Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
bgdrenault
QUOTE(RDK @ 26 Aug 2021, 21:53)
Numirea o face prim ministrul și nu obligă anumite calificări, sunt funcții politice.

Pai parca era momentul profesionistilor numiti politic, tocmai, ca ar obliga la ceva calificari, nu prieteni si amante. Cel putin asa se laudau in campanie
Vad ca i tot aceasi marie pesedist penelista
radian
Lasand deoparte cine ce promite in campania electorala, tu chiar iti imaginezi ca schimbam regimul si gata vine o generatie noua, de Feti Frumosi, direct de pe Marte care de la o zi la alta fac totul ca la carte? Sa nu avem discutii, la ultimele alegeri am votat cu USR-Plus si probabil la viitoarele alegeri voi vota tot cu ei, dar orizontul de asteptari, in ceea ce ma priveste, este unul modest.

De coruptie nu scapam printr-o generatie noua de politicieni noi nouti, indiferent de orientarea lor politica, singura sansa o vad in reteta occidentatilor, o combinatie intre actiune civica, presa de scandal, justitie, toate la un loc sa puna presiune pe clasa politica. Bine si acest cockteil da de multe ori in clocot. De azi pe maine nu se intampla minuni decat in lumea celor bisericosi.
RDK
Liderii USR PLUS se reunesc, sâmbătă, în ședința Comitetului Politic, unde vor discuta despre guvernare, candidaturi și organizarea Congresului din octombrie. 

Sunt curios cum intră dl. Cioloș: cu certificatul fals tipărit sau cu certificatul fals pe telefon?
Că de vaccinat nu am auzit să se fi ocupat iar covid a făcut prin martie, ca orice persoană publică responsabilă.
miki
pai daca a facut in martie nu primeste certificat?
RDK
Există trei modalități de obținere a unui certificat digital al UE privind COVID:
1 vaccinare: ați fost vaccinat cu oricare dintre vaccinurile COVID-19
2 v-ați însănătoșit după o infectare cu virusul SARS-CoV-2: au trecut mai puțin de 180 de zile de la data rezultatului pozitiv al testului (PCR)
3 ați obținut un rezultat negativ la testul de depistare a COVID-19: aveți un rezultat negativ la testare (PCR sau RAT)
volint
QUOTE(radian @ 27 Aug 2021, 22:37)
De azi pe maine nu se intampla minuni decat  in lumea celor bisericosi.
*



si e si "bio" ca tine +2k ani...
radian
Translate me, pls.
bgdrenault
QUOTE(radian @ 27 Aug 2021, 22:37)
Lasand deoparte cine ce promite in campania electorala, tu chiar iti imaginezi ca schimbam regimul si gata vine o generatie noua, de Feti Frumosi, direct de pe Marte care de la o zi la alta fac totul ca la carte?

Daca nu vine asa ceva, degeaba
O mica interventie, cel folosit profita, si incepe lantul amintirilor. Incet incet, se corup unii pe altii/
Drept ca deocamdata coruptia usr e la nivel de pile si relatii. Cam cum era pe vremea lui ceasca. Origine sanatoasa, noi la putere, noi putem daca vrem si vrem sa putem, jos bolsevicii si comunistii.
Pana la marea coruptie nu e decat un pas
radian
QUOTE(bgdrenault @ 29 Aug 2021, 23:55)
... Pana la marea coruptie nu e decat un pas
*



Nu sunt mama Omida, nu stiu ce o sa fie, dar prefer sa vad jumatatea plina a paharului. Nu s-au apropiat la un pas de marea coruptie ci s-au indepartat un pas de la ea.
einstein1984
QUOTE(radian @ 27 Aug 2021, 23:37)
Lasand deoparte cine ce promite in campania electorala, tu chiar iti imaginezi ca schimbam regimul si gata vine o generatie noua, de Feti Frumosi, direct de pe Marte care de la o zi la alta fac totul ca la carte? Sa nu avem discutii, la ultimele alegeri am votat cu USR-Plus si probabil la viitoarele alegeri voi vota tot cu ei, dar orizontul de asteptari, in ceea ce ma priveste, este unul modest.

De coruptie nu scapam printr-o generatie noua de politicieni noi nouti, indiferent de orientarea lor politica, singura sansa o vad in reteta occidentatilor, o combinatie intre actiune civica, presa de scandal, justitie, toate la un loc sa puna presiune pe clasa politica. Bine si acest cockteil da de multe ori in clocot. De azi pe maine nu se intampla minuni decat  in lumea celor bisericosi.
*


a fost un documentar pe tvr1 despre Operatiunea maini curate din Italia anilor 90... Aia da operatiune anticoruptie!
radian
Avem noi coruptii nostri, dar totusi, is copii nevinovati fata de mafia italiana.
RDK
Păi mafia e una singură (Morte Alla Francia I'Italia Arde), restul hoți pur și simplu
einstein1984
pai atacau politicienii platiti de mafie, nu mafiotii....
@RDK si e Morte alla Francia Italia Anela
IRONICK
Intr-o tara normala, aia din PSD vindeau stergatoare la intersectie.
einstein1984
un amic sustine ca dmocratia e cea mai buna metoda de guvernare a unei tari... eu zic ca nu peste tot e buna. Si desi el sta insectorul 5 unde Vanghelis a avut 4 mandate si acum avem un penal, tot nu vrea sa accepte
SI hitler a fost ales democratic....
miki
QUOTE(RDK @ 28 Aug 2021, 20:43)

2 v-ați însănătoșit după o infectare cu virusul SARS-CoV-2: au trecut mai puțin de 180 de zile de la data rezultatului pozitiv al testului (PCR)

*


pai ... or fi trecut 180 de zile?!


30 Aug 2021, 15:05:
Si ca sa stea lumea linistita:
QUOTE
Dacian Cioloș: "M-am vaccinat la sfârșitul lui iunie, după boală. A fost recomandarea medicilor să mai aștept. Vaccinarea am făcut-o cu Johnson"
RDK
Amin !
Nu știam.
radian
QUOTE(einstein1984 @ 30 Aug 2021, 14:18)
... dmocratia e cea mai buna metoda de guvernare a unei tari... eu zic ca nu peste tot e buna...
  SI hitler a fost ales democratic....
*



Democratia are multe bube-n cap, dar nu stiu ca omenirea sa fi experimentat un alt sistem social care sa ofere pulimii conditii mai bune de trai.
miki
Comuna primitiva...
sau falansterul de la scaieni tongue.gif
einstein1984
QUOTE(radian @ 30 Aug 2021, 15:37)
Democratia are multe bube-n cap, dar nu stiu ca omenirea sa fi experimentat un alt sistem social care sa ofere pulimii conditii mai bune de trai.
*


nush ce sa zic, aia prin emiratele arabe unite, arabia saudita sau iordania o duc bine (cetatenii, nu indienii veniti la munca). Apoi tu zici de majoritate, pentru aia care nu se regasesc in majoritate posibil sa fie nasol. La chinezi nu e demlocratie si invers, pentru majoritate e nasol, pentru elita selecta e bine.
Dar Romania ca tara s-a dezvoltata cel mai mult cand avea rege sau dictator...
dizzy
In fiecare sistem, cei cu bani o duc bine!
Saracul in comunism o duce rau; Vede ca ceilalti sunt mai bogati
Saracul in capitalism o duce rau; Are impresia ca si ceilalti sunt saraci

einstein1984
https://www.startupcafe.ro/afaceri/putere-c...nguri-greci.htm cica la putere de cumparare stam mai bine ca vecinii.
@dizzy, nu e doar de saracie, e vorba ca vezi ca fura si fac de exemplu lucrari edilitare degeaba, dar ii vezi pe idioti pe FB, lasa bah, ca acar asta face ceva nu ca vanghelie (pe care tot ei si ai lor l-au votat de 4 ori)... Chiar daca o duc eu bine, cheltuirea banului publioc de penalii in functie votati de gloata de tzigani tot rau imi face.
RDK
Când USR+ au vrut scăderea salariilor din nu mai știu ce direcție socială și redirecționarea banilor către grădinițe private care erau "tziganii"?
Că tot ne dăm antreprenori prin cv-uri
bgdrenault
QUOTE(IRONICK @ 30 Aug 2021, 13:09)
Intr-o tara normala, aia din PSD vindeau stergatoare la intersectie.
*


Stai linistit, si multi useristi tot acolo isi au locul
Cu toate diplomele lor. Nici teorie, nici practica.
Lucrez cu vreo 3, imi propovaduiesc lupta anticoruptie si binele tarii, dar cand au nevoie de ceva ii auzi cum suna pe la primarie, pe la starea civila, pe la finante pentru un rahat de act, adeverinta , etc, ca se poate, ca au deja pile.
II intreb de ce nu se duc ca populimea sa stea la rand, si tac.......malc
Dezamagire mare pentru mine, in multe privinte. Mai ca i as da pe goarna
RDK
Dar lucrezi cu ei, asta e radmasa.gif
bgdrenault
N am ce face
einstein1984
QUOTE(RDK @ 30 Aug 2021, 17:52)
Când USR+ au vrut scăderea salariilor din nu mai știu ce direcție socială și redirecționarea banilor către grădinițe private care erau "tziganii"?
Că tot ne dăm antreprenori prin cv-uri
*


nu cunosc episodul si nu am zsi ca USR ar fi mai breji ca piedone. Sunt consilieri locali USR la S5 dar nu vad sa faca ceva.
RDK
Acum îl cunoști: schema clasică de făcut grădinițe publice, cu bani de la buget și tarife mici, se va înlocui cu ceva nou, în care aceiași bani de la buget se vor duce la câteva grădinițe private, care nu vor lăsa niciun leuț la tarif.
Că așa trebuie să simtă cetățeanul, că e ajutat.

LE Revenim la dl. Drulă și notăm că Metrorex și constructorul (care nu reușește să finalizeze lucrările de la metrou recepționate anul trecut de către PNL) au promis că e gata în martie 2022.
maho
QUOTE(RDK @ 31 Aug 2021, 18:11)
LE Revenim la dl. Drulă și notăm că Metrorex și constructorul (care nu reușește să finalizeze lucrările de la metrou recepționate anul trecut de către PNL) au promis că e gata în martie 2022.
*


Ce e gata in martie '22?
RDK
Lucrările restante la metrou bre, alea care ar fi trebuit să fie gata în 90 zile de la recepția din septembrie 2020.
Dar la cum ninge în interiorul stațiilor.. nicio șansă. laugh.gif
einstein1984
QUOTE(RDK @ 31 Aug 2021, 18:11)
Acum îl cunoști: schema clasică de făcut grădinițe publice, cu bani de la buget și tarife mici, se va înlocui cu ceva nou, în care aceiași bani de la buget se vor duce la câteva grădinițe private, care nu vor lăsa niciun leuț la tarif.
Că așa trebuie să simtă cetățeanul, că e ajutat.

LE Revenim la dl. Drulă și notăm că Metrorex și constructorul (care nu reușește să finalizeze lucrările de la metrou recepționate anul trecut de către PNL) au promis că e gata în martie 2022.
*


pentru ca, nu-i asa, stim ca statul e cel mai buna dministrator si furnizor de servicii si foloseste cel mai eficient banul....
RDK
Mănene, ce facem acilea, ieșim de la guvernare ??
bion
Deranj mare.Caporalii usr se cearta dar vor sa futa pnl.Catzu suna goarna pe fb
charge.gif lurk0000.gif
sorin1983
QUOTE(bgdrenault @ 30 Aug 2021, 20:03)
II intreb de ce nu se duc ca populimea sa stea la rand, si tac.......malc

vrem o tara ca afara dar nu pentru noi... noi sa ne vedem de ale noastre biggrin.gif
radian
QUOTE(bion @ 1 Sep 2021, 23:27)
...Catzu suna goarna pe fb
charge.gif  lurk0000.gif
*




Pai matale de unde stii toate astea? iti facusi cont pe FB?
AR-18-MOS
QUOTE(radian @ 2 Sep 2021, 07:03)
Pai matale de unde stii toate astea? iti facusi cont pe FB?
*


I-au făcut nepoții pagina și îl am eu la prieteni...
Bion a sărbătorit Crăciunul.. wub.gif
[attachmentid=1628131248]
bgdrenault
Barbat bine
IRONICK
user posted image
Bicicleta galbena
USR aruncati peste bord de Câțu, practic va fi un guvern minoritar. PSD nu se va grabi sa bage motiune, desi declara ca vor dar nu au toate voturile. Acuma le-ar avea si pe ale USR.

Daca baga motiune (eu nu cred) nu au nici o garantie ca vor fi la guvernare, asa ca motiunea i-ar ajuta strict pe useristi, ceea ce nu-si doresc nici PNL nici PSD.

Asa ca ma gandesc ca vom avea un guvern minoritar un timp (maxim un an), pana se va mai intampla ceva. Vedem ce.
_______

Pentru Iohannis e cum nu se poate mai bine - a scapat de stresantii astia de la usere, care vin ei cu principii si idei. Mai da-i in pl. Are sluga in capul guvernului, in parlament n-are ce sa se intample rau, maxim un USL 2 (care nici ala n-a fost deloc rau, ca ala l-a propus prima oara intr-o functie mare).










bgdrenault
Nu iese nimeni de la guvernare
Pana diseara il pupa pe chelie pe Catu
Va fi solutia pentru binele romanilor
Iese cocostarcul Barna, si cu galuste unguresti in gura, va explica ce si cum
Au ajuns diplomistii la ciolan, nu pleaca ei de acolo. Plus ca nu si mai indeplinesc misiunea

In schimb vor mai obtine posturi, ii vor crea un post lui Vladut, cu agentia de medicamente, etc
Pentru ei va fi o victorie, justitia si pensiile speciale pot sa mai astepte.
RDK
Nu știu cât de adevărată e treaba cu avizul ministerului justiției pe PNDL care trebuia dat în câteva minute altfel se supără dl. Cuțu, dar mi se pare horror ca un prim ministru să demită așa brusc un ministru doar fiindcă poate și nimeni nu poate arbitra situația.
IRONICK
QUOTE(RDK @ 2 Sep 2021, 09:57)
Nu știu cât de adevărată e treaba cu avizul ministerului justiției pe PNDL care trebuia dat în câteva minute altfel se supără dl. Cuțu, dar mi se pare horror ca un prim ministru să demită așa brusc un ministru doar fiindcă poate și nimeni nu poate arbitra situația.
*


Miza nu este hotia cu PNDL3, ci ocuparea functiilor de conducere in DIICOT, DNA si Parchetul General.
Praf in ochi pentru prosti. Asa cum a fost si cu Voiculescu.
dizzy
USR PLUS anunță că își retrage sprijinul politic pentru premierul Cîțu, "care a aruncat țara în criză politică". "USR PLUS nu a girat și nu va gira niciodată jaful din bani publici, în nicio formulă de guvernare", afirmă reprezentanții formațiunii, care cer negocieri pentru un nou premier și adaugă că, dacă discuțiile eșuează, vor susține o moțiune de cenzură împotriva lui Florin Cîțu. (News.ro)

lurk0000.gif ia sa vedem cum isi iau vorba-napoi pana diseara!

Președintele Consiliului Național al PSD, Vasile Dîncu, a afirmat că social-democrații nu vor vota un guvern minoritar și nu vor depune o moțiune de cenzură fără a fi siguri că ar putea avea o majoritate pentru a da jos Guvernul. Referitor la demiterea lui Stelian Ion din funcția de ministru al Justiției, Dîncu a susținut că nu cred că a fost o decizie hazardată, ci un plan. "Eu cred că a avut garanții din partea președintelui probabil că ar putea să existe un viitor pentru această demitere", a declarat el. (News.ro)

Cred ca ii banuieste de prea multa minte

Marea problemă a USR PLUS este superficialitatea, a afirmat miercuri seara deputatul UDMR Magyar Lorand. „Marea problemă a USR-PLUS este superficialitatea, sunt rupți de la realele probleme ale societății și duc o lipsă acută de soluții solide, bine gândite și bine țintite pentru aceste probleme. Colegii de la USR-PLUS se dau toată ziua care pe trotinetă, care pe bicicletă, fascinați că au prins viteză, dar fără nicio idee despre direcție”. (Digi24)

radmasa.gif Bine Lori!
Bicicleta galbena
Ma tem ca zarurile-s aruncate. USR nu se mai intoarce intr-un guvern cu Câțu prim-ministru.
Facem pariu? rolleyes.gif



RDK
Nu înțeleg de ce USR+ o tot spune p-aia cu "să plece Câțu".
Eu știam că demisia (sau demiterea) primului ministru înseamnă demiterea întregului guvern, nu merge să înlocuim pe cine vrem cum vrem când vrem.

Mai puțin VV și Stelian laugh.gif
dizzy
QUOTE(Bicicleta galbena @ 2 Sep 2021, 10:50)
Ma tem ca zarurile-s aruncate. USR nu se mai intoarce intr-un guvern cu Câțu prim-ministru.
Facem pariu?  rolleyes.gif
*



Facem pe o cafia? biggrin.gif
Bicicleta galbena
O cafia, o bere dupa tura cu bicla... orice biggrin.gif

dizzy
drunksinging.gif gata, s-a facut!
Iete ce mai croseteaza si ziaristul-politician-ziarist Guraaaan, Moooooise Guraaaan
https://www.moise.ro/2021/09/02/problema-nu...Dcy3_LAMsmeXj8M


Este pur și simplu rușinos ceea ce se întâmplă, dar nu era chiar neprevizibil. Pentru că (remember?) compromisul este o scară pe care cobori, nu urci, iar de la un moment dat nu mai știi nici tu cine erai înainte. De la migrația masivă de primari de la PSD spre PNL (veniți în mod evident pentru PNDL, pentru ce dracu altceva puteau să vină?) și de la acceptarea compromisului numit Nicușor Dan, până la absența oricărui gest de reformare a administrației bugetofage și la populismul grețos cu care Cîțu și ai lui au preferat sacrificarea celor vulnerabili decât impunetea unor măsuri epidemice ferme. Dacă s-ar întâlni Cîțu cel care protesta în Piața Victoriei cu cel de acum, cel din Palatul Victoria, ce i-ar spune? L-ar recunoaște măcar?

Ăștia sunt reformatorii României? Ei vor schimba o țară care face de rușine Uniunea Europeană prin nivelul redus de educație, cum sugerează chiar ministrul Sănătății, referindu-se la procentul mare de nevaccinați și la predispoziția la conspirații a acestora? În curând se face anul de la alegeri. Peste un an și ceva vor intra cu toții în febra electoralistă a anului 2024. Din momentul ăla nici nu se va mai pune problema de reforme, România va fi devenit și mai îndatorată și mai coruptă, la fel de codașă în Europa la orice, o țară în derivă care mai plutește doar pentru că printr-un noroc istoric a ajuns în UE.
bgdrenault
Cica acum, in mod IRONICK, ar negocia cu PE SE DE
Bai, ejti nebun?
einstein1984
https://www.g4media.ro/breaking-usr-plus-di...ura-comuna.html nu confunzi cu haur?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.