Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1100
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75
tavi_dacia1100
QUOTE(bucatzel @ 2 Jul 2012, 18:02)
Zi-mi si mie, te rog, ce basca mea scrie pe mijlocul bordului, ca ma tot uit si nu reusesc sa ma prind.
*


Ceva cu oua? radmasa.gif Daca bine vad, scrie "OmieOsuta". wink.gif
horace1971
QUOTE(tunderbird @ 1 Jul 2012, 22:13)
Si banuiesc ca i-ai schimbat si barele. Cele initiale parca erau putin atinse.

Cu ce fel de vopsea ai revopsit aripile?
S-a potrivit bine nuanta?
Prepararea a fost facuta dupa cod de culoare?
*


Vopseaua este 2K de la Ixell,nuanta este facuta cu fotospectrometrul iar codul este cel din fabricatie .
Sunt barele masinii,nu am schimbat nimic la caroserie.

2 Jul 2012, 20:44:
QUOTE(bucatzel @ 2 Jul 2012, 17:02)
Zi-mi si mie, te rog, ce basca mea scrie pe mijlocul bordului, ca ma tot uit si nu reusesc sa ma prind.
*


Scrie de mana-Omieosuta.Chiar l-am intrebat pe mos (primul proprietar) si zice ca nu-si aduce aminte s-o fi pus el?!
Chitu
Superba masina horace1971! Interesant ca are frana de mana intre scaune biggrin.gif Si eu sunt din Brasov si am o pata sa imi iau o sutica wub.gif
tunderbird
QUOTE(Chitu @ 9 Jul 2012, 09:00)
...Interesant ca are frana de mana intre scaune biggrin.gif ...


De ce crezi asta? Doar pentru ca nu seamana cu sora ce a urmat dupa ea?

Cel mai interesant este, dupa parerea mea, ca are frane disc pe toate rotile, o solutie constructiva avangardista pentru vremea respectiva.
Chitu
tunderbird Intocmai o consider o masina foarte bine gandita uite cum loganul nu are frana disc spate biggrin.gif Sa nu crezi ca am ceva impotriva acestei masini , si eu vreau sa imi cumpar una smile.gif
cipri20
Niste piese
http://www.daciaclub.ro/-VAND-Piese-frantu...ml#entry3507996
neacsugabrie
Cateva poze cu o bijuterie.Am vorbit cu proprietarul si nu e de vanzare,dar ma lasat sa fac cateva poze.
sutica
Sutica mea ! Din 70 ! biggrin.gif
maho
Arata bine, mai putin abtibildurile...Woodstock-ul nu se mai tine de mult...nici "flower-power" nu se mai poarta.
sutica
Sunt pentru caterinca puse , mai vreau sa cumpar o capota sa o fac normala si inca una sa o fac rat-look , si mai am ceva idei ... !
catalinSV
Daca le dezlipesti vopseaua v-a fi afectata?
maho
Ieri s-au facut 44 de ani de la primul autoturism Dacia 1100...
Hormonelul
La multi ani bday.gif
malcic
Ca tot veni vorba de aniversare...
cipri20
Nu are nevoie cineva de 2 faruri cu oglinda impecabila plus inelele aferente?
http://www.daciaclub.ro/-VAND-Piese-frantu...245472-s30.html
R12G
Salut se mai stie ceva de urmatoarea dacie 1100 cu nr de inmatriculare B.19.TBN ??
tunderbird
Cred ca se afla in patrimoniul ACR.
R12G
Daca se afla in patrimoniu ACR, in care din punctele de lucru ale acr-ului din bucuresti as putea sa vad si eu masina si sa ii fac niste poze?Pt ca chiar as dori sa vad si eu masina aceea pe viu,nu numai in poza pe care o am in PC luata si aia tot de pe net.
tunderbird
Masina a fost expusa in curte la Romexpo cu ceva ani in urma. Nu era intr-o stare prea buna, fusese lovita in fata si reparata destul de prost, diverse defecte pe laterale, retusuri de vopsea la repezeala, etc.
Nenea care o "pazea" in expozitie a promis solemn ca masina va intra intr-un minutios proces de restaurare... daca ACR a fost dispus sa investeasca fonduri in acesta directie, nu am mai reusit sa aflu... ce sa spun?... intra pe site-ul ACR si trimite-le un email... poate vor gasi timp sa-ti raspunda.
tavi_dacia1100
QUOTE(tunderbird @ 16 Jan 2013, 18:37)
Masina a fost expusa in curte la Romexpo cu ceva ani in urma. Nu era intr-o stare prea buna, fusese lovita in fata si reparata destul de prost, diverse defecte pe laterale, retusuri de vopsea la repezeala, etc.
Nenea care o "pazea" in expozitie a promis solemn ca masina va intra intr-un minutios proces de restaurare... daca ACR a fost dispus sa investeasca fonduri in acesta directie, nu am mai reusit sa aflu... ce sa spun?... intra pe site-ul ACR si trimite-le un email... poate vor gasi timp sa-ti raspunda.
*


Cum? Masina lui ceasca lovita si retusata?! Sau nu e aia?
tunderbird
Ba chiar aia este... ce-i asa de mirare?... masina nu a fost tinuta de bibelou... din cate imi aduc aminte cel de la ACR, care povestea despre ea zicea ca a fost folosita de cumnat-su. Daca te uiti atent o sa vezi prin pozele de pe net ca are faruri de D1310.
rotuning
malcic, tata, vreau si eu cartea aia!
sorin105
dacia 1100 de raliu a avut distantiere/flanse la jante?ca am vb cu un mosulet si a zis ca a avut masina cu nr 3 si a luat.o de la un ministru prin 73.74 si a maii zis ca a avut multe modificari,franele pe discuri de fonta,a zis ca sunt cele mai performante(din spusele batranului)motorul modificat,pe mine ma intereseaza flansele alea daca au fost puse pr raliu,si discuriile de frana...
mapo13
Buna Ziua in primul rand ...vreau sa va spun ca si eu am un exemplar Dacia 1100 in garajul meu . Foarte aratoasa !
O sa pun foto poate in curand cu acceptul proprietarului , sa il intreb sa vad daca imi da voie .

Stima

13 Apr 2013, 20:39:
Pentru colegul care m-a intrebat pe privat : nu stiu inca un exemplar de Dacia 1100 de vanzare sau ma rog in satre buna .

Numai bine
recinalcol
Stiu ca e un Renault,dar nu e departe de o Dacia 1100.
Pozele le-am facut ieri de pe o revista.
Oare chiar asa de mare sa fie pretul aici in UK?
Ov
ala nu-i R8 chior ci un Gordini wink.gif
mapo13
Pt. Tavi - mapo130 este id-ul meu de mess
recinalcol
QUOTE(Ov @ 14 Apr 2013, 20:07)
ala nu-i R8 chior ci un Gordini wink.gif
*


Stiu,dar totusi pretul ala? wub.gif
Hormonelul
Da e un pret corect ! blush.gif
Pretul lor in Franta este intre 20-50.000 Euro in functie de stare/originalitate. Spre 20.000 e un exemplar care mai necesita anumite lucrari care a participat la anumite raliuri. La 25-35.000 cumperi unul reconditionat ca la carte. La 35-50.000 stunt cele originale, nealergate, impecabile sau cu palmares deosebit in competitii/piloti.
marius1978
multi bani
Black%Snake
Daca e cineva interesat de piese de Dacia 1100, este una la remat la mine coapta la tabla dar cu toate maruntisurile pe ea, daca aveti nevoie de piese ma anuntati. Motoru e complet, cutie, carburator, dinam (nu alternator), delcou, bord ceasuri, manete... etc.
neacsugabrie
Una de la mine din oras.Proprietarul,un domn venerabil,o are de noua si nu se desparte de ea.
tavi_dacia1100
QUOTE(neacsugabrie @ 22 Apr 2013, 20:07)
Una de la mine din oras.Proprietarul,un domn venerabil,o are de noua si nu se desparte de ea.
*


Nu se pot mari pozele...
tunderbird
Pitesti, 18.05.2013

user posted imageuser posted imageuser posted image
user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image

21 May 2013, 01:14:
user posted imageuser posted imageuser posted image

21 May 2013, 01:16:
user posted imageuser posted imageuser posted image

21 May 2013, 01:17:
user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image

21 May 2013, 01:18:
user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image

21 May 2013, 01:19:
user posted imageuser posted imageuser posted image

21 May 2013, 01:20:
user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image

21 May 2013, 14:45:
Antebellum - Mall Vitan 19.05.2013
marius1978
Foarte frumos! Imi pare rau ca nu am putut veni sa l-e pot vedea pe viu.
marius1978
O sa pun si eu poze cu dacia 1100, am avut mici retusuri de facut iar acum ma pregatesc sa o inmatriculez.
maho
QUOTE(marius1978 @ 22 May 2013, 20:19)
am avut mici retusuri de facut
*


Asteptam pozele...si unele mici retusuri si la lb. romāna:
QUOTE(marius1978 @ 21 May 2013, 18:49)
nu am putut veni sa l-e pot vedea pe viu.
*



marius1978
cateva fotografii cu masina mea
harby ;))
Superba 1100-le !! La vara cred ca o sa-ti facem o vizita , sa mai vb de piese si sa vedem si masinutele .
marius1978
Multumesc. Va astept.
dacia1310club2013
merita salvata
tunderbird
Probabil ca da.

Dar daca nu ne dai mai multe date, nu ne putem pronunta. unsure.gif
dacia1310club2013
http://www.tocmai.ro/dacia-1100-10298007.html
Tommi.
Merita salvata dar cere c-am mult pe ea. Cu 1000 de euro cumperi o dacie buna. Daca ar mai lasa din pret ar merita smile.gif
tunderbird
Nu lasa mai mult decat crede el ca ar lua pe un voucher rabla.

Masina aia este coapta rau de tot, merita restaurata numai daca are ceva special cum ar fi serie de sasiu foarte mica, de exemplu...
tavi_dacia1100
Nu-i coapta masina, dar nici nu are nicio valoare... E '70 sau '71 si nu are acte. Merita pret de fier vechi, adica undeva la 500 de lei.
tunderbird
Ai ridicat mocheta ca sa vezi ce-i dedesubt?
Este in regula podeaua? Din poze nu prea rezulta asa...
tavi_dacia1100
Atunci rectific: nu-i tare coapta, ca daca e sa o luam asa, toate sunt coapte...
Si nu, nu am ridicat mocheta. Nu imi pun mintea cu astia care cer asa preturi si nici nu dau semne cum ca ar vrea sa o dea (ca la pretul asta n-o s-o dea niciodata) si atunci n-are niciun rost sa ma plimb degeaba atatia km.
tunderbird
Eu am gasit pe unul care cerea 1000 euro, altfel o da la Remat, "ca oricum gaseste cumparator pentru voucher la pretul asta", zicea el.

Pe afara, masina arata bine, toate chederele la locul lor, marea majoritate intr-o stare excelenta, siglele si ornamentele la fel, masticul de la aripile spate original. Vasul Transpar era alb impecabil, parca era nou...dar cand am pus mana pe el s-a facut tandari.

In interior, mocheta de cauciuc impecabila! Ridic un colt si vad ca are si izolatia fonica.
Il intreb cati km are... 197.000 zice el. Cu mocheta impecabila la rulajul asta? Trag mai mult de mocheta si constat ca podeaua era svaiter. Omul nu a scos niciodata mocheta, de aceea era impecabila... dar sub ea a baltit apa pana a inceput sa se scurga prin gaurile din podea.

Ii zic ca asta nu-i masina de mai mult de 1000 de lei, imi spune ca mai jos de 750 de euro nu o da, pentru ca este sigur ca un voucher se vinde cu cel putin atat.

Sunt curios cu cat va reusi sa-si vanda voucherul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.