Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
diaconuliviu
Ce se intimpla si acum la absenteism la vot. Sau, poate mai bine, asta ar fi o solutie alternativa la obligativitatea votului. "Ma obligi sa votez, OK, da-mi si posibilitatea sa aleg "binele cel mai mare" in loc de "raul cel mai mic"...
nasty
Prinde bine la alegători, chiar și la cei sensibili la 30 de lei, pe an, în plus la pensie:

"Clotilde Armand: Teroristii islamisti au profitat de spiritul european de toleranta si de respectul nostru pentru drepturile omului. Sustin deportarea celor responsabili de difuzarea propagandei teroriste...
...De asemenea, moscheile cu clerici radicali islamisti ar trebui inchise. Libertatea religioasa nu mai trebuie sa fie abuzata pentru a instiga la comiterea unor astfel de atrocitati.

Este momentul sa spunem raspicat ca musulmanii veniti in Europa, imigranti de data recenta sau chiar din a doua sau a treia generatie, trebuie sa respecte valorile civizilizatiei europene, de toleranta, respect pentru drepturile si libertatile celorlalti, inclusiv pentru drepturile femeilor, sau se pot gandi la a se muta in statele din Orientul Mijloci. "

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21159...i-teroriste.htm
DragosP
Te-a cucerit.
corbex
Normal, e frumoasa. Are o gura in care incape perfect orice doctrina.
ady77
Cand stai degeaba e usor de sustinut, cand ai o functie si trebuie sa aplici ce sustin sustinatorii de meserie atunci s-ar putea sa fie mai greu.
Am vazut-o si cu scandalul copacilor din Bucuresti. Sustinea copacii.
Sunt convins ca as fi vazut-o tot pe ea daca unul din copacii aia, la vreo furtuna prin Bucuresti, ar fi cazut peste vreo masina sau peste vreun om, ar fi sustinut taierea lor si ne-ar fi explicat cum nu si-a facut primaria treaba.
miki
Bre! problema mare cu copacii fu ca fura taiati cam pe furis...
Daca madam pandele anunta ( fara dezbatere) macar cu 2-3 zile inainte, si, daca nu faceau si toaletari d-amboulea, treaba r fi fost cum nu s epoate mai cuser
da' asa....!?
vreun linge blide de pela primarie a zis ca-si face de vreo prima daca ia initiativa...

15 Jul 2016, 13:13:
QUOTE(corbex @ 15 Jul 2016, 13:00)
Normal, e frumoasa. Are o gura in care incape perfect orice doctrina.
*




Urata nu prea e .... da' totusi pin-la frumoasa mai are cva drum
b76bgaarh
este ca ai vazut decat declaratiile feisbuciste.
Han Solo
io zic ca e totusi o diferenta intre o toaletare, chiar radicala, dar care lasa insa copacul viabil si taierea lui pur si simplu.

care din astea a fost?

la mine in zona ciumpaveste primaria copacii de nu e voie, n-au nimica, n-a murit inca niciunul si nici crengi pe masini n-am vazut.
ady77
Politica e usoara cand nu ai o functie publica sau esti in opozitie, intrucat poti sa asezi te asezi mereu de partea care ti-ar aduce voturi.

Cand ajungi la butoane, faci ca Ponta, care cand era in opozitie il soma pe Boc sa gaseasca solutii pentru ieftinirea carburantilor, iar cand a ajuns prim-ministru, a si gasit-o introducand o noua acciza.
miki
QUOTE(Han Solo @ 15 Jul 2016, 13:14)
io zic ca e totusi o diferenta intre o toaletare, chiar radicala, dar care lasa insa copacul viabil si taierea lui pur si simplu.

care din astea a fost?

la mine in zona ciumpaveste primaria copacii de nu e voie, n-au nimica, n-a murit inca niciunul si nici crengi pe masini n-am vazut.
*




Ambele!
Toaletarea in miez de vara numa bine nu face la copaci.....
Asa , am vazut si io o salcie pe care o tunsera de am zis ca gata, in 2 luni ajunge lemn de foc
Numa ca au tuns-o in Februarie, ial prin Augusta n-ao mai recunosteai!@
Si acu dupa vrei 7-8 ani e super copac!
Serje
QUOTE(Han Solo @ 15 Jul 2016, 13:14)
io zic ca e totusi o diferenta intre o toaletare, chiar radicala, dar care lasa insa copacul viabil si taierea lui pur si simplu.

care din astea a fost?

la mine in zona ciumpaveste primaria copacii de nu e voie, n-au nimica, n-a murit inca niciunul si nici crengi pe masini n-am vazut.
*



Pe marginea drumurilor din orasele de la noi cam orice copac batran ii un pericol, ca nu prea au radacini sanatoase, trotuare de 1-2m, langa casa, fundatia drumului ... cam unde ar putea sa-si faca o radacina solida? Copaci batrani la care le-au fost taiate din radacini cand s-au modernizat drumurile... Iar cei mai nou plantati .... se compacteaza terenu, se asfalteaza ... apoi sapa o groapa mica si se planteaza copacu, radacina lui unde sa se extinda sanatos?
miki
Tu vazusi ce face un nuc batrin dintr-o fundatie?
De asfalt nu mai pomenesc!

Nu radacinile sint problema.....
b76bgaarh
QUOTE(miki @ 15 Jul 2016, 12:24)
Toaletarea in miez de vara numa bine nu face la copaci.....
*


feisbuc dixit, desi in realitate se face binemersi si in plina vegetatie.
corbex
Numai cind crengile sint versi pot fi macinate si transformate in pamint de flori. Care flori servesc la designul arhitectural. Intrebati-l pe Onțanu, daca nu-l credeti pe Arhi.
miki
QUOTE(b76bgaarh @ 15 Jul 2016, 13:56)
feisbuc dixit, desi in realitate se face binemersi si in plina vegetatie.
*




Dap....asa este

b76bgaarh
impresionant siteul ala obscur, de lupta impotriva toaletarilor. arborii mei nu stiu sa citeasca aceste manifeste de lupta impotriva sistemului, de aia si rezista toaletarilor, fac rod in fiecare an, imbatranesc etc.
miki
Sint convins ca exact saptamiona asta ... sau saptaminatrecuta ti-ai gasit timp sa toaletezi
b76bgaarh
fix duminica trecuta.

da imi place avantul revolutionaro heirupist, utilizarea de termeni puternici de tip defrisari, toaletari ilegale, salvati bucurestiu.
miki
Asa... doar de curiozitate
Ai putea da ceva amaninte?
Taiere de care....? Cumva dreapta?
Cam ce grosime aveau ramurile?
De la al citelea nod....
Cit la suta din coroana ai eliminat.
Amaunnte d-astea care sa semene cui felul in care angajatii primariei ( sau contractori,,,) au rezolvat teaba

Cumva o poza cu "livada" ai?
b76bgaarh
jos defrisareaaaaaaaaaaaaaaaa.

tovarasu tu trebuie sa demonstrezi ca aia nu au facut ce trebuie, da e greu cu share si like pe feisbuc.

ps pe kiselef au defrisat decat arbori uscati, isteria pe feisbuc zicea ca a taiat sute de pomi, verzi.
DragosP
QUOTE(b76bgaarh @ 15 Jul 2016, 14:46)
ps pe kiselef au defrisat
*


După nasty, acolo au făcut bine. blush.gif
b76bgaarh
nu chiar, ca au scapat vreo 2 -3, ca na, isteria conduce romania.
miki
QUOTE(b76bgaarh @ 15 Jul 2016, 14:46)
jos defrisareaaaaaaaaaaaaaaaa.

tovarasu tu trebuie sa demonstrezi ca aia nu au facut ce trebuie, da e greu cu share si like pe feisbuc.

ps pe kiselef au defrisat decat arbori uscati, isteria pe feisbuc zicea ca a taiat sute de pomi, verzi.
*




Aha... Am inteles acu'
Poze nexam....
As putea sa zic ca miniti..... in lipsa unei singure pozxe macar.
b76bgaarh
poze cu defrisarile lu firea de pe spatiul public nu am ca nu ma pasioneaza, da voi aveti poze cu ce pomi au fost taiati?

jos defrisareaaaaa.
Serje
QUOTE(miki @ 15 Jul 2016, 13:29)
Tu vazusi ce face un nuc batrin dintr-o fundatie?
De asfalt nu mai pomenesc!

Nu radacinile sint problema.....
*



Tu ai vazut nuci prin oras pe marginea drumului? Plus ca unu batran o apucat sa-si faca radacinile bune ...
Sigur ca nu radacinile ... deaia cum da cate o furtuna pica copacii ...
miki
QUOTE(b76bgaarh @ 15 Jul 2016, 15:03)
poze cu defrisarile lu firea de pe spatiul public nu am ca nu ma pasioneaza, da voi aveti poze cu ce pomi au fost taiati?

jos defrisareaaaaa.
*




Nu bre...
poze cu copacii tai toaletati duminica trecuta...
b76bgaarh
chiar crezi ca am avut timp de poxe.

oricum recomand:

http://www.covera.ro/cum-se-face/gradina/i...pecifice-verii/

ps la mine fura copaci batrani, cu bucati de ramuri uscate, trunchiuri rupte de vijelie etc, daca era dupa taicamiu ii punea la pamant de tot.
miki
Fa cind mai ajungi....
Ma intreb dac aia de la primarie or fi facut asa?

QUOTE
Daca rana are diametru mai mare de 2 cm se aplica mastic special (de obicei pe baza de ceara) pentru a preveni infectiile si a stimula vindecarea lor.
b76bgaarh
jos defrisareaaaaa.

in padure o face cineva?
miki
Probabil ca ucrainienii o fac...
Padurea lor e mai deasa...biggrin.gif

http://www.cunoastelumea.ro/wp-content/upl...-cu-Ucraina.jpg
user posted image
DragosP
Tot Firea și p'acolo?
b76bgaarh
neah, decat like si share pe feisbuc. cand e de facut ceva, lumea e la concert.
miki
QUOTE(DragosP @ 15 Jul 2016, 17:55)
Tot Firea și p'acolo?
*



nu madam pandele
doar psd, ceva udmr si ceva austrieci la primire - posibil
DragosP
A, bon!
nasty
"Clotilde Armand, consilier local sector 1 din partea USB, spune ca afirmatia primarului este inacceptabila mai ales in conditiile in care Primaria sectorului 1 are in prezent 80 de milioane de Euro in buget, bani care stau nefolositi.

"Afirmatia domnului primar mi se pare inacceptabila, cu atat mai mult cu cat stiu ca Primaria sectorului 1 are in prezent 80 de milioane de Euro in buget, bani care stau nefolositi. Aceasta si pentru ca o parte din investitiile din sector au fost blocate dupa suspendarea din functie a domnului Chiliman si a altor functionari din primarie, ca urmare a problemelor penale.
Poate ca in loc sa inauguram statui cu un gust indoielnic, pe care se cheltuie aproape 1 milion de Euro, cum este cea planificata in Parcul Kisseleff, mai bine am folosi acesti bani pentru reabilitarea spitalelor, o problema vitala pentru România."

http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_...italul-arsi.htm
miki
Bine ca doar i se pare... smile.gif
b76bgaarh
mai ales aca ala a zis ca nu banu e problema, ci executia bujetara.

cum zicea klaus de manipularea evtina a lu clatita, inca o mostra.
DragosP
Acum s-ar putea să fie doar urechistă. E la modă... blush.gif
b76bgaarh
neah ca in domeniul in care activiteste stie cum e cu ordonator de credit, autoritate contractanta, administrare centrala/locala etc.
DragosP
Eu ziceam să-i dau cu circumstanța...
RZV
Da' ce bine va înțelegeți voi doi pe toate topicurile. Mai, mai, ca îmi da o lacrima în coltul ochiului când vad o asa mare prietenie, total dezinteresata, si o asa unitate în gânduri și simțiri. 😀
nasty
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-211889...e.htm?nomobile=


"Uniunea Salvati Romania este inscrisa in registrul partidelor politice, exista in mod oficial ca partid.
..,
Ne bazam pe doua principii majore. Primul este integritatea - avem un cod etic care este baza de selectie a primului nucleu de oameni. Al doilea principiu - autonomia filialelor. Noi nu credem intr-un sistem unde in Bucuresti se hotaraste, unde noi avem adevarul si restul trebuie sa asculte. Cetatenii trebuie implicati, local se stie ce este bine pentru comunitatile locale", a afirmat Clotilde Armand


Disperații au trecut de la ideea că ar fi făcătura lui Soros la alta și mai și că ar fi conduși de Moscova.
Nu înțeleg, de de la fotbal, handbal, tenis, etc sunt acceptați tehnicieni străini, iar pe Clotilde o atacă că e franțuzoaică.
vercingetorix
Exclus recent din PNL, Cristian Bodea lansează un scenariu nou cu privire la o alianță parlamentară. Liberalul se gândește chiar că de jocurile de acum depind alegerile europarlamentare din 2019.

Iată ce a scris Cristian Bodea, pe Facebook:

"Jocul de masti" de pe "dreapta"...

Dupa alegeri se va forta reinstalarea lui ‪#‎Ciolos‬, sustinut de ‪#‎PNL‬-ul lui ‪#‎Iohannis‬, ‪#‎USR‬-ul lui ‪#‎Soros‬ si ‪#‎PMP‬-ul lui ‪#‎Basescu‬. Apoi, acestea vor fuziona, de urgenta, sub conducerea "tehnocratului", pentru a fi in forma maxima la europarlamentarele din 2019.
Se va implini, in sfarsit, planul la care lucreaza unii de la Bruxelles din 2004 si pentru care a fost trimis Julien acasa: marele Partidul Popular (20+5+5).
Si, uite asa, PNL va deveni istorie, iar Basescu se va retrage la pensie, cu ultima "misiune" indeplinita.

p.s. om trai si om vedea...
nasty
Cum bănuiam: dușmanul de clasă nu doarme niciodată.
Sigur USR e a lui Soros?
Nu e al Moscovei?

Păi atunci PSD e al Moscovei, nu?
vercingetorix
Habar n-am, intreaba-l pe Bodea pe feisbuk.
Pe culoarul cu Moscova pedaleaza mai multi : Voiculescu, Antenele, PSD-ul...
Ponta ne vinde la chinezi, deci nope. tongue.gif
Iar mai nou lui Erdogan, deci iese din discutie.
Sa vedem cine se baga pe Vocea Rusiei si pe Mossad.
Iar legatura dintre oengeuri transformate in partide politice si Soros e precum legatura covalenta la chimie.
Scenariul din Ucraina e graitor, razboi hibrid si economie de bazar, bleah...
nasty
Dacă-l citezi, înseamnă că ești de acord cu el sau vezi o sămânță de adevăr...

Și atunci, logic, nu mai vrem "toate partidele, aceeași mizerie"
deci USR va aduce la vot pe cei mulți care au absentat, la ultimile alegeri?
Cosstel
QUOTE(nasty @ 2 Aug 2016, 12:57)
deci USR va aduce la vot pe cei mulți care au absentat, la ultimile alegeri?
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

pe partea de tenis esti totusi mai realist, ce ti se intimpla ? huh.gif
vercingetorix
QUOTE(nasty @ 2 Aug 2016, 13:57)
deci USR va aduce la vot pe cei mulți care au absentat, la ultimile alegeri?
*


USR e tot un fel de Partidul Poporului Dan Diaconescu.
Doar ca lipsesc cei 25.000 de euro de caciula fiecarui cetatean. radmasa.gif
N-au masinarie politica si nu vor face nici o branza.
Experiente notabile : Partidul Aliantei Civice, Partidul Noua Generatie...
Mai astept, poate trimite Geoana un roman in Cosmos cu un mesaj scris pe un pepene de Dabuleni... tongue.gif
nasty
QUOTE(Cosstel @ 2 Aug 2016, 13:38)
pe partea de tenis esti totusi mai realist, ce ti se intimpla ?  huh.gif
*




nu mi se pare că sunt prea realist pe partea de tenis ( aș pierde majoritatea pariurilor)
Mie mi se pare că USR e cel puțin răul cel mai mic dintre cei care vor fi pe listele pt parlamentare și mi se pare că este exact opusul unor partide populiste gen DD în direct.
Ce rău vor sa facă României?

Mai ales că Clotilde zice f bine:

"Ne bazam pe doua principii majore. Primul este integritatea - avem un cod etic care este baza de selectie a primului nucleu de oameni. Al doilea principiu - autonomia filialelor. Noi nu credem intr-un sistem unde in Bucuresti se hotaraste, unde noi avem adevarul si restul trebuie sa asculte.
Cetatenii trebuie implicati, local se stie ce este bine pentru comunitatile locale"
Ce e rău aici?
Aaaa că e periculos pt alții pt care criteriul e - niciunul nepenal, atunci ok, deh...
Cosstel
in vorbe nimic nu e de rau la intreg spectrul politic, in fapte ...

drumul spre iad e pavat cu bune intentii icon_mrgreen.gif


ca cineva sa ma convinga sa ies la vot trebuie sa-mi precizeze sursele de finantare pentru proiectul sau politic
dar cum toti vor sa tunda aceasi oaie costeliva, mai bine lasa icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.