Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1100
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75
pui de drac
abia astept s-o curatz grupa mare biggrin.gif o sa-i fac o clisma pana si-n cele mai nebanuite locuri... 243.gif
gordini
Pui de drac ii adevarat ca se potrivesc telescoape de lada la 1100 eu asa am auzit de la cineva ? este adevarat ca daca da sar putea lua noi
smile.gif
pui de drac
eu stiam de amortizoare de skoda....habar n-am,stiu pe unu care a pus amortizoare de nissan patrol parca.....sau in orice caz,de la un jeep...totul tine de lungimea telescopului si de prindere..cu mare siguranta se poate biggrin.gif

permiteti sa raportez,asnoapte la ora 1 eu spalam dacia....am terminat pe la 3 si am ajuns acasa la 4 jumate..

am sa postez si pozele acushica


later:

acu m-am intors de la garaj..s-a uscat apa de prin masina biggrin.gif...e satisfacator de curata..de maine munci ... am descoperit si de ce am bataia aia pe, spate...aparent e un joc undeva pe dedesub,se-aude ca si cum n-ar fi stransa vreo piulita...stiu eu...bucsa de la amortizor,in fine,ceva de genu.....o rezolv eu....

inca nu ma pot hotari asupra culorii...pt ca acolo e si banu gros.. sad.gif

in rest...multa munca o sa fie..da nu ma sperie...

v-am pupat....astept vesti!
Acier
pui de drac, cutia am schimbat'o cu alta, care chipurile e buna. acuma o fi discul de ambreiaj, reglajul, habar n'am, ceva uruie acolo. nu sunt mecanic de meserie si nici n'am timp si conditii sa ma apuc de asa ceva. ieri am fost la Ploiesti si am avut probleme cu motorul, se oprea in mers. pana la urma, a luat'o. nu i'am dat mai mult de 80/h pentru ca facea groaznic, asa ca am mers cu 60 tot drumul. deocamdata stau foarte rau cu banii si nu'mi permit nici macar sa duc masina la alt mecanic sa'i fac un reglaj. pentru ca trebuie sa existe un mecanic bun, nu? dupa 35 de ani de Dacia o fi vreunul in orasul asta sa reuseasca sa' faca aprinderea cum trebuie... ca asta la care am fost nu prea cred ca e prieten cu mecanica in vreun fel.
tunderbird
QUOTE(Uncle-Sam @ 7 Jan 2005, 22:44)
eu am de gand sa mai tai din arcurile fatza si sa nu umblu la spate. am fost odat cu portbagaju incarcat cu un motor si arata super.
*




Mai bine pune un sac de nisip in portbagaj, pentru ca daca o sa scurtezi arcurile o sa iti uzeze inegal cauciucurile. Am patit-o eu mai de mult....
In plus va fi mult mai usor manevrabila fiind mai grea pe fata.
tunderbird
QUOTE(mihu @ 7 Jan 2005, 21:53)
Parerea mea e mai bine sa fie in forma de A pt stabilitatea si manevrarea in viraje.
*




In acelasi timp trebuie sa te gandesti ca vei avea uzura inegala a pneurilor.
Daca ai grija sa le intorci periodic poti sa obtii cat de cat o uniformizare.

Dar problema cea mai urata este este solicitarea anormala a articulatiilor cardanice ale planetarelor pendulare....
Gandeste-te ca ele sunt gandite sa functioneze in cea mai mare a timpului in pozitia medie care corespunde pozitiei verticale a rotilor... Pozitiile de A sau de V ale rotilor ar trebui sa fie acceptate numai in cazul oscilatiilor datorate denivelarilor drumului, ele fiind extreme, in mod cert vor produce uzuri premature...

Si apoi fie vorba intre noi, cu jantele originale in A, masina arata oribil, ca o baba cu picioare subtiri si strambe.
Dupa parerea mea se merita numai daca masina este tunata cu niste jante mai late si mai mici in diametru...
Acier
de vazut... smile.gif
Ov
QUOTE(Acier @ 10 Jan 2005, 17:42)
de vazut... smile.gif
*



SUPEEEEEEEER
pui de drac
da,sublima filmarea,chiar superba as zice...mai ai??

nu de-alta da am nevoie taaaaaaaare de ceva care sa-mi ridice moralul sad.gif

p.s.: a demontat cineva puntile cu totu?? ca stiu ca se poate cumva...sa le separ de caroserie...stie cineva exact ce suruburi trebe desfacute?
mihu
Pui de drac: In spate nu cred ca sunt multe suruburi/piulite de desfacut. In fata nu stiu cum e exact.

Thunderbird: Problema cu pozitia rotilor din spate e veche la mine. Am si distantiere la arcuri si tot stau rotile cracanate. Rezolvarea ar fi niste arcuri mai tari sau altele noi. Chestia cu alungitu nu mi se pare prea viabila(am auzit pe cineva caruia i s-a rupt un arc dasta) plus ca materialul are mai mult de 30 de ani vechime.

Acier: Super filmuletu cu 11 sute-le.
Uncle-Sam
acier,mai ai filmari? sau pe asta la calitate mai buna? la calitatea asta nu poti decat sa prinzi ideea wink.gif
gordini
Mai ii trist ca multi oameni oristi dau masinile lor vechi ex dacia 1100
pt un logan nou si astia de la dacia le duc in franta sau fac ceva sus masuri cu ele


De exemplu unu de la mine din oradea acuma a primipt oferta de la reanult are un renault 8 in cond buna vopsea orig tot fain si primeste un laguna nou pe ea......


Ce ziceti de asta
Acier
nu mai am alt film, pai daca aveam, ehe, nu'l vedeati si voi? ca doar nu le tin pentru mine. doar pe forumul asta sunt apreciate asemenea chestii.
pui de drac
io....io sunt foarte deprimat....ghiciti de ce?

a venit vremea sa ma bag sub masina si sa fac constatari....

rujina...bucse...cam tot ce e de cauciuc...

o bara de torsiune spate trebe schimbata..un joc in sateliti,trebe schimbata cutia,sau macar ansamblul diferential...

si mai am....mai am multe....

la urma urmei cred ca s-ar merita sa cumpar alta masina decat s-o fac pe asta...zau ca asa...

sunt ffffffff dezamagit... nu mai am cuvinte...am sa posez ceva mai incolo...
Uncle-Sam
pai ce pot sa zic decat ca ii rog pe toti sa-i cautam masina liderului nostru,asa-i? puneti-va pe cautat!
cj82ufo
eu nu pot sa fiu acela ca a mea are schimbata culoarea
lm
QUOTE(Uncle-Sam @ 11 Jan 2005, 22:36)
pai ce pot sa zic decat ca ii rog pe toti sa-i cautam masina liderului nostru,asa-i? puneti-va pe cautat!
*



http://www.primariaclujnapoca.ro/Comunicat...006.12.2004.htm
tunderbird

Thunderbird: Problema cu pozitia rotilor din spate e veche la mine. Am si distantiere la arcuri si tot stau rotile cracanate. Rezolvarea ar fi niste arcuri mai tari sau altele noi. Chestia cu alungitu nu mi se pare prea viabila(am auzit pe cineva caruia i s-a rupt un arc dasta) plus ca materialul are mai mult de 30 de ani vechime.

Acier: Super filmuletu cu 11 sute-le.
*

[/quote]


Ai verificat tampoanele de la cutie?
Masina se mai cracaneaza si din cauza asta....



Uncle-Sam
bai puiule, ia capu sus si lasa opelurile! gasim cu totii o solutie! pana acu ai bagat zazania in noi cu 1100 si acu iar ne abandonezi??
pui de drac
lolz...atasez imediat o poza ca sa inteleaga poporul...




na,v-ajunge??? sa va mai zic? 110 CP,motor de 2,2 litri, tractiune spate...

gata,tac,ca pana o am in garaj,mai dureaza..
mihu
Ai dreptate thunderbird si de la tampoane e. Sunt cam aiurea alea doua din lateral. M-am uitat recent pe sub masina.
Cite tampoane sustin cv? Io am vazut doar trei: doua pe lateral si unu central.
Da ma intreb daca se poate regla putin pozitia cutiei in sus sau in jos.
Nu cred ca merge.
Si nu cred ca gasesc altele noi.
sad.gif

Pui de drac: Dragut opelu da parca aici era vorba de Dacia 1100. ph34r.gif
Uncle-Sam
Uitati si dacia lui chili
pui de drac
mda,opelul pica..s-a vandut....mama masii... voi? cum o mai duceti?

mai astept in continuare date,sa stiti....pe pagina 38 parca era dat tabelu....mai sunt cativa care inca n-au trimis..
tunderbird
QUOTE(mihu @ 12 Jan 2005, 18:54)
Ai dreptate thunderbird si de la tampoane e. Sunt cam aiurea alea doua din lateral. M-am uitat recent pe sub masina.
Cite tampoane sustin cv? Io am vazut doar trei: doua pe lateral si unu central.
Da ma intreb daca se poate regla putin pozitia cutiei in sus sau in jos.
Nu cred ca merge.
Si nu cred ca gasesc altele noi.
sad.gif

Pui de drac: Dragut opelu da parca aici era vorba de Dacia 1100. ph34r.gif
*



Pai numai alea trei sunt. Norocul mare este ca cel de sus desi este mai mic este mai bine gandit si se rupe mult mai greu..... Practic daca n-ar fi el cutia de viteze ar cadea pe drum....
Tampoanele laterale sunt un kk...... Ele sunt concepute ca un sandwich la care cauciucul este vulcanizat direct pe cele doua armaturi plate....
Eu am incercat sa le refac pe cele vechi la cele doua ateliere de vulcanizare care repara asa ceva (Hala Traian si Piata 1 Mai)....
Nici unul nu a fost in stare sa le faca cum trebuie..... am reusit sa le desfac armaturile de pe cauciuc cu mana, cu ala de la 1 Mai era sa ma iau si la bataie ca si-a batut joc de mine (asa ca incercati sa nu cumparati de la el pentru ca este un sarlatan).
Cel de la Hala Traian a fost ceva mai amabil si a fost de acord sa mi le faca din nou, ba chiar a acceptat cererea mea de a suda pe placile metalice niste piulite pentru marirea aderentei metal-cauciuc.
Dar oricum nu mi-a inspirat incredere pentru a folosit un cauciuc foarte dur care chiar daca nu se dezlipea putea sa se rupa, asa ca deocamdata tot cu cele vechi am ramas.....Ma gandeam sa adaptez tampoanele de cutie cu 4 trepte de la 1300, dar acum incerc sa gasesc unele originale pentru ca as vrea totusi sa-i fac o conservare ca la carte, sper....Tampoanele originale au cauciucul foarte moale....



Tot ce am povestit pana acum este valabil si pentru tampoanele de motor.....
mihu
Asta e nasol la masinile vechi. Trebuie sa te apuci sa faci piesele sau sa le cauti.
Alea vechi nu ai incercat sa le lipesti la loc?
tunderbird
QUOTE(mihu @ 14 Jan 2005, 16:13)
Asta e nasol la masinile vechi. Trebuie sa te apuci sa faci piesele sau sa le cauti.
Alea vechi nu ai incercat sa le lipesti la loc?
*





Ba da... am postat mai sus unde am incercat sa le repar..... de fapt eu am doua seturi de tampoane unul pe masina (care este vai de mama lui) si unul reparat. Cum am spus mai devreme, la cele reparate nu am incredere in calitatea cauciucului.
Uncle-Sam
pagina 37 cine nu s-a inscris
m3ga
Salutare si LA MULTI AN!!!
Gordini Bine ai venit printre noi!!!
din pacate acu ajung la net un poc mai greu...

eu unu is cam desumflat cu 11 meu!! trec pe langa ea zilnic e in fata scarii mele dar din pacate fostul proprietar cica "nu gaseste cartea de identitate"... tre' sa mai trec pela el sa fac presiuni... SPER SA SE REZOLVE...

Sper sa reusim sa ne intalnim cu totii!!!

Numa' Bune!!!
pui de drac
bre,nu-ti fa griji,daca n-o gaseste o da pierduta,mare lucru,vreo 2-3 sute de mii in plus,iaca na...

lm
Preluat din Jurnalul National :

"ISTORIC

Dacia 1100

An de aparitie: 1968

Produsa între 1968 si 1972 în aproape 38.000 de exemplare.
In afara de modelul clasic a mai existat si un model derivat care s-a numit Dacia 1100 Sport.
Varianta Sport nu a fost scoasa niciodata la vanzare putand fi gasita doar in dotarea militiei si la diversele competitiile sportive de raliuri. Numele marcii a fost ales dupa numele teritoriului pe care au trait stramosii nostri daci.
Din anul 1972, modelul 1100 a fost scos din productie, fiind inlocuit cu modelul 1300. "
pui de drac
hihihihiii,da,ce sa zic..varianta sport era....era o oarecare gluma..pt ca in principiu nu era cu mult mai breaza decat aia standard biggrin.gif

in fine,pt colectionari o fi contand.....

Acier
am o mica problema la partea electrica. dupa ce am luat masina de la mecanic (nu merge bine nici acum, wink.gif) la vreo doua zile am observat ca dinamul nu mai incarca (bec verde aprins). am luat schema in brate si am gasit o masa desfacuta pe dinam. am refacut legatura si am curatat individual toti papucii de pe releul de incarcare. acum merge si nu prea, adica incarca dar uneori becul se mai aprinde chiar la turatii mari cu un palpait destul de brusc. inainte nu facea asa si in plus stingerea si aprinderea erau liniare. e o chestiune de releu defect, scurtcircuit in instalatie sau contacte proaste?
Uncle-Sam
acier,daca vrei te cadorisesc cu un releu si 2 dinamuri sa faci din toate ceva care sa mearga... si releul meu e defect, dar poate s-o gasi ceva bun prin el
Uncle-Sam
avem pana acum urmatorii posesori de 1100 pe forum:
1100 Rs
Acier
cj82ufo
chili
Dacia 1100 S
mihu
mircha69
pui de drac
Uncle-Sam
----------------------------------------
lm
m3ga
gordini
thunderbird

Cei de sub linie nu au trimis datele sau le-au trimis incomplete. Rugam sa ne zica daca nu vor sa participe la actiunea asta.
pui de drac
moama ce incisiv e unkiu,hahahaha....aciere...mai cauta taticule...contacte proaste...si daca nu gasesti,atunci incearca releul...daca nici ala...dinamul..ia-o prin eliminare...

p.s. : maine fac praf si pulbere din dacie..o desfac 70% biggrin.gif urati-mi noroc biggrin.gif
Acier
dinamul e bun, l'am si masurat. cel mai probabil sunt contactele, ca instalatia electrica e zob. un fir incepe alb, la un moment dat e negru si se termina galben. cred ca m'am intepat rau de tot cu masina asta. in afara de caroserie nimic nu e bun la ea.
gordini
Ceau

Sory ca nu am mai scris de mult dar acuma sunt is sisiune si nu prea am timp dar imedeat ce ies din sesiune ma apuc de motor am gasit pe cineva care face set motor la comanda aici la mine in oradea ramane de vazut pretu smile.gif)


pui de drac
ohohooo,aciere........hai,sa mori fericit....o caroserie buna...e greu de gasit tata...eu zic ca ai descoperit comoara....

nu te mai oftica...restul se repara..cu tabla e cel mai nasol..INSA

tineti minte de la tata ceva pentru babute:

ca sa nu aveti probleme,faceti totul cap coada...peticit nu merge....nu merge decat pana maine,maine apare altceva,si-asa mai departe..deci faceti-le bucati bucati...si RESTAURARE scrie pe voi!!

hai gata,ca ma duc sa ma culc,maine ma apuc de descompletat mashina..
lm
Incurajindu-ma citind topicul "bord 1300, vise sau pot deveni realitate?" vin si eu cu o intrebare : are cineva de vanzare turometru Jaeger de tip R8 si emblema "Dacia" de pe bord ? E pacat sa-le tineti pe balcon. Visez si eu.
Uncle-Sam
lm,emblema tin minte ca am vreo 2 printr-un sertar pe undeva. le-am ciordit de la remat (nu m-au lasat sa mai cumpar piesele ca cica se inchisese). o sa mai culeg cateva cand merg data viitoare. Ti-o pun intr-un plic s-o trimit la tg-mures? smile.gif) Dar pt asta va trebui sa stiu adresa,nu...?
lm
Mersi mult, vezi PM.
Uncle-Sam
Am gasit doua. Sper sa ti le trimit weekendu asta.
m3ga
nu am carte de identitate...
fostu proprietar nu prea are timp sa o caute asa ca eu tre sa astept ori sa o gaseasca ori sa o faca pierduta si sa facem alta...

si o intrebare! ii zicea la 1100 Furia din Carpati sau ceva de genu' in vremea ei de glori ???

numa' bune !!
pui de drac
ahahhahahahaaaaa,jijele,trebea sa ma intrebi pe mine adresa lu IM...si io inca mai astept numaru de inmatriculare de la el,culoarea si anu de fabricatie...

cand o sa se inchida lista,am sa fac frumos un fisier care sa-l trimit la toti cu toate datele...sa stim care si de unde:D


intre timp..despre furia carpatilor sau alte glume de-astea..n-am auzit nimic...

turometrul jaeger se poate executa dintr-un turometru normal,schimbandu-i cadranu care va fi executat pe calculator identic cu cel original...mai nasol ar fi de acul indicator...dar se poate gasi de pe la vreo alta masina ceva asemanator...


acestea fiind spuse,adaug si eu status-ul lucrarilor de pe ziua de azi

timp efectiv de lucru: de la orele 13:30 la 19

scopuri atinse: demontat complet tapiserie,bord,geamuri(exclus parbrizul si luneta)manere interior,exterior,macarale,faruri,stopuri,semnalizatoare,capote,climatizare,cabl
aje complet,motor,demaror,scut,etc..


propriu zis mi-au mai ramas decat puntile si cutia pe masina...

in curand ma apuc si de ele..sunt varza..mai ales la faptul ca a trebuit sa dau jos motorul singur,prin ridicare

m-a ajutat un baiat,ca doar nu-s nebun,dar saracul fiind mai mic ca mine s-a chinuit si el cat a putut...

am vrut sa desfac si rezervorul...dar n-am reusit sa dezlipesc carcasa de la ambreiaj...am desfacut toate suruburile,am batut intr-o fericire in ea sa iasa,dar parca e turnata o data cu restul cutiei....

maine e o zi de semi-odihna...

voi curata sculele care le-am facut infect de murdare,voi mai demonta 2-3 prostioare mici care se tin in 2 suruburi....si ma voi hotari daca sa dau jos si cutia intreaga de pe masina...presupun ca da...deoarece am undeva un joc...fie din grupul conic,fie din planetare...deci oricum o sa fac bucati..


aaa,si ca o cireasa de pe tort,am si o roata infranata.....dreapta fata..da infranata rau... restul sunt acceptabil..

incet incet ramane caroseria cheala....mai am pedalierul de desfacut...

apoi am sa ma apuc in liniste de sudat ce mai trebe...de umblat pe la punti,tralala...antifonare asa mai mult de okii lumii,revopsit interior si exterior...

ma rog,lista e lunga,nu vreau sa plictisesc pe nimeni,dar ceea ce vreau sa precizez este ca treaba e cam pe un sfert facuta..e cam dezasamblata mashinutza in bucati saraca...apoi cu grija si rabdare si multa migala o s-o pun la loc mai frumoasa decat era.

hai,liniste....somnoroasele pasarele canta...e cazu sa fac si eu nani..
Uncle-Sam
apropo de pasarele, cum o mai duceti cu ele? Ce zic de babutele voastre? Le e rusine sa mearga cu ele? wink.gif Intrebarea e adresata numai celor care nu se simt ofensati.
pui de drac
mbe...pasarica mea inca nu-i.... da si aia care o aveam inainte nu suporta mashina..asa ca..i-am facut vand biggrin.gif

da sper sa gasesc o pasarica care sa-mi placa,si sa-i placa si ei masina....cine stie..oricum,nu renunt la dacie pt o cenzuratre,asta e clar

RESTU? cum stati cu fomeile?
Uncle-Sam
ca tot am deschis discutia o sa raspund primu: nu ii place dacia 1100,da incearca sa mascheze crezand ca sunt prost...am lasat-o 10 min sa manareasca la schimbator(de la masina) si si-a exprimat dorinta de a o conduce smile.gif) Asteptam si alte raspunsuri
Uncle-Sam
ca tot am deschis discutia o sa raspund primu: nu ii place dacia 1100,da incearca sa mascheze crezand ca sunt prost...am lasat-o 10 min sa manareasca la schimbator(de la masina) si si-a exprimat dorinta de a o conduce smile.gif) Asteptam si alte raspunsuri
pui de drac
jijele,cum e cu schimbatoru,stie cum se-apuca?
lm
QUOTE(pui de drac @ 18 Jan 2005, 00:21)
luck daca n-ai cautat,ai sa vezi ca la sectiunea Tuning CLT la Dacia 1100 exista un club bine intelenit cu suficienti posesori de 1100 care te pot ajuta...deci posteaza pe-acolo ca te-ajuta repede vreunu...
*



Daca ar fi dupa mine Dacia 1100 ar aparea pe primul loc nu ascuns la "celelalte".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.