Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
yhattori
QUOTE(maho @ 7 Jul 2016, 11:20)
Da, e la fel de moral ca atunci cand rezemi masa la carciuma si te plangi ca ti-a intrat apa in casa si nu vine jandarmu' sa ti-o scoata.
*



Nu, nu e la fel. Apa poate fi scoasa din casa cu galeata, pompa. Coruptia n-o scoti cu votul.

Iti multumesc ca mi-ai citit cu atentie argumentatia si apoi mi-ai servit aceeasi teorie ca si Radian, reincalzita putina. Esti un roman demn de nationalitate.

Tonica avea dreptate, mare.
maho
Evident ca pe tine te satisface propria-ti argumentatie, ca si pe toni. Pacat ca n-am citit si solutia, p-acolo.
yhattori
Este irelevant daca pe mine ma satisface sau nu.

Ce conteaza e ca am formulat pe acolo niste predicate.

Tu nu zici nimic de ele, vii cu o falsa analogie si pe urma imi povestesti de satisfactii.

Esti femeie?

LE: hai sa-ti explic:

QUOTE(yhattori)
In primul rind, vorbim de DREPTUL de vot. Nu de OBLIGATIE sau DATORIE. Si pentru ca e un drept, fiecare poate sa-l foloseasca sau nu, fiecare cu motivele lui, bune sau proaste.


Ai ceva de zis pe tema dreptul de vot contra obligatia de vot? Esti de acord cu ce scriu eu acolo? Nu? Ai argumente? Vrem sa le auzim.

QUOTE(yhattori)
In al doilea rind, dreptul la libera exprimare, ala pe care-l folosim cind ne plingem in public de corupti si coruptie, nu e conditionat, din cite stiu eu, de nimic.


Din nou, esti de acord cu ce scrie acolo, sau nu? Daca nu, de ce?

QUOTE(yhattori)
In al treilea rind, urna nu este solutia la problema coruptie. Nu este nici macar parte a solutiei, pentru ca nu exista o solutie. Coruptia e din categoria moartea si taxele, e chestie de genetica sau preferinta sau educatie daca stai drept cu fruntea sus ori te descurci, iar treaba asta insumata pe o societate intreaga da perceptia subiectiva de "coruptie" sau "integritate".


Nu exista solutie la coruptie. Nu-i asa? Ai alte opinii? Vrem sa le cunoastem.
Markos
QUOTE(yhattori @ 7 Jul 2016, 12:03)
Coruptia e din categoria moartea si taxele, e chestie de genetica sau preferinta sau educatie daca stai drept cu fruntea sus ori te descurci, iar treaba asta insumata pe o societate intreaga da perceptia subiectiva de "coruptie" sau "integritate".
*


Perfect adevarat. Cum la fel de adevarat este ca politicienii sunt oglinda societatii din care provin. Valabil si pentru cler, pentru politisti, pentru fotbalisti, pentru acriturile de la ghisee.
bion
Neexistand solutii la coruptie rezulta ca orice discutie despre ea e inutilitate un exercitiu de vorbit schizofren.
Markos
Soluția există, dar sună deja utopic la noi. Se numește educație. Dar cere ceva mai mulți bani, iar efectele se văd în vreo 25 de ani de-abia. Cum vedem noi acum efectul dezastruos a 25 de ani de bătaie de joc în domeniul ăsta.
miki
Se poate si cu banii care sint, metodele si oamenii trebuie schimbati
In primul rand dinozaurii din inspectorate si minister
Markos
Îți spun eu că ființa umană nu se agită pentru un salariu de mizerie, că așa e ea. Valabil și pentru educatori, învățători, profesori.
maho
QUOTE(yhattori @ 7 Jul 2016, 12:52)
Ce conteaza e ca am formulat pe acolo niste predicate.

Ai formulat niste pareri, si nu-i obligatoriu ca toti sa le impartaseasca (daca stau sa ma gandesc, nu te-a trimis nimeni la culcare); era vorba de moralitate, nu de legalitate; daca extrapolam la limita, ca un singur votant se prezinta la vot si se voteaza pe el, dupa care urmeaza o dictatura, cu ce tupeu se mai plang restul, ca-i dictatura, coruptie, whatever..?!
QUOTE(yhattori @ 7 Jul 2016, 12:52)
Nu exista solutie la coruptie. Nu-i asa? Ai alte opinii? Vrem sa le cunoastem.
*


Ba exista, chiar vreo doua, asta-i una:
QUOTE(Markos @ 7 Jul 2016, 13:41)
Soluția există, dar sună deja utopic la noi. Se numește educație.

da-i mai lunga si n-are nimeni interesul unei mase inteligente. Si mai e una, da-i nedemocratica, merge la un "stat de tip mafiot", cum m-am mai exprimat in cateva randuri. taci.gif
QUOTE(yhattori @ 7 Jul 2016, 12:52)
Esti femeie?

Ar trebui sa-ti dau report, ca poza nu pun.
yhattori
QUOTE(bion @ 7 Jul 2016, 12:32)
Neexistand solutii la coruptie rezulta  ca orice discutie despre ea e inutilitate un exercitiu de vorbit schizofren.
*



Nici pentru moarte nu exista solutii, da' anticii au ajuns la niste concluzii interesante tot vorbind despre ea si n-aveau impresia ca exerseaza inutil schizofren.


QUOTE(maho @ 7 Jul 2016, 13:02)
Ai formulat niste pareri, si nu-i obligatoriu ca toti sa le impartaseasca (daca stau sa ma gandesc, nu te-a trimis nimeni la culcare);


N-am avut niciunde pretentia sa le impartaseasc si altii si nici ca-s detinatorul adevarului absolut; predicatul poate fi adevarat sau fals asa ca poate fi asimilat cu o parere, daca nu stam strict in cadrul logicii formale.

QUOTE
era vorba de moralitate, nu de legalitate; daca extrapolam la limita, ca un singur votant se prezinta la vot si se voteaza pe el, dupa care urmeaza o dictatura, cu ce tupeu se mai plang restul, ca-i dictatura, coruptie, whatever..?! 


Foarte simplu, se pling ca uite ce ticalos ii ala. Nu ei sint dictatori, nu ei spinzura de felinare si smulg unghii, sula aia de tovaras o face. El a adus dictatura, el praseste coruptia, nu votantii absenti. Putea fi despot luminat, ludovic al coispelea, aia ma-sii. Daca tot iti place sa extrapolam la limita, atunci de fapt ma-sa e de vina, ca s-a cordit cu ta-su si l-a nascut si l-a crescut si asa mai departe, functie de cit de mare ai stiva.


QUOTE
Ar trebui sa-ti dau report, ca poza nu pun.
*



Te rog, fii femeie pina la capat.
maho
Se plang si ei, ca si tine, deci n-am cu cine...
miki
QUOTE(Markos @ 7 Jul 2016, 13:56)
Îți spun eu că ființa umană nu se agită pentru un salariu de mizerie, că așa e ea. Valabil și pentru educatori, învățători, profesori.
*



Banii de acum, ar putea fi repartizati altfel....
Mai putini inspectori, mai putine materii => mai putini profesori de platit=> lefuri mai mari
Asa ca exemplu...exercitiu de imagionatie
Evident ac banii-s putini, dar la efl de evident ca pot fi cheltuiti mult mai eficient astia care sint
Dar deviem ed la subiect ....
cu educatia ar trebui un thread nou

UPS! Ar mai fi ceva de redus... nu inteleg de ce trebuie tinut puradelu 12 de studii minim?
Ar trebui 10 clase maxim, si apoi meserie sau universitate,
yhattori
QUOTE(maho)
Se plang si ei, ca si tine, deci n-am cu cine...


Tu ai adus in discutie si fara nici o legatura cu ea, piritul la tova', tu esti cel care in loc sa raspunzi la parerile mele care-ti tumefiaza compasul moral, continui sa elucubrezi fara nici o legatura cu tema, despre moderatori si reporturi.

Si te superi cind iti spun ca esti roman cu patalama. Aceeasi grupa de gindire cu ala care face astm cind ii atrag atentia sa-mi acorde prioritate, el fiind obligat de lege si eu pe bicicleta: "Ia-ti masina si permis, sarantocule, daca vrei prioritate!"

Ochei, oi fi sarac, fara permis si masina, dar TU n-ai acordat prioritate.

LE: si da, devierea spre codul rutier este in aceeasi categorie, nu e necesar sa-mi atragi atentia. Daca te deranjeaza procedeul la altii, sa stii ca si pe altii ii deranjeaza la tine.
maho
N-am ce/cui sa raspund, atata timp cat cineva care are o alta parere devine automat "inept"
QUOTE(yhattori @ 7 Jul 2016, 12:03)
M-am saturat de cite ori am auzit ineptia asta,

sau "elucubreaza"
QUOTE(yhattori @ 7 Jul 2016, 14:36)
in loc sa raspunzi la parerile mele care-ti tumefiaza compasul moral, continui sa elucubrezi fara nici o legatura cu tema
*


Pastreaza-ti parerile bolnave.
yhattori
QUOTE(maho @ 7 Jul 2016, 13:51)
N-am ce/cui sa raspund, atata timp cat cineva care are o alta parere devine automat "inept"
*



De la substantiv tu ai trecut la adjectiv. E clar, esti femeie. Da' reportu' ala si sa fim sanatosi.

ady77
lurk0000.gif lurk0000.gif lurk0000.gif
GBX
QUOTE(miki @ 7 Jul 2016, 14:32)
nu inteleg de ce trebuie tinut puradelu 12 de studii minim?
Ar trebui 10 clase maxim, si apoi meserie  sau universitate,
*


Legea prevede doar 10 clase obligatorii.
M.C.
QUOTE(ady77 @ 7 Jul 2016, 15:59)
lurk0000.gif  lurk0000.gif  lurk0000.gif
*


Ca de obicei,o bere n-ai da si tu!!! tongue.gif
lurk0000.gif
maho
QUOTE(yhattori @ 7 Jul 2016, 14:55)
De la substantiv tu ai trecut la adjectiv. E clar, esti femeie. Da' reportu' ala si sa fim sanatosi.
*


Substantiv, adjectiv, predicat, femei... ai obsesii?
Cei 7 ani de care-ti pomenea nea Bion mai alaltaieri sunt un minim minimorum in cazul tau, dar macar te-au ajutat sa devii "barbat".
Pa.
ady77
QUOTE(M.C. @ 7 Jul 2016, 17:13)
Ca de obicei,o bere n-ai da si tu!!! tongue.gif
lurk0000.gif
*


Nu îmi împart bautura!!!
M.C.
Unghie-n git ! tongue.gif icon_mrgreen.gif
ady77
Becks în halbă! cool.gif
DragosP
Domn, dom'le!
paul_p
QUOTE(yhattori @ 7 Jul 2016, 12:03)
M-am saturat de cite ori am auzit ineptia asta, "nu votezi, n-ai dreptul sa te plingi!"

Asa ca e 100% legal si moral sa te plingi de coruptie si sa nu votezi. Inseamna ca in societatea in care traiesti "flexibilitatea morala" este apanajul majoritatii si ca ai hotarit sa nu-ti exerciti dreptul de vot, irelevant din ce motiv/motive.
*

Perfect adevarat.
radian
Yhattori, nu-ti inteleg supararea. Eu n-am militat niciodata pentru obligatia participarii la vot. Cine vrea voteaza, cine nu, e liber sa se abtina.

Ma deranjeaza lamentarile celor care sustin dreptul de a nu vota dar is nemultumiti de rezultatul alegerilor si isi argumenteaza pozitia cu argumente de genul ca pensionarii si asistatii sociali ne hotaresc viitorul.

E drept clasa politica n-are nicio jena sa ofere pe banda motive de a fi injurati. Solutia? Probabil, vreme de cel putin inca o generatie de acum inainte, presiuni puternice din partea UE si NATO (USA) pentru sustinerea institutiilor anticoruptie.

Sa nu uitam ca actuala campanie, cu toate derapajele motivate politic, a inceput cu scandalul Microsoft la presiunea USA.

klaus
QUOTE(radian @ 8 Jul 2016, 08:29)
[...]isi argumenteaza pozitia cu argumente de genul ca pensionarii si asistatii sociali ne hotaresc viitorul.
*

Fix din cauza acetor mituri urbane am facut analizele anterioare, pe cifre statistice, din care a rezultat ca pensionarii la alegerile prezidentiale au avut prezenta la vot cea mai mica iar la alegerile locale, desi au avut-o cea mai mare, nu a fost cu mult mai mare decat a segmentului 30-50 ani.

Din acest motiv justificari ca "pensionarii sunt cauza pentru care ies unii sau altii" sunt gresite (ca sa nu le spun tampite), nesustinute de realitate (cifre statistice reci), sunt o justificare de autolinistire pentru unii, vocali in general, care ii considera raspunzatori doar pe altii pentru diverse situatii care nu le convin.
Aceasta atitudine a mai fost regasita in istorie (iarasi, ar fi bine ca lumea sa stie ceva istorie, ca sa nu se repete). De exemplu cand nemtii invinovateau de toate relele pe evrei. Si s-a ajuns unde s-a ajuns...
Sau cand romanii, politeisti, invinovateau pe crestini de toate relele pentru ca nu se inchinau la zei si se suparau zeii. Si acolo s-a ajuns unde s-a ajuns...
Sau cand "chiaburii" erau de vina pentru tot...
Bicicleta galbena
"Nicusor Dan nu a fost votat in nicio comisie din Consiliul General. Acesta a candidat pentru a face parte din comisiile de Patrimoniu si Utilitati, insa majoritatea PSD-UNPR-ALDE nu l-a votat."

http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_...iul-general.htm

neumann
asa, si? Trebuia sa il voteze? Nu i-a dat 11 metri arbitru?

Io unu m-am plictisit de "salvati bucurestiu" "salvati romania". Fara backupuri incrementale nu mai faci nimic in ziua de azi.
Markos
DataGuard rulz.
nasty
România curată vă poate influența să nu votați cu doctori?
Sau și ăștia sunt ai lui Soros, au mașini de tipărit dolari, trag prafuri pe nas și vor să ne vândă țara, distrugând capitaliștii cu doctorat autohtoni?

http://www.romaniacurata.ro/doctorii-lui-o...u-al-educatiei/
Han Solo
soros, clar slap.gif ai grija, cam aduci a tanar frumos si liber.
corbex
Putem vota si cu macaragii pod rulant. Nu profesia e problema ci profesiunea de credinta.
neumann
nue profesie, e titlu academic.. radio erevan

Clar au salvat romania ca 9 insi au depus cerere sa renunte la titlul de doctor. Deja se simte cum creste nivelul de trai, coruptia parca s-a miscorat vizibil.
Han Solo
da mah, numa' dragnea poate salva romania icon_mrgreen.gif
neumann
are doctorat?
nasty
QUOTE(Han Solo @ 8 Jul 2016, 11:32)
soros, clar  slap.gif  ai grija, cam aduci a tanar frumos si liber.
*



Nu cred, mai degrabă, sclav cu drept de vot:

http://republica.ro/sclavi-cu-drept-de-vot
Markos
E doctor în Referendumologie aplicata.
ady77
QUOTE(Han Solo @ 8 Jul 2016, 13:14)
da mah, numa' dragnea poate salva romania  icon_mrgreen.gif
*


Am notat!

Recomanzi?
Han Solo
mai incape vorba?? tre' sa hotaram odata, vrem paine sau catuse? ai incercat vreodata sa musti dintr-una? e super-tare, iti spun eu icon_mrgreen.gif
neumann
da dacie tiaupus capuse de-alea? Ai trecut pe rosu?
nasty
Comunicat USB/USR:

http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_...defrisarile.htm

"Mai mulți cetățeni ne-au semnalat tăieri masive de copaci în zonele Kiseleff, Cișmigiu și a parcului IOR și nu numai.

Într-un oraș ca Bucureștiul, care este al doilea cel mai poluat oraș dintre capitalele europene, un astfel de dezinteres față de protejarea spațiului verde este inadmisibil.

USB cere doamnei primar Gabriela Vrânceanu Firea să oprească imediat aceste defrișări și să prezinte cetățenilor o informare completă asupra numărului total de copaci tăiați și motivul pentru care aceștia au fost tăiați de la rădăcină.

Reamintim faptul că lucrările de toaletare a arborilor pentru îndepărtarea ramurilor bătrâne sau bolnave nu trebuie să depășească 30% din coroana copacului, altfel existând riscul uscării arborelui.

De asemenea, cerem doamnei primar să prezinte în cel mai scurt timp în Consiliul General al Capitalei un plan de conservare a spațiului verde a orașului și de extindere a acestuia.
Potrivit datelor Institutului național de statistică, Bucureștiul avea doar 21,4 metri pătrați de spațiu verde per cap de locuitor în 2014, față de cerința europeană de minimum 26 de metri pătrați."
ady77
Pai nu au consilieri? sa intrebe in consiliu?



A inceput deja campania?
corbex
Eu votez Nicu Șordan! Ne da spatii verzi. 2 m2 per capita.
b76bgaarh
Adi, tinerii frumoși și deștepți trebuie sa dea like și share pe feisbuc, în consiliu e de munca.
DannyY
QUOTE(corbex @ 9 Jul 2016, 12:06)
Eu votez Nicu Șordan! Ne da spatii verzi. 2 m2 per capita.
*


Ba de-aia cubici...
diaconuliviu
QUOTE(klaus @ 8 Jul 2016, 09:36)
[...]Din acest motiv justificari ca "pensionarii sunt cauza pentru care ies unii sau altii" sunt gresite (ca sa nu le spun tampite), nesustinute de realitate (cifre statistice reci), sunt o justificare de autolinistire pentru unii, vocali in general, care ii considera raspunzatori doar pe altii pentru diverse situatii care nu le convin.
Aceasta atitudine a mai fost regasita in istorie (iarasi, ar fi bine ca lumea sa stie ceva istorie, ca sa nu se repete). De exemplu cand nemtii invinovateau de toate relele pe evrei. Si s-a ajuns unde s-a ajuns...
Sau cand romanii, politeisti, invinovateau pe crestini de toate relele pentru ca nu se inchinau la zei si se suparau zeii. Si acolo s-a ajuns unde s-a ajuns...
Sau cand "chiaburii" erau de vina pentru tot...
*



Fiind situatie "de tranzitie" sa spunem, ar trebui cumva si solutie pe masura: potitie "Niciunul" pe buletinul de vot.
Daca Niciunul=majoritar, se reiau alegerile dar FARA persoanele de pe buletinul ala de vot intrucit soarta lor a fost deja hotarita: nu sint buni. Asa poate formatiunile ar gindi mai mult pina ar scoate la inaintare o persoana.

In rest, ai inceput o treaba, ori o duci la capat, ori n-o mai incepi.
Serje
Si cu dreptul de a candida ... cum ramane?
radian
Si uite asa o campanie electorala ar dura 2 ani si 3 luni...
diaconuliviu
@Serje: dreptul tau se opreste acolo unde il incalci pe al meu; ai avut dreptul sa candidezi pina eu ti-am spus "nu te vreau". Si apoi la partide "dreptul" de a candida cum se traduce? "cine e mai darnic ala e number one"..

@radian: N-ar dura decit poate la inceputuri. Orice inceput e greu. Dupa aia s-ar intra in ceva normalitate: ca sa nu facem 5 rinduri de alegeri trebuie promovat unu' care si face ce spune (altminteri la o eventuala candidatura la alte alegeri ar fi pe lista "nedoritilor") si probabil si-am mai si face cunoscuti bine candidatii; acum ii stii mai mult ca asa a zis cineva..etc.
Han Solo
pai si i-au spus toti? ce ne facem daca numarul celor care au spus nu este sub 50% din totalul votantilor?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.