Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
paul_p
Serje, DragosP & company: nu va mai osteniti de grija altora, luati aminte la zicerile performantului Ponta:
"Victor Ponta: Cozile din diaspora din 2014 erau formate de cei care se puneau de 2, 3, 4 ori la rand, sa se arate la televizor"

Sau:
"Ponta, noi explicații pentru demisia din Guvern: Oprea m-a avertizat că urmau proteste ca în Ucraina, incendieri de instituții"
Serje
Si de cate ori ai stat la rând?
DragosP
Și de ce m-ar interesa pe mine ce zice acel personaj? nedumerire.gif
corbex
Fiindca e un credincios multiconfesional. A vrut sa faca si moschee.
bion
Ecumenicii e eretici . mad.gif
luck33ro
Toti is eretici cu exceptia catorva (milioane?) romani verzi sleep.gif
DragosP
Mulți chemați, puțini aleși.
Se știe. ™
neumann
QUOTE(nasty @ 22 Aug 2016, 21:09)
La concert

Încep infiltrările?

<span class='edit'>22 Aug 2016, 20:20:</span>
USR - ultimul tren:

https://youtu.be/zOaYngN8-Ec
*



Asta e partidu tinerilor frumosi da cam prosti, care au iesit iin strada la culectiv da au uitat sa iasa cand cu hexifarma? Ala in care catindeaza cioloj si cei 40 de ministri tecnocratzi intepententi, tesigur?

nasty
QUOTE(neumann @ 23 Aug 2016, 13:33)
Asta e partidu tinerilor frumosi da cam prosti
*



Proști, dar mulți, cam 75% din populația cu drept de vot, ar vota contra partidelor actuale din parlament. ( 70% nu s-au prezentat la vot și 5% au votat contra USL
+/- 1%)

Proști că nu votează? Sau de ce?
neumann
QUOTE
Partidul National Liberal se situeaza la un procent de 29% in intentia de vot a electoratului din Bucuresti, pe locul al doilea dupa PSD, care este cotat cu 43%, potrivit unui sondaj de opinie realizat de CURS, in perioada 11 - 19 august, la comanda PNL, a anuntat marti, Cristian Busoi, seful liberalilor bucuresteni, la finalul comisiei politice a partidului, potrivit Agerpres.

Presedintele organizatiei PNL Bucuresti a precizat ca pe locul al III-lea in sondaj se situeaza USR cu 10% in preferinta de vot a electoratului, urmat de ALDE - 7% si PMP - 5%.


Si astea sunt date notniuz, clar umflate, auzi 10% la USR radmasa.gif Io as paria pe plus minus 5%, adica daca iau 5% ar fi o mare victorie.

..de unde ai scos 75%? radmasa.gif

23 Aug 2016, 17:16:
ps: prosti ca au iesit ca fraierii in strada, masa de manevra a "profesionistilor" in mari adunari nationale..
luck33ro
Daca e sondaj PNL facut ca ala a lu Predoiu la Primarie e clar radmasa.gif
neumann
QUOTE(nasty @ 23 Aug 2016, 17:01)
Proști, dar mulți, cam 75% din populația cu drept de vot, ar vota contra partidelor actuale din parlament. ( 70% nu s-au prezentat la vot și 5% au votat contra USL
+/- 1%)

Proști că nu votează? Sau de ce?
*



M-ai lamurit, numa boc mai mintea in stilu asta. toti aia 70% o sa se prezinte la vot de data asta (de dimineata la 7). Pai n-ar fi de mirare, s-a intamplat in strainatate, vezi cozile de la ambasade.. radmasa.gif
DragosP
"Decât blaturi între partide mai bine oameni noi".
E chiar așa de greu să te exprimi în românește?
RZV
QUOTE(neumann @ 24 Aug 2016, 13:13)
Pai n-ar fi de mirare, s-a intamplat in strainatate, vezi cozile de la ambasade..  radmasa.gif
*


La mine, aici, in Salaj, de obicei vin la vot pana in 50 de oameni. Localnicii, adica.
Asta, experimentat de mine, in ultimii 5 ani, uitandu-ma pe liste (eu merg cam seara, asa). Daca e, pot cauta si pe MAE/BEC sa vedem rezultatele prezentei din sectie.
Bun, la prezidentiale in 2014 (si in special in turul 2), au venit de vreo 3 ori atatia (multi din Arad-ul vecin, am vazut in fata sectiei de votare masinile inmatriculate in Arad, care in mod normal nu se mobilizeaza sa mearga pana la resedinta lor de judet, ca e mai departe, basca se raportau si cozi.
Deci, da e plauzibil ca o gramada de oameni, care traditional nu se prezinta la vot, sa se fi decis atunci sa iasa din case. Si, da, am cunostiinte/familie care au stat la coada in Paris (mai bine de 8 ore) si Dublin (mai bine de 5 ore) pentru a putea vota.
Ti se pare normal sa facem bascalie de astia, asa, ca nen-tu Ponta?
neumann
dupa observatiile mele, perfect normal sa facem bascalie. La noi in tot judetu' strangi o mana de oameni. Aia de la sectia de votare cu stiag tricolor in varf someaza iarna, intre august si aprilie, iar vara au concediu, intre iunie si mai. De obicei, la vot, lumea pasea usor sa nu-i trezeasca. Acu. sie sa vesi, galshiava mari, rivolutse, sasedea mai putsin sajunga la tuatalumea, d'astea. timp de fro 3 ore, camai mult nijcu autocarele navura bani saduca dila sientru.

Tu imi spui, cu guritsa ta, ca au fost de 3 ori mai multi "votanti" ca niciodata. De 3x, si nu vezi asta ca pe o aberatie statistica. Nu...

24 Aug 2016, 14:15:
QUOTE(DragosP @ 24 Aug 2016, 13:30)
"Decât blaturi între partide mai bine oameni noi".
E chiar așa de greu să te exprimi în românește?
*



Nu se exista oameni noi. Sunt aceiasi papusari. E ca si cum scursurile din PSD, PNL, PDL, sa nu uitam UDMR si mai putin ALDE (astia au sigur felie de ciorba mai mare impreuna cu PSD) si-ar face clona si-ar da-o ca io sunt user nou, decat citeam forumu pana acum.
DragosP
Stai să vezi ce-o să fie cu usereul...
neumann
d'aia zic, decat sa votez o clona, mai bine ma uit la unii cu istoric, chiar daca nu prea fericit. Altfel, orice golf 3 din jermania crapule e condus decat duminica o data pe luna la farmacie, sa ia medicamente.
Bicicleta galbena
Da' ce e asa greu de priceput ca lumea a iesit la vot ca sa nu iasa martafoiul de Ponta presedinte?!?

Da, contrar statisticii, dar s-a intamplat. Asta nu inseamna ca e imposibil sau a fost vreo frauda ( e cam greu sa- i pacaalesti pe psd-isti, ei stiu toate smecheriile).


DragosP
QUOTE(Bicicleta galbena @ 24 Aug 2016, 14:19)
Da' ce e asa greu de priceput ca lumea a iesit la vot ca sa nu iasa martafoiul de Ponta presedinte?!?
*


radmasa.gif
Unii mai cred în zâna măseluță chiar la 40+ ani. blush.gif
Bicicleta galbena
Si altii in creationism.

RZV
QUOTE(neumann @ 24 Aug 2016, 14:13)
Tu imi spui, cu guritsa ta, ca au fost de 3 ori mai multi "votanti" ca niciodata. De 3x, si nu vezi asta ca pe o aberatie statistica. Nu...
*


Eu iti spun cu gurita mea (statistic) ca a fost "assignable cause". Procesul normal a fost perturbat din "control limits", datorita prostiei si ingamfarii lu' nen-tu Ponta si nen-tu Dragnea, nu datorita altcuiva. Asta a fost "assignable cause-ul", si nu turistii iluzorii care stau de n-spe ori la cozi. Cei au venit sa voteze in Salaj, din sudul Aradului, au venit cu masinile lor proprii. Si am mai intrebat si io prin sectia de votare pe presedinte, ce e cu prezenta asta neobisnuita, si el mi-a indicat ca au venit multi din sudul Aradului, ca e mai aproape aicisea, decat sa mearga pana la capitala lor de judet.

Daca PSD-ul puneau batista pe tambal ca la localele de anu' asta (unde au aplicat tactica "silenzio stampa"), Ponta era presedinte in 2014. Lor le-a trebuit in schimb "Oda conducatorului iubit", festivale de grandoare si nopti ale limbilor lungi pe la televiziuni, pishat cu bolta pe aia care cereau sectii de vot suplimentare. Rezultatul s-a vazut.
neumann
dada si lumea a iesit in strada cand a ars un club, da n-a iesit la apa chioara in spitale. Tot asainabal coz, desicur.

24 Aug 2016, 14:35:
ps: la noi in judets e mai ujor, ca nu preasunt mioritici. D'aia la orice interventse dn afara, vesi imediat elefantu-n cirej, deji are ochii rojii (de-atata comunism, puate).
DragosP
QUOTE(Bicicleta galbena @ 24 Aug 2016, 14:24)
Si altii in creationism.
*


Ei, ce să zic? M-ai spart cu replica asta de grădiniță. sad.gif

neumann
QUOTE
Si am mai intrebat si io prin sectia de votare pe presedinte, ce e cu prezenta asta neobisnuita, si el mi-a indicat ca au venit multi din sudul Aradului, ca e mai aproape aicisea, decat sa mearga pana la capitala lor de judet.


Iote ma, invatara pirandele geografie? Tie nu ti s-a parut cusuta cu ata alba replica lu ala? Atunci de ce nu fura mai putini la copitala?
Bicicleta galbena
@Dragos - scuza-ma, te simti bine? Ai ceva flashbackuri din copilarie? ca vad ca tu invoci gradinita si zana maseluta.

Eu am spus doar ca lumea a iesit la vot in numar nesperat de mare sa-l voteze pe neamt doar ca sa nu iasa coate-goale ponta presedinte. Contra statisticii, da, dar cine a iesit la vot si a avut ochi sa vada, participarea la vot - mai ales a tinerilor! - a fost peste asteptari, mai toti tinerii votand impotriva lui branzovenescu asta, crescut sub pulpana marelui om politic adrian nastase.
RZV
QUOTE(neumann @ 24 Aug 2016, 14:33)
ps: la noi in judets e mai ujor, ca nu preasunt mioritici. D'aia la orice interventse dn afara, vesi imediat elefantu-n cirej, deji are ochii rojii (de-atata comunism, puate).
*


Si aici in Salaj, inafara de aia 50-ish care vin la vot, mai sunt poate vreo suta. De aia mi-a iesit si mie in evidenta prezenta in sectie, dar uitandu-ma mai atent la problema si vorbind si cu oamenii de la sectia de votare cu drapel in varf, mi-am dat seama ca ce era, era pe bune.
Oameni care in mod normal nu se deranjeaza (varii motive, in principiu e departe capitala lor) sa vina la vot, au iesit din casa de data asta. Prea multa mizerie au aruncat pesedeii in campania aia (prezidentiale 2014).
Sa nu uitam ca desi la noi in judete a fost cum a fost, alegerile s-au pierdut in tara de fapt.
Si in continuare nu mi se pare normal sa se faca bascalie de prietenii/familie care au stat la cozi 5/8 ore, cum am zis mai sus. E o chestie de decenta.
DragosP
QUOTE(Bicicleta galbena @ 24 Aug 2016, 14:43)
@Dragos - scuza-ma, te simti bine?
*


Te scuz, stai liniștit.
RZV
QUOTE(neumann @ 24 Aug 2016, 14:41)
Iote ma, invatara pirandele geografie? Tie nu ti s-a parut cusuta cu ata alba replica lu ala? Atunci de ce nu fura mai putini la copitala?
*


Pai in momentul cand vezi masini cu numere de Arad in fata (din astea civile, majoritatea mai mult decat decente), plus mai vezi si oamenii la fata cand ies din sectie si se urca in masini, ti se pare ca e facatura? Cand am ajuns io acolo erau 3 masini de Arad, asa din sud, de la 100 de km max, ca se vedea dupa numere.
Si mai da-le incolo, ca vorbim de max vreo suta de romani din sudul Aradului, care s-au mobilizat, nu de jdemii. Plus ca a fost si o duminica faina de vizitat Zalaul.

Aici in Salaj nu avem pirande ca e mai saracie ca la Vaslui sau Arad, si nu li se merita. Doar in tranzit le vezi. sleep.gif
klaus
"Surse de incredere" (adicalea ziare.com, detinatorii adevarului absolut, exact, corect, corespunzator si complet, emitentii ideilor ce trebuie crezute mai dihai ca litera de evanghelie) zice ca nu e bine cu baietii astia de rit nou.
Cica
QUOTE
inmultirea iluminatilor care se prezinta ca salvatori ai tarii nu creste, ci scade sansele ca Romania sa fie schimbata in bine.

nedumerire.gif S-or fi prins aia din PDL-PNL ca astia de rit nou le rod din electorat lor si au inceput campania de lichidare a "politicienilor de rit nou"?
neumann
QUOTE
Si aici in Salaj, inafara de aia 50-ish care vin la vot, mai sunt poate vreo suta. De aia mi-a iesit si mie in evidenta prezenta in sectie, dar uitandu-ma mai atent la problema si vorbind si cu oamenii de la sectia de votare cu drapel in varf, mi-am dat seama ca ce era, era pe bune.


Nu crezi ca le-a dat mae si scriptul ce sa zica la curioji? 150 de insi voteaza lejer intr-o zi, fara "dopuri"-
RZV
Pai n-a fost mai dop. Io ce zic aicisea? Ca am prieteni/familie ce au stat la cozi la Dublin si Paris (5 ore si repectiv 8 ore). Si de astia tu si nen-tu Ponta faceti bascalie.
Nu in Zalau, aici la mine. Ca aici nu stai la coada nici sa vrei, desi prezenta a fost de 3 ori mai mare decat aia 50-ish normali.

Am impresia ca io vorbesc de mere si tu auzi de pere.
neumann
ramase o aura asa, ca "Ponta si-a batut joc de romanii din strainatate, i-a pus sa stea la coada", insa nici tu, nici eu, n-am vazut cozile alea pana la urma. La paris iejira statistici ca votara 12 pa secunda sau ceva de jenul. deci as exclude din norijor punctele de extrema..
Han Solo
io am vazut cozi intr-un oras, se pune? erau atat de mari incat politia locala a inchis strada.
luck33ro
Au stat de 5 ori la coada... doar din placere, ca de votat nu aveau cum ph34r.gif
neumann
QUOTE(Han Solo @ 24 Aug 2016, 15:10)
io am vazut cozi intr-un oras, se pune? erau atat de mari incat politia locala a inchis strada.
*



il jtiai pa frunu, sau iereau toti mineri d'aia cu ainele curate si lampaje noi?
RZV
Membri din familia mea (gradul al doilea de rudenie) au stat 5 ore la coada in Dublin.
Un fost coleg de liceu (printre cei mai buni prieteni) a stat 8 ore la coada in Paris.

Se pune?
Han Solo
cam pareau adusi cu autobuzul... tongue.gif
neumann
au fost vremea frumoasa si au inflorit copacii de 3 ori mai mult ca in alti ani.


..io din toti expatii pa care ii stiu, n-are nici unu 5 sau 8 ore de stat la coada. E multe guri de hranit si toti vria bun, nu poti pierde atatea ore de munca.

Ca sa nu mai zic de motivatie. Adica te obisnuiesti cu un sistem care merje, si ai o nostalgie, te gandesti intr-o dimineata cum sa ma autosodomizez eu mai cu spor? Ah, da, ma duc sa votez, ca sigur e coada la tristii aia.
RZV
Duminica bre? Aide plimba ursu' ca deja e prea de tot.
Ramai sanatos cu Ponta matale cu tot, ca io m-am convins ca nu mai are rost sa stric orzu' pe gaste. wink.gif
neumann
duminica si-n zilele libere se fac banii, ca atunci are lumea vreme prin magazine
RZV
Pai si tu stii numa' expati de astia care vand prin magazine? Trist.
corbex
Aia il urau pe Ponta tot atit cit il iubesti tu. Asa se explica.
neumann
QUOTE(RZV @ 24 Aug 2016, 15:41)
Pai si tu stii numa' expati de astia care vand prin magazine? Trist.
*



ah, nu, demografic vorbind, toti expatii romani lucreaza la CERN.

edit: mai corect ar fi "lucreaza" prin magazine.

<span class='edit'>24 Aug 2016, 15:45:</span>
QUOTE(corbex @ 24 Aug 2016, 15:41)
Aia il urau pe Ponta tot atit cit il iubesti tu. Asa se explica.
*



N-as zice una ca asta. Io nu m-am dus sa-l votez, cu toata iubirea mea nemarturisita da' intrinseca, indubitabila si incomensurabila.
RZV
Vezi ca "demografic" vorbind, marea majoritate a "expatilor" romani isi vad de treaba (si muncesc care pe unde, mai cu forme, mai la negru).
Mai sunt si aia pe care ii stii tu, dar aia nu is majoritatea (indiferent de perceptia ta).
neumann
QUOTE
Vezi ca "demografic" vorbind, marea majoritate a "expatilor" romani isi vad de treaba (si muncesc care pe unde, mai cu forme, mai la negru).


uel, daca muncesc la negru, mi se pare ca nu prea "isi vad de treaba" (afara de cazu in care patronu e negru sau ceva si muncesc cu contract).
RZV
Bravo ma. Dilueaza discutia, ca vad ca esti mester la d-astea.
Munca cu sau fara forme nu inseamna ca "lucreaza" prin magazine, ca tristii aia pe care ii stii tu. Si o stii si tu prea bine, da' te dai fecioara acuma.
luck33ro
Tonta are locul lui pastrat la Erfogan in harem... Decat sa si-o ia la rozeta prin parnaile nostre, mai bine i-o zguduie lu pretenu lui islamist happy.gif
vercingetorix
Splendida demonstratie a serviciilor speciale, cum poti prosti poporul cu tembelizorul.
Sunt suficiente cateva cozi si gata, iese lumea la vot negativ.
Au vrut pe oricine mai putin Ponta si iaca li s-a facut pe plac, desi castigatorul e un mediocru, in cel mai bun caz.
Nici acuma nu-s multumiti...o fi vreo boala, zic.
Sau unii nici nu stiu sa castige.
Macar Ponta a stiut sa piarda elegant. O fi chestie de educatie...
RZV
Ce a stiut Ponta sa faca? radmasa.gif Sa piarda? Cum, elegant? radmasa.gif
Mai bag-o si pe aia cu cozile din diaspora inca o data.

A pierdut pe mana lui, pe aroganta si pe lipsa lui de respect. S-a pishat cu bolta si i s-a intors in fata. De asta a stat PSD-ul mucles la locale, si presimt ca or face la fel la parlamentare (asta daca au invatat ceva din 2014, si tind sa cred ca da, ca Dragnea nu e asa de tantalau ca Ponta, insa e mult mai pervers).
neumann
QUOTE(RZV @ 24 Aug 2016, 16:54)
Bravo ma. Dilueaza discutia, ca vad ca esti mester la d-astea.
Munca cu sau fara forme nu inseamna ca "lucreaza" prin magazine, ca tristii aia pe care ii stii tu. Si o stii si tu prea bine, da' te dai fecioara acuma.
*



Io diluez discutia? N-ai zis tu ca aia care lucreaza la negru isi vad de treaba? Ce vroiai sa iti dau dreptate? Fiscu local din Salaj unde esti tu nu cred ca m-ar contrazice, pe mine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.