Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
neumann
nu-l apara nimeni. Da cand il acuzi de accident de pe bancheta din spate, esti mai idiot ca el, parerea mea*
Serje
QUOTE(klaus @ 28 Nov 2016, 13:43)
Daca PSD ar lua 40% din voturi, de fapt ar lua 38,4% (40% din 96% cate locuri sunt fara cele 18 ale minoritatilor). Si dupa redistribuire ar ajunge din nou undeva pe la 40-42%.
Daca PSD+ALDE nu iau 48-50% din voturile exprimate, exista probabilitate mare sa nu poata face majoritate, ca redistribuirea nu e chiar asa de "valoroasa"
*



Minoritatile nu s-o dat tot timpu cu cei care fac o majoritate?
De ce crezi ca amu o sa fie diferit?
maho
Cand il acuzi pe ilici c-a dat niste ordine din birou (in '89) si trupetele a tras, cine-i criminalu'?
neumann
Gabriel Oprea, evident!
Han Solo
mai da-l in mm, ca e pe alese: https://www.scribd.com/doc/312553857/Rechizitoriu-20-P-2016

cum cicat sa te gandesti sa spui ca o naparca ca asta ar putea fi victima unui 'proces politic', imi e peste putinta de intelegere.

ca sa ai parte de un 'proces politic' iti trebuie niste convingeri serioase, pe care sa le fi aparat cu insistenta. in cicat, asta are la nivel de convingere doar faptul ca shpritul de vara trebuie baut cu bucati de mar in el...
neumann
QUOTE(maho @ 28 Nov 2016, 18:18)
Cand il acuzi pe ilici c-a dat niste ordine din birou (in '89) si trupetele a tras, cine-i criminalu'?
*



Mie daca imi zice unu, du-te in camera serverelor si da fdisk, cine e de vina?
Crez ca ma doare gura sa zic: toarasu' plutonier major, nu se poate, ca nu-mi merge tasta enter, cititoru' de carduri de la camara sarvilor s-a stricat, si am vazut ca si cablu da retea are o intrerupere pa undeva..
dizzy
QUOTE(Han Solo @ 28 Nov 2016, 18:01)
io tot ma minunez cum se simpt unii nevoiti sa-l spele pe oprea-enteres.

izmenarul ala sef de sala a ajuns general cu patru stele, dupa ce a trecut pe la slugaritul lui miron cozma. plm, acelasi grad cu averescu si prezan, ca sa punem un pic lucrurile in perspectiva. asta dupa ce fu reevaluat de baselu', ca vaz ca e cel mai bun baiat, dupa antibasisti.
*



' Ai de p l n ...
la arma Intendență, specialitate Logistică - sau "la izmene"
Gabriel Oprea a activat până în 1990 ca ofiter de intendenta și apoi ca ofițer consilier juridic cu grad de căpitan, fiind activat în 2001 drept colonel de Justiție[1]
- cum a sarit de la capitan la colonel?
Primește a treia stea la 1 decembrie 2008
- de a patra nu scrie pe wikipedia...dar te cred.
L.E. scrie in Cotidianul... wow , general de armata de intendenta... misto!

Distincții și decorații[modificare
Gabriel Oprea a fost distins în 2000 de către președintele Emil Constantinescu cu Ordinul Național Steaua României în grad de Cavaler. În 2002, președintele Ion Iliescu i-a acordat Ordinul Național Serviciul Credincios în grad de Cavaler.
- maaare cavaler (are vreo 120 kile)

Acum trebuie sa recunoastem ca Averescu si Oprea seamna nitel cu pasiunile lor comune pentru intrigi politice si pasaret. Mai ii trebuie lui Oprea vreo 2-3 victorii militare gen Marasesti si Oituz si il ajunge pe Averescu.
neumann
nu cumva base l-o fi decorat si urcat in grad, intreb si eu..
Han Solo
fisc el 04.gif a fost reevaluat...
klaus
QUOTE(Serje @ 28 Nov 2016, 18:16)
Minoritatile nu s-o dat tot timpu cu cei care fac o majoritate?
De ce crezi ca amu o sa fie diferit?
*


daca PSD+ALDE fac 48-49% dupa redistribuire si ceilalti care par a se imprieteni (PNL+USR+PMP+UDMR) fac si ei tot 48-49% dupa redistribuire, pe cine aleg "minoritatile" face guvernul.
Cand ai o coalitie care are in spate seful institutiilor de forta, secrete si penale, e aproape clar pe cine o sa aleaga minoritatile, ca cine stie ce scheleti are fiecare in dulap...
Din acest motiv spun ca daca PSD+ALDE nu fac 50% inainte de redistribuire (care practic va insemna tot vreo 50-51% dupa redistribuire), e probabilitate mare sa nu faca guvernul.
radian
Tu chiar crezi ca ALDE trece de pragul electoral?
kato
de ce nu? colegul nostru de forum (neumann) ar vota alde..... cum nu il pot banui ca fiind neinformat, postac, dependent de ajutoare sociale, etc, pot banui ca si altii pot face la fel, indiferent de nivelul de cultura, informatie, venit smile.gif
radian
Probabil, dar tot nu sunt suficienti ...
kato
smile.gif desi mi-ar conveni sa fie asa, nu cred.
Serje
Cum mai are pndl-u votanti ... asa mai au si alde

QUOTE(klaus @ 28 Nov 2016, 21:29)
daca PSD+ALDE fac 48-49% dupa redistribuire si ceilalti care par a se imprieteni (PNL+USR+PMP+UDMR) fac si ei tot 48-49% dupa redistribuire, pe cine aleg "minoritatile" face guvernul.
Cand ai o coalitie care are in spate seful institutiilor de forta, secrete si penale, e aproape clar pe cine o sa aleaga minoritatile, ca cine stie ce scheleti are fiecare in dulap...
Din acest motiv spun ca daca PSD+ALDE nu fac 50% inainte de redistribuire (care practic va insemna tot vreo 50-51% dupa redistribuire), e probabilitate mare sa nu faca guvernul.
*



Doar ca ii un pic mai greu de facut coalitia asta si cam fragila cu pmp-u acolo
dizzy
alianta cu baselu? am mai vazut filmul asta, s-a terminat prost, taieri de salarii, aproape horror, prefer pe ailalti.
klaus
Doresc sa reamintesc idealurile si doctrina USR-ului, zise din gura lu' Nicusor:
In iunie 2016 declara:
QUOTE
USB e formata din oameni care n-au mai facut politica pana acum, oameni care fac un sacrificiu pentru binele public. Nu vrem functii, nu facem pentru bani, facem ce facem pentru binele comun
Si pentru asta subliniaza ca
QUOTE
USR este un partid tehnocrat.
Inteleg ca madam aia de e prin mai multe consilii de administratie pusa de guvern sta acolo pentru binele cetateanului, nu pentru bani. Ca daca e altfel (si sta pentru bani) incalca principiul fundamental al USR...

Revenind la Nicusor si legalitatea.
Madam Firea zice ca Nicusor e cel mai chiulangiu consilier
Nicusor se aprara si spune ca
QUOTE
În momentul acesta, formal, eu nu mai sunt membru USB, ci USR. Mandatul în CGMB este de membru USB. Din momentul în care am candidat la alegerile parlamentare, sunt membru USR.

Adica spune exact ce ziceam eu acum o luna:
QUOTE(klaus @ 22 Oct 2016, 15:29)
Ca sa poata candida din partea USR trebuie sa-si dea demisia din USB si sa se inscrie in USR.
Demisia din USB inseamna sa piarda functiile de consilieri locali
*
Deci pe art. 9 lit. h^1 din Legea 393/2004 Nicusor trebuie sa piarda calitatea de consilier local, pentru ca si-a dat demisia din USB ca sa fie in USR. Dar nu se prezinta pe la primarie sa se constate acest lucru ca sa mai ia niste bani (presupun), ca alt motiv nu vad, ca oricum daca va fi ales va fi incompatibil si va trebui sa renunte la una din functii.
Astfel, a absentat de la sedinte cu scopul vadit de a lucra pentru cetateni, nu de a lua niste indemnizatii.

In al doilea rand, e cu spume si cu ura pe PSD ca i-au contestat fuziunea. Sunt niste nenorociti ca si-au permis sa uzeze de DREPTUL lor de a contesta.
Adica de dreptul din care traieste Nicusor, care contesta prin justitie tot tot felul de lucruri. De ce e suparat acum ca altii isi permit sa faca exact ca el? De ce doar el ar avea acest drept?
Intrebarile nu le pun retoric, ci pentru ca denota adevarata opinie democrata a gandirii nicusoriene: doar el are drept sa conteste pe altii, altii sunt niste marsavi daca-l cotnesta pe el.

Si asta pentru ca cei din USR "nu vor functii, nu fac politica pentru bani".
Da, cum sa nu. Sigur a da...
DragosP
Măi...
Banul nu e un scop...
neumann
Nu putea sa schimbe numele din USB in USR si gata? Ma intreb de ce au vrut partid nou. Primira indicatii de la centru?
b76bgaarh
cum vrei sa cistige voturi la cluj, cu salvati bucurestiul?
neumann
pai ziceam sa schimbe numele partidului din US Bucuresti in US Romania. Nu sa faca un nou partid si sa fuxioneze. Si PSD si-a tot schimbat numele, din FSN, in PDSR, PSDR, si ce-o mai fi fost.
vi_escu
pentru ca nicusor nu e doar fariseu, e si prost !
Bicicleta galbena
QUOTE(neumann @ 29 Nov 2016, 14:17)
Primira indicatii de la centru?
*



RO_flag.gif
neumann
mai bine pui poze cu unu tanar frumos si liber, parerea mea.

user posted image
ady77
Ca tot nu stiam ce inseamna USS Enterprise tongue.gif

deci
USB= Uniunea Salvati Bucurestiul
USR= Uniunea Salvati Romania,
urmeaza
USS= Uniunea Salvati Spatiul icon_mrgreen.gif
luck33ro
I-ai rupt... laugh.gif
ady77
Te laudai ca ma ignori.
DragosP
Ai lipici.
Bicicleta galbena
"Gabriela Firea le-a dat managerilor de spitale 34.000.000 de euro "pe proprie răspundere". Din această sumă, 1.270.000 de euro au fost lista de cumpărături a lui Florin Secureanu, managerul spitalului Malaxa, scrie, pe Facebook, Ana-Maria Ciceală, reprezentant al USR în Consiliul General al Municipiului București. Postarea consilierei este făcută pe fundalul uriașului scandal declanșat de investigațiile GSP care arată că Secureanu a cheltuit banii spitalului să ia bijutierii iubitei, să-și opereze "nepoțica" și varii prieteni sau să plătească facturi pentru afacerile lui private.

Ciceală reamintește că aproape invariabil de fiecare dată când a vrut să pună întrebări legate de alocările discreționare de fonduri pentru spitale, de prețurile umflate chiar și de 10 ori ale aparaturii etc., i s-a tăiat microfonul și i s-a spus că întrebările USR oricum nu contează, căci majoritatea PSD și ALDE va vota ce trebuie votat."

http://www.epochtimes-romania.com/news/con...ureanu---254780

Acelasi interes pentru modul de cheltuire a banului public il vedem si la PSD, ALDE etc etc.
Nicio diferenta, dar nici o diferenta intre USR si celelalte partide.






luck33ro
Deci transparenta totala cum a promis si Firicica tongue.gif
vercingetorix
Udrea: Al șaptelea bărbat din sloganul de campanie: Plicușor Ban


Elena Udrea dezvăluie numele celui de-al șaptelea bărbat din spatele sloganului de campanie ''O femeie cât zece bărbați''. Este vorba despre nimeni altul decât Președintele Uniunii Salvați România, Nicușor Dan.

''O femeie cât 10 bărbați! Episodul 7: Plicușor Ban

Niște oameni răi îmi povesteau zilele trecute despre un oengist de mediu cu preocupări pe zona de urbanism. Îi spuneau Plicușor Ban bietului om.
Nu am înțeles dacă se refereau la relația lui cu Soroș sau la activitatea de blocare a diferitelor proiecte de urbanism în Capitală.
Mai ales știind că este conducătorul partidului Sistemului, vehiculul politic special creat pentru a băga în Parlament toți acoperiții serviciilor secrete.
Cum a ajuns Neicușor Dan să fie chiar șeful mișcării care se vrea alternativă la clasa politică actuală este greu de înțeles pentru oricine gândește cât de cât.
Nu e charismatic, nu are un proiect clar și nici calități de lider ori alte calități care să-l recomande ca salvator al neamului.
Oare tocmai aceste carențe să-l fi făcut preferat de Sistem după un model deja brevetat în cazul lui Klaus Iohannis?
Aceste non-argumente sunt cele care l-au adus pe Neicușor Dan între cei zece din sloganul „O femeie cât 10 bărbați” cu care candidez independentă la București, la Camera Deputaților, pe poziția 30.'', a scris Elena Udrea pe pagina sa de Facebook.

p.s. ptiu, am ajuns sa citez din curva regimentului....
p.s.bis aloouuu, deontologii de dreapta, pai ce faceti mai nene, dormiti in bocancii Sistemului ? Pai Nutzi nu e penala, cum de candideaza ? Parca a facut si bulau...
Nu puneti de un protest macar pe facebook, ca in Piata Victoriei la tzepe e ocupat.
Sau macar agariciul ala de Chirila, ori poate Mungiu-Pipilica sau alti corifei de gen...
Sau...inca nu s-a dat ordinul.
luck33ro
Mai nou Udrea e muza pesedeilor? radmasa.gif Urmeaza Base capitan pe nava PeXeD cool.gif
b76bgaarh
acum am inteles de ce te grabeai in trafic, trebuie sa faci numarul de posturi cu psd.
neumann
http://www.profit.ro/opinii/de-la-desantul...a-ceva-16070524

QUOTE
Ni se spune că vor să înlocuiască un „sistem” care ne-a furat viața. Abia aici este componenta mârșavă pentru că lucrurile stau, de fapt, exact invers. Tocmai pentru că sistemul vrea să controleze totul, nu lasă la întâmplare nici mișcările „antisistem”. Nu cumva să se genereze ceva, o mișcare izvorâtă din zbaterile societății românești, punând pe picior greșit puterile străine și militarii cărora acestora le-au încredințat „pacificarea” unei Români spoliate.

Nemulțumirile noastre, frustrările, chiar ura, trebuie atent canalizate de acest sistem. Vajnicii „luptători antisistem” care au CV-uri croite aproape până la detaliu de stăpânii adevărați ai României ne cer, de la Roșia Montană încoace, și mai abitir după flama de la Colectiv, să venim să dănțuim împreună pe cadavrul vechii clase politice în descompunere.

(...)

România militarizată, branșată la planuri globaliste, cu mase de manevră duse de nas cu lingușitorii ale sistemului despre „tinerii frumoși și liberi”, îmi apare mai degrabă ca o veritabilă distopie. E ca și cum am reinventa guverne kominterniste.

Schimbarea promisă – care, totuși, pare pe cale să eșueze – este exact opusul primenirii. E mai mult decât anchilozare; este chiar sancționarea unei matrițe care să fabrice în continuu „pui ai sistemului”.
Han Solo
lasa bre profit, treci direct la expunere. icon_mrgreen.gif

vezi ca ciolos e fixo lu' soros tongue.gif
neumann
QUOTE(Han Solo @ 7 Dec 2016, 11:42)

vezi ca ciolos e fixo lu' soros  tongue.gif
*



asta-i gulguta sa acopere ca e de fapt puiutz de securist*?


(copiright base)
Han Solo
nush ma, e de pe net, deci e adevarat tongue.gif
neumann
scrie profit punct ro slesh opinii. Deci nah, e o opinie, poa' sau nu sa fie adevarata. E doar opusul lu talpalaba si pantatzi, care se tot citeaza reciproc unu pa altu'
Han Solo
zi-mi asta cand m-oi vedea citandu-l pe tapalaba.

7 Dec 2016, 10:49:
de fapt nu mai ai mult, uite cum il citez pe mandrutsa... 04.gif

https://lucianmindruta.com/2016/12/06/unde-...fiul-lui-soros/
neumann
QUOTE
de fapt nu mai ai mult, uite cum il citez pe mandrutsa... 04.gif


Bravo! up.gif

7 Dec 2016, 12:33:
QUOTE(Han Solo @ 7 Dec 2016, 11:48)
zi-mi asta cand m-oi vedea citandu-l pe tapalaba.

<span class='edit'>7 Dec 2016, 10:49:</span>
de fapt nu mai ai mult, uite cum il citez pe mandrutsa... 04.gif

https://lucianmindruta.com/2016/12/06/unde-...fiul-lui-soros/
*



Ptiu piei satana, te-a preluat notniuz imediat!

http://www.hotnews.ro/stiri-alegeri_parlam...-legaturile.htm
maho
QUOTE(vercingetorix @ 7 Dec 2016, 08:53)
Îi spuneau Plicușor Ban bietului om.

Normal ca-i "biet", in comparatie cu ea care primea banii cu sacosa.
QUOTE(vercingetorix @ 7 Dec 2016, 08:53)
Mai ales știind că este conducătorul partidului Sistemului, vehiculul politic special creat pentru a băga în Parlament toți acoperiții serviciilor secrete.

"Dupa cum se stie", evident, fara dovezi.
QUOTE(vercingetorix @ 7 Dec 2016, 08:53)
Nu e charismatic, nu are un proiect clar și nici calități de lider ori alte calități care să-l recomande ca salvator al neamului.

Acici is de-acord, omu' e chiar antipatic, cu buze lipsa.
QUOTE(vercingetorix @ 7 Dec 2016, 08:53)
Pai Nutzi nu e penala, cum de candideaza ? Parca a facut si bulau...

Nu i s-or fi interzis drepturile asociate votului si alegerii; asta nu-nseamna ca are vreo sansa la p.m.; sper ca nici la parlament.
QUOTE(neumann @ 7 Dec 2016, 10:47)
scrie profit punct ro slesh opinii.

Nu-i o sursa credibila daca te-ai hotarat sa investesti. biggrin.gif
corbex
Investitiile-n pesede au adus mereu banu' gros.
DragosP
QUOTE
Dacă citești lista candidaților USR ai sentimentul că vezi primul comitet central al PCR, după preluarea puterii de către bolșevici: SEIDLER, GAYRAL, PAL, IURISNITI, WAGNER, SCHUSTER, WIENER, FORGO, TOTH, VERMAN, GORCZYNSKI, KLOYBER, MEMET, MARK, VISLOGUZOV, RETI, GALL, BULFON, KISS, MARUSSI, IANK, ECHERT, SCHUSTER II, SACHETTI, TELEKI.

Români verzi, unu' și unu'.
neumann
Insinuezi ca ar fi toti copii lu Soros?
Manuel
Copii fidele. tongue.gif
Han Solo
ai lu' borcea 04.gif


(culeasa de pe FB)
corbex
Toti sint copiii sau nepotii CPUN-ului
neumann
Pan la urma Soros i-a pus-o sau nu lu ma-sa lu cioloj? (tot culeasa de pe un site tongue.gif)
DragosP
Decât l-a înfiat. Nelegitim, ovcors.
luck33ro
are voie de la BOR?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.