Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
radian
Am mai zis, in Viena au fost exterminati toti porumbeii, de caine fara stapan nici nu se pune problema sa vezi pe strada.
Cosstel
nici în kopitală nu mai sin maidanezi deși limitrofi pompează din plin 😁
în schimb vad mai des pisici iar cu porumbeii duc o luptă spre ai convinge că balconul îmi aparține
vreo 5 ouă am cules in primăvară asta
le-am oferit pescăruși lor 🙂
maho
Comparatie intre ministri: Usr+ vs.Pnl .
einstein1984
QUOTE(radian @ 19 Apr 2021, 07:31)
Am mai zis, in Viena au fost exterminati toti porumbeii, de caine fara stapan nici nu se pune problema sa vezi pe strada.
*


Lebede mai au?
bgdrenault
https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-24746...umul-diabet.htm

am facut si eu din astea. Bun asea, corectitudine.
Bine, eu dadeam 578bis
dizzy
2021 - se scriu documentele intr-un caiet
Nu tu soft, nimic, caiet frate!
maho
Pai si la tara se mai da/ia pe caiet. biggrin.gif
Deci intai docomentu' ala "n-a existat", dupa aia "o sa", dupa aia "nu-i legal, ca nu-i act normativ", dupa aia e fals. Hai da-o-n plm, are VV bube o gramada, da' nu l-am vazut sa dea pe goarna tot ce-a gasit cand a preluat ministerul de la "tarantula". Citu se crede mai tare decat e, si daca e real ce rahat mananca astia de la irealitatea "pe surse", ca Drula si ala de la justitie sunt si ei pe faras, e clar ca usr-ul iese de la guvernare, ca nu mai are nimic de pierdut. Dintre toti, cred ca pe Drula il doare cel mai putin in nume. Cand zice Citu, despre Drula: "cel mai simplu mod de a face reformă e să te uiți la propriul minister. Nu te lupți cu sindicatele, cu nimeni", automat da de inteles ca mafiotul pesedist de la sindicatul metrorex e frecventabil si probabil frecventat. In cazul asta, ar fi logic ca usr-ul sa treaca in opozitie.
bucatzel
QUOTE(dizzy @ 19 Apr 2021, 15:15)
2021 - se scriu documentele intr-un caiet
Nu tu soft, nimic, caiet frate!
*


Pe ala nu-l hackuie CIA.
Daca mai si pui un doctor sa scrie in caietul ala, doar un farmacist destoinic mai decripteaza datele.
RDK
Ordinul prin care se constituie acel grup de rugăciune e caterincă maximă numai dacă faci legătura între atribuțiile dispuse (verificări la DSP printre altele) la pct 2 cu modalitatea de comunicare (de comunică DOAR enoriașilor din grup) de la pct 5.
Când mai auziți ONG-iști care se plâng de diverse, amintiți-le că au avut camarazi ajunși demnitari ai statului și tot nu au găsit un jurist bătrân prin minister care să le scrie un ordin coerent cu tehnica legislativă.
Ghinion.
ady77
Nu stiu unde sa intreb, gata Citu? E istorie?

bgdrenault
Vladutu vrea come back
Cu surle si trambite.
N a terminat ce a inceput, vrea binele tarii, ce stim noi.......
kato
si face nota discordanta fata de predecesorii sai? rolleyes.gif
ady77
Decat ca ei sunt altfel, eu asa am inteles...
RDK
Vlăduț al III-lea wub.gif
bgdrenault
QUOTE(kato @ 19 Apr 2021, 18:37)
si face nota discordanta fata de predecesorii sai?  rolleyes.gif
*


hai mai, il compari pe vladutu cu predecesorii? mai urma sa spui dancila

19 Apr 2021, 18:42:
QUOTE(RDK @ 19 Apr 2021, 18:40)
Vlăduț al III-lea  wub.gif
*


pasarea fentix
dizzy
Daca a demolat cotețele din metrou ca sa facă curățenie, tot respectul.
Daca le-a demolat pe ale pesedacului că sa facă unele noi pentru ai lui, meh, îmi mai dispare din respect.
Că drumuri , șosele, metrou canci.
RDK
E, așa cotețe cum erau ele, afacerile acelor magazine au generat profit declarat și impozitat, spre deosebire de multe afaceri cu directori milionari și cu minus la sfârșit de an.
Dar asta e mai puțin important, construcțiile au fost considerate un real pericol în caz de incendiu, eu unul îmi doresc foarte tare să prind ziua în care o nouă construcție va fi autorizată ISU. Reamintesc că suntem offside cu stații întregi de metrou, cu gări recent reabilitate, cu școli și grădinițe, inclusiv McDonald's a preferat să plece din pasajul Unirii decât să continue să aibă de-a face cu ISU.
kato
din pura curiozitate, ai bilanturile firmelor sa stim daca au generat profit?
dizzy
ISU se coieste sa aprobe orice.
Din pdv-ul meu, nu trebuie sa existe construcții care pun in pericol călătorii.
Și eu regret că nu mai e servicele de telefoane de la metroul de langa mine.
Eftin și bun!
miki
QUOTE(dizzy @ 19 Apr 2021, 16:15)
2021 - se scriu documentele intr-un caiet
Nu tu soft, nimic, caiet frate!
*


O fi snuruit, numerotat si sigilat? blink.gif


QUOTE(RDK @ 19 Apr 2021, 20:08)
E, așa cotețe cum erau ele, afacerile acelor magazine au generat profit declarat și impozitat,
*


Sigur declarat si impozitat?
Partial sau integral?
bgdrenault
QUOTE(kato @ 19 Apr 2021, 19:13)
din pura curiozitate, ai bilanturile firmelor sa stim daca au generat profit?
*


Nici o firma mica nu are profit. Ca se poate....nici frizerii, nici coafoare, nici florarii, nici, nici........
As inchide orice firma care nu are profit sa zicem 3 ani. Sau bani reinvestiti.
Bine ca acum in pandemie, au fost toate premiate, ai n ai profit.......ai primit bani.
ady77
Din 2018 firmele cu cifra de afaceri din 1 milion de euro plătesc impozit pe cifra de afaceri.
bgdrenault
pai florariile au cifra de afaceri? vorbim de cei micuti, gen chioscuri din metrou
Vezi ca le gasesti tot timpul cu stocuri.........florile se strica, se usuca
ady77
Nu știu de unde ai tu statitistica, deci toate florariile au cifra de afaceri 0? La metrou erau doar florarii? Presupun ca nici angajați nu aveau...
RDK
Vă pierdeți în detalii, ia atenție:
"Sindomet Servcom SRL a avut, în 2019, o cifră de afaceri de 7.981.344 lei și un profit de 6.197.855 lei", spune Drulă.

Și da, absurdul în care trăiește ISU (vedeți că și ăștia ies cu pensii speciale la vârste fragede apoi îi găsim fie prin primării fie mari safety manageri pe unde au lăsat loc de bună ziua) devine bâtă minerească.
Oare de ce nu bagă ranga și la supermarket unde din 50 case sunt deschise doar 4, restul de 46 având blocate FIZIC accesul spre ieșire în caz de Doamne ferește? Doar fiindcă ÎNCĂ nu au murit oameni din acest motiv?
Sau să dea amenzi hipermarketurilor care așază mărfuri pe paleți între rafturi, paleții nefiind figurați pe planul vizat de ISU.

Ar fi mișto, nu?
bgdrenault
QUOTE(ady77 @ 19 Apr 2021, 19:56)
Nu știu de unde ai tu statitistica, deci toate florariile au cifra de  afaceri 0? La metrou erau doar florarii? Presupun ca nici angajați nu aveau...
*


Discutia era alta si eu am dat un ex.
Se vorbea de firmele din metrou, si eu am extrapolat.
Eu vorbesc de faptul ca toate aceste firme trebuie sa produca bani, ca asta i scopul comertului. Cand vezi ca in fiecare an sunt pe minus si patronul vine cu capital de acasa da cu minus si mai mare. O firma neprofitabila trebuie inchisa, asta inseamna ca patronul nu stie ce face.
Stiu ca parca esti economist, in firmele mari sunt si alte ratiuni.

Firma care nu face productie, doar comert cu marfa luata cu 2 lei si vanduta cu 3 si care nu aduce plus valoare inseamna ca face evaziune.........
Discutia e lunga, sa revenim la vladutu......



19 Apr 2021, 20:57:
QUOTE(RDK @ 19 Apr 2021, 20:04)
Vă pierdeți în detalii, ia atenție:
"Sindomet Servcom SRL a avut, în 2019, o cifră de afaceri de 7.981.344 lei și un profit de 6.197.855 lei", spune Drulă.

Și da, absurdul în care trăiește ISU (vedeți că și ăștia ies cu pensii speciale la vârste fragede apoi îi găsim fie prin primării fie mari safety manageri pe unde au lăsat loc de bună ziua) devine bâtă minerească.
Oare de ce nu bagă ranga și la supermarket unde din 50 case sunt deschise doar 4, restul de 46 având blocate FIZIC accesul spre ieșire în caz de Doamne ferește? Doar fiindcă ÎNCĂ nu au murit oameni din acest motiv?
Sau să dea amenzi hipermarketurilor care așază mărfuri pe paleți între rafturi, paleții nefiind figurați pe planul vizat de ISU.

Ar fi mișto, nu?
*


Pai poate scrie la intrare ca acest magazin nu are autorizatie la incendiu.........si gata.........gaselnita "gasita" tot de tinerii frumosi si liberi, dupa Colectiv
kato
QUOTE(RDK @ 19 Apr 2021, 21:04)
Vă pierdeți în detalii, ia atenție:
"Sindomet Servcom SRL a avut, în 2019, o cifră de afaceri de 7.981.344 lei și un profit de 6.197.855 lei", spune Drulă.

Și da, absurdul în care trăiește ISU (vedeți că și ăștia ies cu pensii speciale la vârste fragede apoi îi găsim fie prin primării fie mari safety manageri pe unde au lăsat loc de bună ziua) devine bâtă minerească.
Oare de ce nu bagă ranga și la supermarket unde din 50 case sunt deschise doar 4, restul de 46 având blocate FIZIC accesul spre ieșire în caz de Doamne ferește? Doar fiindcă ÎNCĂ nu au murit oameni din acest motiv?
Sau să dea amenzi hipermarketurilor care așază mărfuri pe paleți între rafturi, paleții nefiind figurați pe planul vizat de ISU.

Ar fi mișto, nu?
*


u
” așa cotețe cum erau ele, afacerile acelor magazine au generat profit declarat și impozitat, spre deosebire de multe afaceri cu directori milionari și cu minus la sfârșit de an.” nu ne pierdem in detalii..ai facut afirmatia ca aia de la metrou plateau impozit pe profit, nu ca ceilalti,,,, pe ce te bazezi cand faci asemenea afirmatii? din punctul meu de vedere sunt cateva variante, dar ma opresc la doua
1. nu stii ce vorbesti, dar incerci sa pari interesant
2. stii foarte bine despre ce vorbesti, dar denaturezi adevarul.... partea aia misto cand se arunca o samanta de adevar cu o tona de minciuna

personal inclin sa cred ca te incadrezi la punctul 2 in cazul de fata. intrebarea fireasca este de ce ai face asa ceva? cui foloseste?
p.s. firma de care aminteai, Sindomet Servcom SRL, este firma sindicatului, nu a buticarilor.....si iar ne intoarcem la punctul 2.......
RDK
O să am insomnii blush.gif
sorin1983
eu astept cu interes noile chioscuri la standarde europene blush.gif
kato
indubitabil rolleyes.gif
Habba
QUOTE(ady77 @ 19 Apr 2021, 18:29)
Nu stiu unde sa intreb, gata Citu? E istorie?
*


S-a decis ceva? Face careva o sinteză la ce s-a discutat?
RDK
Nu fu gata în weekend, nu fu gata nici azi, poate mâine.
Oameni tineri, hotărâți.
sorin1983
poate la noapte?
Habba
QUOTE(RDK @ 19 Apr 2021, 21:18)
Nu fu gata în weekend, nu fu gata nici azi, poate mâine.
Oameni tineri, hotărâți.
*


Cine, USL-istii?
RDK
Singurul care muncea noaptea era Vlăduț.
Nu știu dacă de incapabil sau de dependent, dar lumina era aprinsă.

"Când am plecat, pe la 8:30, Vlad a mai rămas acolo, firește. Mânca o supă care se răcise, pe un colț de birou. Mergeți pe la Minister în orice seară și uitați-vă la cele 3 ferestre de deasupra intrării, de la etajul 3. Sunt singurele aprinse."
bucatzel
QUOTE(RDK @ 19 Apr 2021, 20:04)
Oare de ce nu bagă ranga și la supermarket unde din 50 case sunt deschise doar 4, restul de 46 având blocate FIZIC accesul spre ieșire în caz de Doamne ferește? Doar fiindcă ÎNCĂ nu au murit oameni din acest motiv?
*


Pai in primul rand, in supermarketuri, numarul de case deschise e in functie de cati musterii sunt inauntru. Nu cred ca nu stii partea asta.

Si b, daca in supermarket tuna alarma de incendiu, s-ar putea sa iti fie greu sa treci peste balustrada cu tot cu cosul de cumparaturi, da' sa muara cici, ca e la nivelul genunchilor garduletul ala... Si oricum, tare cred ca in momentul in care se da alarma aia, se deblocheaza automat toate usile minune...
RDK
Nu cunosc automatizările magazinelor în caz de incendiu (ceva dubii am, uneori au niste lanțuri de plastic în fine) dar știu că ISU nu operează cu număr variabil de oameni ci cu număr maxim, de regulă dat de suprafața liberă.
Caz concret: sală de ședințe cu 10 locuri, ISU zice că încap 50 deci vrea finețuri. Nu contează că e clădire cu acces restricționat, ei au împărțit suprafața din plan la aria per cap de vită furajată și gata, se respinge.
bucatzel
A, scuze, tu vorbeai de ISU, aia care-si inchipuie ca lumea ar merge intr-o discoteca in care fiecare vita furajata are prpriul metru patrat...
RDK
Păi nu de la ISU și scenariile lor a plecat dezafectarea spațiilor comerciale din metrou?
Habba
Nein.
Contracte de închiriere expirate din 2018, deci spațiu ocupat ilegal.
Bașca ocuparea căilor de acces. Plus că, din poze, majoritatea erau niște mizerii.
tatabobu
QUOTE(bgdrenault @ 19 Apr 2021, 19:32)

As inchide orice firma care nu are profit sa zicem 3 ani. Sau bani reinvestiti.

*




Buna varianta, bazata pe legea "ashea vrea mujchiu' meu". Ca ce chestie crezi tu ca ar avea dreptul cineva sa comande inchiderea activitatii firmei neprofitabile a altcuiva? Tu chiar nu-ti dai seama ce depasire majora de atributii ale statului ar fi, si cat loc de abuzuri ramane?
sorin1983
O firma poate sa n.aiba profit dar daca isi plateste angajatii si darile la stat de e sa o inchizi? Oare toate multinationalele sunt pe profit? Parca au mai fost niste discutii cu bancile care n.aveau profit in romania...
bion
Ce haos e in guvernul mieu. Au comis-o geniile din MS ca ultimii tampiti de la primaria Gheboaia, cu actele pwlii. Ce veninos e vv. icon_mrgreen.gif
Marty
QUOTE(bgdrenault @ 19 Apr 2021, 19:32)
As inchide orice firma care nu are profit sa zicem 3 ani. Sau bani reinvestiti.

Daca firmele respective merg in pierdere si nu-si platesc darile la stat, total de acord! Dar daca merg pe 0 si au datorii 0....

QUOTE
Bine ca acum in pandemie, au fost toate premiate, ai n ai profit.......ai primit bani.
*

Ma tem ca nu-i asa, trebuia sa dovedesti ca ai macar darile platite la zi, daca nu si niste profit cumulat pe ultimii 2 ani.
DannyY
QUOTE(bion @ 20 Apr 2021, 10:42)
Ce haos e in guvernul mieu. Au comis-o geniile din MS ca ultimii tampiti de la primaria Gheboaia, cu actele pwlii. Ce veninos e vv.  icon_mrgreen.gif
*


Diletanti, habar n-au sa "pastreze" niste numere intr-un registru scris cu pixu...
Bicicleta galbena
QUOTE(bion @ 20 Apr 2021, 10:42)
. Ce veninos e vv.  icon_mrgreen.gif
*


O mare dezamagire pt mine. A capatat voce si da cu acuze de cand a ramas fara coledzi. Nimic nu-i place, dupa el vine apocalipsa. La fel de ranchiunos a fost si dupa ce s-a decis ca Sordan va fi primarul sustinut de USR.
Cred ca mai bine si-ar vedea de MagiCamp, clar tipul nu stie (sau nu vrea) sa joace in echipa.

Marty
QUOTE(Bicicleta galbena @ 20 Apr 2021, 13:14)
O mare dezamagire pt mine.
*

Si pentru mine!
Habba
up.gif

QUOTE(Habba @ 17 Mar 2021, 18:35)
Nu știu câte șanse o să mai primească, dar de acord că dacă nu poate să-i strunească pe ăia de mai jos, va trebui să zboare.
*



Fuse si se duse. Next! rolleyes.gif
bgdrenault
QUOTE(Marty @ 20 Apr 2021, 10:03)
Daca firmele respective merg in pierdere si nu-si platesc darile la stat, total de acord! Dar daca merg pe 0 si au datorii 0....

Pai daca merg in pierdere si isi platesc datoriile la zi, nu i si asta un semnal? aduc bani de la matusa tamara?

20 Apr 2021, 19:47:
QUOTE(Marty @ 20 Apr 2021, 10:03)
Ma tem ca nu-i asa, trebuia sa dovedesti ca ai macar darile platite la zi, daca nu si niste profit cumulat pe ultimii 2 ani.

pai parca trebuia demonstrat ca activitatea din 2019 a fost mai mare decat cea din pandemie, deci te a afectat.
Iar la PF, nu a trebuit nici o dovada.

Stiu 10 cazuri pe putin, care de ani nu platesc nimic, merg numai cu stocuri, vanzari reduse, patronul prospera, totul pe minus, si au luat si bani in pandemie
RDK
E plină țara de ingineri cu carte de muncă pentru care lipsa profitului egal crimă.
Probabil că din experiență proprie vine atitudinea asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.