Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
RDK
Au apă caldă?
bion
La usr? Da la primus.
bgdrenault
QUOTE(RDK @ 15 Feb 2022, 10:36)
Au apă caldă?
*


NU, ca traiesc in grupuri, si nu le trebe. Se recunosc dupa miros. Si rucsacel
RDK
Sau după salariu rolleyes.gif
Revenim la propagandă: Câmpulung Muscel a rămas fără apă potabilă, primarul USR face și drege, va fi bine.

Au și ghinion, săracii
nasty
Din nou știri false la A3, ZIARIȘTII.COM demonstrează adevărul:

https://ziaristii.com/cum-blocheaza-psd-con...zvaluie-ghinea/

“ Manipularea făcută prin omisiune de PSD la Antena 3 este aceea că în timp ce consultanța este de 25 de milioane de euro, funcționarea propriu-zisă a agenției e de numai 5 milioane. În realitate, consultanța se oferă pentru gestionarea proiectelor de 1,7 miliarde de euro, nu pentru funcționarea ANDIS, și a fost inclusă deoarece Comisia Europeană a constatat că Ministerul Sănătății n-are expertiza necesară pentru a construi 25 de spitale. Așa că în consultanță sunt incluse cheltuielile cu specialiștii care ar urma să fie căutați și angajați, prin concurs, ca să preia vastul proiect de infrastructură.

Pentru a-și convinge publicul, Mihai Gâdea a pretins la Antena 3 că dezvăluie documente secrete. În realitate, acestea erau publice încă de anul trecut, de la semnarea PNRR între România și Comisia Europeană. Ceea ce a făcut Gâdea a fost să prezinte la TV în mod trunchiat documentele, pe fragmente, ca să-și poată manipula telespectatorii.

1,7 miliarde de euro ar fi trebuit să asigure finanțare pentru construirea a 25 de spitale. Rafila tocmai a anunțat Comisia Europeană că nu vrea ca Ministerul Sănătății să preia sarcina

Această perdea de fum, făcută după modelul de acum câțiva ani în campania împotriva DNA și a Codruței Kovesi, e menită să acopere o problemă foarte gravă: noul Guvern PSD-PNL bate pasul pe loc și e pe cale să piardă miliardele de euro din PNRR.

În cazul Sănătății, Comisia Europeană acceptase să aloce 1,7 miliarde de euro pentru construcția a 25 de spitale în România. Totul trebuia să se facă prin ANDIS (Agenția pentru Investiții în Sănătate), sub patronajul ministrului Sănătății.

După venirea lui Rafila, totul s-a blocat însă. Ministerul Sănătății este, alături de cel al Transporturilor, cel mai în urmă cu respectarea țintelor fixate de comun acord cu Comisia Europeană. Consecința este că se vor pierde banii, iar România va rămâne fără spitale.
În locul proiectelor, Alexandru Rafila livrează explicații și acuză USR, la posturile TV ale lui Dan Voiculescu și Sebastian Ghiță.

Marea supărare, spune Ghinea, este în realitate aceea că la ANDIS urmau să se facă [B]angajări pe bază de concurs, ceea ce a isterizat PSD-ul și șefimea din Ministerul
Sănătății. Așa că s-a blocat construcția de spitale în România pe bani europeni.”

bgdrenault
Angajari organizate pe baza de concurs? Conditia e sa ai diplome si rucsacel in spate......
Hai mai........s-au vazut concursurile organizate de USR.

Comisia a realizat ca ministrul sanatatii nu are expertiza? O, ce noutate

Sa i puna la munca pe contopistii din ministere. DAca nu, acasa la mamicile lor..Vei gasi acolo servicii care au ca si ROF exact ce fac firmele de consultanta. Si mai grav, salariati din acele servicii lucreaza in firme de consultanta.
Pai pune i la munca, nu i lasa sa lancezeasca si sa lucreze la serviciu proiecte din privat.
Tocmai asta trebuia sa faca usr, nu zeci de firme de consultanta. Sa puna putorile la munca.

4 Mar 2022, 08:16:
Ironick -ul o fi pe front?
nasty
Fondul problemei e că NU se fac spitalele!
PSD nu e în opoziție ci la guvernare, deci ei trebuie să facă spitalele CU BANII DE LA UE!
Habba
Sigur ca fac, cum sa nu. Ca doar au promis de pe veremea lui Ponta si a lu' madam Pintea.

Ba mai mult, Tudorache chiar a facut un spital in sectorul 1.
bgdrenault
DNA tace?
dacis
USR mai exista? Drula, Ciolos, Barna, Ghinea si restul... mai traiesc?
bion
Pai daca existi matale ei ce cusur au laugh.gif
Bicicleta galbena
QUOTE(dacis @ 13 Mar 2022, 11:50)
USR mai exista? Drula, Ciolos, Barna, Ghinea si restul... mai traiesc?
*


Cred ca da... dar de ce nu intrebi la sediu?

"Dacă ai întrebări legate de activitatea USR, sună la numărul de telefon:
0372.372.877 "

https://www.usr.ro/contact/

maho
Doar guvernu' lucreaza duminica.

tongue.gif
dacis
"Decat" portarul
bion
Au plecat volintiri la razbel cu muscalii.
dacis
daca muscali-s vreo dama mai rea de musca, probabil
IRONICK
Averile șefilor de partid din România. Marcel Ciolacu are remorcă pentru barcă, dar n-are barcă; Cătălin Drulă are bani mulți, dar n-are casă

QUOTE
În tabăra opoziției, de departe cel mai înstărit este liderul USR, Cătălin Drulă. El are un teren de 1490 m² la Mogoșoaia și un BMW din 2012, dar nu este proprietar al unei locuințe. Însă averea sa se regăsește în conturi bancare sau fonduri de investiții, sumele fiind de aproximativ 260.000 lei, 51.000 euro și 58.000 dolari.

De  asemenea, Drulă a investit și în acțiuni, valoarea acestora fiind în jur de 25.000 lei și 19.000 dolari. Printre companiile la care liderul USR deține acțiuni se află Transgaz, OMV, BRD, precum și companie aeronautică americană Boeing. La acestea se adaugă indemnizația de deputat care reprezintă 141.478 lei pe an.


Asta chiar nu mi se pare instarit. Cam asa are un roman mediu. Poate chiar mai mult are un roman.
RDK
Dacă ar face un top al eșaloanelor inferioare, surprize, mai ales în rândurile bugetarilor de profesie.
Dar ne limităm la șefi, așa e ordinul.
tatabobu
QUOTE(IRONICK @ 27 Apr 2022, 12:05)



"Ietete ce proști ie ăștia, nici să fure nu știe". Sau "Ascunde banii pe numele amantei, varului, bunicului, sau pe al amantei varului bunicului".
RDK
Opoziția la zi:
Anca Dragu, lider USR: "Mama are o pensie mai mică de 1.000 de lei. Cum credeți că trăiește?" wub.gif
radian
Da' ce-o fi fost ma-sa de are pensie mai mica de 1.000 de lei. Femeie de serviciu, a lucrat la CAP. a lucrat doar vreo 15 - 18 ani?

Ma irita la culme cei care plang cu lacrimi de crocodil pe umarul celor care castiga salariul minim pe economie. Pai cine-i de vina? De mici au fost "smecheri' si au baut cerneala din calimara cu care eu si altii ca mine, am exersat tabla inmultirii. Apoi, dupa clasa a X-a s-au angajat muncitori necalificati, erau boieri, aveau bani de cheltuiala, imi scoteau ochii, ce fraier sunt ca pierd timpul la scoala in loc sa castig bani. Dar de putori ce au fost, nici macar o meserie n-au fost in stare sa invete. Azi traiesc in cel mai bun caz, din salariul minim pe economie sau ajutoare sociale + alocatiile copiilor.
RDK
Totuși, pensie înseamnă un stagiu minim de cotizare (adică muncă legală) în timp ce ajutoare sociale înseamnă lipsa ei din diferite motive.
bgdrenault
Generalizezi domn Radian.
Din multe cauze, printre care salariul minim, au plecat multi si acum dai cu tunul dupa un zidar, un zugrav, etc

Din pacate, nu toate se fac cu ingineri, economisti, it-isti si coafeze.
In 10 ani, nu mai are cine sa ti plateasca pensia.

Scaparea e maleesienii, indienii, nepalezii, etc
kato
vad ca accentul se pune pe pensii..... stire recenta
pensii
daca pensia minima ar trebui sa fie 2500 (nimic de reprosat) cat ar trebui sa fie salariul minim in care se invart cei mai multi???? ca pe tema asta cam nimic........si forta de munca pleaca in ue, traieste acolo si nu se mai intoarce..... si nici macar nu pot sa-i condamn........
RDK
Dom'le, eu chiar nu înțeleg ce atâtea discuții despre ăștia cu salarii mici pe un topic despre oamenii noi din politică care nu au altă idee decât "zero taxe pe salariul minim".
Ce impact bugetar, ce mumu pensii pentru 1/3 din angajați.. fără taxe pentru bobor!
Uite, feblețea mea, dna Elena Tudose, nevoită să intre în politică fiindcă vroia apă caldă, este numită city manager la sector 2 pe 14k lei lunar.
Numită, nu prin concurs, da?
Asta după ce a încasat salarii compensatorii la încheierea CIM cu USR, cam 37k lei.
Bani din subvențiile publice evident, doar nu credeați că plătea Barna din buzunar.
kato
ei, lasati domnu, ca dumneavoastra sunteti cel putin tendentios......... individa are un doctorat pe la ase..... sa povestim de concursuri aranjate de cei din pnl sau psd? de numiri de nulitati in functii cheie care acum ne costa mult? (studiu de caz anre, doar ca exemplu)... sa fie toti cu un doctorat pe bune numiti in functii cheie nu m-ar deranja absolut deloc.......dar ce sa vezi? nu e chiar asa.....
bgdrenault
Hai, ca iar ii vorbesti de rau pe cei competenti. Vorbeam cu rdk

Problema e ca multi nu au inteles si inca nu inteleg ca meseriasii buni sunt necesari. Sa i formezi si sa nu i tii pe salariu minim. Ca daca l tii asa, cel mai bun si curajos isi vede de drum.

Iar cu pensiile e pomana, pomana USL, PSD, etc.

Baieti buni cei de la USR, ei nu dadeau pomeni decat pentru ceva numar mai mic de beneficiari, competenti cu diplome, tari in CV dar care nu prea stiu doua de un fel, ceva firme de consultanta, studii de fezabilitate si prefezabilitate , etc
Poate i mai bine, ca se dosea competent , nu se fura pe fata

11 May 2022, 21:50:
Doctoratul e un criteriu? Si Ciuca are.......

Problema e daca isi pune doctoratul in valoarea, nu pentru ca nu are apa calda
IRONICK
QUOTE
avem la dispoziție până la finalul exercițiului financiar 70 miliarde de euro bani europeni dar useliștii se bat pe alea 10 miliarde de euro de la buget (PNDL-ul Saligny)

Din PNDL se poate fura.
RDK
Nu toate proiectele din România sunt (mă rog, erau) eligibile pe fonduri europene.
Foarte bine că USR a avut o vreme ministerul fondurilor europene dar mai sunt și altele de făcut.
einstein1984
QUOTE(bgdrenault @ 11 May 2022, 20:18)
Generalizezi domn Radian.
Din multe cauze, printre care salariul minim,  au plecat multi si acum dai cu tunul dupa un zidar, un zugrav, etc

Din pacate, nu toate se fac cu ingineri, economisti, it-isti si coafeze.
In 10 ani, nu mai are cine sa ti plateasca pensia.

Scaparea e maleesienii, indienii, nepalezii, etc
*


Stii, cu minim pe economie ar trebui platiti necalificatii, deja zidaru sau faiantaru au o calificare si ar trebui sa ia mai mult.
Ce zice radian e ca sa stai 30 de ani cu minim pe economie nu e normal, poti invata la locul de munca ceva in plus, autorizare pe stivuitor, sa tragi fire electrice, ceva. SI cu asta sunt 100% de acord
IRONICK
QUOTE(RDK @ 12 May 2022, 08:27)
Nu toate proiectele din România sunt (mă rog, erau) eligibile pe fonduri europene.
Foarte bine că USR a avut o vreme ministerul fondurilor europene dar mai sunt și altele de făcut.
*


Normal, nu orice proiect inventat pentru furt se poate inscrie in fonduri europene.
RDK
Insinuezi cumva că Drulă, prin contractele specifice ministerului, neeligibile la finanțare UE, a ciordit?
bgdrenault
QUOTE(einstein1984 @ 12 May 2022, 12:52)
Stii, cu minim pe economie ar trebui platiti necalificatii, deja zidaru sau faiantaru au o calificare si ar trebui sa ia mai mult.
Ce zice radian e ca sa stai 30 de ani cu minim pe economie nu e normal, poti invata la locul de munca ceva in plus, autorizare pe stivuitor, sa tragi fire electrice, ceva. SI cu asta sunt 100% de acord
*


Ca sa vezi, nici motostivuitoristi nu mai sunt.

Nu conteaza cine sta pe acesta functie 30 de ani, sau 15 sau 1.
Daca nu l platesti, cand iti pleaca cel cu 30 de ani vechime, nu l vei mai gasi.
E disperare in multe domenii, si rezolvare nu va fi, atat timp cat ii dai 1400 de lei net unui necalificat de care ai nevoie.

Si despre ca necalificati vorbesti, daca zidarul si faiantarul sunt calificati?
Doar femeia de serviciu, ca in rest, prasitor manual si sapator de santuri cu lopata nu prea mai folosesti.
Si am eu o impresie ca femeile de serviciu au salarii mult peste salariul minim.
IRONICK
Insinuez ca PNDL-ul Saligny este inventat pentru furt.
Contractele specifice ministerului se desfasoara prin PNDL-ul Saligny?
RDK
Nu, dar accesarea finanțării, implementarea și controlul post coitum sunt identice.
einstein1984
QUOTE(bgdrenault @ 12 May 2022, 14:46)
Ca sa vezi, nici motostivuitoristi nu mai sunt.

Nu conteaza cine sta pe acesta functie 30 de ani, sau 15 sau 1.
Daca nu l platesti, cand iti pleaca cel cu 30 de ani vechime, nu l vei mai gasi.
E disperare in multe domenii, si rezolvare nu va fi, atat timp cat ii dai 1400 de lei net unui necalificat de care ai nevoie.

Si despre ca necalificati vorbesti, daca zidarul si faiantarul sunt calificati?
Doar femeia de serviciu, ca in rest, prasitor manual si sapator de santuri cu lopata nu prea mai folosesti.
Si am eu o impresie ca femeile de serviciu au salarii mult peste salariul minim.
*


in constructii exista necalificati. Aia de cara cu roaba , aduc sacii si cutiile de faianta faiantarului, dau cu matura, sapa manual, cara materialele pentru dulgherii de fac cofraje etc.
https://adevarul.ro/locale/pitesti/de-ceref...b5c2/index.html ca exemplu
bgdrenault
Ei, nici ăștia nu se gasesc.
miki
QUOTE(bgdrenault @ 11 May 2022, 21:18)
Generalizezi domn Radian.
Din multe cauze, printre care salariul minim, 
*


Ideea de salariu minim e o porcarie
i-ntraba pe amicu matale din NL, acolo exista salariu minim pe economie stabilit prin lege?
bgdrenault
QUOTE(miki @ 12 May 2022, 16:00)
i-ntraba pe amicu matale din NL, acolo exista salariu minim pe economie stabilit prin lege?


@bucatel, asta e atac la persoana. @miki ma face mincinos. Poate, cu atributiile de moderator, nu l lasati sa ma jigneasca.

@miki, mai mult de vorbele lui BAse, ce vrei? Esti chiar nu stiu cum sa spun ca sa nu fie atac la persoana, TU CREZI CA AS PUNE UN ACT ORIGINAL AICI? STUDIAZA, DACA VREI SA TE CONVINGI.

Salariul minim e o chestie legala deocamdata, Olanda e la treaba ei, noi la a noastra.
In Olanda si marihuana e legala. Vrei?
radian
QUOTE(einstein1984 @ 12 May 2022, 13:52)
... autorizare pe stivuitor, sa tragi fire electrice, ceva. SI cu asta sunt 100% de acord
*



Intr-un ziar local, de vreo doua saptamani, apare zilnic anunt de angajare, stivuitorist, relocare in Ploiesti, salariu 4.800 lunar + cazare + bonuri de masa + ore suplimentare. Sa-mi fie cu iertare, dar nu-i chiar o oferta de refuzat. Unul care-si rupe carca prin Italia sau Sapania, nu-s foarte convins ca, castiga mult mai mult.
bucatzel
QUOTE(bgdrenault @ 12 May 2022, 16:13)
@bucatel, asta e atac la persoana. @miki ma face mincinos. Poate, cu atributiile de moderator, nu l lasati sa ma jigneasca.

*


In primul rand, singurul care te poate "face" mincinos e chiar matalutza.

Din pacate, n-am urmarit indeajuns de atent forumul in ultima vreme incat sa aflu daca amicul tau din NL e pe bune sau fictional, am avut lucruri mai bune de facut.

Si nu in ultimul rand, unde, mai exact te-a acuzat miki de minciuna? Ca daca n-a facut-o, atunci mai degraba 'mneata te faci vinovat de un atac la persoana.
bgdrenault
E mai veche discutia, dar e pe forum.
Pentru faptul ca nu pot sa pun un act personal al unui copil olandez, caruia nu i se precizeaza sexul in actul de nastere, dar am relatat ce scrie acolo, tot o trage cu aluzii de minciuni. I am pus discursul lui Basescu, care sustine lucrul respectiv, si el nu si nu, vrea actul
Sa astepte pana l oi pune eu, dar fiecare aluzie e de fapt jignire.

Daca am sa spun ca asta e o penibilitate, ca multe altele, ai sa spui ca e atac la persoana.

Ii transmit public ca nu voi pune acel act aici niciodata.
Acum , ca ati fost informat, va rog sa tineti cont,
Multumesc.

Nu ca as avea nevoie de protectie, dar la asemenea aberatii, in afara de penibilitate, cum as mai putea caracteriza?

Puteti sterge, transformam forumul in gradinita de copii, dar , daca asa sunt vremurile?
bucatzel
ai fi putut pune un specimen
bgdrenault
Completarea conteaza, dar poluam.
Sa caute, daca i asa curios. Eu nu sunt, am vazut.

Sa revenim la USR, ca raman saracii prea putin laudati.
einstein1984
Penibil...". am vazut eu , exista, dar nu pot sa-ti arat" e argument de clasa a 3a.
Mai ales cand ai google
https://www.hrw.org/news/2020/07/08/netherl...er-id-documents
bgdrenault
Exagerezi, nu e interesul meu sa caut. Am spus ce am vazut, la o prima cautare a iesit Base la interval cu vorbire cu subiect si predicat referitor la exact ce am spus eu, am postat interviul, tot nu ma crede, sa caute el, nu sa ma faca mincinos. Chiar nu doream sa mi sustin ce am vazut.

Daca eu spun ca am vazut pe strada un Renault cu 5 roti, si ti spun ca nu pot sa postez cartea de identitate aici, si nu ma crezi, trebuie sa ti dovedesc, sau te duci tu la sfantul gugle?
In al doilea rand, el dorea sus si tare sa i postez certificatul, lucru imposibil.

In al treilea rand, am vazut si chiar nu ma intereseaza ce fac ei in Olanda sau in alte tari. Am spus ca o discutie.

Si vezi cu acel "penibil", pentru asa ceva eu am luat 30 de zile. Ai pile?
einstein1984
bgdrenault, in general cand acuzi ceva de tine depinde sa aduci dovezi.... Bine, asa zice bunul simt, daca nu aderi la idea asta e problema ta, nu a societatii.
IRONICK
[attachmentid=1628138777]
miki
QUOTE(bgdrenault @ 13 May 2022, 11:30)
Exagerezi, nu e interesul meu sa caut. Am spus ce am vazut, la o prima cautare a iesit Base la interval cu vorbire cu subiect si predicat
*


pe Baselu ti-ai gasit sa-l crezi?
L-ai crezut si cind zise ca nu fu securist politic?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.