Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
nasty
Și atunci, alternativa noastrâ, care e?
Cosstel
stau acasa si-mi vad de ale mele
voi tinerii frumosi si liberi ... o dati in intrebari sexistentiale biggrin.gif
nasty
Care tineri?
În blocul vecin cu mine, de garsoniere, unde treisferturi sunt pensionari, au fost 99% la vot, pt că o babă de 94 de ani nu a putut să traverseze strada și s-a întors acsă.
Deci ăștia sunt tinerii care hotăresc soarta României.
Cosstel
hai sa-mi dau si eu cu parerea un pic
mosii si babele despre care spui in veci nu o sa voteze cu USR-ul, astia voteaza PSD, PDL si baseaua
da chiar si baseaua, cunosc vreo trei cazuri biggrin.gif

numarul celor care nu au votat pina acum si se vor deranja pentru USR va fi aproximativ egal cu cei ce au votat dar nu o s-o mai faca
iar cei pesimisti, ca mine biggrin.gif, nici ca se vor deranja sa voteze fiindca nu isi gasesc motivatia, nu vad noutatea
Dacis ar fi expus problema mult mai tehnic icon_mrgreen.gif
eventualele voturi ale USR-ului vor fi tot din "dreapta" votanilor, astfel poate e trimisa baseaua in decor cu proiectul ei politic

asa ca, pina nu vad politicianul care sa-mi vina cu bani de acasa si sa-i riste in economia nationala + sa-si formeze o echipa de "prospaturi" nici ca ma voi invrednici sa arunc vre-un ochi pe politica interna

ps. odata cu alegerile locale se tinea si sedinta de bloc, adunare sau ceva asemanator
iesind din apartament ma intilnesc cu vecina pe palier care si ea mergea, dar nu la sedinta ci la votare radmasa.gif
o ardea mai tare alegerile locale decit sedinta de bloc unde se discuta reintroducere apometrelor, fond de rulment, restantieri ...
si motivatia era ca o suparasera astia la tv. ca o denigrau pe Firea icon_mrgreen.gif

pai nu mai bine imi vad de ale mele ? huh.gif
miki
QUOTE(nasty @ 2 Aug 2016, 16:27)

Mai ales că Clotilde zice f bine:

"Ne bazam pe doua principii majore. Primul este integritatea - avem un cod etic care este baza de selectie  a primului nucleu de oameni....
*




Aaa.... Si Mihaiu cum fu selectat?
Sau nu exita codul atunci?

USR o fi una, da madam Clotilde e altceva....
nasty
M-ai convins, nu voi merge la vot, mă întorc la tenis și la caniculă...
Serje
QUOTE(miki @ 2 Aug 2016, 17:45)
Aaa.... Si Mihaiu cum fu selectat?
Sau nu exita codul atunci?

USR o fi una, da madam Clotilde e altceva....
*



Da cand fu mihaiu membru usb/usr?
Cosstel
stai calm si vezi-ti de ale tale
daca esti convins ca USR-ul corespunde asteptarilor tale, dai inainte
societatea are nevoie si de oameni naivi/creduli
astia cind ating o masa critica pot schimba mersul lucrurilor
in bine sau in rau e o alta discutie biggrin.gif

apropo de tenis, am incercat sa o vad pe Begu, ieri, dar m-a luat o plictiseala ... sad.gif

Bicicleta galbena
De acum cativa ani vorbea Lazaroiu de aparitia Partidului Alba ca Zapada, un partid complet nou, bazat pe noi reguli (fara traseism, fara conflicte de interese, dedicare pt comunitate etc). Cum era in preajma lui Base atunci, acesta i-a "imprumutat" ideea, declarand inca de la formarea PMP (initial MP) ca e un partid nou, cu oameni noi etc etc (dar condus de Basescu biggrin.gif ).

USR este de fapt Partidul Alba ca Zapada, iar el nu este (spre dezamagirea unora) altceva decat ceea ce este, adica un partid nou. Evident ca in anul 2016 si nasterea e putin altfel, asa ca acum avem transparenta, avem prezenta zilnica pe FB, avem reguli clare si asta este FOARTE BINE.

De fiecare data mi-am declarat clar optiunile pe DC, cu riscul luarii in balon, a ironiilor etc. Don't give a shit, eu o sa merg pe mana lor si, pe cat posibil, o sa ii sustin, aici si oriunde. Tinand cont si de starea de fantoma a actualului PNL, cred ca toata lumea "de dreapta" ar trebui sa ia in calcul sustinerea lor la toamna.



corbex
Te inteleg. Si mie imi vine, asa batrin cum sint, sa i-o trag superior doamnei Clotilde.
miki
QUOTE(Serje @ 2 Aug 2016, 18:12)
Da cand fu mihaiu membru usb/usr?
*




Decit sustinator......
Pentru mine tot cam aia este.... carnetul de partid e doar o hartie

2 Aug 2016, 21:39:
QUOTE(corbex @ 2 Aug 2016, 20:22)
Te inteleg. Si mie imi vine, asa batrin cum sint, sa i-o trag superior doamnei Clotilde.
*



Te bagi la un gangbang?
Serje
QUOTE(miki @ 2 Aug 2016, 21:30)
Decit sustinator......
Pentru mine tot cam aia este.... carnetul de partid e doar o hartie
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
miki
ce o fi de ris?
participarea la o dezbatere, din partea usb este o buna indicatie ca individul era considerat mai mult decit un simplu simpatizant
un membru fara carnet....
Serje
Asta unde scrie?
Simptatizant/sustinator poate fi oricine, nu poti sa-ti alegi cine te simpatizeaza si cine nu, pe membri ii poti filtra.
La momentul respectiv nu era nimic aparut murdar despre ala, ca or fi fost barfe la coltu strazii ...erau doar barfe, nici macar in momentul asta nu exista mare lucru despre el... doar indirect.
miki
aici

si

aici

si

mai sint...

La orice moment ar fi ttebuit sa stii ca marele razboinic hipster LM avea legaturi cu pnl-ul, aka tariceanu si compania
ba chiar si de legaturi cu vantu... ca doara fu redactor sef la realitatea cind vintu fu patron tot acolo...
Serje
Scrie acolo ca era membru de partid fara carnet? blink.gif
miki
daca fu la dezbatere, e mai mult dacit un sustinator oarecare de pe strada.
tu fusesi?
io, spre pilda, nu....nu fusei la nici o dezbatere, desi aveam o oarecare simpatie.
Serje
Pana la aproape membru de partid ii cale lunga...
Si amu ca apare in dosaru ala... eject, cum ii si normal, nu cum fac restu partidelor ca ii tin in brate pe toti borfasii.
miki
trebuia eject de la inceput..
sa-i spuna lu' mutu ca nu stiau cine e si ce amincat la viata lui...
dar nah... guerilla, radio guerilla ar fi fost o platforma foarte buna
vercingetorix
Ca a fost membru cu carnet sau fara....
La o saptamana dupa ce a fost numit guvernator i-a dat aprobare lui Vantu sa-si faca 2 benzinarii plutitoare pentru salupele luxoase ce brazdeaza Delta, speriind habitatul faunei si poluand corespunzator.
Mi se pare ca hipsterul asta de Mihaiu o sa si-o ia in freza cat de curand pentru abuz in serviciu.Parca anul trecut era invitat la Cotroceni sa ii spuna Prostului pe cine sa puna in Guvern... radmasa.gif

p.s si definitia coruptiei de pe site-ul MAI :„Abuzul de putere săvârșit în exercitarea funcției publice de un angajat al administrației publice, indiferent de statut, structură sau poziție ierarhică, în scopul obținerii unui profit personal, direct sau indirect, pentru sine sau pentru altul, persoană fizică ori juridic.”
miki
Din nefericire, abuzul de putere tocma cxe fu discriminat mai acu citeva saptamini
Serje
radmasa.gif Si cum fu discriminat? radmasa.gif
DragosP
QUOTE(miki @ 3 Aug 2016, 09:02)
Din nefericire, abuzul de putere tocma cxe fu discriminat mai acu citeva saptamini
*


Cum când? Acu' câteva săptămâni.
Eu zic să facem ceva campanii pe FB, în ajutorul abuzului.
#Unitisalvamabuzul.
corbex
Abuzul si homosexualii are drepturi. Un nu hotarit discriminarii!
miki
Dezincriminat... blush.gif
Dar banuiesc ca s-a inteles din prima....
Markos
QUOTE(miki @ 3 Aug 2016, 09:02)
Din nefericire, abuzul de putere tocma cxe fu discriminat mai acu citeva saptamini
*


Cu unele mici precizari:
- nu e abuzul de putere, ci abuzul în serviciu
- nu a fost discriminat (e cam greu..), ci ar fi fost dezincriminat
- de fapt, n-a fost nici dezincriminat, decizia CC a vizat interpretarea legii

In rest, e fix cum ai zis tu, mai miki, felicitari si la mai mare imbratisare.gif
DragosP
Ai grijă să nu-ți dea ninja report. nono.gif
miki
merci merci...
ai dreptate...

3 Aug 2016, 12:22:
QUOTE(Markos @ 3 Aug 2016, 12:10)
Cu unele mici precizari:
- nu e abuzul de putere, ci abuzul în serviciu
- nu a fost discriminat (e cam greu..), ci ar fi fost dezincriminat
- de fapt, n-a fost nici dezincriminat, decizia CC a vizat interpretarea legii

In rest, e fix cum ai zis tu, mai miki, felicitari si la mai mare  imbratisare.gif
*



My Webpageparagraf 40 pag 17
Nu-s avocat, da parca zice ca aricolul respectiv este neconstitutional, deci pa pa... arividerci abuz in serviciu.
Ar mai fi o discutie, daca onor parlamentarii il vor modifica in 45 de zile- ceea ce nu cred ca vor face
Serje
QUOTE(miki @ 3 Aug 2016, 12:07)
Dezincriminat...  blush.gif
Dar banuiesc ca s-a inteles din prima....
*



S-o inteles ... ca nu prea intelegi unele cuvinte.
miki
posibil ca la din cand in cand romana sa-mi joace feste
nimeni nu-i perfect
nici macar eu....
DragosP
QUOTE(miki @ 3 Aug 2016, 14:00)
posibil ca la din cand in cand romana sa-mi joace feste
*


Nu e o posibilitate, e o certitudine.
Rămâne cum am stabilit.
Serje
QUOTE(miki @ 3 Aug 2016, 14:00)
posibil ca la din cand in cand romana sa-mi joace feste
*



radmasa.gif Posibil? blink.gif
miki
Aha...
merci.... pentru recunoasterea genialitatii mele
luck33ro
QUOTE(DragosP @ 3 Aug 2016, 12:14)
Ai grijă să nu-ți dea ninja report. nono.gif
*


Grecu e prea parsiv sa ia report... icon_mrgreen.gif
Aporpos de topic, de ce nu e cu poll?
PS - ma duc sa ma inscriu la USR sa va aduc informatii interne actualizate?
ady77
Daca te primesc aia in USR, clar nu-i mai votez.
luck33ro
coffee_spitsk.gif
klaus
QUOTE(miki @ 3 Aug 2016, 12:14)
My Webpageurl=https://www.ccr.ro/files/products/decizia_405.pdf]paragraf 40 pag 17[/url]
*
Acolo important e ceea ce constata Curtea, la paragraful 57:
QUOTE
Curtea constată că dispozițiile art.246 alin.(1) din Codul penal din 1969 și cele ale art.297 alin.(1) din Codul penal încalcă prevederile constituționale ale art.1 alin.(5)
plus partea din final unde spune
QUOTE
Admite excepția de neconstituționalitate
.
Reiau aici argumentatia lui Guran: CCR nu poate interpreta un articol de lege pentru ca legea CCR (47/1992) zice la art 2:
QUOTE
(3) Curtea Constitutionala se pronunta numai asupra constitutionalitatii actelor cu privire la care a fost sesizata, fara a putea modifica sau completa prevederile supuse controlului.
. Deci CCR poate doar spune daca un articol e constitutional sau nu, nicidecum sa completeze cu o conditie, cu o situatie suplimentara sau mai restrictiva.
Ce se intampla cu un articol constatat neconstitutional?
Pai ne zice constitutia:
QUOTE(art. 147 Constitutie)
Dispozițiile din legile [...], constatate ca fiind neconstituționale, își încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curții Constituționale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituționale cu dispozițiile Constituției.

Ce a facut CCR? Pai a admis exceptia, a constat neconsitutionalitatea si a spus ca ar fi fost constitutional articolul daca ar fi zis nu stiu ce. Cum articolul nu zicea nu stiu ce, e neconstitutional de-a binele. In 45 de zile de la publicare (8 iulie 2016) e pa-pa articol! Adica incepand cu 23.08.2016.


QUOTE(vercingetorix @ 3 Aug 2016, 08:38)
Parca anul trecut era invitat la Cotroceni sa ii spuna Prostului pe cine sa puna in Guvern... radmasa.gif
*
Daca o sa va uitati la cine era prezent anul trecut la marile "consultari" o sa vedeti si de ce cetateanul asta nu e inca pus sub acuzare.
Ca Florica, ca Pescariu.
D-astia sub acoperire...
miki
worship.gif magistral
acu' poate se dumireste lumea
luck33ro
despre ce e vorba ... radmasa.gif
miki
despre cum CC a "discriminat" abuzul in servicii....
nasty
""...pana la sfarsitul lunii septembrie vom deschide filiale in toate judetele din Romania. La congresul de ieri a fost, in urma votului, aleasa o structura de conducere noua, un presedinte si vicepresedinti, 11 membri in Biroul National, unde pentru prima oara avem si un reprezentant din afara Bucurestiului. Dupa ce vom construi filiale vom avea, probabil in a doua jumatate a lunii octombrie, un nou congres unde vom avea reprezentanti si din filialelel din tara. In congres am reconfirmat faptul ca USR este un partid in care se regasesc oameni cu ideologii diferite, ceea ce ii aduce impreuna este lupta pentru o a devarata societate in Romania, pentru o administratie publica reala, depolitizarea institutiilor publice, oprirea jafului din banii publici, o clasa de oameni politici care se ocupa de interesul public si nu de interesul lor personal"< a mai declarat nicusor Dan. ACesta a spus ca tinta USR este sa obtina 10% la parlamentare."

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-212404...listele-usr.htm

Un comentariu al articolului HN ( printre ultimile):
"Postacii (fostului ?!) USL au sarit ca arsi!

Rezulta ca panaramelor politruce incep sa le fie frica. "
luck33ro
Ura! biggrin.gif
Markos
Unde trebuie să merg pentru carnet? unsure.gif
nasty
La concert

Încep infiltrările?

22 Aug 2016, 20:20:
USR - ultimul tren:

https://youtu.be/zOaYngN8-Ec
Serje
Maroon 5?
nasty
Cică Firuța a aprobat pe 4 decembrie concert Maroon5 , pe bdul Kisseleff închis circulației.
Serje
Atunci is alegerile? radmasa.gif
DragosP
Bună asta. up.gif
luck33ro
Grecule mergem la lupta taticu... ph34r.gif
Serje
Primadata la biserica, sa va rugati sa nu fie concert tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.