează precum alte partide. În celelalte partide intrarea la guvernare înseamnă practic re-împânzirea statului cu activul de partid. Și, evident, îmbogățirea personală prin contracte cu statul ale firmelor de partid, așa cum se întâmplă cu PNDL-urile. Domnul Cîțu crede că dacă dă afară secretari de stat, aceștia vor reveni în partid și vor pune presiune pe conducere să revenim într-un guvern condus de el....Doi dintre ei nu erau membri USR-PLUS, deci domnul Cîțu se răzbună pe cine nu trebuie.

Data viitoare o sa vina numai oamenii de partid; aia care au ceva meserie or sa mai vina din parti, ca sa fie concediati la nici un an.
Habba
QUOTE(maho @ 9 Sep 2021, 07:53)
"Campanie de vaccinare incetinita" - buna asta, venind din gura lui Citu, care prin aprilie se lauda ca la 1 iunie o sa fie 5 milioane de vaccinati. Gheorghita ce-o zice? Ca n-a precizat anul?
Nu s-a pus vreodata problema sa faca guvernul singuri, ca n-au visat la procente pe la 50%+1.
*



Pe langa tov. 'traiti Gheorghita, responsabil cu vaccinarea in MS e secretarul de stat PNL, Andrei Baciu.
Deci e de mare coerenta sa-i demita pe secretarii de stat de la USR de teama incetinirii vaccinari.

Vreau si io ce fumeaza Citu. Pe bune. Baiatul asta si-a pierdut busola pe undeva prin Groapa Marianelor. Altfel nu-mi explic.
bion
Ca n-a precizat anul?
2023 icon_mrgreen.gif tongue.gif
Vlad Georgescu
Un video care explica multe din actualul conflict politic, si explica foarte clar si cum se fura in politica:

https://www.youtube.com/watch?v=o-H8yooIT74
maho
Agentie "bugetata cu 10 miliarde (de f*ing) euro"? No shit?! biggrin.gif
bgdrenault
Ce, tu nu stiai?

https://www.realitatea.net/stiri/actual/usr...189c65cc05df6c9
maho
Pai nu stiam, mai ales ca-s o serie de inadvertente in articolul ala. Le bolduiesc:
QUOTE
crearea unei asemenea instituții a fost solicitată chiar de Comisia Europeană, pentru a putea gestiona fondurile distribuite prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Pe de altă parte, ar exista  o contradicție între liderii USR Plus și cei al PNL. Liberalii susțin că proiectul privind agenția ar fi fost inclus în PNRR fără ca premierul Florin Cîțu să știe.

Potrivit OUG de înființare, ANDIS ar urma să fie o instituție publică cu personalitate juridică, aflată în subordinea Ministerului Sănătății, finanțată din venituri proprii și de la bugetul de stat prin bugetul Ministerului Sănătății.

1. Dac-a fost solicitata de Comisia Europeana unde-i tunul si cine a vrut sa-l dea?
2. E OUG sau "ar urma sa.."?
3. Pai nu veneau banii (10 mld doar pt. asta? Nu, zau?!) prin PNRR? Sau "venituri proprii si bani de la buget"?
4 (dar nu in ultimul rand). Era la concurenta cu pndl-ul (3) lui Citu?
dizzy
Tu chiar mai crezi in politicianul cinstit din romanika. Fascinant!
maho
Daca ziceau de 10 milioane mai mergea, da' 10 miliarde e prea trasa de par. Fascinant e ca unii cred tot ce citesc, sau asa vor sa para.
bgdrenault
Pai UE solicita astfel de agentii, ca banii, cheltuiti in general pe studii de fezabilitate si alte cenzuraturi) se intorc tot la ei, prin firmele lor, ca ghici, va trebui firma respectiva sa aiba pixelul albastru
Firmele cu pixelul albastru deja sunt constituite, au un angajat, si urmeaza sa participe la licitatie respectiva unde castiga fara drept de apel. Cine dracu s-a gandit sa aiba firma cu pixel albastru? sleep.gif

PAi da 10 miliarde, e para para cu PNDL, care , ce sa vezi, e tot 10 miliarde E. Numai ca PNL s-a mai intors, noi furam 10 miliarde, dar tot mai ramane ceva construit, care costa, deci valoarea peschesului se reduce. Dar voi USR, cu o roaba de topuri de hartie si o roaba de tonere si 10 laptopuri , ramaneti cu o groaza de banet in buzunar

Pai asta i echitate. Vladut stie
miki
stii vreo directiva EU care sa sustina treaba cu "... solicita astfetl de agentii.."?
sau e la fel cu certificatu de nastere olandez?
bgdrenault
La fel de corect.

Ti am demonstrat, tu vrei copie, ori asta nu se poate, intru eu in alte belele.
Daca ai ceva de spus, spune, nu o tine langa

Si daca vrei, hai sa nu zic solicita, ca e prea dur, sa zice, ca accepta.
Banii dati se reintorc la banca mama, mai putini, dar nu i rau deloc.
maho
Vezi ca au plecat de la guvernare, vad ca acum deranjeaza chiar mai rau.
Unii chiar n-au simtul penibilului.
bgdrenault
Pai psd nici macar nu a fost la guvernare in ultimii 2 ani. Si s vinovati si de aparitia covid 19.
Intr adevar, unii nu au simtul penibilului.

Ca idee,
Oricum, ii asteptam, sunt pe vine. Acum vor si premierul. Garantia revenirii. Nu au gusturi rele.
Vlad Georgescu
Vreau sa infiintez Uniunea Salvati Romania de USR
dizzy
https://www.stiripesurse.ro/suspendarea-lui...-s_1988329.html
Cei trei candidați la șefia USR PLUS, Dan Barna, Dacian Cioloș și Irineu Darău, au răspuns vineri, la Cluj-Napoca, într-o dezbatere internă de partid, la o întrebare a membrilor formațiunii despre oportunitatea suspendării lui Klaus Iohannis.

bgdrenault
Penibil, domnule Vladut, penibil, ati fost ministrul de resort, apoi colega dumneavoastra

Si voi puneti intrebari? Rusine pesede

https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-25038...licati-asta.htm
Vlad Georgescu
Cum au votat europarlamentarii români Rezoluția privind drepturile persoanelor LGBTIQ în UE

https://www.hotnews.ro/stiri-meetyourmep-25...elor-lgbtiq.htm

Membrii USR au votat pentru drepturile persoanelor LGBTIQ, evident.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.