Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Romania - santierul autostrazilor
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121
vijelie
IsNa, daca ai sti exact ce inseamna "finantarea externa este obtinuta" nu ai mai pomeni de marionete centrale (ministri) sau paiate locale (prefecti, primari, gardieni publici etc).
Cinismul e scuzabil, dar nu trebuie sa te impiedice sa vezi lucrurile limpede.
IsNa
OK, da Doamne sa fie cum spui tu, Vijelie!
han_1.6 mpi
scuze daca nu sunt la subiect cu ultimele posturi dar nu am acum timp sa citesc.


ideea e ca am vazut ieri la iesire din comuna gherghita jud. ph. "magistrala" cum o numeau satenii, adica un drum foarte lat cupiatra presata care traversa un camp. acea"magistrala venea dinspre comuna moara vlasiei. deci chiar s-au apucat de autostrada. revin cu fotografii diseara.
CGB
fratilor stati asa ca s-a schimbat guvernu'. se schimba si termenele ptr terminarea autostrazii. se mai adauga intre 1 si 3 ani la termenele initiale. asta asa....cu optimism maxim smile.gif
only4waly
hmmm...clar...daca vreau sa ajung in Austria de acum imi confectionez o pluta si ajung...numa ca ma trage curentu spre est ...spre marea neagra.. sad.gif tongue.gif
han_1.6 mpi
magistrala ...
sorin1967
Vijelie,eu chiar apreciez ca tu ii mai crezi pe "obositi" radmasa.gif Oricum de la Bacau la Bucuresti eu pot sa fac 3 ore, indiferent de costuri iar de vrajeli de astea cu studiu de fezabilitate,SPF, PTH , PTE ,avize si acorduri, doar pentru vegetarienii care mananca si...bureti...lasa-neeee, lasa-neeee ,ca tot se spun de 3 ani.Drajna -Fetesti parca e Bucuresti -Berlin .Daca nu le au, nu le au...... wink.gif
st0rm3ru
stie cineva daca s-a turnat 1 m patrat de asfalt intre Cernavoda - Constanta?
daciafan
QUOTE(vijelie @ 21 Mar 2007, 09:49)
De asemenea, sunt in lucru largiri la 4 benzi a aproape 100km de drum national. Tot in Ardeal.
*


ti-as fi extrem de recunoscator daca ai preciza care tronsoane de drum national din ardeal vor fi largite la 4 benzi
multumesc
cri123
In acest moment in zona Cluj se lucreaza la largirea la 2 benzi + 2 de urgenta (nu 4 cum cred unii soferi mai viteji) a drumuli Cluj-Dej. Sigur nu se face nimic in zona Cluj-Zalau; este cu 4 intre Cluj si Turda, dar de acolo catre Alba sau catre Tg. Mures iar nu se face nimic. Nici Cluj-Oradea nu da semne ca se face ceva.

Poate primim detalii din alte orase.

Bechtel inca angajeaza oameni, dar autostrada nu misca nimic. Sau ritmul in care se lucreaza nu va duce in nici un fel la terminarea ei in 2012.

Despre centura - tocmai incep sa apara declaratiile razboinice ale prfectului din PNL, care vrea refacerea planurilor facute de primarul PD, acuma sunt prea scumpe si prefectura nu e de acord, si cum trebuie semnat de la guvern, e clar ca se amana iar, din cauza unora care trebuie sa se certe pentru ceva si nu vad interesul orasului in fata intereselor politice.

Asta e. Lehamite...
daciafan
eram curios sa aflu unde urmeaza sa fie largite drumurile nationale din ardeal
daca vreti sa vedeti un drum european impecabil, un drum cu care un cetatean UE se intalneste frecvent imediat ce intra in Ro si care probabil il ajuta sa-si formeze o parere despre noi va invit sa faceti o tura pe traseul oradea satu mare
ps: exclusiv cu jeep-ul
daniel28
QUOTE(st0rm3ru @ 5 Apr 2007, 08:38)
stie cineva daca s-a turnat 1 m patrat de asfalt intre Cernavoda - Constanta?
*



Daca te referi la autostrada Cernavoda-Constanta, nici macar nu s-a licitat.
Fabu
Cum arata ieri un drum EUROPEAN (E70) la care se lucreaza de ceva timp...Totusi
nu se putea lasa macar o banda cu "asfalt" ? Pe anumite portiuni trebuie sa recunosc ca soseaua este superba, mergi cu drag pe acolo....dar iti trece repede biggrin.gif
nasty
Autostrada A2 - sensul Drajna-Bucuresti, ieri 9.04.2007, orele 15-16:
- intrarea dirijata de politie, aglomeratie dinspre mare si Slobozia
- banda 1 ocupata de masini, care circulau cu 50-60 km/h!? si nu erau camioane!
-de la km 104 pana la km 40, asfalt bun, panouri separatoare lipsa, garduri lipsa (daca intra un animal = zeci de morti)
- de la km 40 pana la centura Buc - incredibil, avem autostrada din beton, zornaie cauciucurile si vibreaza masina de nu se aude nici radio
Concluzii:
- o autostrada, daca nu e gata de la un capat la altul, nu are castigul de timp asteptat, din cauza aglomeratiilor la iesirea intr-un drum national cu 1 banda pe sens
- sper sa nu se mai faca autostrazi din beton, cred ca nici daca vor sa o asfalteze , nu se mai poate, ca nu adera asfaltul ( daca ar fi sa mergi de ex de la Buc la Arad, pe o autostrada din beton, cred ca se dezmembreaza masina de vibratii si ramai buimac)
margelatu
VA SALUT , SUNT UN NOU UTILIZATOR AL FORUMULUI. SUNT DIN CLUJ , MA INTERESEAZA SI PE MINE SITUATIA DRUMURILOR SI A VIITOARELOR ( SPERAM) AUTOSTRAZI ALE TARISOAREI NOASTRE. O SA FAC POZE CU STADIUL LUCRARILOR LA AUTOSTRADA TRANSILVANIA SECTIUNEA CAMPIA TURZII -GILAU SI O SA LE PUN AICI. PE CURAND !
Mirciulik
Sincer nu stiu ce ai cu portiunea asta de autostrada. Am mers pe ea de 3 ori pana acum in abmele sensuri. De la Galati la Bucuresti merg pe autostrada pe la slobozia Drajna. Am trecut pe acolo cu Dacia Papuc 1.9D am mers numai cu 130-140 (cam turat motorul dar merge) , am mers cu Citroen Xsara picasso si cu Dacia logan 1.5dci. Cu nici una...nici macar cu papucl nu am simtit denivelari...sau gropi. Doar la urcarea pe mici poduri se simte..dar prea putin. Asfaltul mi se pare bun. Niciodata nu am prins ambuteiaje... mereu era banda 2 libera semn ca romanii respecta regulile de ocupare a benzilor macar pe autostrada.

Am dat si de un accident intre 2 tiruri pe banda 2...era politie dar doar pe o portiune de 500 m se curcula pe banda de urgenta cu 50km/h.

In rest toate bune...mi-as dori sa fie si celelalte autostrazi macar ca autostrada soarelui.

PS: Demarcajul intre benzi si cel de pe banda de urgenta este facut prin vopsea "in relief".Nu pe toata lungimea autostrazii dar in unele locuri cand calci pe banda continua sau pe cea discontinuua se simt vibratii puternice tocmai ca sa te trezeasca sau sa te avertizeze ca ai trecut de pe o banda pe alta.
ovidiusoft
Nu e vopsea in relief, sunt chiar niste vibratoare din plastic.
daniel28
Ministrul Orban zice ca va sta calare pe Bechtel ca sa de in folosinta sectiunea Campia Turzii-Gilau in 2008.

Mamaaaa, ce nu face omul cand vine anul de alegeri.

Pana una alta statul si-a propus sa mai recupereze niste bani si a dat prima amenda lui Bechtel (de fapt subcontractantului Enka) - 1 mld lei vechi.
daniel28
Iata ca s-a mai inaugurat cu prim-ministru, ministru si presa dornica sa mai faca rost de o stire, inca un tronson din Autostrada Soarelui.
Dl Tariceanu (mult mai alb la par decat atunci cand a ajuns prim-ministru), sub privirile D-lui Orban (cu o figura extrem de afectata de importanta momentului) a spus sa trebuie sa se devanseze termenul de executie a tronsonului pana la Constanta, in prezent programat pentru 2010.
Si pentru ca tot l-au criticat pe Dl. Basescu care a "sugerat" sa se dea o sansa si companiilor romanesti (si Dl Berceanu s-a conformat), primul ministru a "sugerat", in prezenta constructorului tronsonului inaugurat, ca trebuie sa se acorde lucrarile urmatoare tot "firmelor" care si-au respectat termenul contractual.
Intrebare: oare cine va castiga ultimul tronson ??? smile.gif))
margelatu
va salut, revin cu pozele promise de pe viitoarea autostrada Bors Brasov, sectiunea Campia Turzii - Gilau.
margelatu
tot eu cu alte poze !
margelatu
dupa cum vedeti se pare ca se lucreaza, si ca s ar vrea devansarea termenului de dare in folosinta a acestui tronson, dupa cum am auzit, nu ne ramane decat sa fim optimisti si sa speram. va salut si pe curand !
anpop
QUOTE(margelatu @ 29 Apr 2007, 00:18)
dupa cum vedeti se pare ca se lucreaza, si ca s ar vrea devansarea termenului de dare in folosinta a acestui tronson, dupa cum am auzit, nu ne ramane decat sa fim optimisti si sa speram. va salut si pe curand !
*


si pe curand nu mai fa poze intr-o organizare de santier daca nu vrei sa ai prblm! wink.gif
margelatu
nu vad de ce as putea avea probleme, nu scria nicaieri ca nu e voie sa fotografiezi, e o tara libera , eu eram pe un drum public. salutare si pe curand.
tzk
cam sinuos drumu, cre ca ar merge sa fie ceva mai drept...
sau asta sa fie drumu vechi?
diesel_power
QUOTE(anpop @ 29 Apr 2007, 08:30)
si pe curand nu mai fa poze intr-o organizare de santier daca nu vrei sa ai prblm! wink.gif
*


Why? Santierul e public, nu e zona restrictionata...
In ziua de azi poti sa vezi prin satelit o zona daca te intereseaza neaparat. Nu mai au valoare nici macar indicatoarele cu fotografiatul interzis din zonele unitatilor militare.
VladG
Sa vede diferenta de volum a lucrarilor intr-o zona deluroasa fata de una de campie.
Aici e normal sa dureze mai mult constructia, se muta dealuri din loc si se astupa vai. Dar de ce dracului se misca asa de greu spre Constanta?!? Ca trebuie doar sa niveleze cu lama buldozerelor si au gata baza infrastructurii...
Cred ca daca ar fi gata maine autostrada Transilvaniei, as da o tura pe ea doar pentru placerea condusului, dar mai avem de asteptat, speram cat mai putin posibil....
anpop
QUOTE(diesel_power @ 29 Apr 2007, 18:05)
Why? Santierul e public, nu e zona restrictionata...
*


pe toata durata executiei lucrarilor, de la emiterea autorizatiei de construire urmata de ordinul de incepere a lucrarilor, pana la receptia la terminarea lucrarilor, santierul si organizarea de santier sunt in custodia constructorului!!! deci: nu e loc public!!!
de aia trebuie sa porti casca si echipament de protectie, etc.
inclusiv realizare de fotografii reprezinta spionaj industrial....mai cititi legile in vigoare!
nici macar inspectia de stat in constructii nu intra pe un santier daca nu respecta regulile de functionare a acestuia.... wink.gif decat in cazuri extreme cu ordin judecatoresc, etc...etc...
dar va rog, nu mai confundati un santier cu un loc de joaca pt. copii!
vv
Ma, cred ca pentru a fi acuzat de "spionaj industrial", tre' sa se dovedeasca si ca pozele alea au adus un prejudiciu constructorului, dar si ca tu ai facut pozele cu intentia de a obtine un castig personal in defavoarea respectivului constructor.
Daca vecinul bate la usa, tu ii deschizi si el intra inauntru (din obisnuinta) ca sa vorbeasca cu tine - fara ca tu sa-i dai voie in prealabil - nu cred ca poti sa-l bagi in puscarie pentru violare de domiciliu. Desi a intrat la tine in casa, fara voia ta.
daniel28
Ce se mai aude de lucrarile la Bucuresti-Ploiesti ? Mai fac ceva sau stau ?
Nici macar nu si-au facut un site in care sa se laude, cum au facut cei de la Bechtel.
anpop
@vv

pai da...faci niste poze intr-o zona privata (in care nu ai voie sa faci poze fara acceptul proprietarului), le pui pe un forum....mai comenteaza unu, altu'...si vine constructoru' si zice: bai, ala mi-a supravegheat tehnologia de lucru, a publicat-o, m-a pus intr-o lumina nefavorabila (asta e optional), mi-a adus prejudicii firmei prin faptul ca altii concurenti au avut acces la tehnologiile mele de lucru strict secrete tongue.gif si asta numai ca avea boala pe mine!..si gata spionaju' biggrin.gif
si pentru curiosi: incercati sa faceti poze in organizarea de santier de la Savadisla....din fata portii...fara autorizatie.... wink.gif
margelatu
Un salut pentru d nul anpop ... ii spun ca sunt liber, nu m a acuzat inca nimeni de spionaj industrial. Ca sa va citez, nu cred ca am pus constructorul( Bechtel) intr o lumina nefavorabila, ci dimpotriva am aratat ca se lucreaza si ca lucrarile avanseaza (pe site ul autostrazii pozele nu sunt actualizate din martie). Va repet eu nu eram in santier eu eram pe un drum public de pe care se vede santierul. Pe curand si poate cu poze noi !
Slider
@VladG

Tot zona deluroasa este si pe tronsonul Cernavoda - Constanta....nu o sa mearga asa de usor.... sad.gif
daniel28
Domnul ministru Orban a spus ca primul tronson la care se va lucra pe coridorul IV va fi Deva-Sibiu. S-o mai vedem si pe asta !!!

Apoi, domnia sa se vrea o Ecaterina Teodoroiu a transporturilor, spunand ca stie ca pana in 2008 nu se va face mare lucru in domeniul autostrazilor si vrea ca, macar sa se termine studiile de fezabilitate di proiectele, pentru ca noul ministru care va intra in functie din 2008 sa nu aiba de facut decat sa taie panglici de inaugurare.

Din declaratia sa reiese un adevar pe care nu ne doream sa-l auzim: pentru segmentele de autostrazi nelicitate, inca, nici macar nu exista studii de fezabilitate terminate. Asa ca de proiectare, licitatie si constructie ... nu are sens sa mai visam !!!
anpop
QUOTE(margelatu @ 6 May 2007, 22:17)
Un salut  pentru d nul anpop ... ii spun ca sunt  liber, nu m a acuzat inca nimeni de spionaj industrial.
*


eu doar am atras atentia asupra legalitatii efectuarii de poze intr-o zona privata si consecintele ce pot deriva din ea.....poti sa te gasesti pe un drum public, dar nu ai voie sa-i faci unui om poze in casa cu un super aparat foto! wink.gif
faptul ca esti pe un drum public nu-ti da dreptul legal de a fotografia o proprietate privata si a expune acele poze...
e ca si cum as sta in balconu meu, bag un zoom de 10x optic la vecina de vis-a-vis....cand face ceva indecent ....nu e nici legal si nici frumos smile.gif
sourie2004
dl anpop dumneata crezi ceea ce spui? Eu ma intreb, avem voie sa mai pozam pe strada? Daca vin proprietarii cladirilor si ne dau in judecata ca le spionam fatadele cladirilor?

Acum ontopic-offtopic. Spionaj fotografic se chiama atunci cand fotografiezi ceva si ai ca scop obtinerea unor foloase sau sa daunezi intereselor celui care il spionezi prin publicarea materialului sau vanzarea la competitori. Eu nu vad nici o spionare aici, oricare dintre noi poate merge pe acelasi drum ca si margelatu si vedea aceleasi lucruri ca ceea ce este in pozele de mai jos. Doi la mana este o lucrare de interes public, nu este nimic strategic, privat sau cu caracter confidential care prin expunere sa aduca vreo dauna.

P.S. margelatu vreau sa-ti multumesc pt poze, macar asa stim si noi ceilalti din tara cum mai merg treburile.

ontopic:

http://www.sfin.ro/articol_8798/toate_drum..._in_groapa.html

articolul este crancen de adevarat si dureros pt noi soferii. Din el rezulta ca toti guvernantii au servit si vor servi gogosi, ca nu a fost prevazuta finantare pt nici o autostrada si totu-i numai propaganda. Traiasca "guvernarea 0 Km"!
vijelie
Undeva, dupa postul #378, am adaugat un post prin care il rugam de @anpop sa ne indice ceva legi pe care isi bazeaza afirmatiile cu privire la "spionajul industrial" bazat pe pozele facute unei organizari de santier.
Intrucat postul meu a fost sters, revin cu solicitarea respectiva.
Stiu ca necunoasterea legii nu ma exonereaza de la raspundere, dar pana una alta asta e un forum de la care avem pretentii de informare reciproca.
Sau, din motive de siguranta personala, e mai bine sa ne limitam la a comenta prognoza meteo?
Merci bocu!
klaus
Cf. cu HG 585/2002 "Art. 183. - (1) Este interzisă fotografierea, filmarea, cartografierea sau executarea de lucrări de arte plastice pe teritoriul României, în obiective, zone sau locuri de importanță deosebită pentru protecția informațiilor secrete de stat, fără autorizație specială "
"Art. 188. - Obiectivele, zonele și locurile în care fotografierea, filmarea, cartografierea sau executarea de lucrări de arte plastice se efectuează numai cu autorizare vor fi marcate cu indicatoare de interdicție"

Si acuma din codul penal:
QUOTE
Art. 209. - (1) Încălcarea dreptului la viață privată al unei persoane prin folosirea oricăror mijloace de interceptare de la distanță de date, informații, imagini sau sunete din interiorul locurilor menționate în art. 208 alin. (1), fără consimțământul persoanei care le folosește sau fără permisiunea legii, se pedepsește cu închisoare strictă de la un an la 3 ani sau cu zile-amendă.
  (2) Fotografierea sau filmarea din locuri publice a exteriorului unui imobil cu destinația de locuință, reședință sau casă de vacanță, aparținând oricărei persoane, nu constituie infracțiune.


Iar art. 208 al. 1 contine :
QUOTE
Art. 208. - (1) Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuință, încăpere, dependință sau într-un loc împrejmuit ținând de acestea, fără consimțământul persoanei care le folosește, sau refuzul de a le părăsi la cererea acesteia se pedepsește cu închisoare strictă de la un an la 5 ani.


Eu nu am gasit alte prevederi care sa interzica fotografierea in spatii publice
vijelie
Aha, deci nu trebuie sa ne luam Certificat de Securitate de la ORNISS pentru a monitoriza evolutia proceselor de executie a drumurilor cu destinatie publica, finantate din contracte publice NECLASIFICATE.
Dl anpop, ce parere aveti?
cmandrei
Avem parerea ca e cam off-topic si ca ar trebui sa va opriti aici. E vorba despre ce scrie in titlu ... si nu despre poze ...
vijelie
Gata, domnu' andrei, am terminat cu pozele & spionajul, continuam cu revista presei: http://www.cotidianul.ro/index.php?id=57&b...Hash=79c3aba70e
margelatu
Am vazut ca au fost actualizate pozele, pe site ul autostrazii... se pare ca se misca totusi . Va salut !

http://www.autostradatransilvania.ro
nasty
"Autostrada Bucuresti-Ploiesti a fost deja abandonata"

...sint suficiente date care sa justifice reluarea licitatiei

Realizarea celorlalte tronsoane, intre Ploiesti si Brasov, va fi concesionata unor firme care urmeaza sa fie alese pina in august 2008
FFFFFFF TARZIU!!!!!!!

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=1072...Hash=dd6aba86b5
cj98czh
QUOTE(margelatu @ 10 May 2007, 10:56)
Am vazut ca au fost actualizate pozele, pe site ul autostrazii... se pare ca se misca totusi . Va salut !
*




Am trecut ieri pe langa viitoarea autostrada....pe distanta Turda-Cluj, dar am ales sa merg pe Ciurila...practic este un drum judetean care merge paralel cu autostrada...si vrea sa va spun ca am ramas placut impresionat de evolutia lucrarilor...ultima data am trecut pe acolo acum vreo 2 luni ... si se vede diferenta...sper sa o vad si terminata....
anpop
om scapa poate si de euroconstruct....dar ma intreb: cum scapa astia neamendati daca nu s-a dat ordin de incepere a lucrarilor si ei si-au bagat botu' blush.gif la executie?!
daniel28
Din putzul gandirii lui Tariceanu:

“Tocmai de aceea este bine să introducem taxă de autostradă, pentru a nu ne trezi cu căruțe pe autostradă și cred că taxa ar fi un bun element care i-ar responsabiliza pe cei care circulă pe autostradă”

Ma simt doborat de acest argument forte
daniel28
Bechtel a anuntat ca in august 2007 va incepe asfaltarea primilor 9 km de autostrada si ca vor incheia la sfarsitul lui 2008 sectiunea Turda-Gilau
margelatu
Noi poze de pe sectiunea Campia Turzii Gilau. De miscat se misca, dupa cum se vede prind contur mai multe poduri si viaducte, am fost si seara prin zona si se lucra chiar la lumina farurilor. Daca se tin de ultimele promisiuni adica finalizarea acestei sectiunii la sfarsitul lui 2008 o sa fie un record in Romania. Toate cele bune si pe curand cu alte vesti.
daniel28
S-a dat azi si ordinul de executie pentru Moara Vlasiei - Ploiesti. Ministerul promite ca pana la sfarsitul lui august se vor expropria toate terenurile de pe acest tronson.
Lucrarile reincep luni, iar constructorii promit sa o termine in 2 ani, cu 6 luni mai repede decat contractul.
nasty
e foarte urgent si mult mai greu de executat - Bucuresti-Moara Vlasiei, fara de care, tronsonul gata in 2 ani nu foloseste la nimic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.