Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1100
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75
whitesorcerer12
omule e belea masina!!!

n-o vinzi? icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif

mai ca imi vine sa o dau pe a mea basca diferentza..





acuma, o intrebare pe buna:nu e totusi mult prea joasa?daca e sa te urci de exemplu cu ea pe bac, sau la munte undeva...nu o rupi pe dedesubt?



p.s.off topic:tocma m-am prins azi ca a mea avea arcuri de papauc pe fatza,,,,din fabrica:))baga un ochi la probleme tehnice clt, arcuri moi, te rog!!!



si felicitari din nou!!!
pui de drac
joasa nu e prea mult,doar la trecut praguri de-astea cum e la garaj...deh,mare branza,o sa am si eu grija pe unde merg si gata....oricum va fi o mashina de show..nu??deci nu ma duc pe dealuri cu ea...da??



astept si alte impresii
whitesorcerer12
kiar de show!!!

abia astept sa vad cum va fi vopsita si aranjat interiorul..pt ala ce planuri ai?
B-34-SGM
Misto masina, felicitari, ai muncit mult la ea, si inca mai ai de lucru! spor la treaba!

Astept sa vad cum arata vopsita, e belea albastrul ala

Daca ai fi gasit un motor de renault 8 gordini era super, dar sunt cam rare.

Re$pect!
pui de drac
motor de gordini...deh,vise..



in fine,sa revenim..interiorul va avea cel mai probabil bordul(partea "de lemn") in piele alba,iar restul tapiseriei:cupola,fete usi,etc etc in piele neagra,scaunele,ori le tapisez in negru,ori iau alte huse identice cu astea dar cu albastru in loc de rosu..sa vad cum ies cu banii,volanul vine altul in forma de t,gen momo,claxon pe mijloc,vopsit si ala in albastru,pedale,schimbator si frana de mana tot albastre,mai intervine o alta pozitionare a ceasurilor de apa si ulei(cel mai probabil in locul torpedoului),monarea unui turometru..inca nu i-am gasit un loc bun,mai caut:)) alte centuri,eh,sunt multe de zis,dar pana nu le fac,n-am ce zice..oricum e muuuulta munca..mai am de treaba,dar macar simt c-am realizat ceva saptamana asta...sa vedem pe saptamana viitoare:)
cj82ufo
super masinutza,sper sa rezolv si eu flansele sa imi pun pe masina rotile astea mari

daca se poate o sa o las si eu din arcuri

acuma tre sa ii fac telescoapele ca e mai rau ca in masina cu suspensii sport

valuri.gif
B-34-SGM
pui de drac, unde ai intors jentile alea? arata super. as vrea si eu sa le intorc pe ale mele, da nu am gasit pe nimeni sa faca operatia... sad.gif
Uncle-Sam
pui de drac,ce e cu usa spate dreapta?lampile de marsarier merg??garda la sol e cam cu 3 cm mai mare la mine (cred).cum ti-ai facut jantele alea intoarse?si inca ceva:pot sa-mi pun cauciucuri de 185 pe jantele originale fara sa modific ceva?ce grosime suporta jantele+ca nu trebuie sa atinga pe fata la viraje mai bruste.pui de drac,tot respectu pt masina ta.deja intrevad ce o sa iasa.de-as avea si io timp...ehee
cj82ufo
uncle sam pe jentile originale pe 15 nu poti pune de 185

nici nu cred ca se gasesc cauciucuri de 185 pe jenti de 15



si o itrebare .de la ce masina mai potrivesc telescoapele pt 1100 ?????

ca ale mele is varzaaaaa
cj82ufo
pui de drac de unde ai placutze noi de frana ca ale mele is cam pe gata???????
driverx
cj82ufo,



Bey, de care masina tot vorbesti? Ca tot pe jos vii la intalniri....



:shock:
pui de drac
s-o luam metodic,jantele nu sunt intoarse,sunt presate..s-au pus pe orizontala si cu o presa perfect centrata s-a bagat mijlocul in interior...n-am facut eu asta,a facut fostul proprietar...habar n-am pe unde dar banuiesc ca pe la vreo fabrica pe-undeva...



usa din dreapta spate n-are nimic,am postat-o doar ca sa vedeti unghiul de cadere al rotii



lampile de marche-arriere(nu ma mai puneti sa scriu cuvantul asta ca-l urasc!!!) sunt de fapt un halogen tip punct hella de 100W conectat la butonul de sub carcasa volanului si perfect montat incat sa-i trag un flash lu tilica care-mi baga faza lunga-n oglinda..bineinteles,are si rol de lampa de mers inapoi:)



garda la sol iti spun eu ca e cu vreo 7 cm mai mica decat a ta la sigur!



ai putea sa-ti montezi butucul de roata(sau direct fuzeta de 1300) cred,nu sunt fff sigur dar cred ca vine si sa-i bagi roti de dacie pe 13...pe spate vin fara probleme,eu le am intoarse deja,deci iesite in afara fata de ale tale cu 4 cm...cauciucuri de 165 si nu-mi ating nicaieri...si cred ca se poate si mai ult de-atat



placutele noi le-am luat o data cu masina,dar erau prea groase,cam juma de milimetru fiecare asa ca am ras la smirghel de mi-a venit rau...in orice caz,se poate lipi ferodou pe ele,sunt firme specializate in asa ceva si nu costa prea mult..de genul 500 k cu tot cu material



amortizoare la unele 1100 sunt demontabile si se pot reumple cu ulei(eventual schimbi si bucsa daca-ti curge) sau se pot taia,si apoi face filet si-i pui capac facut la strung...



altele sa-ti pui stiu ca vin de la skoda alea vechi cu motor pe spate...dar exact exact nu stiu sa-ti zic



cat despre jantele originale...le detest...in fine,cred ca mai late de 155 nu poti pune pe ele.



mama ce mult am scris:)
cj82ufo
driverx eu cu masina daca vin pana la sala sporturilor ma costa cam mult looool ca proasta consuma

la adunare ila sala sporturilor nu am fost niciodata (referitor la faza ca am venit pe jos)

si masina mea(de care tot vorbesc e cea din avatar)
whitesorcerer12
pui de drac, tu ai de gand chioar sa bagi piele in ea???

pe bord si scaune?

la topicul meu de scaune tapitate nu s-a comentat mai nimik...
pui de drac
scuza-ma dar asta este..



cu tapisatul scaunelor e cam nasol,ie scump tare,vreo 3 milioane dar ma mai gandesc,si da,o sa-i bag piele in interior..doar n-o sa-i fac tapiserie din carpa,nu??



hai ca azi trag chiulu ca-i urat afara si am si ceva treaba in rest...poate maine!
whitesorcerer12
succes:))))

asteptam pozele cu interiorul ...cand o fi sa fie asta:)
pui de drac
mai e,mai e..nu va grabiti,totul trebuie facut cu mult cap si rabdare..altfel iese o brambureala..
Uncle-Sam
Sunt eu, Lãscãricã! smile.gif ce zici, la o presa pt coturi pot sa-mi fac jantele? (habar n-am cum arata presa aia)
Uncle-Sam
huh??? eu scriu Lascarica cu caractere romanesti si imi apare in loc de a(cititi a cu caciulita) ã ciudat...
pui de drac
hahahahaa,nu stiu nimic de presa aia,toata chestia e sa aiba presiunea(forta suficienta) sa indoi janta...si aceeasi presiune la toate 4 rotile...de ce nu??



dragii mosului,cu drag va anunt ca a mai murit o idee de tuning de-a mea..



voiam sa pun o galerie de nova si sa-i bag dublucorp...carburatorul il am,ba chiar am 2 dar nu gasesc galerie pe nicaieri,decat in magazine,unde-i suma de 2 mil galeria..sa mor,pai de banii astia pun de-a benzina si-n portbagaj...



prin urmare,voi monta o galerie de 1300(ca e universal gasibila peste tot) si voi pune carburatorul de 1300 pe care il am usor preparat,aduca jigleoare de 1400 si ceva modificari prin el...apoi,daca tot am galeria de 1300,am norocul sa ii pot pune si saxofon de 1300,ceea ce merge perfect ca e cu 3 suruburi si flanse.. de prindere,deci adio colier idiot.. voi modela teava in asa fel incat sa-i pun toba mea sport transversal cam pe unde mi-e halogenul acum...

galeria de 1100 e tip 4 in 1,si in scurt,cat se poate de prost..cea de 1300 e 4 in 2 in 1 adica mult mai bine,de-aici se mai castiga ceva caluti...



ce-i drept,nu stiu daca va avea acelasi efect ca si cu un carb dublucorp..dar dat fiind faptul ca astea-s conditiile....oricum am ceva de castigat..probabil performantele vor fi undeva putin sub cele cu dublucorp,dar consumul va fi sigur cu mult dedesubt
SiloS
carei diferenta dintre galeria=saxofonul de 1300 si cea de 1310 ?
B-34-SGM
Nu e nici cea mai mica diferenta intre galeria si saxofonul de 1300 si cea de 1310. IDENTICE. De 1100 nu am mai vazut de mult cum arata,stiu ca din galerie iese direct in toba daca nu ma insel,o sa ma uit, ca are unchimiu pe la boxa un motor complet de 1100 (a avut Dacia 1100 si Renault 8 Gordini acum cativa ani buni)

Pui de drac, posibil sa te ajut eu cu o galerie de nova. Sa termin de facut modificarile la motor, si daca merge bine iti vand galeria mea.Te anunt cand e gata,si daca o vand.Nu promit nimic ferm
pui de drac
sgm,asa-i..la 1100 iese direct in toba...cat despre galeria ta...nu stiu daca o sa mai am rabdare..poate mai spre toamna-iarna incolo..oricum,mersi mult...



ca sa ne intelegem,galeria e ce e prins de chiuloasa,saxofonul e in continuarea galeriei,prin in suruburi de aceasta,in contnuarea saxofonului vine toba intermediara,etc...k silos?
whitesorcerer12
pui de drac, ce modificari mai ai prin carb?mai exact....
pui de drac
un pic de before and after:
pui de drac
vrajitorule,cauta la tips and tricks la tuning cu buget redus..scrie pe-acolo ce se face la un carb...oricum,ideea e sa-i tragi o priza de aer de unde ai mai mult debit,am sa-i tai puntea aia ciudata care cica serveste la omogenizare..jigleoare marite,mai adaug vreo garnitura la pompa de spritz sau ceva de genul sa-i dau gaz mai mult...inca studiez..oricum,ceva ceva tot se face:))
whitesorcerer12
stiu ce scrie acolo, dar voiam sa vad ce ai tu...

cum e cu garnitura la pompa de spritz, ca nu inteleg ce vrei sa ii faci ca sa bage mai mult?
pui de drac
ii mai pun inca o garnitura la membrana,astfel,cantitatea de benzina trasa e mai mare..deci cea scuipata de pompa de spritz e mai mare,deci o accelerare mai vioaie la apasarea pedalei scurt..ma rog...



azi am dat jos caseta de directie,am ciocanit pe-acolo ce-mi creea joc..am descoperit de unde-i..acu sper sa nu mai faca,n-am pus-o inca la loc..mai am de schimbat manerul franei de mana cu unul de 1310 care e mai scurt si arata mult mai bine,dar tre sa dau 2 gauri in podea..n-am avut cu ce...mai trebuie fixata tija de las schimbator sa nu mai umble prea tare stanga dreapta...in fine,apoi reglarea franei de mana..si mai sunt cateva..
FLEX
Despre subiectul filtru de aer ce mai zici? http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=4296 .
whitesorcerer12
interesanta ideea cu garnitura..am sa inmcerc si eu:)
whitesorcerer12
buna treaba!excelenta chiar1!!!!
pui de drac
scuze,scuze...idei sunt multe dar ma vad nevoit sa fac totul metodic...deocamdata tre sa-mi pun frana de mana la puct....si schimbatorul...pe rand domnilor,pe rand...aspectul exterior si tunareala la motor sunt la cap. delicii tehnice..deocamdata este musai necesar sa-mi fac totul functional...de ex am eliminat jocul din volan..sa vedem cat tine de data asta
whitesorcerer12
stii ce mi-a trecut prin cap/

zica ca baga mai mult pompa de spritz,,,,pe unde baga mai mult daca nu maresti diametrul la jiglor?ca pe acolo scuipa in final, nu???
pui de drac
pai de-asta ziceam ca trebe studiat...lasa-ma acu,am treaba cu restul,sunt murdar pana in urechi...acuma am iesit de sub masina...am terminat de adaptat manerul de frana de mana de 1300 si de reglat schimbatorul de viteze ca intre 1-a si a 3-a avea cam 15-20 cm cursa libera:)) s-a rezolvat cu o bucsa pe-undeva pe traseu si niste saibe..maine mai am de strans cateva suruburi si apoi incerc sa vaz ce-am rezolvat cu caseta de directie...ziceam ca-mi capata joc mereu..sa speram ca l-am fixat,daca nu,maine toata ziua ma f** cu directia...,apoi dupa ce o pun pe roate(sper tot maine) sa reglez si frana de mana ... si in general,s-a cam terminat cu munca de jos..mai precis de dedesubt smile.gif) restul sunt chestii ocaziunale...
whitesorcerer12
te las :shock:

doar ca eu iti admir munca, si imi place mult ce faci cu masinutza aia, si de asta te tot intreb una alta///////
cj82ufo
vad ca lucrezi cu apor la masina

fii atent la poza de mai jos

looool icon_twisted.gif
cj82ufo
pui de drac vad ca lucrezi cu spor la masina

fii atent la poza de mai jos

looool icon_twisted.gif
wabbit
Buna treaba smile.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif worship.gif
Radduu
Tare! :shock:
pui de drac
hahahahahhahaaaaa,no offense vrajitorule....nu-i bai,doar ca am alte proiritati acu...

azi am montat la loc caseta de directie cu o oarecare gresare si strangere de suruburi...am pus si frana de mana,am reglat-o,tine mai mult pe stanga spate,si m-ajuta s-o intorc din mers..am facut si probe...



am rezolvat si cu jocul ala liber din schimbator,niste saibe si-o bucsa intr-un lonjeron prin care trecea tija lui...am pus-o pe roti si m-am minunat..acu incepe sa mearga ca o masina ...in sfarsit... se simte rodul muncii mele..ca de vazut o sa se vada mai tarziu...cu tapiseria,vopseaua,etc...multa munca,al naibii de multa smile.gif



sa vad ce nimicuri mai fac si maine...
whitesorcerer12
succese si maine..de vopsitorie te apuci dupa interior banuiesc, nu?
FLEX
Doar daca s-o roti Pamintul invers ... pai interiorul crezi ca nu-l vopseste?
whitesorcerer12
pai sa ne spuna el....poate il tapiteaza..stiu eu?
pui de drac
mai,mai,mai normal ca-l vopsesc si-l si retapisez...



alex,cand te-apuci si tu serios de masina????
SiloS
pui de drac , ce avatar mijto tiai tras ...
pui de drac
hihihihi,mi-a placut ca-i facut in creion:)) ca de-astea colorate am multe:)
SiloS
cand vopsesti masinutza ?
SiloS
sa pui de urgentza niste poze imediat dupa ce o vopsesti ... ! plz !
pui de drac
ohohooo,pai vopseaua e prin ultimele 2-3 chestii pe care le fac,mai este enorm de mult de munca pana atunci..practic dupa vospit urmeaza echipatul,si-o inspectie generala,...si gata..bineinteles c-o sa mai pun poze pe parcursul modificarilor,cel ma probabil cu interiorul de-acum..dar mai e de munca!!!
whitesorcerer12
dar baga cate ceva oricum, ca sa vedem dinainte ce si cum....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.