Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1100
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75
Adrian_Boy
Am si eu cateva aerisitoare de 1100, pentru ca tatal meu a avut una si au mai ramas cateva chestii, eu i-am luat aerisitoarele crezand ca se potrivesc la etrierele de 1300/10, dar sunt mai scurte, practic nu etanseaza.

Sunt modele lucioase argintii, pun si poze daca este, le donez numai in buc. wink.gif
stc_ctln
Salut baieti.

Fara suparare.S-a saturat cineva de batranica lui?Sau cunoasteti pe cineva care o vinde.NU caut neaparat stare perfecta.

Vreau pt reconditionare si pastrat.

Multumesc mult
tunderbird
Pastrat inseamna curte si/sau garaj.

Altfel nu prea ai sanse sa o pastrezi in perfecta stare.
In parcare la bloc nici nu se pune problema.
TAI
40 de ani de la fabricatie=rugina in multe locuri
Nu vreau sa te dezamagesc dar Dacia 1100 fara rugina nu exista. Eu am cautat una calumea mai multi ani. Am vazut destule, toate cu rugina si reconditionate cu bani putini adica execrabil. Nu am stat pe ganduri cand am gasit una de garaj, f. bine intretinuta, vopsea originala, km destul de putini si pret rezonabil, pe care am luat-o imediat. La reconditionare am gasit rugina cam peste tot, dar s-a compensat cu partea mecanica care este impecabila.
Ideea este ca daca te-ai gandit sa-ti iei Dacia 1100 trebuie sa te astepti sa investesti multa munca, timp si nu in ultimul rand bani, dar astea toate nu conteaza daca esti pasionat.
Floryn_Cis
si eu ajut cu cate ceva pe mosulica dak se hotaraste sa o repare .... id flo_armin
Pancho
Salut,

Am si eu de vanzare niste piese de Dacia 1100.

Noi ( absolut noi, in ambalajul original):
1. Set motor
2. Pompa de apa
3. Disc ambreiaj
4. Pivoti fata
5. Rulmenti
6. Set jiglere
7. Pompa benzina + garnituri pomba benzina
8. Patina de la schimbatorul de viteze.

Nu noi, dar folosibile:
1. Roata de rezerva completa
2. Cric
3. Stergatoare parbriz
4. Carburator
5. Far
6. Placute de frana
6. Scrumiera
tunderbird
Ma intereseaza:

pompa de apa
set jicloare carburator solex
pompa de benzina + garnituri
carburator
Cric
Scrumiera


Niste preturi postezi?

Si niste poze ar fi foarte utile in mod special pentru piesele care nu sunt noi.

De unde esti?
Pancho
QUOTE(tunderbird @ 17 Sep 2009, 17:46)
Ma intereseaza:

pompa de apa
set jicloare carburator solex
pompa de benzina + garnituri
carburator
Cric
Scrumiera
Niste preturi postezi?

Si niste poze ar fi foarte utile in mod special pentru piesele care nu sunt noi.

De unde esti?
*


-pompa apa 180
-set jicloare 40
- pompa benzina 90
- carburator 80
- cric 15
- scrumiera 10

Am uitat sa postez, mai am si cam toti rulmentii, inclusiv cel de presiune de la ambreiaj.
Plus o pozitie/semnalizator fata.
whitespyder
Salut, am cautat pe la magazine placute de frana pentru dacia 1100, renault 8 sau renault 10 (sunt compatibile), iar vanzatorii mi-au zis la inceput ca le aduc pe comanda dar dupa ce au sunat sa comande au primit raspuns ca nu mai au. Daca cineva stie un magazin in Bucuresti la care merita sa incerc sau un atelier care sa fabrice sau sa refaca placute de frana pt dacia 1100, il rog sa imi dea indicatii.
timariu dragos
Pretul pentru setul motor si o poza daca se poate.
Pancho
pret set motor 500 ron
tunderbird
QUOTE(Pancho @ 17 Sep 2009, 21:24)
-pompa apa 180
-set jicloare 40
- pompa benzina 90
- carburator 80
- cric 15
- scrumiera 10

Am uitat sa postez, mai am si cam toti rulmentii, inclusiv cel de presiune de la ambreiaj.
Plus o pozitie/semnalizator fata.
*



Scump!
Cu banii aia imi iau o masina donatoare de piese.

Iar 500 pentru setul motor este de-a dreptul hilar. Nici macar nu ai specificat ce fel de set motor este...Renault, Borgo, Kolbenschmidt. Ai si biele la el cumva?
Pretul include si cuzinetii?
Pancho
QUOTE(tunderbird @ 18 Sep 2009, 13:10)
Scump!
Cu banii aia imi iau o masina donatoare de piese.

Iar 500 pentru setul motor este de-a dreptul hilar. Nici macar nu ai specificat ce fel de set motor este...Renault, Borgo, Kolbenschmidt. Ai si biele la el cumva?
Pretul include si cuzinetii?
*


preturile sunt discutabile, in conditiile in care cumperi mai mult de un reper.
Pretul pt set nu este deloc hilar, cel putin dupa parerea mea. Ia vezi cat costa unul de uzina de dacia 1300.
Pretul include si cuzinetii, desigur.

Ca o curiozitate, cat ar fi un pret "corect" in opinia ta ? Fa tu o oferta pt un set motor nou-nout !

PS: din masina aia donatoare de piese, e discutabil ce piese poti sa mai recuperezi. Eu ce ofer aici sunt piese noi, in cutiile originale. Nu piese uzate scoase din dezmembrari.
Muttley
Un set motor AE, fabricat in anu' 2009, dupa standardele din 2009, trecut prin enjpe entitati ale comertului de piese auto, implicit cu tot atatea adaosuri comerciale, ajunge la client cu un pret poate mai mic decat cel perceput de tine.
tunderbird
Muttley, nu are rost sa insistam.
Omul si-a facut cont si aici si pe forumul D1100 doar ca sa vanda cateva piese.

Mai gasisem eu pe cineva care ma tot imbia pe mess cu o minune de colectie de piese noi. In final mi-a dat preturi ca de piese de Mercedes, erau mai mari si fata de cele practicate in Franta.

Aici este totusi un forum, unde incercam sa ne ajutam reciproc...nu facem talcioc.

Domnule Pancho, un pret corect cu tot cu cuzineti este de max. 350 lei.
Nu comparam cu preturile de dealer pentru D1300 ca nu facem un business din asta ca Dacia-Renault si nici nu suntem in targ la Vitan.

In urma cu sase luni eu am achizitionat un kit complet Renault (inclusiv setul de garnituri) cu 250 lei.

Iar in ceea ce priveste masinile donatoare, stati linistit ca am suficienta experienta. Stiu care este diferenta intre piesele noi si cele uzate.

Va urez succes in vanzare!
Pancho
QUOTE(Muttley @ 18 Sep 2009, 14:24)
Un set motor AE, fabricat in anu' 2009, dupa standardele din 2009, trecut prin enjpe entitati ale comertului de piese auto, implicit cu tot atatea adaosuri comerciale, ajunge la client cu un pret poate mai mic decat cel perceput de tine.
*


Totusi, un set de dacia 1300 de uzina este peste 500 de ron. Asta la magazinul de piese din colt, nu la dealer.

In fine, eu am facut o propunere, o incepere a discutiei. Inteleg ca dumneata esti amator doar de chilipiruri, si nu un cumparator interesat

<span class='edit'>18 Sep 2009, 20:07:</span>
QUOTE(tunderbird @ 18 Sep 2009, 15:15)
Muttley, nu are rost sa insistam.
Omul si-a facut cont si aici si pe forumul D1100 doar ca sa vanda cateva piese.
e ceva rau in ati face un cont pt a vinde cateva piese ?

QUOTE(tunderbird @ 18 Sep 2009, 15:15)
Mai gasisem eu pe cineva care ma tot imbia pe mess cu o minune de colectie de piese noi. In final mi-a dat preturi ca de piese de Mercedes, erau mai mari si fata de cele practicate in Franta.

Ai senzatia ca preturile propuse de mine sunt de Mercedes ? Sincer, nu stiam ca e asa ieftin un Mercedes.
QUOTE(tunderbird @ 18 Sep 2009, 15:15)
Domnule Pancho, un pret corect cu tot cu cuzineti este de max. 350 lei.

Sa inteleg ca este o propunere ferma ? Chiar doriti setul asta ?



<span class='edit'>18 Sep 2009, 20:09:</span>
Pompa de benzina si 2 din cei 4 rulmenti s-au vandut.

<span class='edit'>18 Sep 2009, 20:15:</span>
Poza cu semnalizatorul fata
user posted image

<span class='edit'>18 Sep 2009, 20:17:</span>
Setul Motor
user posted image

<span class='edit'>18 Sep 2009, 20:47:</span>
Am cercetat mai bine, si am mai descoperit niste piese. Intre timp, unele s-au vandut, altele sunt "rezervate"
Vedeti mai jos situatia exacta

Noi ( absolut noi, in ambalajul original):
1. Set motor
2. Pompa de apa
3. Disc ambreiaj
4. Pivoti fata
5. Rulmenti -> s-au vandut 2
6. Set jiglere
7. Pompa benzina + garnituri pomba benzina -> Pompa de benzina s-a dat. Au ramas garniturile ( e de fapt un kit de reparatie, cuprinde mai multe chestii)
8. Patina de la schimbatorul de viteze.
9. Pozitie/semnalizare fata -> nou, in cutia originala
10. Racord de cauciuc de la motor la radiator
11. Lant distributie
12. Carbuni pt dinam si demaror.
13. Racorduri pe frane ( fata-spate)
14. Set cuzineti
15. Patina intindere lant distributie
16. Niste simeringuri
17. Niste garnituri baia de ulei
18. Bucsi electromotor
19. Bucsi fata
20. Rulment presiune ambreiaj

Nu noi, dar folosibile:
1. Roata de rezerva completa
2. Cric
3. Stergatoare parbriz
4. Carburator
5. Far
6. Placute de frana
7. Scrumiera
8. 2 capace roti

Am updatat cu unele modificari intervenite.

PS: Exista o rezervare pt pivoti si pompa de apa

Atasez un link catre un "album" unde am pus o parte din poze. Cat de curand, o sa mai incarc si alte poze

http://img182.imageshack.us/gal.php?g=img0020q.jpg

inca un album

http://img183.imageshack.us/gal.php?g=img0013tr.jpg
whitespyder
Cine vinde placute frana dacia 1100 noi ?
Pancho
Pompa de apa si semnalizatorul fata s-au dat.
In schimb, am gasit un dispersor spate dreapta, in perfecta stare.

PS: rog pe cei care imi dau pm, sa lase si o modalitate de contact ( telefon, mail, etc), pt ca eu nu pot sa le dau replay la PM ( avand prea putine posturi)
alinCiortea
pancho, ai mail smile.gif
mihu
Are cineva nevoie de o pereche de scaune?
Gordina
Salut.Ai si banchetele la scaune?
mihu
Am si banchete. Scaunele numai sunt.
B-12-AON
carburatorul, in ce stare e? pret?.. si cricul acela, pret, multumesc!
megane_brotac
am o dacie 1100 intr-o stare excelenta dar radiata , bara spate si fusta spate usor lovite , vopsea originala visinie, spune-ti ce va intereseaza , 0734 606 459 .
ayk72
QUOTE(megane_brotac @ 30 Oct 2009, 09:59)
am o dacie 1100 intr-o stare excelenta dar radiata , bara spate si fusta spate usor lovite ,  vopsea originala visinie, spune-ti ce va intereseaza , 0734 606 459 .
*


Multe. De unde esti sau unde e masina?
megane_brotac
bucuresti . o sa pun si poze maine .
megane_brotac
Primu set de poze : [attachmentid=1627563997] [attachmentid=1627563993] [attachmentid=1627563989] [attachmentid=1627563990] [attachmentid=1627563991] [attachmentid=1627563992] [attachmentid=1627563996] [attachmentid=1627563995] [attachmentid=1627563994] [attachmentid=1627563998] [attachmentid=1627563999]

31 Oct 2009, 20:49:
Setu 2 de poze : [attachmentid=1627564000] [attachmentid=1627564001] [attachmentid=1627564002] [attachmentid=1627564003] [attachmentid=1627564004] [attachmentid=1627564005]
Alexio
Prima masina pe care am vazut-o cu ochii dupa nastere a fost o 1100 alb 47 a lu' tata. A tinut-o pana in 1998 nu vroia sa o dea apoi am dat-o la casat. Mai am si acum tot motorul cu set frantuzesc are maxim 10000 km. Buna masina si 0 rugina. Nu a fost tinuta in garaj nu nimic ci normal ca noi toti in fata casei pe strada. Cand am dezmembrat-o nu am gasit pic de rugina pe nicaieri. Tot respect pentru ea. Zana Tablei sa o odihneasca.

31 Oct 2009, 21:04:
Setul e de la Borgo.
tunderbird

Niste preturi pentru:

-ornament bagheta+sigla UAP de pe botul masinii
-bara fata completa
-aripi fata complete + scris UAP + lampi Lukas
-aripi spate
-usi complete + inchizatori + panouri
-chedere argintii usi
-contact cu doua chei, daca este perfect functional
-broasca completa capota motor daca are si ormanentul de plastic din jurul butonului
-scaune fata
-maciulie schimbator viteze
-plansa de bord completa + tablou de bord + butoane + scrumiera, etc, daca este originala fara modificari
- covorase daca sunt cele originale si in stare buna
-trapa de la roata de rezerva
-tapiterie plafon daca este bine conservata

Dupa cum vezi sunt interesat de multe, ti-as fi luat toata masina, dar dupa cum vad eu se afla in curtea unui REMAT.

Mare inconstient cel ce a renuntat la ea!
megane_brotac
totul este intr-o stare impecabila , ai pm .
tunderbird
N-am primit nici un PM.
Uncle-Sam
Mare pacat ca o sa ajunga donatoare
tunderbird
Mare pacat ca a ajuns la Remat.

Cel mai fericit caz ar fi sa ajunga donatoare. Dar la ce preturi solicita vanzatorul...!
LVR-u
Cine e aproape de Ploiesti pe soseaua spre Bucov, pe langa Ploiestiori sunt intr-un parc de dezmembrari vreo 2 dacii 1100 bune ca donatoare de piese!masinile au numere de inmatriculare vechi!Bafta
timariu dragos
Pentru cine este interesat
TAI
La ce pret sunt lampa spate si semnalizarile?
whitespyder
ma intereseaza volanul, la ce pret e ?
B-12-AON
emblemele sunt interesat.. multumesc!
CodeXS
Stergatoarele, va rog un pret?
radames
Capacele le mai ai? Un pret te rog?

13 Nov 2009, 09:38:
Inca un detaliu, le poti trimite si cu plata la destinatie?
THX!
timariu dragos
Au mai ramas:
-bloc semnalizari Jaeger+carcasa pret:100lei
-borcan lichid frana pret:30lei
-carcasa filtru aer+filtru pret:50lei
-scrumiera pret:10 lei
-carburator Carfil pret:50 lei
popasan
Renault 8 Gordini....
http://seriouswheels.com/cars/1960-1969/to...-R8-Gordini.htm
gingasu
coolspeak.gif Frumoase masini wub.gif
radames
Superbe, mai ales cele din raliu... masini adevarate!!!

user posted image user posted image
romaniajon
Recunosc, sunt un profan! Caut o Dacia 1100 doar pentru caroserie. Nu ma intereseaza starea partii mecanice, deoarece doresc sa schimb multe la ea... cam tot. O sa iasa o 1100 tunata, asa cum o visez eu de mult. Daca aveti vreun pret, poate negociem.
radames
Incearca AICI
timariu dragos
Pentru cine este interesat:
-bloc semnalizari Jaeger+carcasa pret:80lei
-borcan lichid frana pret:30lei
-carcasa filtru aer+filtru pret:50lei
-scrumiera pret:10 lei
-carburator Carfil pret:50 lei
-radio Predeal-2 pret:40lei
-covoras fata din cauciuc+covor portbagaj pret:60 lei(prezinta o ruptura pe partea dreapta se vede in una din poze)
-bara spate pret:80 lei
-stergatoare Sev Marchal AZUR pret:40 lei
-lampi pentru numar pret:30 lei ambele
-pompa benzina pret:40 lei
mikkai

megane_brotac -> Dacia aceea 1100 visinie... este cea de la Viorel din spate de la Meridian ? Care a fost cumparata pe 250RON de la un mos...
andreigame
stergatoare sev marchal nichelate si un scris cu 1100.....pt cine intereseaza aspt pm
alecsutz03
un capac de culbutori ca cel din poza ...nu are nimeni de vanzare?am cautat dar nu am gasit ;sau are idee careva unde as putea gasi?sad.gif multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.