Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1100
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75
Uncle-Sam
partea 2
Uncle-Sam
partea 3
m3ga
Unchiule sa ne traiesti !!!
Merci de poze !!

Numa' Bune !!!
sechi
Mi-a placut intalnirea voastra. Cred ca-mi iau iar Dacia 1100 si in 2007 vin si eu cu masina mea.
Care mai aveti poze, mai postati! Maine le voi posta si eu pe cele facute de mine.
Imi pare bine ca i-am cunoscut personal pe Chili, Uncle-Sam si SPOTivul.
Bravo voua!
SPORTivu
QUOTE(sechi @ 9 Oct 2005, 23:07)
Mi-a placut intalnirea voastra. Cred ca-mi iau iar Dacia 1100 si in 2007 vin si eu cu masina mea.
Care mai aveti poze, mai postati! Maine le voi posta si eu pe cele facute de mine.
Imi pare bine ca i-am cunoscut personal pe Chili, Uncle-Sam si SPOTivul.
Bravo voua!
*




Si noi bucurosi de cunostinta, speram sa ne mai vedem!

Eu am gasit doua bucati 1100 in stare buna in Bucuresti ...una foarte bine conservata cu 10 milioane (!!!!!!!) si inca una mai subrezita, dar tot arata bine(4 mil)...si nu stiu ce sa fac ca ar insemna ca am doua masini de facut...SPORTU` de aranjat si sutica de reconditionat....hmmmmmm blink.gif

ahaaaaa ca am uitat, Unchiule....ai uitat sa ma lauzi si pe mine cu unele din poze mai artistice...ca stii ca-mi place blush.gif
AUTOMOBILIA
Multumesc tuturor celor care au venit si sper ca v-ati simtit bine. La urmatoarea intalnirea o sa facem si un program, duminica am zic ca daca tot eram la SIAB fiecare sa-l viziteze in voie. Eu am stat pana la 10:30 afara la poarta sa mai introduc din intarziati, au mai fost vreo 3-4.

Multumiri si dlor Ion Garjoaba si Eugen Ionescu Cristea, piloti veterani care au dat un farmec aparte intalnirii.

Au fost f multe masini excelente sau perfectibile ceea ce e un lucru bun.

AUTOMOBILIA
Ref poze va rog sa le trimiteti pe adresa retromobil@yahoo.com ca se le folosim la pagina dedicata 1100 Club Romania la care lucram in prezent.
Uncle-Sam
Tin sa spun ca dupa ce s-a terminat intalnirea si fiecare a mers prin salon, a venit cineva la mine si mi-a zis ca nu a fost lasat sa intre cu sutica (venise cam cu doua ore mai tarziu)
SiloS
B 14 MZe , masinutza aia albastra are jante Gotti sau mi se pare mie ?
Uncle-Sam
da, cica luate direct din franta
valisupernova
QUOTE(SiloS @ 11 Oct 2005, 14:37)
B 14 MZe , masinutza aia albastra are jante Gotti sau mi se pare mie ?
*



Jantele sunt Gotti, bineinteles. Urmeaza motorul de R8 Gordini gr.2, adus la 1400 cmc, plus suspensiile intarite fata si spate ( pe spate cate 2 amortizoare la fiecare roata). Poze cu parti din motorul ce va fi montat le-am pus mai demult pe forum.
Hormonelul
QUOTE(Uncle-Sam @ 11 Oct 2005, 13:17)
da, cica luate direct din franta
*



A spus si pretul cu care le-a cumparat ? sunt superbe wub.gif
Uncle-Sam
a spus ca nu poate sa ne zica pretul pt ca sunt luate din franta blink.gif
Acier
@bout jante: mie mi'a spus ca nu sunt pentru R8 (a trebuit sa polizeze etrierii ca sa intre). dar exista si special pentru R8, tot Gotti sau P.L.S. Pretul la una noua e undeva un pic peste 200 euro. astea nu erau noi.
byl11
Pentru ca nu am putut sa vin cu ea duminica va arat si eu albastra mea azi cum arata...
byl11
inca 2
sechi
Pozele facute de mine.
m3ga
byl11 ce nume / cod are vopseaua ta ???

Arata super!!! BRAVO !!!

Numa' Bune !!!
m3ga
... si inca ceva... cu rotile de Aro cam cat te "fura" la chilometraj ???
byl11
Vopseaua nu are cod...are reteta:)) 3kg 65+ 1 kg 68. Kilometrajul arata cam cu 5-7% mai mult asta pt ca am cauciucurile pe spate 60/13 daca erau jantele pe 14 si talonul de 70 la cauciuc diferenta este nesemnificativa.
Uncle-Sam
bai, care-mi gaseste si mie jante de aro 10 (cum are byl si andy) ca-s disperat!!! Super masina byl!!! Felicitari!
road_menace
cand am vazut aia neagra B84WPU mi-a venit sa imi bag cutitul in vena. inca ma mai oftic ca nu am reusit sa il conving pe pui de drac sa imi vanda masina lui. daca mi-o vindea cam asa ar fi aratat acum, poate chiar mai bine 256.gif 256.gif
AUTOMOBILIA
Jantele in discutie sunt de R12 , mie mi-a spus ca sunt luate din tara si ca afara il costau mai putin .... Oricum asta inteleg eu prin bricolaj, fara suparare masina neagra dupa care va taiati voi venele nu-mi spune nimic.

Ref acces la SIAB unchiule gresesti, eu am venit de la 8:30 , deja erau 3-4 masini sosite, printre care si batranelul de 82 de ani. Am stat afara pana la 10:30 si am bagat cateva masini pe contrasens ca sa scape de nebunie. Am prin o raceala pe cinste ....

Ora de intalnire a fost 10:00 iar spatiu a fost dat d eorganizatorii SIAB pana la 12:00. SIAB-ul nu-mi apartine ca altfel dadeam intrare gratuita pentru sutici toata saptamana !!!!

E bine sa fim punctuali !
lm
Bravo byl11 arata foarte bine !
Pana acum e cea mai reusita dintre sutici si r8 , dupa mine. O modificare discreta la aripi si roti la care gasesti cauciucuri oricand. Chiar la aceste 2 puncte era mai slab dacia 1100,(din puct de vedere estetic) la r10 am mai vazut modificarea la aripi din fabrica.
Aripile la tine cum sunt facute ?
Uncle-Sam
pai da, omu venise pe la 12:00
byl11
La R10 asa au fost din fabrica, am si unul de ala:)) La 1100 Sunt facute din niste bucati de tabla si sudate in puncte de aripa dupa care sunt lucrate cu chit de fibra nu e mare lucru.
AUTOMOBILIA
Bravo Bil, modificarile sunt de bun gust, culoarea e potrivita. Tamponul stanga spate e pus "de poza" sau e bolnav ?.


Nu trebuie sa-ti para rau ca nu ai ajuns pe 9 , mai e putin pana in primavara si ne vedem iarasi, de data asta intr-un eveniment de o zi si nu de 2 ore in care abia am apucat sa vorbim trei fraze.

Ref cauciucurile pe 15 se pare ca se mai pot fabrica pe comanda la Caracal, cine are drum pe acolo poate ne informeaza .
mihaiapostol
salutare suticilor/sutistilor.... intrebare pt BYL.. oglinzile de ce sunt? am si eu una pt fiatul meu 500, si chiar ma intrebam unde as putea gasi perechea...

nice car... cool.gif
chili
salutare.
referitor anvelope olt tyre caracal, eu am avut relatii de servici cu cei de acolo pina anul asta in primavara, si stiu ca in afara de vestitele anvelope aderent si comfort, n-au facut in ultimii ani, ca sa nu mai spun ca, in afara de camere, nici nu stiu sa mai fabrice anvelope.
pentru cei interesati, care vor sa-ntrebe,

OLT TYRE Caracal
tel 0249/513 495, sau

dl Popescu,director gen: 0744/701418 .

lm
De resapare se mai ocupa cineva ?
Nu de alta dar am 2 cauciucuri resapate de vreo 6 ani si se comporta bine, as mai lua daca nu se gasesc noi.
byl11
Tamponul din stinga chiar era lovit dar l-am inlocuit acum 2 zile, vigilentule:))
Oglinzile sunt noi noute si sunt intradevar de fiat. Le-am primit cadou acum 10 ani si cred ca ele au peste 35, dar au fost impachetate intr-o hirtie cerata si tinute in casa, asa ca nu stiu de unde sa iei perechea, ca masina sta in curte si le-am prins in 3 suruburi:))
mihaiapostol
QUOTE(byl11 @ 14 Oct 2005, 16:20)
ca masina sta in curte si le-am prins in 3 suruburi:))
*


radmasa.gif haha .. nu ma incumet ... dar daca mai gasesti prin cine stie ce miracol, sau schimbi vreuna, sau alte variante.... sunt oki si ureki rolleyes.gif
mihu
Mai exista niste anvelope straineze. Parca cu Acier am orbit la SIAB care le schimbase pe toate, puse pe jentile originale.
CaliN_08
Salut..am si eu o dacia 1100 pe care vreau sa o aranjez putin..as vrea sa ii pun jenti intoarse de dacia 1300..dar cand am pus sus o roata normala de dacia 1300 am observat ca nu intra din cauza aparatorii la discul de frana..aparatoare aceea se poate da jos??sau este un intreg sistem??
Uncle-Sam
calin, bine ai venit printre noi! Nu merg nici macar jantele de papuc pe 14. Daca trece de aparatoare, in mod sigur se va opri in bieleta de directie. vrem poze cu dacia ta wink.gif
CaliN_08
Atunci ce jenti s-ar potrivi?in afara de cele de aro 10...poze nu am..ii o dacie gri
CaliN_08
sad.gif atunci cum as putea sa imi pun jenti intoarse??..de ex cum avea pui de drac
lm
QUOTE(CaliN_08 @ 17 Oct 2005, 12:21)
jenti intoarse
*



Acelea sunt presate, nu intoarse. Mai exista unele taiate si re-sudate. La amandoua trebuie lucrat cu mare precizie, si indemanare. Mai simplu cu cele de aro 10.
CaliN_08
Mersi...se pare ca abandonez ideea cu jenti intoarse sad.gif..intrebarea ii daka o sa gasesc de aro 10
Uncle-Sam
cine vrea reportajul de la siab sa ma contacteze pe yahoo (gimbel1983) ca ocupa 25 de mega
mihu
Niste poze de la SIAB si de la circ:[attachmentid=17071][attachmentid=17070][attachmentid=17072]
Uncle-Sam
Cine vrea disc de ambreiaj si placa de presiune de 170 (pt 1100) . am vreo 3 bucati de fiecare. le donez doar posesorilor de 1100. pentru restul, pretul este o cola biggrin.gif
BLK
As avea ocazia sa cumpar si eu o daciuta 1100, arata cam jalnic, nu are aripile fata, spate, motorul a fost schimbat cu unul care merge bine, e de putini km facut. are mare parte din ornamentele originale, ceasurile de bord jaeger. are ceva probleme cu franele, un pic de rugina la un lonjeron. in rest nu stiu ce sa mai zic. omu a zis 200 euro, imi e ruda. e mult pretul? la ce sa ma uit sa fie in stare buna, ce sa caut sa nu lipseasca?

Acum am o dacie 1310 in care umblu de cand m-am nascut, pe care vreau sa o imbunatatesc un pic, deci 1100 ar trebui sa stea undeva pana anul viitor, daca gasesc un garaj as putea sa o mentin in starea in care e (sa nu se deterioreze mai mult) pana anul viitor?
lm
Prea mult , la Tg-Mures este de vanzare una cu 5 milioane functionabil cu acte in regula. Ca sa completezi piesele trebuie mult timp si bani, deci nu prea merita, mai negociaza.


PS. Si atentie mare , daca sta pe pamant si nu pe beton sau asfalt se rugineste de 2 ori mai repede.
Uncle-Sam
scoate-o la maxim 6. cu actele cum sta? pare sa fie bine pastrata in rest
BLK
cel care o vinde imi e var, actele le pot face, pentru astea o sa umblu daca e inainte sa dau banii ca sa fiu sigur ca le am.

spuneti-mi cam ce piese se gasesc cel mai greu ca sa ma uit pe masina sa vad daca le are. el a luat-o cred completa, dar a taiat aripile pentru ca a vrut sa le lateasca. cam nasol ca a mers pe la tara cu ea, si drumurile nu sunt chiar bune, deci probabil va avea nevoie de amortizoare si arcuri noi, nu?
Uncle-Sam
second hand
bucsaraie - se gaseste mai greu (cele care nu se potrivesc de la 1300)
arcuri - am pe cineva care vinde
bascule - se gasesc
amortizoare - se pot reconditiona, altele se gasesc mai greu, se pot si adapta
rulmenti - se gasesc la magazine specializate si sh
cutie de viteze - gasesti peste tot
motor - nu prea se strica la 1100. daca se strica gasesti piese de 1300 si adaptezi
tampoane cutie - se mai gasesc (cele de sus, care nu prea se strica), cele laterale cred ca se pot adapta de la 1300

deci orice se poate rezolva intr-un fel sau altu
daca mai ai intrebari...shoot!
m3ga
Eu am cautat rulmenti pt roti spate la magazin specializat de rulmenti si aveau ceva.. dar nu e destul de lat... nu prea ma incanta sa pun distatiere si toate cele...
sechi
QUOTE(m3ga @ 20 Oct 2005, 19:50)
Eu am cautat rulmenti pt roti spate la magazin specializat de rulmenti si aveau ceva.. dar nu e destul de lat... nu prea ma incanta sa pun distatiere si toate cele...
*



Am eu rulmenti de spate si are si Byl. Da un PM unuia din noi!
byl11
Eu nu vind nici un rulment scuze...am 2 masini care maninca rulmenti si pivoti de astia.
Cred ca e mult masina aia, am un prieten care a luat 2 functionale cu acte in regula cu cite 3 mil fiecare saptamina trecuta! Mai cauta, mai ales ca dupa sigla cred ca e facuta in 70-71 si astea au fost mai slabe la tablele exterioare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.