Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
corbex
Salam cu stricnina, vrei sa zici.
DragosP
QUOTE(RZV @ 25 Aug 2016, 10:06)
Hai serios? Si daca unu' ca mine plateste impozite si taxe, si-si, cum e? E si din banii mei, sau nu?
*


Păi doar banii tăi ajung să-ți facă ție secție de votare? nedumerire.gif
corbex
Nici inexistenta contributie a asistatului social nu i-ar ajunge acestuia nici de o tuica, si totusi o bea zilnic. Din banii altora. Desigur, se duce duminica la biserica, deci merita.
luck33ro
Nu mai pot cu pexedacii astia - e ca si cum te-ai pune la mintea unui copil de gradinita sa te certi cu el radmasa.gif El stie ca Antena 3 (Cartoon Network) a zis asa, deci asa e bine!
RZV
QUOTE(DragosP @ 25 Aug 2016, 10:22)
Păi doar banii tăi ajung să-ți facă ție secție de votare? nedumerire.gif
*


Exact in aceeasi masura in care si banii tai ajung sa-ti faca tie sectie de votare.
luck33ro
Parintele inca se implica activ in propaganda pexedeasca... Aleluia!
neumann
QUOTE(luck33ro @ 25 Aug 2016, 10:25)
Nu mai pot cu pexedacii astia - e ca si cum te-ai pune la mintea unui copil de gradinita sa te certi cu el  radmasa.gif El stie ca Antena 3 (Cartoon Network) a zis asa, deci asa e bine!
*



Pa mine m-ai spart cu teza votati USR daca v-ati plictisit de politicieni.

Sordan & co sunt politicieni, cu riscul de a te trezi din visele tale umede. Un politician poate fi identificat prin cel putin doo lucruri:

-candideaza pentru o functie publica.
-incearca prin actiuni si discurs sa obtina cat mai multe voturi.

RZV
QUOTE(neumann @ 25 Aug 2016, 10:14)
De mentionat ca in multe locuri, la mine si la gorj la rzv nu a fost coada. O fi fost la Paris, la Londra, la Pruzel. Au fost se pare si de 3 ori mai multi votanti.

Da, man, n-a fost coada ca la mine in Salaj sunt 150 de romani de toti, si la tine in Gorj sunt tot asa, sau poate dublu.
Unde insa era potential de flux mare de votanti (marile capitale si orase europene, Italia, Spania, Franta, UK, Germania), au ignorat cu nonsalanta toate problemele.
Imi aduc aminte si acum de nesimtirea lu' madam Firea care zicea ca e o minciune, ca la Londra nu se sta la coada, si arata o sectie de votare din Liverpool unde era mai putina lume.
corbex
Greseala de eroare.
neumann
QUOTE(luck33ro @ 25 Aug 2016, 10:29)
Parintele inca se implica activ in propaganda pexedeasca... Aleluia!
*



Votati USR pentru ca nu sunt sectii de vot in strainatate!
corbex



QUOTE(RZV @ 25 Aug 2016, 10:28)
Exact in aceeasi masura in care si banii tai ajung sa-ti faca tie sectie de votare.
*


Si sectii de rugaciuni.
vercingetorix
QUOTE(DragosP @ 25 Aug 2016, 09:51)
Mie personal mi se pare aberant să voteze cineva, în chestii legate de RO, care nu locuiește în RO.
Da' mă rog, eu sunt eu. Ma special, se știe.
*


Subscriu din toata inima.
Daca nu contribui la bugetul unei familii nu ai dreptul de decizie in acea familie, e foarte simplu.
Cetatenia si rezidenta fiscala ar trebuie sa fie conditii necesare si suficiente pentru a vota.
Utopic, dar asa mi se pare corect.
Chiar, daca ai 3 cetatenii, ce faci ?
Mergi si votezi pentru toate ?
corbex
QUOTE(neumann @ 25 Aug 2016, 10:32)
Pa mine m-ai spart cu teza votati USR daca v-ati plictisit de politicieni.

Sordan & co sunt politicieni, cu riscul de a te trezi din visele tale umede. Un politician poate fi identificat prin cel putin doo lucruri:

-candideaza pentru o functie publica.
-incearca prin actiuni si discurs sa obtina cat mai multe voturi.
*


Il anunt pe Omulnou ca politicienii e niste corupti. Adica niste oameni care vor sa ajunga la putere. Dar, intelepciunea dacica romanica ne spune ca puterea corupe. La fel ne spune si experienta proprie. Deci politicienii sint niste nenorociti corupti, fie ca au ciolanul in gura, fie ca saliveaza dupa el.
neumann
QUOTE(vercingetorix @ 25 Aug 2016, 10:37)

Chiar, daca ai 3 cetatenii, ce faci ?
Mergi si votezi pentru toate ?
*



Din punct de vedere legal, da.
Din punct de vedere moral, poate ar trebui sa votezi acolo unde e important pentru tine, in sistemul in care traiesti.
luck33ro
Solutia e sa pui altii in loc care nu-s politicieni. Dupa 4 ani ii schimbi si pe aia inainte sa se corupa prea tare icon_mrgreen.gif
DragosP
QUOTE(RZV @ 25 Aug 2016, 10:28)
Exact in aceeasi masura in care si banii tai ajung sa-ti faca tie sectie de votare.
*


Eu nu țin neapărat să am secție de votare.
Da' dacă tot o fac, cu siguranță sunt alții ca mine care plătesc impozite AICI, în RO, pentru secția de votare din RO. Și din banii NOȘTRI, făcuți AICI, iese de-o secție. Și de vot și de rugăciune.
corbex
Bre, romanii capsunari inca se simt romani. Poate nu se vor mai intoarce niciodata, dar e nu stiu asta acum. Sint convinsi ca au plecat doar sa stringa niste bani.
neumann
QUOTE
Toarasu', una la mana, votul pentru prezidentiale aduce in mod traditional mult mai multa lume la vot, decat la parlamentare. Doi la mana, numarul de romani din diaspora din 2009 (datele istorice) nu e comparabil cu cifra din 2014. Sa nu ne prefacem ca PSD nu stia asta.
Hai ma, ce naiba, toata lumea stia (si s-au primit semnale la ambasade si nu numai inainte de alegeri) ca vor fi mult mai multi oameni la vot decat in 2009. Adiacent, s-au desfintat sectii de votare care aveau rost, si s-au infintat altele pe la mama zmeilor.
Terto, dupa turul 1 al prezidentialelor, ce s-a facut pentru imbunatatirea conditiilor de vot? Nimic, s-au scobit in nas.


Admitem si astea. Insa, nu crezi ca o alocare a resurselor (financiare, umane) ar fi prioritara pentru imbunatatirea vietii in tara, mai degraba decat a-l ajuta pe Ionel expatul sa stea decat 2 ore la coada in loc de 5?
RZV
Atata vreme cat am un pasaport pe care scrie Romania, sunt indreptatit sa merg sa votez pe cei ce ma reprezinta (presedinte, parlament, etc.)
La locale, merg la vot si in Salaj (unde am resedinta temporara), si daca ajung in tara, in intervalul de timp potrivit, merg la vot si pentru conducerea locala din Romania (ca interesele mele sunt si in Salaj si in Romania, platesc taxe in ambele tari).
corbex
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Mi-ai facut ziua! Colegul Neumann. Cu ridicarea nivelului de trai din banii de chiștoace ai ambasadelor.
RZV
QUOTE(neumann @ 25 Aug 2016, 10:44)
Admitem si astea. Insa, nu crezi ca o alocare a resurselor (financiare, umane) ar fi prioritara pentru imbunatatirea vietii in tara, mai degraba decat a-l ajuta pe Ionel expatul sa stea decat 2 ore la coada in loc de 5?
*


Vorbim de maruntis aici, nu imbunatatesti nimic semnificativ in tara, cu banii si in primul rand cu bunavointa (ca aici a fost problema) necesara pentru a organiza ca lumea niste conditii de vot pentru cele 4 milioane de romani de afara.
neumann
QUOTE(corbex @ 25 Aug 2016, 10:19)
Mi-ai facut ziua! Colegul Neumann. Cu ridicarea nivelului de trai din banii de chiștoace ai ambasadelor.
*



O sa razi, da ma-ntreba unu si pe mine daca nu vreau sa fiu opservator, zise se da un meleon si nu prea fura uameni interesati radmasa.gif Exact aia faceam eu duminica, pastoream coada si ma expuneam la injuraturile conationalilor (a postat o tanti expat la vremea respectiva, cum o injurau capsunarii o zi pentru 25 de euro).
DragosP
QUOTE(RZV @ 25 Aug 2016, 10:47)
pentru cele 4 milioane de romani de afara.
*


Din care, statistic vorbind, votează măcar 10%?
corbex
Aha! Deci nu prea se cheltuie bani. Pai cu ce mai ridicam nivelul de trai?
neumann
QUOTE(RZV @ 25 Aug 2016, 10:47)
Vorbim de maruntis aici, nu imbunatatesti nimic semnificativ in tara, cu banii si in primul rand cu bunavointa (ca aici a fost problema) necesara pentru a organiza ca lumea niste conditii de vot pentru cele 4 milioane de romani de afara.
*



De-abia astept sa vad cat de exemplar o sa organizeze cioloj alegerile.

QUOTE

Înscrierea în Registrul Electoral a debutat la 1 aprilie și se va încheia aproximativ cu trei luni înainte de data alegerilor, care urmează să fie stabilită, conform legii, prin hotărâre de Guvern.

Pentru înscrierea în Registrul Electoral, alegătorii trebuie să parcurgă următorii pași:
Să descarce formularul cererii de înscriere în Registrul Electoral, pentru votul în străinătate la alegerile parlamentare, de pe site-ul MAE, disponibil aici:
http://www.mae.ro/sites/default/files/file...strainatate.pdf
Să completeze formularul cu datele personale și să bifeze una dintre cele două opțiuni: vot prin corespondență sau vot la o secție specială.
Să semneze și să dateze cererea;
Să anexeze copia pașaportului cu menționarea statului de domiciliu sau copia actului de identitate împreună cu copia documentului care dovedește reședința în străinătate.  Lista documentelor care atestă reședința în străinătate pentru fiecare stat este disponibilă pe site-ul MAE: http://www.mae.ro/sites/default/files/file...eri/omae500.pdf
Să depună personal sau prin poștă cererea de înregistrare și documentele anexate la misiunea diplomatică sau oficiul consular din statul de domiciliu sau reședință.
luck33ro
QUOTE(corbex @ 25 Aug 2016, 10:44)
Bre, romanii capsunari inca se simt romani. Poate nu se vor mai intoarce niciodata, dar e nu stiu asta acum. Sint convinsi ca au plecat doar sa stringa niste bani.
*


Eu am senzatia ca nici macar capsunarii nu mai au intentia sa se intoarca vreodata intr-o tara pexedista sleep.gif
RZV
QUOTE(DragosP @ 25 Aug 2016, 10:52)
Din care, statistic vorbind, votează măcar 10%?
*


Conteaza? Acum pe bune, chiar conteaza? Sa injumatatim atunci si numarul de sectii de votare din Romania pentru ca:
- prezenta la vot, in mod traditional, nu trece de 50-55%. Statistic, la nivel national.
- sectiile de votare si numarul de mandate (si listele de la AEP) pentru colegiile din RO sunt stabilite pentru o populatie de ~22 de milioane, care numai reala nu e.
neumann
QUOTE(luck33ro @ 25 Aug 2016, 10:55)
Eu am senzatia ca nici macar capsunarii nu mai au intentia sa se intoarca vreodata intr-o tara pexedista  sleep.gif
*



Ciloj si Jo Hannis s-au inscris in psd? ohmy.gif
DragosP
QUOTE(RZV @ 25 Aug 2016, 10:55)
Conteaza? Acum pe bune, chiar conteaza? Sa injumatatim atunci si numarul de sectii de votare din Romania pentru ca:
*


De acord, nu tre' să te cerți cu mine.
marksman
QUOTE(DragosP @ 25 Aug 2016, 10:52)
Din care, statistic vorbind, votează măcar 10%?
*


Voteaza, nu voteaza, guvernul are responsabilitatea de a asigura posibilitatea oamenilor sa voteze. Da' in tara, din cati votanti exista, voteaza toti? Se asigura sectii de votare pentru toti? Sau se asigura doar statistic...
RZV
QUOTE(DragosP @ 25 Aug 2016, 11:00)
De acord, nu tre' să te cerți cu mine.
*


Pai nu ma cert cu nimeni. Doar ma astept sa tratezi ambele situatii cu aceeasi unitate de masura (asta daca nu cer prea mult, ofcors).
neumann
care ar fi un timp de asteptare multumitor pentru sectiile din strainatate? Dar pentru alea din tara?
RZV
Multumitor ar fi ca toti cetatenii care au intentia sa participe la procesul electoral, sa aiba posibilitatea sa o faca, in conditii decente.
Nu sunt eu in masura sa decid arbitrar asupra unui timp de asteptare "multumitor". Daca e nevoie, sectiile de votare cu flux mare de votanti sa poata fi deschise suplimentar, inca o zi, sau cu o zi in avans, etc. In zonele cu comunitati importante sa fie regandit numarul si amplasarea sectiilor, etc. Bunavointa sa fie.
corbex
QUOTE(neumann @ 25 Aug 2016, 11:00)
Ciloj si Jo Hannis s-au inscris in psd?  ohmy.gif
*


Sint pesedaci de cind se stiu. Exista un singur partid, chiar unic, impartit pe sectii cu denumiri deverse. Toare au acelasi crez politic, devalizarea tarii.
DragosP
QUOTE(marksman @ 25 Aug 2016, 11:01)
Voteaza, nu voteaza, guvernul are responsabilitatea de a asigura posibilitatea oamenilor sa voteze.
*


Părerea mea e că guvernul ar trebui să-și mai taie din responsabilități. Cel puțin în acest domeniu, luând exemplul altora.
marksman
Asa, dupa tine, cine are responsabilitatea organizarii alegerilor?
DragosP
Guvernul, da' eu am zis altceva.
klaus
Eu il propun pe Baconski sa se ocupe organizarea votului din diaspora.
Cu el nici nu trebuie sectii suplimentare, ii invata pe ambasadori/consuli cum trebuie organizata treaba pentru a se vota o data la 20 de secunde si se rezolva problema cu sectiile existente.
Nici nu inteleg ce e atata freamat cand exista deja, dovedit, solutii mult mia simple...
marksman
QUOTE(klaus @ 25 Aug 2016, 11:16)
[...]
Nici nu inteleg ce e atata freamat cand exista deja, dovedit, solutii mult mia simple...
*


Votul prin corespondenta?
corbex
QUOTE(DragosP @ 25 Aug 2016, 11:12)
Părerea mea e că guvernul ar trebui să-și mai taie din responsabilități. Cel puțin în acest domeniu, luând exemplul altora.
*


L-a incarcat iresponabilul Ponta cu responsabilitati si a ramas asa.
DragosP
QUOTE(marksman @ 25 Aug 2016, 11:17)
Votul prin corespondenta?
*


Ești tânăr, ai uitat: votul de la Paris din 2009.
corbex
Paris, orasul luminilor, iluminatii voteaza repede.
neumann
QUOTE(RZV @ 25 Aug 2016, 11:10)
Daca e nevoie, sectiile de votare cu flux mare de votanti sa poata fi deschise suplimentar, inca o zi, sau cu o zi in avans, etc. In zonele cu comunitati importante sa fie regandit numarul si amplasarea sectiilor, etc. Bunavointa sa fie.
*



Legea electorala/hotararea de guvern privind data si ora (intervalul orar) nu permit suplimentarea in timp a scrutinului, sub sanctiuni penale.. Chiar au expicat asta, ca nu era o optiune suplimentarea nici cu 5 minute, nici cu 10 si nici cu 3 ore. Insa au zis in presa ca de dimineata sectiile au fost relativ goale si ca s-a imbulzit lumea spre final.
DragosP
QUOTE(neumann @ 25 Aug 2016, 11:28)
dimineata sectiile au fost relativ goale si ca s-a imbulzit lumea spre final.
*


Aiurea, dacă nu le-au făcut gen mall...
RZV
Aham, si guvernul ala de a organizat alegerile nu era la putere de prin 2012 (sau 2011, nu tin minte exact)? Nu aveau toate datele de la refernedumul din 2012, de la recensamant, de la ce mai vrei tu?
Nu puteau modifica legea/HG, inainte cu un an de alegeri? Evident ca nu, pentru ca interesul lor (PSD) era (si este in continuare), ca in afara Romaniei sa se voteze cat mai putin, deoarece diaspora voteaza anti-PSD (statistic).
neumann
dup'aia ii acuza lumea ca vor sa fure, sa aibe timp sa mute votacii de la tine la oras la copitala, ca decat deloc, mai bine sa votezi de doo ori.
RZV
Bravos.
Esti genul de om care are o problema pentru fiecare solutie, nu-i asa? biggrin.gif
Sa nu mai zic de scanarea CI/pasaport pentru impiedicarea votului multiplu, care se putea implementa de minim 10 ani, da' tot asa, n-a fost interes, ca Dragnea isi plimba autoacarele prin tara si scotea mortii la vot.
'Ai ma.
corbex
Nu e nevoie de nici o scanare, cind vine votacul si iti da bolentinul ii bagi CNP-ul in sistem si sistemul iti spune ca CNP-ul a mai fost folosit la Paris sau la Poplaca. Asa nici de liste electorale n-ai nevoie. A, ai nevoie de sistem, care nu e bon, domne, e ochiul dracului.
neumann
ts fac poza la cnp cand ej beat si-l bag in sistem, ca tu clar nu votezi cu ponta..

25 Aug 2016, 11:46:
QUOTE(RZV @ 25 Aug 2016, 11:39)
Bravos.
Esti genul de om care are o problema pentru fiecare solutie, nu-i asa? biggrin.gif
Sa nu mai zic de scanarea CI/pasaport pentru impiedicarea votului multiplu, care se putea implementa de minim 10 ani, da' tot asa, n-a fost interes, ca Dragnea isi plimba autoacarele prin tara si scotea mortii la vot.
'Ai ma.
*



Pai.. de ce n-a facut-o boc, atuncea? Ca psd e naspa si nu vrea, stim cu totii. Da' ailalti, democratii, tehnocratii sau cum mm lor le mai zice, nimic?
RZV
Tu cu cin' te certi? De un' sa stiu io de ce n-a facut-o Nastase? sau Boc? Sau Tariceanu? Sau Ungureanu? Sau Ponta?
La tine, toata lumea se imparte in PSD si restu'?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.