Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
axabrt
lurk0000.gif lurk0000.gif lurk0000.gif
Dan barna îl anchetează poliția politică DNA dar nu e bine că nu e Dragnea. La Dragnea era bine,Cristic ?
De ce folosesti tu dubla măsură acum ?
In locul tau macar aș înțelege că ordinul e venit de la claus și că se merge pe modelul draga stolo... E lupta mare la Ciolan, doar sunt 5 ani de vacanta plătită în joc.
radian
Bioane, zici tu ceva acolo si n-am de gand sa te contrazic. Pentru asta PSDul a inventat PNDL (1 si 2) unde un bec banal de 10 - 15 lei este decontat la 2.000 de lei. Schema asta n-a inventat-o PSD, ea functioneaza cu succes de 3 decenii si fiecare guvernare noua a mai adus "imbunatatiri"... De asta e bataie pe finantarile din fonduri guvernamentale. La alea europene e mai greu, nu imposibil dar totusi mai exista un minim de control.

Dar nu in ultimul rand si legea te obliga. Onor politicienii nostri au conceput legi care pur si simplu te obliga sa furi statul. Am mai dat exemplul acesta, in urma cu cativa ani am participat la o licitatie pe SEAP pentru un proiect tehnic la una din companiile cu capital de stat din domeniul exploatarii, prelucrarrii, transportul gazelor naturale.Proiecte similare, pe piata libera la facem cu 3.000 - 4.000 lei. La licitatia cu pricina beneficiarul a calculat ca suma maxima la care se poate atribui contractul este de 10.000 lei. Nu stiu daca mai este in vigoare dar cu cativa ani in urma sigur era in vigoare o prevedere legala prin care eu, ca furnizor, daca ofer un pret mai mic cu peste 15% din plafonul stabilit de beneficiar trebuie sa dau explicatii la Consiliul Concurentei cum mi-am calculat oferta. Cica, e o masura care incearca sa diminueze concurenta neloiala. Evident, decat sa cer tariful pe care il practicam pe piata libera si sa intru in colimatorul Consiliului Concurentei am preferat sa licitam un pret un pic saub plafonul maximal. Dar pe beneficiar nu-l intreaba nimeni de sanatate cum mama dracului a calculat un plafon care este de aproape 3 ori mai mare fata de preturile de pe piata libera...

Si fie vorba intre noi, un contract de 10.000 lei este un flintic pentru care nici macar nu se pune problema de parandarat. Cei care se ocupa de organizarea licitatiilor la firmele de stat au contracte grase, pentru un maruntis ca asta nu au timp de matrapazlacuri. Nu se "justifica" economic...

Hai sa nu ne mai dam ochii peste cap, fecioarele neprihanite nu au ce cauta pe piata libera. Americanii, care si-au cladit cea mai puternica economie a lumii au o vorba: pe un multimilionar sa nu-l intrebi niciodata cum si-a facut primul milion, nu se cade...
cristic1982
QUOTE(axabrt @ 22 Oct 2019, 06:08)
lurk0000.gif  lurk0000.gif  lurk0000.gif
Dan barna îl anchetează poliția politică DNA dar nu e bine că nu e Dragnea. La Dragnea era bine,Cristic ?
De ce folosesti tu dubla măsură acum ?
In locul tau macar aș înțelege că ordinul e venit de la claus și că se merge pe modelul draga stolo... E lupta mare la Ciolan, doar sunt 5 ani de vacanta plătită în joc.
*


Axa te simți bine?
Ce poliție politică îl anchetează pe Barna? Din ce am găsit pe net era un NUP deja pe această temă.
Dar televiziunile au tot dat înainte cu demonizarea USR, că cică ei cu 40 de parlamentari sunt vinovați că nu trece guvernul, că PSD-ul a băgat țara în rahat, că nu avem alegeri pentru primari în două tururi etc.


22 Oct 2019, 07:45:
QUOTE(DragosP @ 22 Oct 2019, 05:58)
In primul rand că ar fi putut să-ti fie tată, cu toate că nu cred să-i fi supraviețuit tu până la vârsta asta.
In al 2-lea rând, la vârsta anilor noștri, dar mai ales ai lui, mai știi una-alta pur și simplu din viața reală.
*


Unii mai îmbătrânesc și degeaba, deci nu este relevant.
În plus respectul se câștigă.
dizzy
QUOTE(cristic1982 @ 22 Oct 2017, 17:00)
Datorita taierii investitiilor de catre guvernarea psd, sunt e cale sa am o gaura de aproape 200000 lei, suma pe care am platit-o pe materia prima pentru o comanda anulata astazi de beneficiar. Beneficiar care executa o lucrare publica pentru care a fost taiata finantarea.
Pe aceasta cale doresc sa transmit lui dragnea, membrilor guvernului si prostilor care ii mai sustin, caldurosul : sa va ... in gura!
O seara buna celorlalti.
*



Adica tu ai comandat materii prime si materiale de 20.000 de lei fara sa ai o comanda ferma in spate sau si mai bine, un contract semnat si stampilat si inregistrat ?
Nasol, ce sa zic, dovedesti din nou ca inghiti orice pe nemestecate.
La noi la uzina plateai matale asta din buzunarul tau.
Du-te si pupa-i repede pe sefii tai ca sunt baieti buni.

Pace!

Chiar daca DAn Barna nu o fi facut nimic ilegal, actiunile sale sunt macar imorale.
Ceea ce e cam nasol pt Alba ca Zapada ; care e putin curva si putin insarcinata
Da' unde-i Clotilda? aia care si ea era mare privata si tot de la stat manca?
cristic1982
Hopa hopa, s-a mai trezit unu', care să dilueze discuția.
Exista o comandă fermă în lucru, realizându-se aproape jumătate, iar beneficiarul a anunțat că nu mai vrea și restul deși îi comunicasem că toată materia primă a fost achiziționată. Într-un final am căzut de acord pentru a plăti în tranșe. Acum cu acel beneficiar funcționăm pe bază de avans (50%).
Evident că dacă ești un simplu angajat nu prea ai habar de astfel de probleme.
De aceea prefer companiile cu capital străin, ei îți plătesc la timp și îți oferă o previziune pe mai multe luni.
axabrt
QUOTE(cristic1982 @ 22 Oct 2019, 07:42)
televiziunile au tot dat înainte cu demonizarea USR,



deci recunosti si tu ca e o campanie de denigrare.
daca te pot face sa constientizezi ca artizanul acestei campanii de denigrare este chiar musiu presedinte claus e chiar esti pe calea cea buna

fiindca e imoral, vorba lui dizzy cu alba ca zapada
Claus vede in usr principalul dusman care ar putea sa i fure din voturi si atacul este orchestrat de pnl.
In rest intre pnl si psd e pace si iubire ca de obiecei. usl traieste
altfel nu poate fi explicat ce se intampla

bine ca si barna are fluturasii lui in cap si nu-s putini.
dar nu i usor sa fii in pozitia lui si sa te atace toti din toate partile.
E si el un politician la fel ca toti ceilalti, crez ca restul sunt mai buni ?
dar faptul ca au inceput cu atacurile DOAR la el si tocmai ACUM in campanie pe mine ma face sa rad. Cine naiba mai pune botul la manipulari d-astea.

Ok o fi facut si omul o invarteala. Ok o fi castigat niste bani usor.
Poate n-a furat la fel ca altii, asa si Ponta a facut o invarteala de cateva sute de mii de euro.
Dar intre al vota pe unul care nu a mai fost presedinte si a l vota pe Ionahis care a fost presedinte, eu aleg prima varianta.
cristic1982
Păi cine are de câștigat din toate astea? Iohannis
radian
Mai ce va mai tot oripilati atat ca doar nu este prima campanie electorala la care participati. Fiecare da la gioale fiecaruia si cu cat se delimiteaza mai clar contracandidatii cu sanse reale cu ata se ascute lupta de clasa...
cristic1982
Pe cine torpileze eu?
axabrt
god_hand.gif god_hand.gif god_hand.gif
Uite eu am recunoscut că am greșit și îmi torn cenușă în cap și beau și cernela dar DragoșP și Ady aveau dreptate cand ziceau că anticorupția e de fațadă in Romania.
De fapt zilele astea se vede clar că anticorupția agata pe cineva doar la ordin. Asta in timp ce noi ne certăm și ne enervam pe forum in timp ce am putea să ne iubim (cu dragoste creștinească) și să discutăm despre altele mai importante decât politica.
As zice că politica sa o lăsăm lui Caragiale, el a înțeles o mai bine decât noi.
ady77
E si normal sa se frece PNL cu USL, ca se bat pe acelasi electorat. USR a furat cei mai multi votanti din bazinul PNL.

Parerea mea e ca se exagerezeaza mult cu asa-zisele probleme ale lui Barna.
tatabobu
QUOTE(axabrt @ 22 Oct 2019, 08:15)
Cine naiba mai pune botul la manipulari d-astea.

*



Ai fi surprins sa afli ca Romania reala nu e formata din cercul cunostintelor tale? Nu toate mesajele politicienilor se adreseaza tuturor. Esti prea tanar sa-ti amintezti la prima mana de "vine Ratiu si mosierii care sug sangele poporului", si de "n-a mancat cu noi salam cu soia"?
dizzy
QUOTE(cristic1982 @ 22 Oct 2019, 09:02)
Hopa hopa, s-a mai trezit unu', care să dilueze discuția.
Exista o comandă fermă în lucru, realizându-se aproape jumătate, iar beneficiarul a anunțat că nu mai vrea și restul deși îi comunicasem că toată materia primă a fost achiziționată. Într-un final am căzut de acord pentru a plăti în tranșe. Acum cu acel beneficiar funcționăm pe bază de avans (50%).
Evident că dacă ești un simplu angajat nu prea ai habar de astfel de probleme.
De aceea prefer companiile cu capital străin, ei îți plătesc la timp și îți oferă o previziune pe mai multe luni.
*



Adica putem intelege ca nu ai pierdut bani?!
Adica ai dat degeaba cu cacados?

Daca alegi in cunostinta de cauza sa votezi cu Barna e ok, e dreptul tau, dar nu mi-l mai prezenta ca fiind cinstit, corect si nu a facut niciodata invarteli.
maho
Si totusi, din cei care "combateti" de zor p-aici, poate explica vreunul o chestie simpla: pe cine deranjeaza initiativele (respinse ieri) usr-ului (fara penali in functii publice, abrogarea recursului compensatoriu si alegerea primarilor in doua tururi)?
gabize
Pe toți. sleep.gif
Chiar și pe inițiatori, care au respirat ușurați. biggrin.gif
dizzy
Fara penali? Pai simplu, ii deranjeaza pe penali! De oricare coloratura politica ! Dar in mod normal ar trebui sa fie pe cei condamnati definitiv pentru fapte penale. Ca poti fi cercetat penal, nu neaparat condamnat.

Abrogarea recursului compensatoriu - nu stiu ce inseamna si nu ma pronunt.
L.E.
Daca e ce e aici:
https://adevarul.ro/news/societate/tot-vrut...6e9c/index.html
In opinia mea, situatia este complicata si f greu de reolvat. Pe de o parte sistemul penitenciar NU Corecteaza omul ci mai rau il strica; nu numai la noi ci si in strainatate.
Pe de alta parte sa lasi in libertate toti borfasii, hotii si violatorii e si asta gresit.
Personal as face altceva cu ei dar nu e locul aici:

Alegerea primarilor in doua tururi - presupun ca deranjeaza pe cei care au majoritate relativa. La Bucuresti multi sunt deranjati ca a iesit Firea din primul tur desi daca adunau ei cumva voturile iesea ca ar fi putut iesi Sordan.
Au si ei dreptatea lor si unii si ceilalti desi "se uita" ca daca nu votezi nu inseamna ca ai fi votat cum vrea USR sau PSD.
ady77
QUOTE(maho @ 22 Oct 2019, 10:54)
Si totusi, din cei care "combateti" de zor p-aici, poate explica vreunul o chestie simpla: pe cine deranjeaza initiativele (respinse ieri) usr-ului (fara penali in functii publice, abrogarea recursului compensatoriu si alegerea primarilor in doua tururi)?
*



Cu penalii care e zorul? Vor sa cupleze referendumul cu alegerile ca sa faca cvorum?
Am mai intrebat pe aici, nu era vorba ca schimbarea regulilor electorale sa se faca cu cel putin un an inainte? Sau daca le convine celor de la USR nu mai conteaza? De ce asa important sa se aleaga in 2 tururi? Ca asa nu au sanse?
Dar cine a avut ideea recursului compensatoriu? wink.gif (stiu ca l-au stricat dupa mai rau in Parlament)

Daca s-ar vota toate astea acum, Barna le-ar folosi in campania electorala, iti dai seama ca ar fi pe placul PSD si PNL wacko.gif


cristic1982
QUOTE(dizzy @ 22 Oct 2019, 09:47)
Adica putem intelege ca nu ai pierdut bani?!
Adica ai dat degeaba cu cacados?

Daca alegi in cunostinta de cauza sa votezi cu Barna e ok, e dreptul tau, dar nu mi-l mai prezenta ca fiind cinstit, corect si nu a facut niciodata invarteli.
*


Banii i-am primit pana in vara lui 2018, deci am fost in pierdere.

Cand ti l-am prezentat tie sau altuia in vreun fel pe Barna? Am spus doar ca este un linsaj mediatic pentru ca USR-ul a devenit incomod.
ady77
QUOTE(cristic1982 @ 22 Oct 2019, 11:30)
Am spus doar ca este un linsaj mediatic pentru ca USR-ul a devenit incomod.
*


Nu e doar mediatic, daca intradevar DLAF-ul si DNA-ul au intrat pe fir.
Sunt convins ca doar coincidente ca toate astea se intampla acum icon_mrgreen.gif rolleyes.gif
maho
QUOTE(dizzy @ 22 Oct 2019, 11:21)
Fara penali? Pai simplu, ii deranjeaza pe penali! De oricare coloratura politica ! Dar in mod normal ar trebui sa fie pe cei condamnati definitiv pentru fapte penale. Ca poti fi cercetat penal, nu neaparat condamnat.

Alegerea primarilor in doua tururi - presupun ca deranjeaza pe cei care au majoritate relativa. La Bucuresti ..

Cam asa. Din cate stiu insa, e vorba de condamnati, nu cercetati.
Evident. La Bucuresti au fost primari... care mai de care in ultimii "n" ani. biggrin.gif

QUOTE(ady77 @ 22 Oct 2019, 11:21)
Cu penalii care e zorul? Vor sa cupleze referendumul cu alegerile ca sa faca cvorum?
Am mai intrebat pe aici, nu era vorba ca schimbarea regulilor electorale sa se faca cu cel putin un an inainte?
Dar cine a avut ideea recursului compensatoriu?  wink.gif (stiu ca l-au stricat dupa mai rau in Parlament)

Daca s-ar vota toate astea acum, Barna le-ar folosi in campania electorala, iti dai seama ca ar fi pe placul PSD si PNL  wacko.gif
*



Care "zor", ca aproape in fiecare anu sunt ceva alegeri, de-un fel sau altul.
Aia da, totusi au luat ideea fraierei si au facut-o "muci", de ce s-o mentina la stadiul actual?
Barna nu prea stie nici el ce vrea, cred ca doar ii convine sa stea pe margine si sa chibiteze la ora actuala (doar asa a si zis, ca nu se baga deocamdata la guvernare). N-are "stofa" (ptiu, drace!) lui base, sa se foloseasca de ceva dur.

Revenind la usr, donatie de carti pt. bibliotecile de la sate.
ady77
Sunt chior tongue.gif

Totusi matematica nu e chiar o opinie tongue.gif

[attachmentid=1628110593]

3000 si ceva+ 900 si ceva nu prea da aproape 5.000 rolleyes.gif
cristic1982
QUOTE(ady77 @ 22 Oct 2019, 10:37)
Nu e doar mediatic, daca intradevar DLAF-ul si DNA-ul au intrat pe fir.
Sunt convins ca doar coincidente ca toate astea se intampla acum  icon_mrgreen.gif  rolleyes.gif
*


Si unii si altii cerceteaza pe baza unei sesizari.
Cum ar fi daca as face eu o plangere lui DragosP ca a dat mita pentru semafoare si procuratura ar cerceta. Pe urma as putea face un topic cu asta. Buna ideea, nu?
axabrt
chestia cele 5000 de carti imi aduce aminte de un cunoscut care zicea ca are aproape 5000 de ron salariu.
Pana la urma am aflat din alte surse ca avea cam 3800. Poate mai avea niste prime

Asa si cu cartile, poate s mai multe volume si le-a numarat si pe alea
Numai dictionarul explicativ al limbii romane care l am eu pe acasa e un singur titlu dar de fapt are mai multe volume/ carti

<span class='edit'>22 Oct 2019, 10:51:</span>
QUOTE(cristic1982 @ 22 Oct 2019, 10:44)
Si unii si altii cerceteaza pe baza unei sesizari.
Cum ar fi daca as face eu o plangere lui DragosP ca a dat mita pentru semafoare si procuratura ar cerceta. Pe urma as putea face un topic cu asta. Buna ideea, nu?
*


la fel de bine ai putea face plangere ca popa luat din banii de lumanari si i-a baut la carciuma din sat. daca banii sunt stransi spre folosul propriu, ma gandesc ca de fapt a luat din banii lui

Asa ca si cu mita, dupa cum s-a demonstrat e inclusa in costul lucrarii de la bun inceput
faptul ca se imparte intre ei dupa aia, e o chestie absolut legala, doar sunt acoperiti de hartii
Voi nu intelegeti ca becul ala chiar costa 2000 de ron. E cu filament de aur.
ady77
QUOTE(axabrt @ 22 Oct 2019, 11:47)
chestia cele 5000 de carti imi aduce aminte de un cunoscut care zicea ca are aproape 5000 de ron salariu.
Pana la urma am aflat din alte surse ca avea cam 3800. Poate mai avea niste prime

Asa si cu cartile
*


Ca in bancul ala:

- Pe unde stai?
- Pe langa Londra!
- Unde mai exact?
- La Bacau radmasa.gif radmasa.gif


QUOTE(cristic1982 @ 22 Oct 2019, 11:44)
Cum ar fi daca as face eu o plangere lui DragosP ca a dat mita pentru semafoare si procuratura ar cerceta. Pe urma as putea face un topic cu asta. Buna ideea, nu?
*


Vezi ca la Dragos e cam aceeasi situatie ca cea prezentata de tine, in cazul taierii finantarii de catre PSD wink.gif
cristic1982
Tu nu poti vedea o gluma?
ady77
FUGIIIIIIIIIIIIIITTTTTTTTTTTTTIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

SCRIE vercingetorix (i-am luat numele cu copy-paste tongue.gif )

<span class='edit'>22 Oct 2019, 11:56:</span>
QUOTE(cristic1982 @ 22 Oct 2019, 11:55)
Tu nu poti vedea o gluma?
*


Puteai si tu sa glumesti pe seama ta tongue.gif
dizzy
QUOTE(maho @ 22 Oct 2019, 11:37)
Cam asa. Din cate stiu insa, e vorba de condamnati, nu cercetati.
Evident. La Bucuresti au fost primari... care mai de care in ultimii "n" ani. biggrin.gif 
Care "zor", ca aproape in fiecare anu sunt ceva alegeri, de-un fel sau altul.
Aia da, totusi au luat ideea fraierei si au facut-o "muci", de ce s-o mentina la stadiul actual?
Barna nu prea stie nici el ce vrea, cred ca doar ii convine sa stea pe margine si sa chibiteze la ora actuala (doar asa a si zis, ca nu se baga deocamdata la guvernare). N-are "stofa" (ptiu, drace!) lui base, sa se foloseasca de ceva dur.

Revenind la usr, donatie de carti pt. bibliotecile de la sate.
*



Vox Populi , vox dei
Asta a votat poporul asta avem. Au fost Halaicu, Lis, Basescu, Videanu, Oprescu, Firea.
Cat de buni sau de prosti, e discutabil si intrepretabil dar au fost alesi legal, cum era legal la acel moment.

USR a facut ceva de genul: dat vizitiul jos ca nu e bun, dupa care NU vrea sa ia haturile, pe motiv ca ... nu vrea biciul lui. Pt mine asta suna a diletant sau copil mofturos.
ady77
QUOTE(dizzy @ 22 Oct 2019, 12:02)
USR a facut ceva de genul: dat vizitiul jos ca nu e bun, dupa care NU vrea sa ia haturile,
*


Ar vrea sa le ia altcineva, dar sa mearga pe unde vrea USR. wink.gif
bion
QUOTE(cristic1982 @ 22 Oct 2019, 06:19)
Ce le știe pion pe toate ca un om mare.


Ca un mediocru, cand esti incapabil sa dai replici proferezi injurii si jigniri.Probabil e chestie de educatie in familia lu talica.De unde nu e nici Dumnezeu nu cere.Faptul de a nu fi implicat in diverse nu te impiedica sa ai cunostinte in respectivele domenii.Tu esti un melanj de incultura si mitocanie. BTW ai gasit pe goagle ( banuiesc sursa ta de baza pentru replici punctiforme care sa mimeze ceva generalkultur) cum era si e din nou cu indulgentele.
PS Mitocania cu modificarea nicknameului ar merita sa ti-o intorc inlocuind cateva consoane din al tau. cool.gif
Din pacate usr cu barna in frunte se dovedeste o adunatura de corpo cu ifose manipulati si sprijiniti de servicii.Gafeaza la secunda si nu sunt capabili de nimic fara ordin.Singurul candidat care ar merita ar fi Paleologu fiul notoriului turnator si om de cultura. Ca vine din o familie unde cartea era la loc de cinste se vede pe pitic.Din pacate a incaput pe mana unui partid mizerabil.
axabrt
uite ce frumos a facut nea bion rezumatul situatiei si anume ca politica e de kkt

Claus e un om care a incaput pe mana unui partid mizerabil dar asta nu l a impiedicat sa ajunga presedintele nostru cu toate "bubele" lui.

De ce oare ? fiindca a fost sustinut de altii mai din spate si poolimea manipulata sa voteze cu cine trebuia sa iasa.
maho
QUOTE(ady77 @ 22 Oct 2019, 11:39)
3000 si ceva+ 900 si ceva nu prea da aproape 5.000  rolleyes.gif
*


Spre 5000 nu inseamna "aproape 5000". wink.gif Asta era problema?

QUOTE(ady77 @ 22 Oct 2019, 12:07)
Ar vrea sa le ia altcineva, dar sa mearga pe unde vrea USR.  wink.gif
*


Logic, oricare ar vrea asta, da' astia semnalizeaza. tongue.gif

@axa: optiunea (optiunile) fiind cine?
bion
@radian. La fonduri europene tre sa le ai cu ciorditu altfel esti mort. Par egzamplu la plantatia unde prestez vin 5 ani dupa finalizarea investitiei sa verifice ce si cum e cu ce s-a cumparat( unde se afla,in ce stare sunt, cum sunt folosite etc)
ady77
QUOTE(maho @ 22 Oct 2019, 12:25)
Spre 5000 nu inseamna "aproape 5000". wink.gif  Asta era problema?
*


Te rog sa nu uiti ca sunt contabil wink.gif

____________

Legat de alegerea in 2 tururi, intrebarea mea este de ce nu a facut-o partenerul de alianta al USR cand a fost la butoane?

"Liberalii cer, Ciolos refuza
Liberalii i-au cerut premierului Dacian Ciolos sa modifice legea alegerilor locale prin Ordonanta de Urgenta, astfel incat sa se revina la sistemul in doua tururi.
Un anunt in acest sens a fost facut de co-presedintele PNL: “Una dintre revendicarile concrete este revenirea la un scrutin bazat pe doua tururi. Singura varianta realista pentru a putea face aceasta schimbare este adoptarea acestei prevederi printr-o ordonanta de urgenta. Am ajuns la concluzia ca trebuie sa-i propunem prim-ministrului Ciolos ca trebuie sa ia in considerare solicitarile pe care societatea civila le-a avut”, a spus Alina Gorghiu.
Alegerea primarilor intr-un singur tur de scrutin a fost decisa in timpul guvernarii PDL, dar a fost sustinuta la votul din Camera Deputatilor, anul trecut, cand liberalii au votat cu majoritate pentru pastrarea modificarii. La finalul lui 2015, comisiile juridica si de administratie de la Senat au dat aviz negativ asupra unei initiative lansate de mai multi liberali in vederea revenirii la doua tururi.
La scurt timp, PNL a primit reactia premierului. "Este vorba despre o lege politică pe care Parlamentul a votat-o. Este deja o lege electorală modificată. S-a decis printr-o înțelegere politică. Guvernul pe care îl conduc este un guvern care nu este implicat politic și nu cred că este democratic să modifice un guvern prin ordonanță de urgență o lege politică", a spus Dacian Ciolos."

icon_mrgreen.gif
cristic1982
@ bion - este că nu citești ceea ce scrii? Ca un atotștiutor ce te crezi, dovedești de fiecare dată că ești mai mic (nu fac referire la fizic) decât toți cei pe care tu ai impresia că îi ironizezi (conformiști, moldoveni, olteni, mitici, evrei etc.).
Cât despre educația ta : este sublimă dar lipsește cu desăvârșire. Dovada în acest sens fiind jignirea familiei celui cu care nu ești de acord.
După cum am mai spus: pe lângă unii, anii trec degeaba.
dizzy
QUOTE(bion @ 22 Oct 2019, 12:29)
@radian. La fonduri europene tre sa le ai cu ciorditu altfel esti mort. Par egzamplu la plantatia unde prestez vin 5 ani dupa finalizarea investitiei sa verifice ce si cum e cu ce s-a cumparat( unde se afla,in ce stare sunt, cum sunt folosite etc)
*



Pai bine uica Bion, in 5 ani moare magaru' , cade samaru...
tongue.gif

La un proiect PHARE m-am trezit dupa vreo 5 ani intrebat de ce nu mai merge un ceva aparat... eu si uitasem ca il dadusem. Ii intreb suav: dar baterii i-ati pus? ca eu l-am lasat fara, sa nu curga inauntru.
Ghici, il testau fara baterii.
maho
QUOTE(ady77 @ 22 Oct 2019, 12:32)
Te rog sa nu uiti ca sunt contabil wink.gif 
______

Legat de alegerea in 2 tururi, intrebarea mea este de ce nu a facut-o partenerul de alianta al USR cand a fost la butoane?
...
La scurt timp, PNL a primit reactia premierului.  "Este vorba despre o lege politică pe care Parlamentul a votat-o. Este deja o lege electorală modificată. S-a decis printr-o înțelegere politică. Guvernul pe care îl conduc este un guvern care nu este implicat politic și nu cred că este democratic să modifice un guvern prin ordonanță de urgență o lege politică", a spus Dacian Ciolos."

icon_mrgreen.gif
*


Nu uit. Vezi ca tu ai aproape 42, si mergi spre (deci directia, da?)... 50 (ca-i numar rotund si tre' sa dai de beut dublu). N-ai "aproape 50" (cand o sa faci 49 o sa-ti aduc aminte). rolleyes.gif
La intrebare ti-a raspuns chiar Ciolos, in citatul ala.
ady77
Pai asa si la 1 an tot spre 50 ma indreptam radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
AR-18-MOS
QUOTE(ady77 @ 22 Oct 2019, 12:32)
Te rog sa nu uiti ca sunt contabil
*


Îmi pare rău, așa e când nu-ți place cartea... sad.gif
ady77
QUOTE(AR-18-MOS @ 22 Oct 2019, 14:22)
Îmi pare rău, așa e când nu-ți place cartea... sad.gif
*


Nu ai putea sa materializezi parerea de rau? In vreo 500 euro lunar radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
axabrt
nu stiu ce se intampla am vazut ca vercingetorix tot citeste pe topicul asta, dar nu se exprima. da ma intreb de ce nu ne scrie, o fi suparat pe noi ?
uite o sa mi cer iertare si fata de vercingetorix daca l am suparat cu ceva vreodata.
DragosP
Păi e cam banat de Bucatzel. Mă rog, trecut pe moderator preview... Pe termen nelimitat.
radian
QUOTE(axabrt @ 22 Oct 2019, 14:54)
... uite o sa mi cer iertare si fata de vercingetorix ...
*



A nu, asta nu, niciodata. Ce-ai patit mai baiatule? Te-ai pocait? Vrei sa treci la pesedism? Esti deprimat? Sa nu faci vreo prostie. Mai, baga-ti mintile-n cap, mai. Pe cine mai fwt eu la cap cand ma impiedic in autocad?
marksman
QUOTE(axabrt @ 22 Oct 2019, 14:54)
nu stiu ce se intampla am vazut ca vercingetorix tot citeste pe topicul asta,  dar nu se exprima. da ma intreb de ce nu ne scrie, o fi suparat pe noi ?
uite o sa mi cer iertare si fata de vercingetorix daca l am suparat cu ceva vreodata.
*


Are mod preview
axabrt
sincer sunt cam dezorientat de la campania asta electorala
adica am si eu o varsta dar campania asta electorala nu are nici sare nici piper.
mi e dor de campania cu iliescu vs vadim. mi e dor de vadim
mi e dor pana si de Nastase, de Geoana si nu in ultimul rand de Basescu
Cu astia barem muream de ras

Cantidatii din ziua de azi in schimb ma umplu de lacrimi.
incerc sa ma regasesc dar simt ca o sa am o criza de simpatie in fata buletinului de vot si o sa i votez pe toti, ca in ochii mei sunt toti la fel.
nu scriu aicea cum ca as fi offtopic.


in ceea cel priveste pe vercy poate vorbim cu bucatel sa l bage aicilea sa ne distram cu totii
Candidatii astia sunt asa varza incat nici nu ma mai enervez ca nu merita
radian
Esti deprimat...
ady77
Si deprimant!
busu 12
Ia medicamente antidepresive,mergi la psiholog icon_mrgreen.gif
ady77
QUOTE(busu 12 @ 22 Oct 2019, 16:41)
Ia medicamente antidepresive,
*


Cu rachiu de pruna, ca sa combinam topicele tongue.gif
busu 12
Nu-ti era tie adresat mesaju tongue.gif , lu axa ii era fiindca isi cerea scuze tie si lui Dragos
pistritu
QUOTE(axabrt @ 22 Oct 2019, 08:39)
god_hand.gif  god_hand.gif  god_hand.gif
Uite eu am recunoscut că am greșit și îmi torn cenușă în cap și beau și cernela dar DragoșP și Ady aveau dreptate cand ziceau că anticorupția e de fațadă in Romania.
De fapt zilele astea se vede clar că anticorupția agata pe cineva doar la ordin. Asta in timp ce noi ne certăm și ne enervam pe forum in timp ce am putea să ne iubim (cu dragoste creștinească) și să discutăm despre altele mai importante decât politica.
As zice că politica sa o lăsăm lui Caragiale, el a înțeles o mai bine decât noi.
*


Axa, citeste aici tongue.gif
https://www.capital.ro/breaking-news-dancil...imba-totul.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.