Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
RZV
Pai hai sa lasam CCR-u sa ne zica ce si cum. Ca doar n-o stii Piperea mai bine despre ce ii vorba.
neumann
In fond ce o fi Piperea, avocat, fost judecator, doctor in drept? De unde sa stie..
RZV
Poa' sa fie si Papa de la Roma. blush.gif

In Romania (daca vrei sa respecti organizarea statala, separatia puterilor in stat, domnia legii, etc.) singura instanta care se poate pronunta pe spete de constitutionalitate ale legilor, e CCR.

Restu', chibiti, pistol cu apa, pantaloni scurti, etc., puncteaza doar la impresia artistica.

Asta, daca vrem sa respectam legea. Daca nu, ne facem toti dreptate, individual, conform pregatirii (fizice, mentale, etc).
neumann
Ok, si care e miza? Daca cioloj a gresit, si legea se dovedeste constitutionala? Cine plateste pagubele pentru miile de debitori care ar fi beneficiat de ea cca 4 luni mai devreme?
ady77
QUOTE(RZV @ 25 Nov 2016, 15:56)
Chiar asa, de ce sa beneficieze de aceasta lege si speculatorii? Parca citisem pe undeva ca deputatul Zamfir, ala care a initiat legea are un credit de 200,000 CHF. Si frate-so e unul din posibili beneficiari din randul speculatorilor. Cum? Pai e corect?
*


Nu e. Eu zic sa nu se mai dea legi care pot fi aplicate si parlamentarilor. Ca sa fie corect!!!

QUOTE(RZV @ 25 Nov 2016, 16:04)
Cu plafonu' maximal, cu gradu' de indatorare, d-astea...
*



Si cum calculezi dumneata gradul de indatorare?


QUOTE(Serje @ 25 Nov 2016, 15:57)
blink.gif Cand erau aia imaculati???
*


atunci

https://www.youtube.com/watch?v=t8TgUENvPl0


RZV
Cine a platit si pana acuma.
Acuma, hai sa nu facem nimic, ca daca nu facem nimic, nu gresim. Asa vezi tu lucrurile?
Asa putem sa punem si parlamentul sa plateasca (pe persoane fizice, ofcors), ca nu au dat legea inca de prin 2012.

Si oricum ar fi, io tot am dubii referitoare la retroactivitate si aplicare. Ca aia e cam cu cantec. Si dupa aia va fi si cazul celor cu credite in EUR, samd. Ca si ei au luat credite la un anume curs, pe o anume dobanda, etc.

Deci, nu-i asa simplu. Gata dam o lege generala pentru aia cu CHF si aia e.

Stai sa vedem ce zice exact CCR-u'.
ady77
Facem un pariu ca trece de CCR?
RZV
QUOTE(ady77 @ 25 Nov 2016, 17:49)
Si cum calculezi dumneata gradul de indatorare?
*


Sunt mai multe metode. BNR-u' trebuie sa vina cu una viabila pentru cazul legii asteia (ca pe alea generale le-au scos in mai, parca).

25 Nov 2016, 17:56:
QUOTE(ady77 @ 25 Nov 2016, 17:53)
Facem un pariu ca trece de CCR?
*


Nu fac pariuri din principiu.
neumann
Asta e alta magarie. Faza cu gradul de indatorare poate fi valabila in cazul in care banca ia decizia sa faca vreo oferta "sociala", etc.

In cazul de fata, bancile sunt obligate (si lupta din rasputeri impotriva legii) la conversie. Nu e o lege sociala, si una de corectare a efectelor unei escrocherii (credite inselatoare in valute exotice).
maho
QUOTE(neumann @ 25 Nov 2016, 17:04)
(credite inselatoare in valute exotice).
*


Exotice erau daca ai luat creditu' in moneda botswaneza, nu elvetiana. rolleyes.gif
Serje
QUOTE(ady77 @ 25 Nov 2016, 16:49)

atunci

*



Doar pentru naivi, care n-o deschis niciodata un tembelizor sau un ziar, sau pentru idioti.

Si nu prea inteleg cum pot fi comparati usereu cu pedeleu, astia is noi in politica, deocamdata cel putin is curati, aia erau in politica din 90, chiar pe la guvernare, primarii...
Si doar ca o parte din cei care ii sustineau pe pedelei atunci ii sustin amu pe userei, nu-i face pe usere sa fie la fel cu pedele, arata doar ca fie is naivi, oportunisti ori pur si simplu batuti in cap (sustinatorii)
DragosP
S-o crezi tu că-s noi în politică.
Serje
O cred, pana la proba contrarie.
corbex
De ce sa crezi cind le poti vedea siviurile? E mai comod la convingeri?
Serje
Nu's chiar asa curios, ma intereseaza in primu rand aia care candideaza aci, ca pe astia ii posibil sa-i votez, nu pe aia din braila.
klaus
QUOTE(miki @ 25 Nov 2016, 16:01)
Si argument final pentru mine este exact faptul ca sint altii.
De aia vechi m-am saturat.
*

Tot altii au fost si aia de la PNG, si aia de la PPPDD. Tot "antisistem", tot "altfel".
Si au manifestat inca de la inceput aceleasi tip de opinie, aceeasi inclinatie catre sinecuri, acealasi oportunism politic.
Si de verticali si noi ce au fost au ajuns in PSD sau PNL. Si au facut mai dihai ca cei "vechi".

Iar astia de la USR nu stiu cum au facut de s-au adunat numai aroganti la "varful" partidului.
Unii dispretuiesc teleormanenii, altii dispretuiesc legea si voteaza in numele altora si acum sunt propunere pe liste la parlament (ca de, au experienta), altii dispretuiesc romanii in general, altii pe cei credinciosi, unii ii cred prosti si vorbesc de parca ei ar fi inteligenta ultima de la care sa se ia lumina (Clotilda) ca sa ii duca pe calea cea dreapta (a afacerilor cu statul, evident), pentru altii conteaza doar ciolanul (filiala de la Timisoara e un exemplu) etc.

Daca baietii astia in campanie se dovedesc atat de aroganti, atat de dispretuitori fata de alegatori, e infiorator comportamentul ce se preconizaza dupa ce ar fi alesi.
Niste declarati democrati care de fapt au o gandire sectara, de superioritate si care detesta majoritatile ce nu le convin.

Sunt om batran, am mai vazut d-astea la viata mea. Si am vazut cum se dezvolta si unde ajung astfel de specimene. Si problema e ca experientele anterioare mi-au aratat ca nu aduc imbunatatirea vietii mel, ci a lor. Ca nu se gandesc sa fie politicieni de cursa lunga, ci acum, de ciolan imediat.
RZV
QUOTE(klaus @ 25 Nov 2016, 21:37)
Sunt om batran...
*


Se explica toate...rezistenta la schimbare, teama de necunoscut, d'astea. wink.gif
Vin toate cu inaintarea in varsta. E firesc. blush.gif
klaus
Intelepciunea, experienta, echilibru, analiza situatiilor la rece
Vin toate cu varsta.E firesc.
RZV
Paranoia, teoria conspiratiei, la fel. sleep.gif
ady77
QUOTE(Serje @ 25 Nov 2016, 19:19)
O cred, pana la proba contrarie.
*


Eu nu mai cred în mos Crăciun tongue.gif
Serje
Era vorba ca's noi in politica, nu altceva, in mos craciun nici io nu cred.
neumann
QUOTE(RZV @ 25 Nov 2016, 23:01)
Paranoia, teoria conspiratiei, la fel. sleep.gif
*



god_hand.gif

miki
QUOTE(klaus @ 25 Nov 2016, 21:37)

Daca baietii astia in campanie se dovedesc atat de aroganti, atat de dispretuitori fata de alegatori, e infiorator comportamentul ce se preconizaza dupa ce ar fi alesi.
Niste declarati democrati care de fapt au o gandire sectara, de superioritate si care detesta majoritatile ce nu le convin.




Exista altii, in acest moment, care sa nu corespunda descrierii?
Din pacate nu.
Doar ceva exceptii, care-s independenti.
D-aia e de tot kkt-ul votul pe liste
Ca daca vezi ceva bun nu poti sa-l alegi din gunoi
vi_escu
QUOTE(miki @ 25 Nov 2016, 23:47)
D-aia e de tot kkt-ul votul pe liste

las' ca ala uninominal fu tare !
maho
QUOTE(klaus @ 25 Nov 2016, 20:37)
Tot altii au fost si aia de la PNG, si aia de la PPPDD. ..

Ca tot ai pomenit de pppdd, voi va dati seama cam care-i nivelul de cultura politica la noi, de-au prins astia atatea locuri in parlament, si atatea primarii in unele zone?
QUOTE(klaus @ 25 Nov 2016, 20:37)
Daca baietii astia in campanie se dovedesc atat de aroganti, atat de dispretuitori fata de alegatori, e infiorator comportamentul ce se preconizaza dupa ce ar fi alesi.
Niste declarati democrati care de fapt au o gandire sectara, de superioritate si care detesta majoritatile ce nu le convin.

Adevar graiesti, da' ai gresit nitel partidu'. 04.gif
QUOTE(ady77 @ 25 Nov 2016, 23:04)
Eu nu mai cred în mos Crăciun  tongue.gif
*


Normal, tu tre' sa-ti iei costum. tongue.gif
corbex
Io zic sa continui sa crezi in mos Craciun. Cica o sa dea pensii si salarii la toata lumea. O sa subventioneze sibimpozitele, in proportie de 150%. Asa a zis mosul tau, Dragnea, care n-a dezamagit niciodata.
neumann
Pe cand ailalti te lasa sa iti furi singur impozitele, autoservire ca la carfur, mulmai democtratic
maho
Prefer niste Craciunite. tongue.gif
neumann
[attachmentid=1628048494]
luck33ro
Mie imi place ca-s complet bulversati pesedachii. Incearca uneori chiar sa gaseasca explicatii logice, fac paralele si spagaturi si tot asa raman - dezorientati radmasa.gif nu inteleg ce li se intampla si mai ales de ce! radmasa.gif
corbex
Li se intimpla din cauza lui Werner, care o sa le fure alegerile. Stiu de la Dragnea.
nasty
Cred că le-au ieșit și psdeilor ceva sondaje, că au ordonat atac total contra USR

Formulări noi, din gama hoții strigă hoții:
"'repetentii si chiulangiii clasei vin sa faca revolutie printre elevii care vin la ore''

Și vechi ( Soros):
"Firea a adaugat ca pana acum a fost ''calda si prietenoasa'', dar ca va avertiza de acum incolo la toate posturile TV cu privire la pericolul reprezentat de USB, un ''ONG platit din afara'': ''Daca pana acum am fost (...) calda si prietenoasa, incepand de azi vreau sa folosesc tot timpul care mi se da la dispozitie pe posturile de televiziune si sa ii avertizez pe toti romanii de pericolul care inseamna acest USB transformat in USR. Daca verm sa nu ne mai apartinem, sa fi teleghidati din afara tarii, sa ne fie rusine ca suntem atunci sa ne indreptam catre acest ONG platit din afara tarii care saboteaza Capitala.''

Comentariile sunt savuroase:
"tearoftime [utilizator] i-a raspuns lui mitg
Tzatza Firea de cand a venit nu a facut decat sa dea cu goarna si sa infiinteze organizatii prin care sa scurga cat mai netransparent banii primariei. Acum a primit ordin sa iasa la inaintare impotriva USR-ului care are sansa a 2-a in alegerile ce vin - panica mare in randul PSD-ului.
Din ineptiile debitate (sau imi scapa mie ceva?): "au blocat toate proiectele initiate de mine si de majoritatea ALDE-PSD" - adica o minoritate a blocat proiectele ei si ale majoritatii??? Pai atunci cum functioneaza primaria? Something stinks.
raspunde trimite
+11 (13 voturi) adu-ne aminte (Duminică, 27 noiembrie 2016, 22:14)
GabrielDogaru1 [anonim]
cat a luat fiul dumneavoastra la BAC de ii faceti pe altii repetenti si chiulangii? Dar dumneavoastra doamna Firea?
voturi) golanca (Duminică, 27 noiembrie 2016, 22:50)
Gaga-mic [utilizator]
absolventa de liceu industrial pe vremea comunismului cand admisia in licee se facea pe baza de examen dar toata lumea avea loc in liceele industriale de pe vremea aia caci era obligatoriu sa faci 10 clase indiferent ce faceai in genera, daca stiai sa scrii ori nu - si aceasta minunata intelectuala obtinea cu brio loc intr-un liceu industrial de Bacau care aduna toate scursurile scolilor generale orasenesti. Iata cine ne da lectii de eruditie....
Revolutia repetentelor virtuoase la tupeu.... La naiba cu cei care au permis asta, nu se poate sa fim chiar asa jos... suntem mai buni decat asta
DragosP
Mai respiră mă, mai respiră!
b76bgaarh
nu poate, are cota mare de postat.

apropo ninjac o cam lalaie.
neumann
QUOTE(luck33ro @ 28 Nov 2016, 00:46)
Mie imi place ca-s complet bulversati pesedachii. Incearca uneori chiar sa gaseasca explicatii logice, fac paralele si spagaturi si tot asa raman - dezorientati  radmasa.gif  nu inteleg ce li se intampla si mai ales de ce!  radmasa.gif
*



Cati bani ziceai ca iti da USR-ul?





QUOTE
De aceea, premierul nu este de acord ca acesta sa fie difuzat pe spatiul electoral al vreunui partid  si nici ca emisiunea sa fie difuzata in avans pe internet, au mai spus sursele citate.



Prea tare ultima gulguta, cioloj e suparat ca nu-i da interviul inregistrat la ora la care vrea el, pe canalul pe care vrea el. radmasa.gif
ady77
QUOTE(nasty @ 28 Nov 2016, 10:00)

1. USR nu prea ia din voturile PSD, s-a vazut si la Bucuresti cu USB.
2. Cu 40% cat are PSD in sondajul USR, ii cam doare la basca. Cu redistribuire se duc aproape de 50%.
Han Solo
cu alde si patraulea, sar de 50% din mandate.

supermajoritate baietii, da' nu cre'ca dracnea il mai lasa pe ponta sa pupe palatu' victoria in viata asta icon_mrgreen.gif
klaus
Eu nu m-as grabi sa estimez ca PSD +ALDE vor lua 50%.
Toate partidele se bat de fapt pentru vreo 91% din locurile in parlament.
Pentru ca minoritatile au asigurate, prin constitutie, niste locuri in Camera Deputatilor. Respectiv vreo 18.
Care din 442 de parlamentari (308+134) inseamna cca. 4%.
Daca UDMR ia cele 5% necesare, toate minoritatile ar detine cca. 9% din locurile din parlament.
Pe restul de locuri se bat ceilalti.

Daca PSD ar lua 40% din voturi, de fapt ar lua 38,4% (40% din 96% cate locuri sunt fara cele 18 ale minoritatilor). Si dupa redistribuire ar ajunge din nou undeva pe la 40-42%.
Daca PSD+ALDE nu iau 48-50% din voturile exprimate, exista probabilitate mare sa nu poata face majoritate, ca redistribuirea nu e chiar asa de "valoroasa"
miki
QUOTE(corbex @ 28 Nov 2016, 10:28)
Li se intimpla din cauza lui Werner, care o sa le fure alegerile. Stiu de la Dragnea.
*



a furat el o casa, daramite niste amarite de voturi
neumann
naibii coincidenta c-au saltat-o pa fatuca de la birou electoral si l-au infundat pe toba. Neh, sa organizeze alegeri cu adevarat libere si democratice, aveau informatii pe surse ca dracnea urma sa fure voturi, si daca tot voturile sunt furate, macar sa fie furate de partidele democratice nu de pesede
miki
Toba ca toba, da' lucrarea a inceput cu izmenaru'
neumann
ala de se juca cu o papuja vudu in forma de motocicleta pe bancheta din spate a majinii si-l acuzara ducidere dn cupla?
maho
QUOTE(neumann @ 28 Nov 2016, 14:09)
naibii coincidenta c-au saltat-o pa fatuca de la birou electoral si l-au infundat pe toba. Neh, sa organizeze alegeri cu adevarat libere si democratice, aveau informatii pe surse ca dracnea urma sa fure voturi, si daca tot voturile sunt furate, macar sa fie furate de partidele democratice nu de pesede
*


Chiar asa, nu mai bine le organiza dracnea, prin cimitirele din teleorman?
neumann
ce-i drept e drept, d'aia au si vrut guvernarea ca fraierii in ultimu an nainte de alegeri. Jcalculara ca pun mana pe sistemul electoral. Ailalti iji calculara ca nultimu an de guvernare in jeneral sa pierd voturi. Juitaja ieji trocu'.
luck33ro
Ce v-au zis aia la sedinta? Mai rasfirati babaeti radmasa.gif


28 Nov 2016, 16:22:
tongue.gif
neumann
intrebam cati bani iei de la USR. Ai zis ca esti de legat din partea lor. Se cuvine mentionat daca unu' de pe aici posteaza ca chibit de pe margine sau e implicat direct si financiar, sa zic asa.

Uite incep eu. Nu am fost niciodata membru de partid, nu am fost sau nu sunt implicat in vreun proces de alegeri ca observator sau altceva, nu am obtinut si nu obtin bani sau alte foloase de la vreun partid sau ong asociat sau neasociat.
corbex
Ai descris pesedistul standard. Ai uitat sa zici ca lupti pentru binele payriei.
luck33ro
Ei sunt "oamenii de bine" ai acestei tari...
b76bgaarh
badie ai gresit partidu, cica usr lupta, acum, pentru binele patriei.
Han Solo
io tot ma minunez cum se simpt unii nevoiti sa-l spele pe oprea-enteres.

izmenarul ala sef de sala a ajuns general cu patru stele, dupa ce a trecut pe la slugaritul lui miron cozma. plm, acelasi grad cu averescu si prezan, ca sa punem un pic lucrurile in perspectiva. asta dupa ce fu reevaluat de baselu', ca vaz ca e cel mai bun baiat, dupa antibasisti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.