Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1100
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75
bodel
Salutare, am si eu o rugaminte la voi, ma puteti ajuta si pe mine cu niste documentatie despre repartitorul de frana de la Dacia 1100? vreau sa il montez pe Sport si trebuie reglat si nu stiu cum. Multumesc
mihu
Exista documentatie pt repartitor pe topicu asta da nu stiu exact unde, poti sa cauti si tu. De reglat nu poti sa reglezi nimic la repartitorul pt 1100. Principiul de functionare este ca repartitorul doar limiteaza presiunea la rotile din spate fata de presiunea de la rotile din fata, si in functie de cat de tare apesi pe frana.
gordini
Salutare la toti cam asa arata acuma masinutza mea... mai vine in vara retusari ca am gasit o masca fata noua smile.gif

A si am citit candva aici ca intrebati de garnitura de la luneta eu am luat noua din franta

cu 60 de euro cu transport cu tot smile.gif
allkymmy
va salut pe toti.....
allkymmy
sint nou pe forum si bineinteles am achizitionat de curind o dacia 1100 din 69......caut jenti de 14 shi cauciucurile aferente de aro 10.....multzumesc.....oricum promit sa vorbim zilnic pe forum.....
allkymmy
va pot lasa shi o adresa de mail.....allkymmy@yahoo.com....poate ne shi vedem....shi trancanim din gura
mihu
POZE, vrem POZE.
bodel
Ia uitati ce poate iesi din doua roti de dacia 1100 sunt facute ptr un trike care are la baza o punte spate de dacia 1100


PS rotile sunt taiate pe strung si sudate de noi(eu si un prieten BOA) la echilibrat au iesit 35g pe o parte si 25g pe cealalta
Uncle-Sam
gordini, chederele aveau si ornamentu de metal? de pe ce site le-ai comandat?
gordini
QUOTE(Uncle-Sam @ 14 Feb 2006, 15:29)
gordini, chederele aveau si ornamentu de metal? de pe ce site le-ai comandat?
*




Salutari este vorba de un cheder numa ala din spate fara ornament dar ornamentu

se poate lua de la chederu vechi si pune pe asta nou smile.gif

gordini
A da si situl este www.neoretrofrance.com

Uncle-Sam
zi-mi si mie exact cum ai procedat. vreau sa comand si eu
gordini
QUOTE(Uncle-Sam @ 14 Feb 2006, 23:59)
zi-mi si mie exact cum ai procedat. vreau sa comand si eu
*




Eu nu stiu in ce masura se poate comanda direct de la noi din tara, tre sa ai cont


in banca sau asa ceva. Dar eu am frate in germnia si de acolo la comandat a venit la el

si apoi el mi la adus, numai vedeti ca cred ca se poate si in tara dar ii f scum transportu

trimitele un mail si intreabai daca se pate comanda si din Romania
Uncle-Sam
vezi PM
Gabriel_dec
desteapta chestia cu rotle...am mai auzit de treaba asta dar nu am vazut si nu am cunoscut pe cineva care a facut asa ceva..
ma intereseaza ...eu vreau roti de aro 10 dar nu prea gasesc..si cred ca apelez la varianta asta
Uncle-Sam
daca le latesti pe astea de 1100 o sa-ti atinga in față in contraaripa si in aripa. s-ar putea sa-mi iau 4 jenti de aro noi si le vand pe astea. Gabriel, poti sa incerci celalalt model de jenti de aro 10, care se gasesc garla
mihu
Janta de mai sus este facuta pt un trike cum zice bodel. Daca o pui pe 1100 o sa arate ca un mic tractoras, cel putin cu cauciucul care il are montat in poza.

Dar de jentile intoarse de 1300 ati uitat? Alea nu sunt calumea?
allkymmy
sint cam disperat....caut anvelope, chiar si second hand pentru DACIA 1100.....aveti ......UNDE SE MAI INTRUNESC CEI CU ''SUTICA '' ????
Gabriel_dec
nu stiu sigur daca o sa atinga..si c-a sa nu ma risc ar trebui sa vb cu tipul care le-a realizat ..daca le are sa le pun direct pe masina si sa vad...daca nu pot sa vad treaba asta ..ca eu o am ridicata rau de fata ..nu stiu cred ca arcurile au fost lucrate ......deci tre sa ma duc cu o alta masina.....
insist pe treaba asta..ca am vazut ceva in genul asta ..gentile nu au fost latite ..s-au taiat niturile..si inelul a fost scos in afara si apoi sudat la loc..si arata beton...am vazut .operatiunea se poate face ,dar ramanand cu cauciucurile originale .altfel loveste aripa (are asa ceva WNP .marius ..pe undeva in Rahova,masina era candva in militari..si acum e la el..dar are cauciucuri late si loveste urat arata totusi beton ...tractoras fioros)
ma gandesc sa tai niturile..si sa intors inelul, dar dupa calculele mele se scoate in afara doar 1cm si e multa munca doar pt atat
ma gandesc la asta doar pt a avea roti pe 15 pe ea sa mearga frumos motorul ..la viteze mari..nu vreau de dacie intoarse ca sunt pe 13 si tipa rau motorul...intr-adevar imi place cum arata ..dar nu vreau sa o chinui...eu vreau o viteze de croziera de 100-120 fara sa omor motorul
rotile de aro care se gasesc acum e penal...vreau modelul vechi ....stiu ca sunt pe 14 dar e acceptabil

Uncle-Sam
se mai pot incerca rotile de papuc modelul cu 3 prezoane
lm
Am nevoie urgent de o pompa de benzina , ma poate ajuta cineva ?
A montat cineva de la 1300 , ce modificari trebuie facute ?
Uncle-Sam
trebuie sa gauresti gatul rezervorului ca sa bagi returul. in rest vine la fix. vezi PM
mihu
QUOTE(Gabriel_dec @ 19 Feb 2006, 21:35)

....    ma gandesc la asta doar pt a avea roti pe 15 pe ea sa mearga frumos motorul ..la viteze mari..nu vreau de dacie intoarse ca sunt pe 13 si tipa rau motorul...intr-adevar imi place cum arata ..dar nu vreau sa o chinui...eu vreau o viteze de croziera de 100-120 fara sa omor motorul
.....     



100km/h parca mai e cum mai e parca un pic cam mult pt viteza de croaziera dar 120km/h mi se pare cam mult, poate doar pe autostrada unde mergi drept si totusi e destul de turat motorul.
Uncle-Sam
eh, cu roti pe 16 sau 17 e ok biggrin.gif
mihu
QUOTE(Uncle-Sam @ 21 Feb 2006, 10:37)
eh, cu roti pe 16 sau 17 e ok biggrin.gif
*



Pai nu cred ca merg roti cu mult mai mari decat alea originale. Sau chiar daca le faci sa mearga nu cred ca mai ajungi la 120 rolleyes.gif .
tekno
nu stie careva vreun avion deasta de vanzare in zona clujului?
gordini
Salut

Am mai citi ce sa mai scris pe forum

1 Pt esapament recomand colier de dacia logan, solenza interesativa costa vreo 50.000


da sigur ii bun si eu din intamplare am vazut la un piese auto

2 Referitor la consum, eu am solex pe ea si mie asa cu solex iarna fara toba de

esapament ca am mers in oras si mia picat toba de esapament :smile.gif i-mi manca 11.

Ce mai pot este ca jiglorul principal care trebe sa aibe gaura de 1,20 mm chiar daca

cel care ii in masina are gaura mai marita de la timp, eu ma gandeam sa scot jigloru

sa il umplu gaura cu un fel de cositor da defapt este o solutie de argint folosita la

lipirea cerceilor este foarte dur aliajul respectiv . Apoi cu un burgiu de 1 mm dau

gaura astef i-mi ies gaura in jurul a 1.20 mm , sper sa rezolve problema consumului

dar mai is si alti factori, franele, toba de esapament, reglajul carburatorului,

nivelu de benzina care trebe sa fie 22 de mm de la benzina pana la palnu de

separatie a a corpului etc.


3 A da si daca ajuta domu eu in vara planuiesc sa fac e excurie cu masinutza mea

1100 pana in germania la fratemiu apoi in franta ce parere aveti ii posibil ?














Uncle-Sam
mai gordini, uita-te la mesajele private pe care le primesti
SiloS
pui de drac , tu ai un oltcit is 99 cox cu bot de golf de vanzare ?

Este unul dintre putine oltcituri care imi plac biggrin.gif
allkymmy
Editat: Vinde orice pe BURSA.
Brodeala
Romanu este ce-l mai inveniv om de pe planeta !!!
Brodeala
1100
10561582.gif
Gabriel_dec
allkymmy .pacat ca vinzi masinuta ,sper ca vanzarea ei va face fericit un impatimit al batranicilor
Gabriel_dec
Uncle-Sam ..rotile de papuc sunt chiar penale,merci oricum raman la intelegerea noastra
Uncle-Sam
gabi, din pacate am gasit 2 jenti sh si nu-mi mai iau altele noi. daca vrei, intreb daca se pot comanda noi. trebuie minim 4 si costa cam 1mil juma bucata
riderontornadoes
QUOTE(allkymmy @ 18 Feb 2006, 23:09)
sint cam disperat....caut anvelope, chiar si second hand pentru DACIA 1100.....aveti ......UNDE SE MAI INTRUNESC CEI CU  ''SUTICA ''  ????
*


am eu patru roti cu totul, daca te ajuta cu ceva. ti le dau cu 2 milioane toate. cauciucurile sunt din alșea late, 1195 pe fat si 205 pe spate sau cam asa ceva. sunt in stare destul de buna, chiar daca nu sunt noi.
allkymmy
QUOTE(riderontornadoes @ 27 Feb 2006, 10:12)
am eu patru roti cu totul, daca te ajuta cu ceva. ti le dau cu 2 milioane toate. cauciucurile sunt din alșea late, 1195 pe fat si 205 pe spate sau cam asa ceva. sunt in stare destul de buna, chiar daca nu sunt noi.
*


Ma interesez daca intra fara sa atinga aripile.....daca merg....negociem....multzumesc....allkymmy
Uncle-Sam
in fata daca pui cauciucuri mai late de 155 pe jantele standard o sa-ti atinga
allkymmy
QUOTE(Uncle-Sam @ 27 Feb 2006, 15:13)
in fata daca pui cauciucuri mai late de 155 pe jantele standard o sa-ti atinga
*


ITI multzumesc pt. sfat...nustyu ce sa fac....masina e originala....chiar f.buna dar rotiile ma inspaiminta...ce naiba sa fac....la cite piese si cum e chiar nu as vindeo....NAIBA stie.....MIINE fac identificare....are RAR ,ITP....NU+S CE SA ....ZYIK....ca nimeni nu vrea sa vb.....cu mine....decit la STO....vad eu.... wub.gif
cipri19
allkymmy, unde pot vedea niste poze cu daciuta ta?
Gabriel_dec
gabi, din pacate am gasit 2 jenti sh si nu-mi mai iau altele noi. daca vrei, intreb daca se pot comanda noi. trebuie minim 4 si costa cam 1mil juma bucata

e f mult pt una....parca acum ceva timp era in cluj cu 80-90 buc noua ..incerc sa vad daca mai e valabil ,dar ma duce mult si cu cauciucuri fie ele si sh.....e oricum singura optiune momentan..daca nu cu multa rabdare pe la remat.. ca eu nu ma las, asa visez sa fie masinuta mea
merci oricum.. dar e mult ... totusi poti intreba daca au... si asta sa fie ultima varianta chiar de iau acum 2 si 2 la alt salariu rolleyes.gif
tekno
QUOTE(allkymmy @ 23 Feb 2006, 23:39)
vind DACIA 1100...an 69.....pret 9 milioane cu piese rezerva .....masina in perfecta stare de functionare.....totul original......150.000km....allkymmy@yahoo.com....0788359550......urgent
*



in ce oras e batranica?
mihu
Foarte buna intrebarea.
E din Bucuresti masina, dar cine citeste aici nu prea are cum sa-si dea seama.
allkymmy
QUOTE(cipri19 @ 28 Feb 2006, 15:05)
allkymmy, unde pot vedea niste poze cu daciuta ta?
*


cipy....se poate vedea in bucuresti....vb. ....la telefon
allkymmy
QUOTE(tekno @ 2 Mar 2006, 13:57)
in ce oras e batranica?
*


batrinica e in bucuresti......vb. la telefon.....am facut identificarea de serie la RAR.....ieri
allkymmy
QUOTE(mihu @ 2 Mar 2006, 19:33)
Foarte buna intrebarea.
E din Bucuresti masina, dar cine citeste aici nu prea are cum sa-si dea seama.
*


Mihu cine vrea are tel....shi mail......allkymmy@yahoo.com......si tel.....0788359550......e ok
mihu
QUOTE(allkymmy @ 2 Mar 2006, 23:49)
Mihu cine vrea are tel....shi mail......allkymmy@yahoo.com......si tel.....0788359550......e ok
*



Scuze ca am fost asa direct dar mi se pare normal daca vrei sa vinzi o masina sa dai si tu niste date elementare, sa-si faca omu cat de cat o idee.
Si acuma observ ca am ajuns total offtopic, anuntu trebuia sa-l pui la bursa nu aici.
allkymmy
QUOTE(mihu @ 2 Mar 2006, 23:54)
Scuze ca am fost asa direct dar mi se pare normal daca vrei sa vinzi o masina sa dai si tu niste date elementare, sa-si faca omu cat de cat o idee.
Si acuma observ ca am ajuns total offtopic, anuntu trebuia sa-l pui la bursa nu aici.
*


k .....mihu.....no problem.....dar pozele sint poze.....eu nu cred in ele....ce naiba sa laud......mai bine bem .....o cafea,o bere.....si vedem....
SPORTivu
Parese ca...unii dintre noi au dereglari serioase la debla.....

allkymmy, tatuztule, scrie si tu concentrat un anunt la BURSA!


EXEMPLU


"Vand dacia 1100, an fabr. 1969, 150k km stare perfecta, multiple piese de schimb (care mai mult ca sigur la tine inseamna alternatoare si electromotoare si delcouri si platine...adica un rahat cu perje...)

PRET: 9 milioane

PERS. CONTACT : Gogu Labush , 07xxxxxxxx

POZA (sau daca nu pui poza aici, dai totusi una pe mail, sau pe messenger, pentru ca mai sunt si unii oameni din afara bucurestiului, care vor sa aiba o idee macar despre ce doresc sa cumpere, nu crezi?) "

EDIT: Acum sunt sigur ca unii dintre voi inteleg de ce m-am ofticat, si am facut ce am facut...in alta parte
cipri19
exact
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.