Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1100
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75
pui de drac
sper ca am lamurit-o totusi:)...



apropo,mersi de pontu cu toba,cand apuc,aplic in practica...
geo76com
Fost,vazut, dicutat ultimul pret 12 milioane ,dar...

Vopseaua este verde si nu este metalizata. A fost vopsita parca cu pensula pe exterior si a sarit a crapat chitul, s-a exfoliat in unele locuri .Concluzia trebe sa o vopsesc daca vreau sa arate ca lumea.Alte defecte:

-Chederele la parbriz si la geamuri sint crapate toate, imbatrinite trebuie schimbate.

-Capitonajul interior distrus trebe refacut.

-Niste rugina la marginea aia de la plafon de unde se prindea pe timpuri portbagajul de pe masina pt carat.

-Acul de la vitezometru joaca si nu arata viteza ...Ce o fi defect ceasul sau cablul?

-Bordul este imbracat in vinilin negru si parca nu este fixat bine la locul lui.

-Bara din fata este strimba intr-o parte.

Acu ce este mai interesant, motorul:

-Carburator normal cu soc manual, adica il tragi cu mina din portbagaj :wink: :wink: .Cauza inlocuirea carburatorului dublu corp original cu unul normal de dacie 1300 pentru ca consuma mult sad.gif de unde si o adaptare la galerie pentru el.

-Toba originala cu care sustine vinzatorul a trecut testele la ITP

Pe dedesubt arata bine dar e de munca la ea la capitolul aspect. Ca piese de rezerva avea un set motor Borgo (camasi si pistoane) niste pivoti, un cablu de ambreiaj, un parbriz o aripa.

Acum sincer nu stiu ce sa fac pina nu aflu cit costa chederele alea , capitonaj, o adaptare pt soc ca sa il trag din masina :wink: faurile duble, vopsitul , ornamente, electrica cu ceasuri noi adaugate , turometru, stopuri pe spate...

Apropo stergatoarele sint ruginite dar au motoras nou..

PS

Am mers si cu ea si mere bine, se infige dar este altceva decit berlina mea mai ales la pedala de acceleratie si zgomot.Frinele operationale inclusiv cea de mina dar m-a socat schimbatorul ala de viteze care era indoit ca la camioane? Asa este ? E prima data cind am condus o jucarie din asta.
FLEX
Da, asa e schimbatorul, indoit ... ergonomie, deh!
geo76com
Am mai gasit una cu numere noi, gri83 revopsita motor facut acum 1000 dekm zice propietarul , piese originale nemodificata cu citeva piese de rezerva (cabluri, placute, disc ambreiaj etc) dar cu cauciuri de 165 pe spate si 155 pe fata :wink: Ma duc miine sa o vad. Cere doar 5 milioane pe ea. Daca e asa si e buna la sfirsitul saptaminii am 1100 in parcare :mrgreen:
pui de drac
ba nene,stai o secunda..in primul rand ma indoiesc puternic ca prima dacie care ai vazut-o avea dublucorp original...ar insemna sa fie 1100 S ceea ce ma indoiesc puternic...in fine,daca e cum ai descris-o,uita de ea pt ca nu merita...e ceva cam cum am luat eu dacia mea si iti spun ca ai enorm de mult de munca la ea...vezi de aia de 5 milioane..cel mai bine e sa aiba revizia la zi...in felul asta n-ai probleme la RAR..



daca vrei sa-ti faci o estimare,mergi la un mag auto si scrie pe-o lista cam cat costa ce vrei tu sa schimbi la ea,ai sa descoperi ca in 5 minute,deja ai dublat pretul masinii...



in rest,multa bafta..stiu cum e la cumparat:)
geo76com
Greseala mea, intradevar nu dublu corp ci Solex dar sa stii ca avea o adaptare la galerie. Cealalata am vazut-o aseara dar arata ca naiba:

-Interior varza , scaune taiate capitonaj rupt si lipit cu autocolante

-Exterior vopsit cu pensula, grosolan cu gauri in carcasa acoperite cu chit pus ca o balega, cu o aripa de fibra, chedere imbatrinite si plesnite, fara oglinda, faruri diferite.

-Rotile de 155 pe 15 cu genti spoite in acelasi gri38

-Motorul frantuzesc cu carburator original cu soc automat nu a mai mers de ceva timp.

-Nu are ITP, nu are asigurare , nu am mers cu ea dar poate o sa merg vineri.Trebuie sa ma duc cu benzina mea :wink: , ca omul s-a saturat de astia care vin sa vada masina si sa ii plimbe el cu ea.In rest mi s-a parut cam aburache omul singura chestie era ca masina avea ceasuri de apa si ulei montate deja dar asta nu e cine stie ce avantaj

Cea de 12 mil avea super tabla pe ea fata de asta si scaune super. nu stiu cu ce m-ar ajuta totusi setul motor Borgo pe mine daca as vrea sa schimb motorul cu unul mai mare.

Apropo se pot monta 2 tobe la 1100 la fel ca la berlina dar asa mai in scurt cu tevile? Ca loc parca ar fi :|
pui de drac
da,ai putea..dar io zic sa mai cauti masina ca inca n-ai gasit-o..nu merita nici una...

la urma urmei ti-o vand pe-a mea,ca nu mai ai mult de lucru la ea...smile.gif



si n-ai rugina,trebe chedere si schimbata tapiseria,iti dau material,nu e mare lucru,e undeva la mijlocul drumului spre preparare:)
geo76com
Poate citesti pe la diverse ceva :wink:

http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=5416

Daca ii pun doua tobe se reduce zgomotul specific fara scadere multa din performate?

Cred ca mai bine caut vreo 2-3 neinmatriculate pt piese si una cu caroseria buna pe care sa le pun si poate iese ceva. Ca si la calculatoare e marfa cind faci tu ceva si iese ca lumea. Din cauza asta eu mi-am facut computerele singur, din bucati chiar daca citeodata m-am pacalit sau nu a iesit cum trebuie, am invatat si crede-ma mi-a prins bine.Acum ce va fi, va fi. Banii nu imi vin decit la sfirsitul lunii asa mai multi si mai am timp sa mai vad sa mai intreb. Inafara de cei de pe forum toti imi spun ca nu am ce face. Si asta ma intarita si mai mult
FLEX
Parerea mea este ca o caroserie in stare buna are si un motor pe masura, nu vad pe cineva sa neglijeze una in detrimentul celeilalte ... asa ca stai chitit pe ziare si vineaza TOATE 1100 care apar, e posibil sa rasara vreuna a unui mosh cu 50kkm, tinuta in garaj eventual ... rar, dar mai apar si de-astea! si nu te zgirci! o economie de 5 milioane la cumparare te poate costa 10 la remedierea bubelor!



Daca vezi una cu tot felul de adaptari si lipsuri, fugi de ea! in mod sigur fostul proprietar nu a ingrijit-o cum trebuie ...



Lasa lumea sa vorbeasca ... D1100 a fost o masina extrem de fiabila si corecta in tot ceea ce putea ea sa faca.
Uncle-Sam
adevar ai grait flex! geo, daca pui 2 tobe, motoru se va auzi ceva mai incet, dar tot nu va suna ca unu de 1310. am pus inca o toba in capatu celei pe care o are (o tineam cu mana) in asa fel incat sa se imbine tevile si mare diferenta nu era. nu mai scotea zgomot pe la toba, da motoru tot se auzea. ziceai ca e diesel smile.gif) esti din buc? daca da, iti caut si io
geo76com
Okay Unchiule. Daca vezi ceva, ma anunti si pe mine si poate mergem impreuna sa le vizionam, testam etc. Eu stau pe la Gara de Nord si pot sa ajung in princpiu usor in orice punct din oras. As fi interesat chiar sa vad si masina ta ca sa imi fac o parere mai buna despre ce vreau si ce gasesc. Asa ca termen de comparatie ca din poze arata binisor.
cj82ufo
da cate pagini ati scris de cand nu am mai intrat .

am inceput lucrul la 1100 .am schimbat garnitura de chiulasa la furie .

dar mai am o problema ce tre rezolvata se pare o voi face de 3 locuri .pt ca BAG MUZICA in ea .

daca vreti sa mai vedeti ceva frumos >>>www.piry.dap.ro de la concursul car audio show EMMA 2004 cluj napoca
whitesorcerer12
cica nu-s autorizat sa vad pagina aia..ce e asta?
Uncle-Sam
ufo, baga la "portbagaj" woofer. ar fi caterinca. nestiutorii or sa creada ca l-ai pus la motor. geo, ma pun pe cautat smile.gif si apropo, chederele nu prea conteaza in ce stare sunt, important e sa nu-ti intre apa in masina. si ale mele sunt un pic crapate
Uncle-Sam
pt cei care cauta dacie1100 de piese: http://auto.bursa.rol.ro/detaliere_anunt.p...1=oricare#anunt
Daddy
Am si eu o intrebare, are cineva un carburator Solex bun ca pe al meu la lovit nebuniile.

Bun ar fi daca ar fi de motor de 1300 pt. ca eu vreau sa-l pun pe berlina.



In alta ordine de idei pt cei interesati in bazar la Bacau de 2-3 saptamani a aparut un set motor nou Borgo de 1100 de la mama lui. Mosulica de-l vindea vroia vreo 2-2,5 mil.
andrey2003
Am tras cu tunu '-n ea... 8)
cj82ufo
fainute pozele modificate

la noi in cluj am un prieten ce lucreaza in fibra de sticla si va umfla calumea o dacia 1100
SiloS
cj82ufo , da o raita la tuning exterior din fibra de sticla si varsa-ti informatiile acolo , intrucat sunt baeti interesati sasi faca spoilere din fibra .
pui de drac
mda,draguta...oricum,mult mai mult bun gust decat cea galbena cu spoilere de nova si faruri patrate de tractor...



in orice caz...e foarte important sa iasa bine inchegata toata treaba,ca daca ceva nu se potriverste,da ca nuca-n perete....



va apropiati binisor de ce e ok...totusi,eu o prefer originala,fara bare de protectie,roti cracanate pe spate mici si late si joasa in draci...
Uncle-Sam
am si io mai multe intrebari, da deocamdata va pun doar una: cat costa kilu de antifon? am mai pus intrebarea asta la topicu respectiv, da nu cred ca e 100 de mii si mi-e lene sa ma duc pana la magazin
cj82ufo
sa va zic o faza .am mers la spalatorie cu masina mea sa ii curatz motorul si au venit toti sa se uite la masina si a venit sefu de acolo m-a intrebat daca am platit .eu am zis ca inca nu si a zis ca pt masina asta nu trebuie sa platesc motor +exterior +interior 250 de mii



m-am scos .sa fi vazut cum stergeau fetele masina .ca acolo la sters de apa sunt niste fete .ele numai la masini starine lucreaza .dacia mea a fost o exceptie
geo76com
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
pui de drac
te-ai scos...eu ce sa va zic,am cumparat oltcitu..e unul albastru metal din 94,motor de 1300,cutie in 5..nu rugina,dar mici infundaturi,stersaturi..asta e,tre sa intru in el ca mai picura ceva ulei,mai are mici defecte..cele mai mari ar fi o bataie pe dreapta fata,probabil bucse sau rulmenti,si discu de ambreiaj care trebe schimbat..eh,o sa mearga..in 2 saptamani ma apuc de el ca am sesiune,in rest,am dat azi un scartzai de 2 metri,a urlat de-a rupt,trage de rupeeee,acu chiar ii inteleg pe cei care-l laudau...eu zic sa va gasiti un trs cat mai bine intretinut si reglat si sa-i dati talpa..cand o sa vedeti ce bine trage,o sa va linistiti...dacia mea 1100 cu tot cu modificari cu tot,n-a tras in viaat ei niciodata asa de bine...e fantastic..se infinge misto tare...merita banii si munca la el..vreo luna de-acu am treaba...sa ma iertati daca nu prea fac prezenta pe-aici!!



v-am pupat si spor la treaba daca aveti de lucru pe la masini...pentru orice lamuriri si ajutor,intrebati si va raspund
cj82ufo
spor la treaba biggrin.gif
whitesorcerer12
bafta omule!
Uncle-Sam
spor la treaba! totusi, pastreaz-o si p'aia batrana. am o maaare problema: am primit un radiocas blaupunkt de pe un opel astra din 95. pe casetofon e sigla de VW. codu lui e 1081, da nu stiu cum trebe introdus ca taste de memorie are doar de la 1 la 6. am incercat sa tin apasat mai mult pe o tasta, sa o apas de mai multe ori, da nici un efect. HELP ME PLSSS!!!
whitesorcerer12
deci, nu mere ca la solenza??
Uncle-Sam
ce sa mearga?? la casetofonu meu te refereai? nu stiu cum e la solenza...
Daddy
Chiar nu gasesc pe la nimeni un carburator Solex ?



Am vazut pe aici ca 1100 S are Solex dublu corp, este adevarat ?



Se poate monta asa ceva pe 1300 ?
pui de drac
daddy,e nasol de solexuri..sa-ti ecsplik de ce..



in primul rand...un solex pt dacia 1300 e monocorp si s-ar putea sa mai gasesti pe la vreun dezmembrari,etc etc...oricum,difera de cel de 1100 si ca tip si ca jigleoare..deci nu prea le poti adapta decat cu o scadere a puterii...as zice eu considerabila...



in al doilea rand 1100 s sunt cred aproape disparute de pe strazile noastre....si un dublucorp de-ala solex vechi....sincer,nu prea stiu unde-ai sa gasesti la noi..dar daca tot vrei dublu,de ce nu iti pui unul de oltcit de 1300? sau de nova de 1600?



am uitat sa mentionez ca trebuie si galerie pentru carbul dublu...galerie care o iei de pe motorul de 1600 de papuc sau de nova...parca SGM avea si galerie si carb..vin turnat pe orice chiuloasa de dacie...



si cu carburile astea vechi..e greu de gasit consumabile..aldea garnituri,jigleoare,plutitoare,etc etc...



keep in touch!!
Uncle-Sam
ohoo nenicule, ce e cu ora asta? tongue.gif Am fost intre timp cu casetofonu la blaupunkt si au zis ca sa-l tin alimentat 24h si daca tot nu mere sa bag codu pot sa-l arunc. cica a fost bagat de mai multe ori codu gresit. Intrebarea mea e: daca nu-si revine dupa 24h chiar nu mai e nici o speranta? Nu exista centre din astea de decodat ca la mobile?
pui de drac
ba da unkiule,tre sa fie,mai cauta,mai sapa si eu m-am enervat azi cu un casetofon de mi-au sarit capacele...totul se poate repara,mai ales cu hackerii astia de la noi....cauta si tu mai bine,tre sa fie cineva care sa ti-l poata repara...
whitesorcerer12
da, sigur tre sa fie!cauta

!
Uncle-Sam
uite-l in caz ca i se aprinde cuiva vreun beculetz si stie cum se baga codu smile.gif
Uncle-Sam
am mai facut cateva poze sa pun aici ca vad ca nu prea se mai posteaza. ufo, fa si tu niste poze cu masina de la spate
Uncle-Sam
apropo, imi vand masina. m-am gandit sa postez si aici, fiind topicu meu preferat wink.gif uite configuratia:

DACIA 1300

- an fab.1982

- 1289 cmc

- cutie viteze 4 trepte

- 110.000 km reali (cu dovada)

- primul proprietar

- schimbat de curand: amortizoare, discuri +placute frana, ferodouri saboti, planetare

- aeroterma suplimentara

500є negociabil

Tel: 0722.537.145 (nu e nr meu)

PLS!!!! AM NEVOIE DE BANI SA-MI TUNEZ 1100
pui de drac
hahahhahhaahahhahaaaaaaaaaaaa,ai innebunit omule...inseamna ca tu n-ai nevoie de masina,de confort,etc etc...in cazul asta e ok,vinde-o...dar sa stii ca o sa innebunesti cu confortul la 1100....in fine..pasiunea e mare...ce sa-ti zic,multa bafta...sincer,incep pe zi ce trece sa apreciez din ce in ce mai mult oltcitu...poate din cauza ca imi fac treaba cu el si e confortabil...si se si infinge..ma rog...mai vorbim.succes!!!
Uncle-Sam
nu prea mai am bani de benzina si n-are rost sa tin 2 masini si sa nu merg cu nici una. Stiu ca ai confort "sporit" la 1100, da nu am de gand sa o folosesc ca masina de circulat, ci doar de mers vba ta duminica sau sambata cand e liber si vreme frumoasa. In rest o tin in garaj si o conserv cu vaselina smile.gif DAR CE MAI ZIC CE CARE VROIAU SA-SI CUMPERE 1100?? N-ATI MAI DAT NICI UN SEMN DE VIATA...
Uncle-Sam
pui de drac uitate la bursa ca e unu din iasi care vrea sa cumpere dacia 1100
pui de drac
vazut,vazut...
Uncle-Sam
bai cum piulita mea se desfac aripile din spate? am desfacut suruburile alea de la usa, alea care se prind de tabla din spate si alea de sub chederu ala de la capota motorului. am vazut ca mai sunt unele pe dedesubt unde tre sa bagi mana pe sub aripa, da m-am dat batut. am incercat cu cheie de 18,17,16 si n-am reusit. sugestii?
pui de drac
cu ce cheie?? ca ma spanzur...fratele meu,din moment ce ai scos suruburile de la chederul capotei,cele de la imbinarea cu usa...eventual vreunul mascat in prag sau dupa aripa spre usa...si cele de la imbinarea cu "fusta spate" unde-s stopurile,etc...tre sa iasa aripa...tu trage usor de ea,dezlipeste-o din chitul ala mastic si vezi pe unde mai tine....



chei mai mari de 10-11-13 nu ai ce cauta acolo...din cate imi aduc eu bine aminte,toate suruburile mergeau desfacute cu chei de 10..acuma vezi ca poate ai vreun surub bine antifonat de nu-l mai vezi cum am patit eu...
Uncle-Sam
ba mai sunt niste piulite pe sub aripa care prind partea de deasupra (intre motor si usa! apropo, cam cat ma costa sa fac o aripa la comanda din fibra de sticla si unde se poate face?
cj82ufo
la mine aripile sunt din fibra toate 4

cica lea facut in satu mare undeva nu stiu sigur

poze cu masina mea din spate o sa fac cu prima ocazie desi cred ca am o poza macar
road_menace
Salutare! Sunt nou pe aici, da`... a inceput sa imi placa forumu` asta si cred ca o sa devina unul din "Bookmark"- urile mele.

Am o rugaminte mare pentru cei care au cartea tehnica de la 1100. Scanati schitele de la inceput, in care e prezentata mashina (sus, stanga, spate, fata) si dimensiunile ei de gabarit. Vreau sa o fac model 3D ca sa experimentez pe calculator tuningu` optic (e mai simplu decat sa cumpar n-shpe spolilere si sa vad ca nici unu nu merge, mai ales ca inca nu am la ce sa le pun).

So... cine e curios sa vada 1100 cu spolier de M3 ... sa imi dea schemele alea!!!
Uncle-Sam
ufo, lol am si io o poza din aceeasi pozitie. imi cer scuze daca am mai postat-o. road menace incerc sapt viitoare sa ma duc la unu cu scanner
cj82ufo
faine poze



sa va zic o treaba .am vorbit cu fred tga si daca imi merg treburile atunci iau de la el 4 carburatoare hitaki cu 4 filtre conice

si le voi pune pe furia neagra

mai ramane sa vedem cum strang eu banii aia ce tre sa ii dau ...lool
Uncle-Sam
cine vrea aripi din fibra pt 1100? ca tre sa comand mai multe ca altfel platesc matrita
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.