Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1100
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75
AUTOMOBILIA
Numai sa nu le incurcati intre voi dupa radmasa.gif ....
bodel
In legatura cu niste cauciucuri poate intereseaza pe cineva:
http://forum.softpedia.com/index.php?showt...6&hl=cauciucuri
SPORTivu
Domnii mei, stiti pe unde as putea sa imi fac niste aripi de fibra pentru 1100? smile.gif Unchiule, tu ziceai ceva de problema asta...ca-s disperat...nu gasesc nici sa cumpar aripi....si nici sa imi fac...si vreau sa am de rezerva:)

HELP!
sechi
QUOTE(bodel @ 7 Jan 2006, 03:30)
In legatura cu niste cauciucuri poate intereseaza pe cineva:
http://forum.softpedia.com/index.php?showt...6&hl=cauciucuri
*



Multumim, dar sunt scumpe rau!
Brodeala
http://forum.softpedia.com/index.php?showt...6&hl=cauciucuri

ce pret Piperat! blink.gif
AUTOMOBILIA
La 100 am luat Firestoe din 2003 nou nout, e drept a fost o ocazie, insa cauciucurile vechi mai vechi de 5 ani , chiar si nerulate, n-au viata lunga.
SPORTivu
huh.gif Are dreptate Bogdan in privinta vechimii gumelor, insa mai tine si de noroc. Unchiu, inainte sa isi puna jantele de aro 10 cu gume noi noute a avut victoria 145 vechi de 20-25 de ani....si a mers o gramada cu ele...si nu a avut nici o problema. Daca sunt tinute pe jante, umflate...dar NU pe masina, se pastreaza happy.gif
Brodeala
Am si yo de vanzare un Carburator Dublu Corp Romanesc de Brasov...urgent fratilor ca am nevoie de bani sa-mi cumpar jante de aro biggrin.gif
pret 2 mil discutabil
m_and_trix
Am capac de carburator de dacia 1100 cine vrea ca il duc la fier vechi.
Hormonelul
QUOTE(SPORTivu @ 7 Jan 2006, 13:58)
Domnii mei, stiti pe unde as putea sa imi fac niste aripi de fibra pentru 1100? smile.gif  Unchiule, tu ziceai ceva de problema asta...ca-s disperat...nu gasesc nici sa cumpar aripi....si nici sa imi fac...si vreau sa am de rezerva:)

HELP!
*





Aripi de fibra.
Nu stiu daca fac si pt R8.

http://www.showcars-bodyparts.com/renault.html
Uncle-Sam
ehee! Lasa ca asa se gasesc si la mecaparts sau alte firme aripi de fibra. Intrebarea e daca se gasesc la noi sau daca face cineva. Aveam eu un numar, dar l-am pierdut. In legatura cu cauciucurile: cand luam o curba normala cu cauciucurile alea vechi scartaiau de ziceai ca am luat cine stie ce viraj brusc in viteza...
SPORTivu
Unchiule....mai stii cand am luat curba aia la Academie, cand sa intram pe langa parc?biggrin.gif ce misto a fost.... wub.gif

apropo...ce jante sunt astea din imaginea urmatoare....mi se par TURBATE:)

user posted image


Jante Gotti: http://www.dot4.net/~GBS/wheel/gotti/eng.html cool.gif
Uncle-Sam
asta e renault 8 simplu. uite ca farurile sunt ca ale mele cu ochelari de renault 10 ca sa para mai mari
SPORTivu
dap, ai dreptate. dar nu iti dai seama numai dupa faruri...ca au fost si gordelute cu faruri asa daca nu ma insel. Ideea e ca Gordini difera la caroserie de r8 la locsoru unde se pune roata de rezerva, dupa aia iti dai seama ca nu e gordini:D

user posted image
Hormonelul
Daca tot vorbim de Gord:

un filmuletz cu el in actiune :

Ma vidéo

si o poza care e printre preferatele mele :

user posted image

Am uitat sa va spun ca in poza cu bordul la 170 si ceva ... e un 8 gord de 1100 smile.gif




Brodeala
fratilor chiar nu vrea nimeni un carburator dublu corp??? sad.gif
am si eu nevoie de bani sa-mi iau jante biggrin.gif
Uncle-Sam
nenea sportivu, ia mai gandeste-te. doar varianta "de top" avea radiator in fatza. nu mai stiu cati cai aveau alea. cele cu radiator in fatza aveau in spate radiator de ulei parca. uite varianta cu racirea apei in spate
user posted image
SPORTivu
Ne-am indepartat de topicul nostru de aici. Ia gata cu Gordini. DACIA 1100!
Io mi-o fac 1100 S si gata tongue.gif
Brodeala
Salutare...are cineva 4 capace de roti si 2 rame de faruri?
Uncle-Sam
sa ma uit pe acasa daca mai am capace.
ia uitati ce ZICE astia http://www.mujweb.cz/www/dacia/obrh/page_01.htm
mihu
Voi ce benzina folositi pt Dacia 1100: ecoPremium(cu plumb, sau mai bine zis cu inlocuitori echivalenti pt plumb care numai exista de mult in benzina) sau fara plumb?
alexblabla
QUOTE(mihu @ 12 Jan 2006, 19:05)
Voi ce benzina folositi pt Dacia 1100: ecoPremium(cu plumb, sau mai bine zis cu inlocuitori echivalenti pt plumb care numai exista de mult in benzina) sau fara plumb?
*


eu pun eco premium de la omv si imi place cum merge.
acum imi trebuie niste fise calumea. am de urziceni si merge ca naiba, zicea cineva ca trebuie luate de cupru. oare bosch sau champion? platesc oricat pe ele numa sa se termine odata ca ma doare capu cand o aud cum se chinuie dimineata
mihu
Fisele originale erau facute de BERU. Am intrebat odata la magazin si un set era cam 145Ron parca, oricum foarte mult. Nu stiu totusi ce sa-ti zic sa iei, mie alea de urziceni mi se pareau destul de tapene, dar tot am schimbat si io doua dintre ele.
Uncle-Sam
QUOTE(mihu @ 12 Jan 2006, 20:05)
Voi ce benzina folositi pt Dacia 1100: ecoPremium(cu plumb, sau mai bine zis cu inlocuitori echivalenti pt plumb care numai exista de mult in benzina) sau fara plumb?
*



pune cu incredere fara pb ca n-are nimic. eu pun fara pb pt ca e mai ieftina
mihu
Io ziceam ca fiind masina mai veche se strica supapele/scaunele de supapa, asta e singurul lucru care ma ingrijoreaza. Mai astept pareri.
Uncle-Sam
aha...si daca pui injectie la motoru pe care-l ai nu se mai strica supapele? Aceeasi benzina intra in acelasi motor, indiferent ca prin injectie sau carburatie
mihu
Da ai dreptate, dar la astea mai noi cu injectie am impresia ca s-au folosit alte materiale pt motor(ma refer la motoru de la berlina).

Am gasit si aici ceva dar parerile sunt destul de impartite.
AUTOMOBILIA
De mers merge cu orice numai ca cea fara Pb mananca in timp scaunele de supape garantat, in special la masinile cu chiulasa din fonta, nu e cazul, dar eu zic sa mergeti pe ce a zis fabricantul adica cu benzina cu Pb.

Se poate modifica chiulasa dar e costisitor, am un articol pe vreo 6 pagini cu tot felul de grafice si planse ref modificarea asta la MINI , nu e o chestie de neglijat, mai bine mergeti cu gaz ca e si mai ieftin.
AUTOMOBILIA
Ref fise cred ca un set bun facut afara, pe lungime, de la dezmembrari va scapa de probleme, in targul Pantelimon vinde un nene fise de Cluj sunt de 1300 nu stiu daca merg ca lungime...
SiloS
Baieti , care ma poate ajuta cu un etrier dreapta-spate pentru masina unui amic ?
SPORTivu
Domnilor, o aripa fata dreapta unde gasesc? are cineva? sad.gif
AUTOMOBILIA
Dl Marcel dezmembreaza 1100 , aripile si-au luat deja zborul dar cred ca are etrieri.
0744887907
cj82ufo
sal nu am mai intrat demult pe forum,am o intrebare .se poate pune motor de 1,4 turbo pe 1100???stiu ca rezervorul incurca turbina si tre modificat rezervoru sau mutat,are cineva cunostinte in domeniul asta???
Uncle-Sam
rezervorul il poti muta in fatza ca la gordini daca te incomodeaza la turbina. la motorul de 1.4 trebuie sa dai gauri in bloc (cum se dau in chiuloasa sa montezi alternator) ca sa poti prinde "jugu" ala unde vin tampoanele motorului
mihu
Nu prea inteleg ce legatura are rezervorul cu turbina. Cred ca ai putea si motor de 1,6 daca te chinui putin. La r8 Gordini rezervorul din fata era suplimentar.
Uncle-Sam
da, chiar asa. nu cred ca-si are rostul. modificarea asta o sa atraga altele dupa ea, care te vor costa o avere. mai bine te-ai multumi cu un motor 1.4 sau 1.6, eventual si doua carburatoare dublucorp orizontale
SPORTivu
QUOTE(RETROMOBIL @ 15 Jan 2006, 19:34)
Dl Marcel dezmembreaza 1100 , aripile si-au luat deja zborul dar cred ca are etrieri.
0744887907
*




Stiu ca si-au luat zborul, oare cine le-o fi luat?biggrin.gif Atat mai am nevoie, de aripi, ca-n rest am stocul de piese de rezerva complet, chiar duplicate unele
Acier
au venit cheile de contact! le puteti vedea aici: http://www.plotox.ro/
pentru alte detalii, PM
Gabriel_dec
B-44-DEK e acum printre suticile care misuna strazile cool.gif
dupa 6 ani de privit pe fereastra la ea ...si de frecat fiecare surub ...acum a prins viata...ferea ca vin wink.gif
cj82ufo
uncle sam am primit motorul ,de ce sa nu incerc sa il pun ca eu oricum tre sa fac ceva din masina asta daca vreau sa o pastrez ca imi place sa MEARGA .tre sa vad tot ce implica treaba asta
este cineva care are asa motor pe 1100?
ca ar trebui sa fie ,sau sunt pioner la proiectul acesta?
cipri19
ati vazut in reportajul cu dezastrul din Craiova, o biata Dacie 1100 strivita sub daramaturi? biata de ea...
Bacara
QUOTE(cipri19 @ 29 Jan 2006, 10:59)
ati vazut in reportajul cu dezastrul din Craiova, o biata Dacie 1100 strivita sub  daramaturi? biata de ea...
*


Intr-adevar , pacat de ea , dar ai vazut ca habitaclul era destul de putin afectat , la greutatea care a cazut pe ea m-as fi asteptat sa fie zob , la anii ei s-a tinut bine.
byl11
Am vazut azi pe viu d1100 din Craiova...e facuta varza....si usile sunt indoite pina la jumatate...iar plafonul in partea dreapta e la nivelul sezutului de la scaune...
CJ UFO, despre ce motor e vorba??
SPORTivu
sad.gif
cj82ufo
1,4 turbo
AUTOMOBILIA
Sunteti cam ocupati, ca sa nu zic inactivi.

Poate ati auzit ca Francis Ford Copola filmeaza in Romania, astazi e distribuita si o Dacia 1100 ....

PS

Stie cineva cum pot contacta administratia forumului, as vrea sa-mi modific nick-name-ul (motivat)
Uncle-Sam
QUOTE(RETROMOBIL @ 6 Feb 2006, 18:19)
Sunteti cam ocupati, ca sa nu zic inactivi.

Poate ati auzit ca Francis Ford Copola filmeaza in Romania, astazi e distribuita si o Dacia 1100 ....

PS

Stie cineva cum pot contacta administratia forumului, as vrea sa-mi modific nick-name-ul (motivat)
*



vezi PM
SPORTivu
VEZI PM si urmeaza instructiunile biggrin.gif
AUTOMOBILIA
Eu n-am primit nici un PM decat dupa , rusinica !!!!!!
Uncle-Sam
ehe! cum sa nu? in cel mai rau caz rusinica serverului ca eu cel putin am dat si altele cu mult timp in urma, la care n-am primit nici un raspuns sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.