Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Romania - santierul autostrazilor
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121
vijelie
Cu BERD.
IRONICK
In primul rand trebuie sa faca autostrazi. Gunoaiele existente A1 si A2 se numesc autostrazi doar cu faptul ca au 2 benzi. In rest sunt zgomotoase, pline de denivelari, gropi, imbinari la poduri sub forma de trambulina.
george_scala_2004
sigur ? http://www.ebrd.com/pages/about.shtml
QUOTE
"Since our establishment in 1991 we have become the largest financial investor in our region of operations which stretches from central Europe and the Western Balkans to central Asia. "


QUOTE
Autostrada A1 este o autostradă de 128 km care leagă Bucureștiul, capitala României, de Pitești, reședința județului Argeș. Autostrada A1 a fost prima construită în România, în perioada 1968-1973 și refăcută în 2000.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Autostrada_A1_(România)

Berd nu avea cum sa participe la constructia autostrazii pentru ca nu exista la acea data ! In schimb Berd putea, si chiar a participat, la refacerea autostrazii din 2000 (cea mai neagra perioada din existenta autostrazii cind au murit sau au ramas invalizi citeva sute de oameni, iar zeci de vehicule au fost distruse sau avariate grav).

QUOTE
Autostrada Bucuresti - Pitesti (96 kilometri) a fost data în exploatare în luna septembrie a anului 2000. Antreprenorul proiectului a fost consortiul italian Federici Astaldi Todini, iar ca subantreprenori au fost selectate trei firme românesti. Proiectul a fost finantat de BERD, cu 53 milioane dolari si de Guvernul României, cu 44 milioane dolari.


http://www.tc.ro/arhiva/216-25.04.2003/?cat=news
klaus
Reamintesc cum a fost "refacuta" A1, cand madam ministresa de atunci si de acum, coana Boagiu, a taiat panglica si dupa un an si ceva autostrada era plina de gropi si madam Boagiu ne explica noua cum e cu garantia la un drum, de 1 an de zile, si cum toate reparatiile trebuie facute tot de statul roman ca ce sa vezi, a expirat garantia si asfaltatorii nu mai au nicio raspundere
Eu zic intai sa se ia taxa la aia care nu au facut autostrada cum trebuie pe banii BERD si dupa ai sa discute de cum sa-mi ia mie banii.

Si as mentiona, A1 nu a fost facuta cu BERD. A fost reparata de statul roman cu bani de la berd, si nu avea clauza de taxa.
DEci asta ca e impusa de contractele cu bancile, e vrajeala.
kog
QUOTE(george_scala_2004 @ 25 Oct 2010, 13:07)

la refacerea autostrazii din 2000 (cea mai neagra perioada din existenta autostrazii cind au murit sau au ramas invalizi citeva sute de oameni, iar zeci de vehicule au fost distruse sau avariate grav).

*


poti detalia putin?
xcss
Chiar. Eventual cu niste linkuri explicative.
Dan73
QUOTE(vijelie @ 25 Oct 2010, 12:30)
Ca sa va linistiti: TOATE autostrazile vor fi taxate, cf contractelor de finantare cu bancile de investitii. Cui nu-i convine clauza, sa-si construiasca autostrazi cu bani de la buget.
*


Daca statul imprumuta bani sa faca autostrazi, imprumuturile alea nu se returneaza tot din banii nostri...adica de la buget?
Prin alte tari e taxare pe autostrada sau vigneta...nu prea le gasesti pe ambele in aceeasi tara biggrin.gif ...ori una, ori alta tongue.gif
Basca ...la noi mai e si o taxa pentru drumuri inclusa in pretul carburantilor.
Eu nu prea stiu de ce sa conditioneze o banca acordarea unui imprumut pentru constructia de autostrazi de impunerea unei taxe de autostrada....Din taxa asta sunt recuperati banii in multi ani de zile, poate zeci de ani, probabil mult mai multi decat anii in care trebuie rambursat creditul.
Au fost firme mari care au venit in Romania sa construiasca autostrazi pe banii lor urmand sa puna o taxa pe ele. Guvernele Romaniei au refuzat ca pierdeau controlul banilor radmasa.gif Am vazut cum ne-a facut guvernul autostrazi pe banii nostri (ca si imprumuturile tot noi le platim)...ne mai baga acum si taxe la fel ca aia radmasa.gif
Sa recapitulam:
rovigneta
acciza pt drumuri din pretul carburantului
taxa de autostrada
Deci..sa ne linistim de tot si sa ne plimbam pe la altii unde nu-s atatea taxe biggrin.gif

Taxa de pod de la Fetesti-Cernavoda nu o mai pun ca am vazut ca se poarta si la altii separat de taxa de autostrada.
namidee
Eu cred ca problema se pune incorect aici: dupa mine statul roman e prea las (lash) ca sa impuna taxa pe drum intr-o singura sursa si o distribuie in mai multe mai mici. Daca ne uitam prin alte parti vedem:
- Ungaria vigneta pt. autostrazi vreo 4-5 Eur extra sezon si 5-6 in sezon (pe 4 zile)
- Austria vigneta aproape 8 Eur pe 10 zile
- Germania: benzina aproape de 1,5 Eur pe litru
- Romania: vreo 5-6 Eur vigneta pentru o luna (Ungaria pe luna e 15Eur extrasezon), ceva in pretul benzinei si mai nou vad ca mai ciupesc un pic si la autostrazi.

Per total preturile tot pe acolo cred ca sunt.
klaus
Vad ca se tot perpetueaza o eroare.
Acciza din benzina NU este taxa de drum. E acciza, ca si aia la bauturi, ca si aia de la tigari.
Asta ca e pentru drumuri o fi ramas ca asa au argumentat guvernantii la introducerea (marirea) ei, dar fiscal nu e taxa pentru drumuri.
Ro-vigneta insa e taxa de drumuri, pentru ca e cu scop bine precizat in lege (intretinere drumuri) si sumele incasate3 din ea trebuie sa se duca doar in intretinerea drumurilor.
Pe cand acciza din benzina intra la bugetul de stat si se poate duce si la invatamant, de ex.
Dan73
Eu aud la stiri sau citesc presa, ca doar nu stau la usa guvernului sa stiu ce si cum fac aia cu banii din accize si alte taxe. Daca e sa dam crezare articolului de mai jos nici una din taxele enumerate nu este folosita in totalitate pt drumuri dar e problema lor...eu de platit platesc si vigneta si voi plati si taxa pe autostrada, ceea ce, pana acum, in alte tari nu am intalnit. Mai auzisem de nu stiu ce asociatie a transportatorilor care voiau sa dea in judecata statul pt dubla impozitare ...acciza si vigneta. Retinusem ca un anumit procent din acciza pe carburant ar trebui virat la compania nationala de drumuri...dar poate am retunut gresit, nu bag mana in foc

"In prezent, pentru utilizarea infrastructurii rutiere se percept taxe/tarife care includ impozitul pe masina, taxa de import, rovinieta, acciza pe carburant, tariful de trecere la podurile dunarene, dar veniturile incasate din aceste surse si din amenzile pentru incalcarea normelor privind greutatile admise pe reteaua rutiera sunt utlizate numai partial pentru acoperirea cheltuielilor de intretinere si operare a retelei rutiere, in particular pentru autostrazi, au adaugat sursele.
"Ministerul Transporturilor considera necesar introducerea unui sistem de taxare a accesului la autostrazile din Romania in paralel cu sistemul existent al rovinietei.
"

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-79619...-rovinietei.htm

QUOTE(namidee @ 25 Oct 2010, 18:17)
Eu cred ca problema se pune incorect aici: dupa mine statul roman e prea las (lash) ca sa impuna taxa pe drum intr-o singura sursa si o distribuie in mai multe mai mici. Daca ne uitam prin alte parti vedem:
- Ungaria vigneta pt. autostrazi vreo 4-5 Eur extra sezon si 5-6 in sezon (pe 4 zile)
- Austria vigneta aproape 8 Eur pe 10 zile
- Germania: benzina aproape de 1,5 Eur pe litru
- Romania: vreo 5-6 Eur vigneta pentru o luna (Ungaria pe luna e 15Eur extrasezon), ceva in pretul benzinei si mai nou vad ca mai ciupesc un pic si la autostrazi.

Per total preturile tot pe acolo cred ca sunt.
*


Si eu cred ca pui problema putin incorect. De acord ca Ungaria si alte tari percep taxe mai mari dar au si pe ce. Si mie mi-ar conveni sa platesc in Romania 5-6 euro ca in Ungaria daca as strabate tara de la un capat la altul pe autostrada, asa cum se intampla in Ungaria. smile.gif
george_scala_2004
De ce nu poate statul să vă ceară acum taxă de autostradă

http://www.contributors.ro/economie/adevar...axe-de-drumuri/

http://www.contributors.ro/politica-doctri...incotro-o-luam/

@kog,

din pacate nu am reusit sa gasesc nimic on-line... sad.gif dar in presa vremii nu era zi in ca re sa nu se anunte macar un accident in care au murit sau au fost raniti grav oameni din pricina lucrarilor de reabilitare si a proastei semnalizari de pe autostrada...
klaus
Deci inteleg asa:
- taxa pe autostrada ar fi, in opinia UE, o dubla impozitare, pentru ca rovinieta e o taxa de acces la structura rutiera, nu e o taxa doar de drumuri nationale .
- taxarea autostrazii ar fi posibila doar daca s-ar concesiona intretinerea (adica nu statul s-ar ocupa de intretinere, deci taxa de rovinieta nu s-ar duce si la autostrazi)
- taxa pe autostrada se poate pune la autostrazile noi, la cele vechi ar trebui lichidate contractele de intretinere actuale (expira in 2012)
- pentru a definitiva taxa se face... un studiu, evident. E, ne linistesc aia de la MT ca e "pe bani europeni". Pe principiul MT e incompetent sa evalueze necesarul de sume. Pai poate ar trebui aia de la MT sa inchida taraba si sa se duca acasa.
- vaca madam Boagiu, cu nesimtire ne minte ca e cerere a UE introducerea taxei cand de fapt UE spune ca taxa ar fi o dubla taxare si nu poate fi introdusa decat pentru tronsoanele concesionate (plata la tertii care se ocupa de itnretinere, nu la stat)
BOG
Sa nu uitam ca au lansat treaba asta cu taxa de utilizare a autostrazilor inexistente argumentand ca ar fi o cerinta UE.

Banuiesc ca aia de la CE habar n-au avut ca au cerut romanilor o astfel de masura si sper ca vor face ceva penalizator in sensul asta cu desteptii care inca ne guverneaza.
IRONICK
Pentru asta cineva trebuie sa ii atentioneze. Deci cine?
BOG
Comisia Europeana. S-a mai intamplat si in trecut sa descopere ca in Ro se aplica cerinte inexistente pentru ca diversi politicieni aveau exact genul ala de firme perfect compatibile cu acele cerinte icon_mrgreen.gif .

S-a lasat cu tras de urechi, amenintari cu clauze pe justitie si sustinere pentru aplicarea corecta a legilor. Si a asa a ramas.
egox
Mai depinde și cine la ce televizor se uită. Cine-a urmărit știrea cap-coadă și eventual la o televiziune cu (coadă dar mai ales) cap a aflat că EU impune indentificarea încă de acum a fondurilor pentru întreținerea autostrăzilor pe care le-ar finanța parțial.

Altfel zis: înainte să ne implicăm în finanțare ia povestiți-ne cum vă gândiți să rezolvați exploatarea. (Chestie care pare să cam scape din vedere pe la noi, mă uitam cândva la documentarul "Autobahn" pe National Geographic și din datele prezentate reieșea că cheltuielile cu întreținerea per km egalau, în 8 ani, prețul de construcție. Adică la fiecare 8 ani financiar vorbind o reconstruiesc).

Statul răspunde, previzibil arătându-și buzunarele goale. Există, poate, varianta ca un privat să se ocupe de întreținerea autostrăzii și să taxeze _doar_ asta. Dar problema mă depășește, rămân la stadiul de chibiț.

L.E. documentarul cu pricina merită fiecare minut de vizionare:
#
george_scala_2004
off topic dar are oarece legatura cu tema:

China a inaugurat 200 km de cale ferata pe care viteza maxima ajunge la 350 km/h. Constructia a durat un an si jumatate, investitia a fost de peste 4 miliarde dolari

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-79687...arde-dolari.htm

nu pot sa nu ma intreb cum naiba astia in doi ani construiesc 200 de km iar in romania, de nu mai stiu cind, nu se termina mizeria aia de bucuresti - cernavoda si mai departe spre constanta...sau ploiesti - predeal...ai lace preturi...
eugeniuz2004
Ti-ar place cumva sa ai parte in fircare an de 2 luni la canal? sau autostrada ma rog tot aia e....
Mie nu asa ca pana la urma... mai sper ca statul sa impulsioneze firmele ce si-au luat anagajamentul sa faca autostrazi si alte cele sa le si faca! si sa le si plateasca (chiar daca asta ar insemna inca o taxa).
Exemplul cu autostrada germana (mai ales aia prezentata la NG de langa Munchen) e cu dus si intors dar pana la urma parca imi vine sa platesc 1,55 E/litru benzina 95fp si sa am o autostrada inteligenta precum aceea din documentar. Insa frica mea este ca voi plati 2 E litrul in RO si voi beneficia de aceeasi strada ingusta, cu 1,5 benzi de circulatie si cu resturile de astfalt puse de tovarasi acum 20 si ceva de ani. Baietii destepti stiu ei cate ceva......
kog
da mie mi-ar place. Macar sa stiu ca se construieste repede. In loc sa-i bage la lopata, puscariasii freaca menta in celula pe banii statului. In Romania nu exista interesul de a construi ceva, ci doar de a da tepe si de a mai fura bani de undeva, de aia apar proiecte de autostrada intre te miri ce sate de care nu ai auzit
eugeniuz2004
Pushkariashii tot asa vor face, ba vor rade mai mult, iar noi, astia de vrem autostrazi s-ar putea sa fim fortati sa le facem si sa nu ne bucuram de ele.... asa... intr-un stat totalitar cum incepe sa devina al nostru
klaus
QUOTE(eugeniuz2004 @ 26 Oct 2010, 14:37)
Ti-ar place cumva sa ai parte in fircare an de 2 luni la canal? sau autostrada ma rog tot aia e....
*

Da' ce, in alte parti unde se fac (unguri, bulgari, croati, austrieci etc) asa se face?
Ca parca asa ai sustine, ca la altii unde se face se face doar cu "canal"
eugeniuz2004
Probabil ca trebuia sa fi fost mai explicit dar referirea mea si legatura cu canalul era inspirata de informatia conform careia China (mare putere comunista daca mai e nevoie de spus) a facut si a dres in materie de infrastructura. Ori cu totii stim cum se fac lucrurile in tarile comuniste. Important probabil este ca se fac dar eu, personal, nu imi mai doresc notiunea de „Canal” asa cum ea a fost cunoscuta de romania in timpul regimului comunist!
Sper ca m-am facut inteles acum.
In alte parti au parte de conduceri mai putin doritoare DOAR de imbogatire personala si inca rapida....
tribunul
Cica nemtii am vreo 12-13.000 de km de autostrada, e drept de pe vremea lui Hitler au inceput.
george_scala_2004
QUOTE
Autostrada Soarelui nu are șanse să fie definitivată anul viitor, între Cernavodă și Constanța, nici măcar la nivel de o bandă pe sens de circulație, în pofida asigurărilor date în acest sens de fostul ministru al Transporturilor, Radu Berceanu, și, mai recent, de oficiali ai Companiei de Autostrăzi. Berceanu declarase în august 2010 că, în iunie 2011, românii vor putea circula pe un fir până la Constanța, lucru afirmat și de actualul director al Companiei de Autostrăzi, Liviu Costache.


http://www.romanialibera.ro/actualitate/ec...tic-203831.html
Squirrel
Cășuneanu: în România se poate circula și cu mașini mai bune, dacă nu depășești limitele de viteză.
QUOTE
    Omul de afaceri băcăuan Costel Cășuneanu, acționar al firmei PA&CO Internațional și considerat unul dintre "regii asfaltului" din România a intrat în atenția presei și ca urmare a colecției de mașini pe care o deține, printre care și un Bugatti Veyron cu un preț de aproximativ un milion de euro și care poate atinge viteze de 400 de kilometri pe oră, dar nu și în România.
    "Toată lumea a făcut caz pe tema mașinilor pe care le dețin. Consider că în România se poate circula și cu mașini mai bune, dacă nu depășești limitele de viteză.
Nu mi-am cumpărat mașini scumpe pentru că vreau să alerg pe autostrăzi, ci pentru că sunt colecționar", spune Cășuneanu pentru revista Business Construct.


Preluare dintr-un articol mai lung: Studiu de caz pe A1: o autostradă veșnic în reparații.
QUOTE
    Prima autostradă din România și principala rută care leagă Bucureștiul de vestul Europei pare a avea în permanență nevoie de reabilitare. La fiecare câteva luni traficul trebuie restricționat pe anumite porțiuni ca urmare a vreunei gropi sau a "șanțurilor" săpate de camioane pe banda 1. Cum văd situația asta autoritățile, drumarii și șoferii?
    Prima autostradă din România și principala rută care leagă Bucureștiul de vestul Europei pare a avea în permanență nevoie de reabilitare. La fiecare câteva luni traficul trebuie restricționat pe anumite porțiuni ca urmare a vreunei gropi sau a "șanțurilor" săpate de camioane pe banda 1. Cum văd situația asta autoritățile, drumarii și șoferii? de Andreea Neferu Lucrările la Autostrada București-Pitești, denumită și A1, au început în 1967 și au fost finalizate în 1972.
    Cu alte cuvinte, cu tehnologia din anii '70 în decurs de cinci ani a fost finalizată o autostradă de 106 kilometri. Americanii de la Bechtel tocmai au "aniversat" șase ani de când au început săpăturile la autostrada Transilvania, dar se pot "lăuda" cu doar 42 de kilometri finalizați și alte tronsoane în lucru. Este adevărat: relieful autostrăzii Transilvania este diferit, iar americanii depind și de ritmul în care autoritățile eliberează sumele necesare construcției. Revenind la autostrada spre Pitești, deși nu este cel mai circulat drum din România (titlul revenindu-i Drumului Național 1 - porțiunea București-Ploiești), reparațiile parcă nu se mai termină niciodată. Fiind intens circulată de autocamioane, pe banda unu a autostrăzii s-au format "șanțuri" care îngreunează circulația. Nimic nu pare să arate a autostradă europeană, iar reprezentanții firmelor de transport susțin că până la urmă aceasta este situația întregii infrastructuri rutiere din România și că A1 nu este cu nimic mai diferită din acest punct de vedere.
    "Porțiunea de autostradă dintre kilometri 23-46, pentru care am efectuat lucrări de reparații alături de firmele Euroconstruct Trading 98 și Search Corporation, este corect executată. Personal nu pot comenta cu privire la calitatea acestei autostrăzi decât în ceea ce privește tronsonul pentru care am lucrat, pentru că în rest nu circul către Pitești. Nu am de ce", spune omul de afaceri Costel Cășuneanu, acționar al firmei PA&CO Internațional și considerat unul dintre "regii asfaltului" din România. Cășuneanu a câștigat, alături de Euroconstruct Trading '98 și Search Corporation, un contract de 30 de milioane de euro pentru reparare porțiunii dintre kilometri 23 și 46 de pe A1, contract încheiat în 2006.
    Omul de afaceri băcăuan a intrat în atenția presei și ca urmare a colecției de mașini pe care o deține, printre care și un Bugatti Veyron cu un preț de aproximativ un milion de euro și care poate atinge viteze de 400 de kilometri pe oră, dar nu și în România. "Toată lumea a făcut caz pe tema mașinilor pe care le dețin. Consider că în România se poate circula și cu mașini mai bune, dacă nu depășești limitele de viteză. Nu mi-am cumpărat mașini scumpe pentru că vreau să alerg pe autostrăzi, ci pentru că sunt colecționar", mai spune Cășuneanu. Acesta ar fi ultimul contract important de reparare. Potrivit reprezentanților Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România (CNADNR), prin vocea directorului general, Liviu Costache, în prezent, pe autostrada A1 nu se execută lucrări de reabilitare. Sunt desfășurate însă lucrări de "întreținere periodică". Care este diferența între "reabilitare" și "întreținere periodică" nu știm exact. Cert este că de circa două luni traficul este restricționat la kilometrul 28 al autostrăzii, pe tronsonul reabilitat de PA&CO, Euroconstruct și Search Corporation, unde pentru o porțiune de câteva sute de metri se circulă pe o singură bandă cu restricție de viteză de 80 de kilometri pe oră.
    "La kilometrul 28 sunt lucrări de reabilitare a unui pod, dar cu mică atenție nu sunt probleme de circulație. Lucrările au început cam în urmă cu 60 de zile, dar se preconizează că vor fi finalizate până la 1 noiembrie", spun reprezentanții Info Trafic. 6.000 de camioane pe A1 În fiecare zi pe A1 circulă între 15.000 și 30.000 de vehicule, potrivit datelor furnizate de CNADNR. Până la kilometrul 30, numărul vehiculelor poate depăși 30.000 în 24 de ore, datorită faptului că în prima porțiune a autostrăzii spre Pitești sunt concentrate aproximativ 80% din spațiile logistice moderne din București, respectiv circa 800.000 de metri pătrați. Majoritatea vehiculelor care circulă pe A1 sunt autoturisme, microbuze și camionete, însă între 1.400 și aproape 6.000 de autocamioane tranzitează zilnic A1, în funcție de fiecare tronson al autostrăzii. Marii transportatori de pe piața locală s-au obișnuit deja cu infrastructura românească, astfel că nu mai sunt deloc surprinși de faptul că A1 nu este pe măsura autostrăzilor europene. "Într-adevăr, există porțiuni în lucru, deteriorate, dar nu aș spune că e chiar un chin să circuli pe A1. Aceasta este infrastructura cu care ne-am obișnuit în România. Nu A1 este problema numărul unu, ci întreaga infrastructură din țara noastră, care în primul rând este insuficientă. În medie, pe autostrada București-Pitești circulă zilnic 10-20 de camioane ale companiei International Lazăr", a declarat Dana Midvichi, director de vânzări în cadrul transportatorului International Lazăr. Sediul firmei de transport se află în localitatea Bascov din județul Argeș, la capătul dinspre Pitești al autostrăzii, unde aceasta pare "dintr-un alt film".
    Este vorba de tronsonul care ocolește Piteștiul prin partea de est și care are o lungime de 15 kilometri, porțiune dată în folosință în noiembrie 2007. Ulterior, în zona Bascov din Pitești a fost construit și un pasaj subteran cu o bandă pe sens, prin care autostrada este legată astfel de DN7, către Râmnicu-Vâlcea. Pentru construcția variantei de ocolire a municipiului Pitești a fost semnat la 27 aprilie 2004 un contract cu consorțiul format din firmele Astaldi și Italstrade, în valoare de 66,7 milioane de euro, cu o durată de execuție de 36 de luni (2004-2007), potrivit reprezentanților CNADNR. Șoferii care străbat zi de zi autostrada București-Pitești confirmă faptul că cei 15 kilometri dinspre Pitești sunt construiți la standarde europene și adaugă că și pe autostrada spre Constanța se circulă în condiții mult mai bune decât pe A1. "Este extrem de abruptă trecerea de la varianta ocolitoare a Piteștiului, unde ai senzația că ești în Occident dacă analizăm calitatea asfaltului, la A1 în sine. Încerc întotdeauna să merg cu viteza maximă legală, dar oricum niciodată nu o pot atinge pentru că mi-este frică să nu nimeresc într-o groapă și, în cel mai bun caz, doar să rămân cu camionul pe loc. Sunt mai mulțumit de A2 în privința aceasta, pentru că măcar până acum nu am avut nicio problemă, am circulat fără teamă", spune Marcel, șofer pentru o firmă de construcții din Craiova. Cine a mai reabilitat A1 Povestea autostrăzii București-Pitești de după Revoluție începe abia în a doua jumătate a deceniului trecut. În 1996 a fost semnat un acord de împrumut între Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) și Administrația Națională a Drumurilor, în valoare de 53,1 milioane de dolari, pentru finanțarea proiectului privind modernizarea și introducerea taxării pe autostrada București-Pitești. Astfel, cea mai importantă reabilitare a autostrăzii "fanion" de la acea vreme a României s-a derulat la finalul anilor '90, dar la proiectul de introducere a taxării s-a renunțat ulterior. În 1997, consorțiul italian Federici, Astaldi, Todini (FAT) câștiga licitația pentru acest proiect, angajându-se să finalizeze lucrările până în lunile iulie-august 1999.
    Primul contract, care viza kilometri 10,6 - 51 și a cărui valoare s-a ridicat la 83,7 mld. lei vechi (8,3 milioane lei noi), urma să se concretizeze la 31 iulie 1999, însă data de finalizare a fost întârziată până la finalul lui iunie 2000. De asemenea, cel de-al doilea contract, cu o valoare de 117,9 mld. lei vechi (11 mil. lei noi), care se referea la kilometri 51,1 - 106,500, a fost finalizat cu o întârziere de un an, la 31 august 2000. Recepția la terminarea lucrărilor s-a făcut în a doua jumătate a lunii noiembrie 2000, potrivit CNADNR. Lucrările executate de FAT au stârnit în acea perioadă o serie de controverse, atât din cauza întârzierilor la predare, cât și din cauza calității lucrărilor realizate. "Lucrările de construcții-montaj efectuate de FAT Italia s-au caracterizat printr-o lipsă generală a calității", se arăta într-un raport al Curții de Conturi a României. Ulterior, în perioada 2002-2004, firmele Albix Timișoara și Cosar București au mai reparat tronsonul dintre kilometri 37 și 29 pe relația dintre Pitești și București, sumele destinate reabilitărilor urcând până la circa 14 milioane de dolari. Ultimii la autostrÂzi România are în prezent doar 321,3 kilometri de autostradă construiți, și asta în descurs de mai bine de 40 de ani. Până în 2012, ar urma să mai fie finalizate și alte tronsoane, dar cifrele avansate de Ministerul Transporturilor nu mai conving pe nimeni. În prezent se află în construcție tronsoanele de autostradă Cernavodă-Medgidia (19 kilometri) și Medgidia-Constanța (32 de kilometri), ce ar urma să fie finalizate în 2011, dar și autostrada București - Ploiești sau porțiuni din autostrada Transilvania. România este codașă în Europa Centrală și de Est nu numai în ceea ce privește numărul de kilometri de autostradă construiți, ci și în ceea ce privește calitatea drumurilor, doar 57% dintre acestea fiind asfaltate, în condițiile în care în Cehia nu există niciun kilometru de drum nepavat, iar în Bulgaria, cel mai sărac stat al Uniunii Europene, 99% dintre drumuri sunt asfaltate, potrivit CIA Factbook.
    Chiar și așa, la nivelul anului 2009, în Europa Centrală și de Est numărul total de kilometri de autostrăzi nu reprezintă decât un sfert din totalul celor din Germania. Acum, după 20 de ani de capitalism, autostrăzile din Polonia, Cehia, Ungaria și Bulgaria nu dau, puse cap la cap, decât circa 3.100 de kilometri. La nivel regional, cel mai bine stă Polonia. Cu o suprafață mai mare decât cea a României, Polonia are 837 de kilometri de autostradă și o rețea de peste 420.000 de kilometri de drumuri, dintre care circa 70% asfaltate. La aceștia se adaugă alți 420 de kilometri de autostradă aflați în construcție și alți 714,5 kilometri pentru care lucrările au început în 2010. Am rămas și în urma Ungariei, Cehiei și chiar a Bulgariei, țări care deși sunt mai mici decât România au cu cel puțin 40% mai mulți kilometri de autostradă. În Ungaria sunt 696 de kilometri, Cehia stă și mai bine, având în vedere că există 727 de kilometri de autostradă, în timp ce bulgarii au în total 459 de kilometri.
george_scala_2004
Romania va avea inca 10 kilometri de autostrada: Lucrarile la tronsonul Turda-Campia Turzii vor fi finalizate in doua zile

http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-...cateva-zile.htm

in ritmul asta va fi gata peste...citi ani ??? wacko.gif
PaulT
QUOTE(namidee @ 25 Oct 2010, 19:17)
Eu cred ca problema se pune incorect aici: dupa mine statul roman e prea las (lash) ca sa impuna taxa pe drum intr-o singura sursa si o distribuie in mai multe mai mici. Daca ne uitam prin alte parti vedem:
- Ungaria vigneta pt. autostrazi vreo 4-5 Eur extra sezon si 5-6 in sezon (pe 4 zile)
- Austria vigneta aproape 8 Eur pe 10 zile
- Germania: benzina aproape de 1,5 Eur pe litru
- Romania: vreo 5-6 Eur vigneta pentru o luna (Ungaria pe luna e 15Eur extrasezon), ceva in pretul benzinei si mai nou vad ca mai ciupesc un pic si la autostrazi.

Per total preturile tot pe acolo cred ca sunt.
*



In Austria vigneta pentru circulatia pe autostrazi are un pret de 72EUR pentru un an(si 7,6 EUR pentru 10 zile). In Ungaria, pentru un an de circulare pe autostrazi se plateste suma de 37,200HUF, adica vreo 580RON... Aceste vignete se refera STRICT la circulatia pe AUTOSTRAZI. Nu au nici o legatura cu circulatia pe drumuri nationale, care este GRATUITA. Avand in vedere de exemplu Austria, taxa mi se pare mai mult decat decenta avand in vedere reteaua de autostrazi pusa la dispozitie. Chiar si Ungaria sta foarte bine la capitolul acesta, lucru pe care il poate confirma absolut oricine a avut ocazia sa ruleze pe acolo. Sa nu mai discutam si de retelele de drumuri nationale impecabile, care se constituie in alternative destul de viabile la circularea pe autostrada... Comparativ cu exemplele de mai sus, raportand la nr de km cam ce taxe ar trebui sa se aplice in RO pentru AUTOSTRADA? Un echivalent de 20-30RON pentru un an? radmasa.gif Si asta in tandem cu eliminarea rovignetei pentru drumuri nationale, bineinteles. Niciunde nu exista dubla taxare(o data pentru autostrazi si o data pentru reteaua de drumuri nationale)..
minny
Fals. In Ungaria pe drumurile nationale circulatia e gratuita doar anumitor tipuri de vehicule (cele cu tonaj mic). Insa vinieta e aceeasi ca cea de pe autostrada, nu exista o vinieta speciala pentru drumuri nationale.
PaulT
Pai de vehicule cu tonaj mic vorbim aici.
Garett
Din pacate nu-i off-topic:
http://www.hotnews.ro/stiri-international-...nt-vampirii.htm
"Autostrazile romanesti sunt ca vampirii, sunt mitice si este departe de ajuns de oriunde te-ai afla"
Mai ales A2, bucata Cernavoda-Constanta, sau A4 de pe Google Maps! biggrin.gif
PaulT
Pai cei de la G Maps s-au luat dupa termenele declarate.. Nu stiau cu cine au de-a face... radmasa.gif
Squirrel
Studiu de caz: Cea mai veche autostradă din România, București-Pitești, o poveste cu șanțuri și cratere.
QUOTE
    Prima autostradă din România și principala rută care leagă Bucureștiul de vestul Europei pare a avea în permanență nevoie de reabilitare. La fiecare câteva luni traficul trebuie restricționat pe anumite porțiuni ca urmare a vreunei gropi sau a "șanțurilor" săpate de camioane pe banda 1. Cum văd situația asta autoritățile, drumarii și șoferii?
    Prima autostradă din România și principala rută care leagă Bucureștiul de vestul Europei pare a avea în permanență nevoie de reabilitare. La fiecare câteva luni traficul trebuie restricționat pe anumite porțiuni ca urmare a vreunei gropi sau a "șanțurilor" săpate de camioane pe banda 1. Cum văd situația asta autoritățile, drumarii și șoferii? de Andreea Neferu Lucrările la Autostrada București-Pitești, denumită și A1, au început în 1967 și au fost finalizate în 1972.
    Cu alte cuvinte, cu tehnologia din anii '70 în decurs de cinci ani a fost finalizată o autostradă de 106 kilometri. Americanii de la Bechtel tocmai au "aniversat" șase ani de când au început săpăturile la autostrada Transilvania, dar se pot "lăuda" cu doar 42 de kilometri finalizați și alte tronsoane în lucru. Este adevărat: relieful autostrăzii Transilvania este diferit, iar americanii depind și de ritmul în care autoritățile eliberează sumele necesare construcției. Revenind la autostrada spre Pitești, deși nu este cel mai circulat drum din România (titlul revenindu-i Drumului Național 1 - porțiunea București-Ploiești), reparațiile parcă nu se mai termină niciodată. Fiind intens circulată de autocamioane, pe banda unu a autostrăzii s-au format "șanțuri" care îngreunează circulația. Nimic nu pare să arate a autostradă europeană, iar reprezentanții firmelor de transport susțin că până la urmă aceasta este situația întregii infrastructuri rutiere din România și că A1 nu este cu nimic mai diferită din acest punct de vedere.
    "Porțiunea de autostradă dintre kilometri 23-46, pentru care am efectuat lucrări de reparații alături de firmele Euroconstruct Trading 98 și Search Corporation, este corect executată. Personal nu pot comenta cu privire la calitatea acestei autostrăzi decât în ceea ce privește tronsonul pentru care am lucrat, pentru că în rest nu circul către Pitești. Nu am de ce", spune omul de afaceri Costel Cășuneanu, acționar al firmei PA&CO Internațional și considerat unul dintre "regii asfaltului" din România. Cășuneanu a câștigat, alături de Euroconstruct Trading '98 și Search Corporation, un contract de 30 de milioane de euro pentru reparare porțiunii dintre kilometri 23 și 46 de pe A1, contract încheiat în 2006.
    Omul de afaceri băcăuan a intrat în atenția presei și ca urmare a colecției de mașini pe care o deține, printre care și un Bugatti Veyron cu un preț de aproximativ un milion de euro și care poate atinge viteze de 400 de kilometri pe oră, dar nu și în România. "Toată lumea a făcut caz pe tema mașinilor pe care le dețin. Consider că în România se poate circula și cu mașini mai bune, dacă nu depășești limitele de viteză. Nu mi-am cumpărat mașini scumpe pentru că vreau să alerg pe autostrăzi, ci pentru că sunt colecționar", mai spune Cășuneanu. Acesta ar fi ultimul contract important de reparare. Potrivit reprezentanților Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România (CNADNR), prin vocea directorului general, Liviu Costache, în prezent, pe autostrada A1 nu se execută lucrări de reabilitare. Sunt desfășurate însă lucrări de "întreținere periodică". Care este diferența între "reabilitare" și "întreținere periodică" nu știm exact. Cert este că de circa două luni traficul este restricționat la kilometrul 28 al autostrăzii, pe tronsonul reabilitat de PA&CO, Euroconstruct și Search Corporation, unde pentru o porțiune de câteva sute de metri se circulă pe o singură bandă cu restricție de viteză de 80 de kilometri pe oră.
    "La kilometrul 28 sunt lucrări de reabilitare a unui pod, dar cu mică atenție nu sunt probleme de circulație. Lucrările au început cam în urmă cu 60 de zile, dar se preconizează că vor fi finalizate până la 1 noiembrie", spun reprezentanții Info Trafic.

    6.000 de camioane pe A1
    În fiecare zi pe A1 circulă între 15.000 și 30.000 de vehicule, potrivit datelor furnizate de CNADNR. Până la kilometrul 30, numărul vehiculelor poate depăși 30.000 în 24 de ore, datorită faptului că în prima porțiune a autostrăzii spre Pitești sunt concentrate aproximativ 80% din spațiile logistice moderne din București, respectiv circa 800.000 de metri pătrați. Majoritatea vehiculelor care circulă pe A1 sunt autoturisme, microbuze și camionete, însă între 1.400 și aproape 6.000 de autocamioane tranzitează zilnic A1, în funcție de fiecare tronson al autostrăzii. Marii transportatori de pe piața locală s-au obișnuit deja cu infrastructura românească, astfel că nu mai sunt deloc surprinși de faptul că A1 nu este pe măsura autostrăzilor europene. "Într-adevăr, există porțiuni în lucru, deteriorate, dar nu aș spune că e chiar un chin să circuli pe A1. Aceasta este infrastructura cu care ne-am obișnuit în România. Nu A1 este problema numărul unu, ci întreaga infrastructură din țara noastră, care în primul rând este insuficientă. În medie, pe autostrada București-Pitești circulă zilnic 10-20 de camioane ale companiei International Lazăr", a declarat Dana Midvichi, director de vânzări în cadrul transportatorului International Lazăr. Sediul firmei de transport se află în localitatea Bascov din județul Argeș, la capătul dinspre Pitești al autostrăzii, unde aceasta pare "dintr-un alt film".
    Este vorba de tronsonul care ocolește Piteștiul prin partea de est și care are o lungime de 15 kilometri, porțiune dată în folosință în noiembrie 2007. Ulterior, în zona Bascov din Pitești a fost construit și un pasaj subteran cu o bandă pe sens, prin care autostrada este legată astfel de DN7, către Râmnicu-Vâlcea. Pentru construcția variantei de ocolire a municipiului Pitești a fost semnat la 27 aprilie 2004 un contract cu consorțiul format din firmele Astaldi și Italstrade, în valoare de 66,7 milioane de euro, cu o durată de execuție de 36 de luni (2004-2007), potrivit reprezentanților CNADNR. Șoferii care străbat zi de zi autostrada București-Pitești confirmă faptul că cei 15 kilometri dinspre Pitești sunt construiți la standarde europene și adaugă că și pe autostrada spre Constanța se circulă în condiții mult mai bune decât pe A1. "Este extrem de abruptă trecerea de la varianta ocolitoare a Piteștiului, unde ai senzația că ești în Occident dacă analizăm calitatea asfaltului, la A1 în sine. Încerc întotdeauna să merg cu viteza maximă legală, dar oricum niciodată nu o pot atinge pentru că mi-este frică să nu nimeresc într-o groapă și, în cel mai bun caz, doar să rămân cu camionul pe loc. Sunt mai mulțumit de A2 în privința aceasta, pentru că măcar până acum nu am avut nicio problemă, am circulat fără teamă", spune Marcel, șofer pentru o firmă de construcții din Craiova.

    Cine a mai reabilitat A1
    Povestea autostrăzii București-Pitești de după Revoluție începe abia în a doua jumătate a deceniului trecut. În 1996 a fost semnat un acord de împrumut între Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) și Administrația Națională a Drumurilor, în valoare de 53,1 milioane de dolari, pentru finanțarea proiectului privind modernizarea și introducerea taxării pe autostrada București-Pitești. Astfel, cea mai importantă reabilitare a autostrăzii "fanion" de la acea vreme a României s-a derulat la finalul anilor '90, dar la proiectul de introducere a taxării s-a renunțat ulterior. În 1997, consorțiul italian Federici, Astaldi, Todini (FAT) câștiga licitația pentru acest proiect, angajându-se să finalizeze lucrările până în lunile iulie-august 1999.
    Primul contract, care viza kilometri 10,6 - 51 și a cărui valoare s-a ridicat la 83,7 mld. lei vechi (8,3 milioane lei noi), urma să se concretizeze la 31 iulie 1999, însă data de finalizare a fost întârziată până la finalul lui iunie 2000. De asemenea, cel de-al doilea contract, cu o valoare de 117,9 mld. lei vechi (11 mil. lei noi), care se referea la kilometri 51,1 - 106,500, a fost finalizat cu o întârziere de un an, la 31 august 2000. Recepția la terminarea lucrărilor s-a făcut în a doua jumătate a lunii noiembrie 2000, potrivit CNADNR. Lucrările executate de FAT au stârnit în acea perioadă o serie de controverse, atât din cauza întârzierilor la predare, cât și din cauza calității lucrărilor realizate. "Lucrările de construcții-montaj efectuate de FAT Italia s-au caracterizat printr-o lipsă generală a calității", se arăta într-un raport al Curții de Conturi a României. Ulterior, în perioada 2002-2004, firmele Albix Timișoara și Cosar București au mai reparat tronsonul dintre kilometri 37 și 29 pe relația dintre Pitești și București, sumele destinate reabilitărilor urcând până la circa 14 milioane de dolari.

    Ultimii la autostrăzi
    România are în prezent doar 321,3 kilometri de autostradă construiți, și asta în descurs de mai bine de 40 de ani. Până în 2012, ar urma să mai fie finalizate și alte tronsoane, dar cifrele avansate de Ministerul Transporturilor nu mai conving pe nimeni. În prezent se află în construcție tronsoanele de autostradă Cernavodă-Medgidia (19 kilometri) și Medgidia-Constanța (32 de kilometri), ce ar urma să fie finalizate în 2011, dar și autostrada București - Ploiești sau porțiuni din autostrada Transilvania. România este codașă în Europa Centrală și de Est nu numai în ceea ce privește numărul de kilometri de autostradă construiți, ci și în ceea ce privește calitatea drumurilor, doar 57% dintre acestea fiind asfaltate, în condițiile în care în Cehia nu există niciun kilometru de drum nepavat, iar în Bulgaria, cel mai sărac stat al Uniunii Europene, 99% dintre drumuri sunt asfaltate, potrivit CIA Factbook.
    Chiar și așa, la nivelul anului 2009, în Europa Centrală și de Est numărul total de kilometri de autostrăzi nu reprezintă decât un sfert din totalul celor din Germania. Acum, după 20 de ani de capitalism, autostrăzile din Polonia, Cehia, Ungaria și Bulgaria nu dau, puse cap la cap, decât circa 3.100 de kilometri. La nivel regional, cel mai bine stă Polonia. Cu o suprafață mai mare decât cea a României, Polonia are 837 de kilometri de autostradă și o rețea de peste 420.000 de kilometri de drumuri, dintre care circa 70% asfaltate. La aceștia se adaugă alți 420 de kilometri de autostradă aflați în construcție și alți 714,5 kilometri pentru care lucrările au început în 2010. Am rămas și în urma Ungariei, Cehiei și chiar a Bulgariei, țări care deși sunt mai mici decât România au cu cel puțin 40% mai mulți kilometri de autostradă. În Ungaria sunt 696 de kilometri, Cehia stă și mai bine, având în vedere că există 727 de kilometri de autostradă, în timp ce bulgarii au în total 459 de kilometri.


Mea culpa: Se pare că da…M-a luat valul…și ca să fie totuși un element de noutate:
Șoferii români lasă anual 15 mil. euro pe șoselele din Ungaria.
QUOTE
    Aproape 13 milioane de euro este valoarea totală a vinietelor cumpărate, în primele nouă luni ale acestui an, de șoferii români care au circulat pe autostrăzile din Ungaria.
    Circa 15 milioane de euro sunt investite anual de români în infrastructura rutieră maghiară. Banii provin din cele aproape 1,5 milioane de viniete cumpărate de șoferii care tranzitează țara vecină. În primele nouă luni ale acestui an au fost achiziționate deja viniete în valoare de 12,7 milioane de euro, cei mai mulți bani virați în conturile autorităților din Ungaria fiind plătiți de șoferii de TIR-uri: opt milioane de euro în primele nouă luni ale anului, 5,8 milioane de euro fiind valoarea vinietelor pentru o zi, cumpărate de șoferii autovehiculelor mai mari de 12 tone. Valorile sunt ceva mai mici decât cele înregistrate anul trecut, când valoarea totală a vinietelor cumpărate de TIR-iști a fost de 8,9 milioane de euro. Este mult, este puțin? Cele aproape 60 de milioane de euro plătite de români pe viniete maghiare din 2007 până astăzi ar fi suficiente pentru construirea a 16 km de autostradă la câmpie, dublul distanței inaugurate anul acesta în România.
    „În comparație cu sumele strânse de autoritățile române din vânzarea de viniete, suma este mică“, spune Radu Dinescu, secretar general al Uniunii Naționale a Transportatorilor Rutieri din România (UNTRR). Și asta pentru că numai în primele șapte zile de la introducerea rovinietei electronice, Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România (CNADNR) a avut încasări de cinci milioane de euro.
    Achiziția vinietelor maghiare de către șoferii români a fost relativ constantă în ultimii patru ani, de la intrarea României în Uniunea Europeană. Dacă în 2007 au fost vândute 1,3 milioane de viniete, în anul 2008 numărul acestora a crescut la 1,48 milioane. Criza de anul trecut nu s-a făcut simțită la nivelul numărului autovehiculelor românești care au tranzitat Ungaria, numărul vinietelor cumpărate fiind tot de 1,48 milioane.
    Însă valoarea acestora, raportată la moneda euro, a scăzut la 14,5 milioane de euro, de la 17 milioane în 2008, pentru că forintul s-a depreciat cu 12 procente. „Nu riscă nimeni să meargă fără vinietă în Ungaria. Au un sistem electronic foarte bine pus la punct“, spune Augustin Hagiu, președintele Federației Operatorilor Români de Transport. „Iar acolo poliția dă amenzi pentru orice nimic“, completează el.

    Vinietele plătite în Ungaria, 15% din totalul veniturilor din rovinietă

    Și cum cele mai multe autovehicule care tranzitează Ungaria reprezintă trafic comercial, și nu turism, mai toți reprezentanții asociațiilor de profil au câte ceva de reproșat autorităților din țara vecină. „Problema e că ungurii se finanțează pe spatele românilor. De exemplu, amendează cu 200 de euro șoferii care depășesc timpii de conducere cu 1-5 minute. Iar amenzile se plătesc pe loc, nu-i interesează dacă ai sau nu forinți la tine“, spune Radu Dinescu. Prin urmare, au fost încheiate parteneriate cu avocați maghiari, iar amenzile sunt contestate în instanță. „De cele mai multe ori câștigăm. Dar procesele durează trei luni și mai durează șase luni până ne recuperăm banii de la statul maghiar“, mai spune el.
    Amenzile pe care trebuie să plătească șoferii care circulă pe autostrăzile din Ungaria fără vinietă variază de la 55 de euro (autovehicule mai mici de 3,5 tone) până la 1.200 de euro (pentru autovehicule mai mari de 12 tone).
    Sunt străinii la fel de conștiincioși în privința vinietelor autohtone? „Nu, la noi nu cumpără nimeni, dau toți șpagă“, spune Augustin Hagiu. „Iar sistemul electronic nu va schimba mare lucru, atâta timp cât nu este aplicat așa cum trebuie“, spune el. Rovinieta electronică a fost introdusă la 1 octombrie, dată de la care verificarea plății se face  și la noi ca în Ungaria, prin înregistrarea numărului de înmatriculare. Conform CNADNR, media anuală a încasărilor din rovinietă este de aproximativ 100 milioane de euro.
xcss
Nu cumva e aproape exact aceeasi poliloghie ca aceea aflata cu cateva posturi mai sus?
george_scala_2004
http://www.authorstream.com/Presentation/K...anmen-mountain/

QUOTE
The mountain-winding highway of Tianmen Mountain, nicknamed as Heaven-Linking Avenue, has a total length of less than 11 kilometerswacko.gif Yet the elevation of it rises sharply from 200 meters to 1300 meters. The avenue rises steeply according to the form of mountain. The 99 blends link closely with each other and pile up in layers, making a pattern of a circling flying dragon reaching the skyline. Tourists marvel at it, which is worth the title of the Top Highway Wonder in the World.
Tongtian Road construction started in 1998, the Tianmen Mountain's unique geology and climate of the limitations to the full through 2005, which lasted 7 years, the total cost of 100 million yuan (US$13.2 million). blink.gif  The whole project is full of extreme hardship, it represents the combined work of all the wisdom and efforts of staff in order to winding detour through the natural barrier of the mountain cliffs and become the best in the world wonders of the road.


http://www.chinagps.info/traffic/2009/heav...ng-avenue.shtml

ar fi bine sa mearga si ai nostri pe acolo. auzi la ei ce tupeu: aproape 1 milio de dolari pe kilometru ! si in ce munti !
Squirrel
Atât a plătit statul chinez…restul a fost muncă „voluntară”.
IsNa
O firimitura de statistica: in anul 2009 mai mult de 2600 de persoane au murit in accidente de munca doar in sectorul minier in China. Circa 10 vieti omenesti in fiecare zi lucratoare.

Eu zic sa punem deoparte declaratiile de veneratie la adresa Chinei pana ne dumirim mai bine in privinta conditiilor in care se ating acolo aceste "succese".
Ati uitat de tot costul "marilor realizari ale epocii de aur"?
minny
Toata povestea asta cu Elena Basescu v-a facut pe multi sa nu mai stiti sa vorbiti romaneste. Succese e forma corecta de plural asa ca ghilimele nu isi au rostul.
Garett
QUOTE(IsNa @ 3 Nov 2010, 15:41)
O firimitura de statistica: in anul 2009 mai mult de 2600 de persoane au murit in accidente de munca doar in sectorul minier in China. Circa 10 vieti omenesti in fiecare zi lucratoare.

Eu zic sa punem deoparte declaratiile de veneratie la adresa Chinei pana ne dumirim mai bine in privinta conditiilor in care se ating acolo aceste "succese".
Ati uitat de tot costul "marilor realizari ale epocii de aur"?
*


La un miliard si jumatate de oameni 2600 de victime nu cred ca intra nici macar la o nota de subsol! Pana una-alta, China are autostrazi, noi nu!
Iar in privinta "realizarilor" epocii de aur, well, cred ca le putem critica doar atunci cand vom face si noi ceva comparabil. Cum in ultimii 20 de ani singurele "realizari" notabile in materie de autostrazi sunt vreo suta de km in plin Baragan care au durat mai mult decat vreo 500 prin munti si cei 44 de km in 5 ani pe faimoasa autostrada Nowhere-Middle of Nowhere Transilvania eu as zice sa nu ne umflam in pene prea tare. Cam cat crezi ca ar costa azi Transfagarasanul? Cu tot cu comisioane, evident!
A, btw, China are mai nou si trenuri de mare viteza, Maglev, etc. La noi trenurile sunt doar de mica si de foarte mica viteza! Cate linii au fost macar reparate in ultimii ani? Mai are rost sa spun de Bucuresti-Constanta, "in lucru" de 'nspe ani?
E usor sa-i criticam pe chinezi, nu respecta drepturile omului, bla, bla, bla dar daca luam la bani marunti nici drepturile noastre, dpdv infrastructura, nu ma leg de alte aspecte, nu prea sunt respectate in formitate cu "statutul' nostru de membru UE!
Squirrel
Exproprieri degeaba, plătite cu zeci de milioane.
QUOTE
    Sute de români au fost expropriați degeaba, deoarece autostrăzile care ar fi trebuit să se construiască pe amplasamentul lor nu s-au mai realizat niciodată. Deși stau nefolosite, proprietarii nu și le pot dobândi înapoi, deoarece Guvernul nu găsește timpul necesar întocmirii actelor de restituire.
    Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România (CNADNR) are în portofoliu cel puțin 70 de hectare de teren, rezultate în urma exproprierilor efectuate pentru construirea unor autostrăzi care niciodată nu se vor face. În principal terenurile erau necesare construirii autostrăzii Transilvania, unde Bechtel, firma americană care o realizează s-a jucat de-a proiectarea, și autostrăzii Comarnic Brașov. Constructorii acesteia, Vinci și Aktor au reziliat contractul, lăsând statul român ca pe o mireasă părăsită în noaptea nunții.

    Statul a expropriat pentru constructorii care au plecat
    Netrecându-i prin cap că va păți o asemenea rușine, CNADNR a expropriat înainte de semnarea contractului pentru concesiunea autostrăzii Comarnic-Brașov 239 de proprietari, deținători ai unei suprafețe totale de 32 hectare de teren în localitățile Râșnov și Cristian din Brașov. Deși hotărârea de guvern spune că trebuiau expropriate 39 de hectare, CNADNR a luat doar 32 de hectare sau, mai bine zis „doar" 229 din cele 236 de proprietăți deoarece nu a mai avut bani să plătească expropriații. Dacă cele mai mici loturi au fost de câțiva metri pătrați, cele mai mari au depășit un hectar, un caz unic fiind cel al primăriei Râșnov care a pierdut în total peste 6 hectare. Sumele plătite de stat au fost de 11,3 milioane lei, adică aproximativ 2,5 milioane euro.

    Speranța CNADNR moare ultima
    Acum statul stă și se uită la terenuri și nu are ce face cu ele. Faptul că autostrada se va construi într-o zi este o speranță. „Terenurile nu sunt pierdute, căci proiectul se va face", spune un oficial al CNADNR. Din păcate, aceasta nu se va întâmpla, deoarece orice viitor concesionar va dori să stabilească el traseul autostrăzii, neavând ce face cu vechea rută a acesteia.

    Bechtel s-a jucat de-a modificarea proiectului
    Cauzele existenței a 37 de hectare inutile pe autostrada Transilvania sunt altele. Conform contractului semnat cu Bechtel, proiectarea tronsoanelor 2B și 3C, adică Câmpia Turzii-Gilău și Suplacu de Bacău Borș, pică în sarcina firmei americane. Aceasta, în funcție de proiectul făcut de ea, comunică CNADNR ce suprafețe trebuie expropriate. În perioada 2004-2008 au fost efectuate însă nu mai puțin de 4.200 de modificări ale documentațiilor cadastrale în urma cererii constructorului american și au existat chiar și câte patru-cinci amplasamente pentru aceeași lucrare. Pe lângă banii dați degeaba pe terenuri, suma estimată fiind de 9,16 milioane de lei, adică aproape 5% din suma totală plătită pentru exproprieri de către CNADNR pe autostrada Transilvania (250 milioane lei),  avocații au trebuit și ei plătiți suplimentar. Onorariile avoca­ților se situează între 700 și 1.700 de euro pe fiecare lot expropriat. Un director rezuma plastic relația exproprierilor cu Bechtel. „Am impresia că își bat joc de noi. Uneori ne pun să facem exproprieri exact acolo unde știu că există conducte de utilități greu de mutat, de parcă ar căuta motive să nu muncească", spune acesta.
    Acum CNADNR plânge pe umărul firmei Bechtel. Modificarea suprafețelor de expropriat a intervenit ca umare a încercărilor americanilor de a „optimiza și diminua costurile pentru a se încadra în clauzele contractuale". În realitate, nu prea au reușit. Estimările inițiale erau că autostrada va costa 2,1 miliarde euro iar Bectel a încasat până în prezent aproape un miliard de euro, pentru 40 de kilometri de autostadă, adică pentru 10% din lungimea totală a autostrăzii. Potrivit CNADNR, avocatul Cecilia Popa ar fi întocmit o documentație cadastrală pentru exproprierea unui coridor lat de 70 de metri, iar în realitate era necesar unul lat de 50 metri. Deși i s-a solicitat, CNADNR nu a informat asupra numărului proprietarilor expropriați degeaba de case și terenuri pe traseul autostrăzii. Deși mai toate proiectele importante de autostrăzi din România au suferit modificări de soluții,  CNADNR susține că terenurile în exces există doar pe cele două proiecte menționate.   

    Exproprierile inutile aduc bani avocaților
    Indiferent că terenurile expropriate sunt sau nu folositoare, CNADNR a trebuit să achite și onorariile avocaților, pe lângă valoarea propriu-zisă a terenurilor. La un onorariu mediu de 1.000 de euro, rezultă că peste 200.000 de euro au fost achitate pentru exproprierile inutile de pe autostrada Comarnic-Brașov. Deseori valoarea onorariilor depășește chiar suma plătită pentru terenuri. România Liberă a relatat recent că pe autostrada Deva-Orăștie, CNADNR a plătit avocații cu sume în jurul a 1.000 de euro pentru exproprierea unui teren cu o suprafață de 4 metri pătrați și o valoare de 93 lei, adică 20 de euro. Contractele avocaților prevăd că aceștia  primesc același onorariu indiferent de suprafața expropriată, de succesul exproprierii, de valoarea imobilului și chiar dacă e vorba de mai multe imobile aparținând unui singur proprietar. CNADNR acceptă fără să crâcnească clauzele de confidențialitate impuse de avocați, iar când e întrebată cât a dat acestora, spune că nu poate, căci e secret. Potrivit unui raport recent al Curții de Conturi, CNADNR este a doua entitate la nivel național care a contribuit la prosperitatea firmelor de avocatură. Deși are un număr de 653 de angajați cu pregătire juridică, CNADNR a plătit în ultimii doi ani 89 de milioane de lei cu titlul de onorarii.

    Ce fac englezii în situație similară?
    Chiar dacă terenurile ajung să fie nefolositoare din alte motive, suprafețe excedentare dețin și companiile sau autoritățile publice din alte țări. Agenția britanică pentru autostrăzi este una dintre acestea, având în proprietate 400 de hectare. Potrivit legislației britanice, autoritățile publice și firmele de stat au obligația înscrierii suprafețelor excedentare într-un registru public unic, disponibil spre consultare și pe internet, și administrat de Agenția pentru Comunități și Locuire. Agenția de Autostrăzi are obligația să returneze terenurile foștilor proprietari, dacă acestea îi devin inutile, și chiar are datoria contactării lor prin mica publicitate. Dacă aceștia nu sunt de găsit sau nu sunt interesați să le răscumpere, terenurile sunt vândute prin intermediul unei agenții imobiliare care are contract cu agenția statului.

    Ce să facem cu terenurile?
    În prezent, CNADNR nu prea are o soluție privitor la soarta celor 70 de hectare inutile de teren. Oficialii companiei țin însă să precizeze că „terenurile vor fi administrate  confom prevederilor legale".  Una dintre variante ar fi restituirea terenurilor către proprietari, însă este necesară parcurgerea unor pași. Trebuie anulate documentațiile cadastrale aferente, iar hotărârile de stabilire a despăgubirilor trebuie revocate,„când situația o permite (adică când Guvernul semnatar al hotărârilor de expropriere va binevoi să dea terenurile înapoi - n.r.)". Odată parcurși pașii, terenurile pot fi răscumpărate doar de către foștii proprietari în vederea reîntregirii proprietății. În cazul refuzului, terenurile vor fi cedate spre folosință unităților administrativ teritoriale (primăriilor) spune CNADNR. Potrivit firmei de stat, terenurile devenite inutile pot fi folosite și pentru plantarea unor perdele de protecție a autostrăzilor formate din arbori, perdea care va proteja localitățile învecinate de poluarea fonică.

    4.200 de modificări  ale documentațiilor cadastrale pentru autostrada Transilvania au fost solicitate de constructorul american Bechtel.
IsNa
QUOTE(minny @ 4 Nov 2010, 04:17)
Toata povestea  asta cu Elena Basescu v-a facut pe multi sa nu mai stiti sa vorbiti romaneste. Succese e forma corecta de plural asa ca ghilimele nu isi au rostul.
*



Ghilimelele erau menite sa arate ca eu nu consider a fi succese constructii executate cu munca (aproape) silnica, cu muncitori care nu pleaca acasa de pe santier doar pt. ca acasa ar muri literalmente de foame, si cu pretul vietilor omenesti. Nu era referire la perla domnitei Basescu.

QUOTE(Garett @ 4 Nov 2010, 08:20)
La un miliard si jumatate de oameni 2600 de victime nu cred ca intra nici macar la o nota de subsol! Pana una-alta, China are autostrazi, noi nu!
*



China are o populatie cam de 50 de ori mai mare decat Romania. Pastrand raportul ar insemna ca noi sa avem mai mult de 50 morti in minerit anual. Suntem departe de asta, din fericire, desi chiar si la noi ramura mineritului e in paragina.
Cu acelasi raport Germania ar trebui sa aiba in jur de 200 de morti anual in minerit. Si ei AU autostrazi.

Ideea e ca se pot construi autostrazi si fara a adopta un regim politic opresiv si totalitar.
xcss
Nu era cumva vorba sa se inaugureze chistocul ala de 10 km dintre Campia Turzii si Turda? Stie cineva ceva despre asta?
Squirrel
S-or fi obisnuit sa le inaugureze de 1 decembrie...
voyageros
sambata asta se inaugureaza numa' sa vina mister Boc.
RZV
Problematica e putin mai speciala si mai complexa cu inaugurarea "chistocului" Turda -Campia Turzii, si anume, Bechtel-Enka doreste darea in folosinta (predare definitiva a portiunii Turda-Campia Turzii, respectiv KM0-KM10 al sectiunii 2B), insa comisia de receptie a CNADNR prezenta saptamana aceasta in santier a constat ca acest lucru nu e posibil. (mai sunt ceva lucrari conexe de executat plus o gramada de hartogaraie si procese verbale de semnat de catre consultant pentru a certifica anumite lucrari, asta bineinteles dupa procedurile interne de control ale acestora din urma).
Ca atare lucrurile la aceasta ora sunt destul de confuze, o decizie privine deschiderea acestei portiuni nefiind luata in acest sens.
Pe de o parte Bechtel-Enka are dreptate, firma neprimind nici un leu, darmite vre-un euro pentru acesti 10 kilometrii executati, si incearca sa isi acopere spatele prin predare 100%. In cealalta parte cei din CNANDR inceraca si ei sa-si pazeasca viitorul produs ce intra in exploatare si intretinere agatandu-se de orice detaliu si sicanand politic si nu numai cat se poate.
Ce e ciudat e ca portiunea deschisa traficului momentan (KM10-Km52 respectiv Turda -Gilau) nu e predata definitiv nici in acest moment catre CNADNR, ea ramanand in continuare cu statut de santier de constructii insa deschis circulatiei publice. Acum un an au fost IMENSE PRESIUNI POLITICE pentru dechiderea traficului cu orice pret din partea sleahtei marinarului chior, indiferent de consecinte. Anul asta s-au mai domolit dar in schimb incearca orice fel de sicane numai sa mai ciupeasca/beneficieze de ceva in plus. Aditional acestor stari de fapte, nici la aceasta ora nu s-a convenit asupra unor grafice de lucrari/plati pe 2011. Ba mai mult, cei din CNADNR nu au nici cea mai mica dechidere in purtarea unor dicutii pe aceasta tema. Deci...viitor sumbru pentru continuarea lucrarilor momentan.

Respecte.
xcss
Iata informatii utile. Viitorul sumbru al lucrarilor nu cred ca poate fi pus de cineva la indoiala, mai precis lipsa oricarui viitor. Pentru multa-multa vreme, tara asta nu va avea autostrazi. Atat de multa, incat eu nu cred ca mai apuc fizic sfarsitul acestei vremi.

As dori niste lamuriri suplimentare cu privire la statutul de "santier deschis circulatiei publice"... Ca sa zic asa, adica cum adica?!
RZV
Foarte simplu. Beneficiarul (CNADNR) utilizeaza sistemul rutier si atat. O multitudine de lucrari adiacente caii rutiere propriuzise in portiunea Turda -Gilau (KM10-KM52) (sisteme de drenaj, bazine deacantoare, drumuri locale de acces, etc.) sunt in continuare neexecutate sau partial/prost executate. Din acest lucru nu s-a facut predarea 100%, si aceasta portiune e inca cu statut de santier. Dupa deschiderea traficului de anul trecut (care s-a facut sub IMENSE presiuni politice, desi se stia ca portiunea nu e pregatita 100% pentru deschidere) s-a convenit de comun acord intre parti asupra unei liste de lucrari ce urmeaza a mai fi executate pe portiunea KM10-KM52
Bun, insa ce zici de faptul ca in anul 2010, CNADNR a INTERZIS constructorului executarea acestor lucrari din lipsa de fonduri. Ca atare santierul e in continuare deschis, tronsonul nefiind finalizat. Mai mult de atat, nu merita amintit modul in care aceste lucrari conexe neexecutate la timp vor contribui intr-un mod foarte rapid si foarte negativ la stabilitatea si durabilitatatea acestei portiuni de autostrada.

Respecte.
xcss
Multumesc pentru lamuriri. Nu ma pricep la inginerie, dar ce spui pare destul de grav. Dupa cum am mai spus mai demult, cred ca, daca am trai intr-o tara macar in contact discret cu normalitatea (ceea ce, evident, nu e cazul), am avea niste candidati seriosi la acuzarea de inalta tradare si subminarea economiei nationale. Desigur, se poate argumenta ca atunci cand nu ai ce submina infractiunea nu exista, dar totusi...
Nu stiu cat de buna e wikipedia ca sursa, dar citeam acolo ca lucrarile la cele doua tronsoane la care se "lucreaza" si azi a avut loc in 2004. Sigur, a avut loc renegocierea contractului intre timp, si stim cu totii ce rezultate glorioase a avut. Insa, pe de alta parte, dupa 6 (sase!) ani, avem 52 de km de autostrada care inteleg ca e de fapt un santier inca in executie, si un viaduct inca neterminat. In sase ani. Poate exagerez, dar pe cuvant ca as sugera sa se inchida topicul asta sub rezerva redeschiderii in momentul in care apar subiecte care sa nu fie legate de ce, cum si cat s-a furat, ci de realizarea autostrazii propriu-zise. Ma tem insa ca in acest caz topicul ar ramane inchis pe o perioada nedeterminata...
Garett
QUOTE(IsNa @ 4 Nov 2010, 13:52)
Ideea e ca se pot construi autostrazi si fara a adopta un regim politic opresiv si totalitar.
*


Perfect de acord, problema e ca am avut 20 de ani la dispozitie ca sa le facem democratic. Rezultatul se vede. Adica mai mult nu se vede!
De aici si pana la a-i critica pe chinezi, e cale lunga. Nu spun ca invidiez regimul de acolo cu toate restrictiile pe care le impune dar cel putin economic se pare ca functioneaza impecabil.
eloy
QUOTE(RZV @ 4 Nov 2010, 20:17)
Ba mai mult, cei din CNADNR nu au nici cea mai mica dechidere in purtarea unor  dicutii pe aceasta tema. Deci...viitor sumbru pentru continuarea lucrarilor momentan.
Respecte.

Man, respect pt informatiile f interesante din interior, dar aici te contrazic un pic: miss Anca taman ce s-a intalnit cu alde Bechtel si au discutat. Ca nu au ajuns la concluzii e altceva, dar au discutat.
In rest nasoale vesti, mai ales despre interzicerea finalizarii lucrarilor conexe....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.