Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Romania - santierul autostrazilor
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121
daniel28
Ieri 20.01 am parcurs pe ambele sensuri tronsoanele Fetesti-Drajna si Drajna-Lehliu ale A2.
Fetesti-Drajna se cunoaste ca e nou - e impecabil
Insa, pe Drajna-Lehliu, pe banda 1 de pe ambele sensuri de mers au aparut gropi adanci, iar unele sunt atat de late incat nu pot fi "incalecate" cu masina !!!!
Unele sunt atat de adanci incat risti sa-ti sara o roata daca o iei in plin la viteza mare.

In alta ordine de idei: pe 17.01 era termenul limita de depunere a ofertelor pentru ultimele 2 tronsoane ale A2. Ati auzit ceva prin presa legat de chestia asta?

In privinta celor 2 tronsoane ale autostrazii Bucuresti-Ploiesti pe care ar fi trebuit sa se lucreze, nu se mai aude nimic. Nici macar articole in presa. Oare chiar acolo nu se lucreaza nimic?

21 Jan 2008, 10:42:
Pe site-ul MT a aparut stadiul lucrarilor la Autostrada Transilvania pe luna octombrie.
Exproprierile fata de octombrie au crescut cu ... 0% !!!

Incep sa cred ca nu voi mai prinde aceasta autostrada terminata.
dmc
nu ne dezmintem: facem scump si prost - asta ar trebui sa fie imnul Romaniei radmasa.gif
aphophis
QUOTE(daniel28 @ 21 Jan 2008, 09:29)
Ieri 20.01 am parcurs pe ambele sensuri tronsoanele Fetesti-Drajna si Drajna-Lehliu ale A2.
Fetesti-Drajna se cunoaste ca e nou - e impecabil
Insa, pe Drajna-Lehliu, pe banda 1 de pe ambele sensuri de mers au aparut gropi adanci, iar unele sunt atat de late incat nu pot fi "incalecate" cu masina !!!!
Unele sunt atat de adanci incat risti sa-ti sara o roata daca o iei in plin la viteza mare.

In alta ordine de idei: pe 17.01 era termenul limita de depunere a ofertelor pentru ultimele 2 tronsoane ale A2. Ati auzit ceva prin presa legat de chestia asta?

In privinta celor 2 tronsoane ale autostrazii Bucuresti-Ploiesti pe care ar fi trebuit sa se lucreze, nu se mai aude nimic. Nici macar articole in presa. Oare chiar acolo nu se lucreaza nimic?

<span class='edit'>21 Jan 2008, 10:42:</span>
Pe site-ul MT a aparut stadiul lucrarilor la Autostrada Transilvania pe luna octombrie.
Exproprierile fata de octombrie au crescut cu ... 0% !!!

Incep sa cred ca nu voi mai prinde aceasta autostrada terminata.
*



pe Drajna-Lehliu cand a fost inaugurat? pe vremea lui nastase cumva?
margelatu
Fiti optimisti, pe site ul autostrazii transilvania sunt poze recente din decembrie, ceea ce conteaza e faptul ca se lucreaza, cat despre ritmul in care avanseaza lucrarile asta e o alta problema... mai vine un an electoral ...mai trebuie stimulati si alegatorii !
Va salut si promit sa vin cu niste poze personale in iarna asta de acolo.
AIX
Drajna-Slobozia: ce nu s-a asfaltat e si mai rau, slalom printregropi, iar ce s-a asfaltat - cred ca se inscrie la premiul zmeura de aur, dupa doar doua luni a inceput sa faca valuri in unele locuri si gropi intr-altele. 2 luni ohmy.gif
sorin_f39
AIX, confirm intru totul ceea ce ai scris, si, mai mult, pe langa bataia asta de joc, va spun sa aveti mare grija si pe A2, pe prima banda a fiecarui sens de mers. Sunt gropi foarte adanci!

Cum naiba, europeana Bucuresti - Suceava (DN2 sau E85) este impecabila dupa atatia ani iar A2 (si A1) este (sunt) bataie de joc la adresa noastra?
IRONICK
Era o masina in seara asta pe A2 destul de sifonata. La vreo 20 metrii de o groapa. Ori a incercat sa o evite, ori nu a tinut bine de volan. Cred ca data viitoare o iau pe drumul vechi. Era el mai denivelat, dar cel putin ala nu avea gropi in asfalt in halul asta.
andr3y
nu va e clar ca,traim in romania !! orice lucrare publica este facuta cu "cap " ca sa mai poata fii reparata tot de cel care a facuto.... unsure.gif
danelu
Aseara am facut Timisoara-Tr,Severin. E 70 este groaznic mai ales Caransebes Orsova. Drum refacut in vara lui 2007 arata de parca a trecut cu plugul peste el. O portiune de aprox. 1 km inainte de Piatra Scrisa a fost decopertata la inceputul iernii , acum dupa topirea zapezilor , cu treapta I de viteza, mi se parea ca merg pe drum forestier . Nu cred ca vom circula vreo data pe drumuri de calitate in Romania , in ritmul asta ne prinde 2015 si tot de gropi avem parte.

P.s. aveti grija la intrarile in tunele intre Orsova si Severin (gropi de 1m in diametru).

O zi buna tuturor.
adipo
danelu, da-mi si mie mai multe detalii despre drumul asta te rog ca trebuie sa plec vineri la Timisoara cu masina mea si nu stiu pe unde:
1. Pitesti-Craiova-Turnu-Cransebes-Lugoj-Timisora
2. Pitesti-Valcea-TgJiu-petrosani-Caransebes-Lugoj-Timisoara
3. Pitesti-Sibiu-Deva-Ilia-Lugoj-Timisoara
4. Pitesti-Sibiu-Deva-Arad-Timisoara.
Care stie starea drumului pe vre-o portiune din traseele de mai sus il rog sa imi spuna si mie.
Multumesc
ryry
Da confirm acele cratere de pe A2, o bataie de joc. Deci tirurile nu le puteau lua intre roti ce sa mai zic de turisme ... O autostrada noua este mai rau ca un drum judetean... http://www.adevarul.ro/index.php?section=a...337393&pagina=2

adi_ar
Atentie ca sunteti offtopic, aici se vorbeste despre autostrada!

@ adipo:
Traseul 4 nu pune decat probleme de aglomeratie, ceata si eventual polei pe Valea Muresului. In rest ... atentie la curbe fara vizibilitate !
Liviu-Razvan
QUOTE(ryry @ 28 Jan 2008, 12:53)
O autostrada noua este mai rau ca un drum judetean...


Ai foarte mare dreptate... cand mai ma duc inspre constanta, eu unul prefer sa o iau pe drumul vechi, chiar daca fac cu 30 -45 min mai mult.... dar cel putin scap de aia 35 km de la inceputul autostrazii dinspre bucuresti, unde zici ca mergi pe piatra cubica, si scap si de aglomeratie.... ultima oara cand am venit de la constanta pe drumul vechi, tot drumul m-am intalnit doar cu 6 (SASE !!! ) masini biggrin.gif
vv
Adipo, eu zic ca poti merge pe 1 fara frica, nu e chiar asa tragic cum se zice. Altfel, poti sa o iei pe 3, poate e chiar un pic mai bine (de cand cu centura Pitesti-ului, in special). Prespun ca nu te gandeai sa o iei chiar prin Ilia, ci sa faci stanga inainte de Ilia, pe DN68A. Ai grija la polei pe DN68A, sa nu fii "zmeu" ca risti sa iesi de pe sosea.
sorin_f39
Nu era normal ca cele doua panouri electronice care functioneaza sa scrie mare: ATENTIE, A2 e varza! E plina de gropi pe banda intai! ??????
ryry
Ba da trebuia . Sa zica ca autostrada s-a transformat partial intr-un drum national de o banda pe sens practicabila. In schimb cand am fost eu functiona decat primul panou de la iesirea din Bucuresti pe care scria : "atentie ceata reduceti viteza!" Bun si ala desi ar fi trebuit toate sa functioneze... Nu mai zic ca inca mai erau utilaje care luau zapada de pe marginea drumului . 173.gif
daniel28
Perspectiva de a se circula in 2008 pe prima bucata din Autostrada Transilvania este din ce in ce mai indepartata: de la 36 km cat se spunea initial, vor fi terminati doar vreo 25km, nu vor fi gata in octombrie (inainte de alegeri tongue.gif ) ci prin decembrie si asta daca se rectifica bugetul actual (ca nu le ajung banii), chiar daca vor fi bani si se vor termina cei 25 de km nu vor putea fi utilizati pt ca nodurile rutiere de la Luna si Gilau nu sunt in acesti 25 km !!!

E de rasul lumii !!!
De aceea mi-am propus sa emigrez anul asta.
MAS
Ce s emai stie de A2? Merge continuu pana la Cernavoda, unde se termina autostrada veche, sau trebuie ocolit prin Fetesti, asa cum se facea in 2005-2006?
Ma bate un gand de o fuga rapida pan la mare si as vrea sa stiu cam cati km am autostrada biggrin.gif
yO_
Autostrada ajunge pana la km 160 la Cernavoda. In afara de un accident foarte urat intalnit astazi pel a km 65 intre un BMW si inca o masina imposibil de recunoscut (dupa "n" rasturnari) nimic nou sad.gif. Gaurile din carosabil au fost carpite, insa de de mantuiala.
margelatu
Iata cateva poze cu lucrarile la celebra noastra autostrada. Progrese se vad zic eu... traficul greu pe drumurile judetene invecinate e infernal iar drumurile au ajuns praf si pulbere. Deocamdata atat, va salut si o sa revin!
VladG
Transilvania, nu?
AIX
Drajna-Slobozia - s-a mai miscat ceva pe aici in ultimele saptamani?
alecsz99
Am fost saptamana trecuta pe acolo si iti pot spune ca e in continuare ca dupa bombardament.
RZV
Sa fie o furtuna intr-un pahar cu apa? N-as zice nici da nici nu....
Iarasi o dam cotita...oare cand ne invatam minte?

http://www.zf.ro/articol_163053/grecu__cna...ansilvania.html
daniel28
Nu cred ca e o vrajeala afirmatia lui Grecu. Bugetul pe anul asta este, oricum, supraevaluat, pentru ca sa se poata face majorarea pompieristica de la pensii. Probabil ca multe din finantarile de anul asta se bazeaza pe eventuale sperate rectificari.
Bugetul consolidat a fost croit sub un deficit de 3% (ca sa nu se puna rau cu UE) prin cheltuieli subevaluate, care sa fie, ulterior, finantate prin rectificari facute prin hotarari de guvern.
Deci, autostrazi mai peste vreo 20 de ani.
sorin_f39
QUOTE(AIX @ 27 Feb 2008, 15:48)
Drajna-Slobozia - s-a mai miscat ceva pe aici in ultimele saptamani?
*


S-a miscat, dar in rau. Se strica in continuu.
margelatu
Am citit cu mirare stirea de mai sus (cum ca s au terminat banii pe 2008), dupa ce zilele trecute am fost in zona tronsonului C Turzii-Gilau si am facut pozele de mai sus, chiar ca nu mai stiu ce sa cred...vorba aceea"politica e o mare curva" iar politica la romani se inscrie foarte bine in aceasta denumire. Dupa ce la inceputul anului citeam diverse articole in care se spunea ca sunt bani pt tot anul 2008, parca Bechtel solicitase 480 mil euro si primise chiar mai mult adica peste 500 mil acum brusc s au terminat banii. Eterna si Fascinanta Romanie cu a sai politicieni nu se dezminte. Eu totusi zic ca nu o sa lase balta tronsoanele deja incepute, mai ales intr un an electoral. O sa mai merg prin zona periodic si o sa vin bineinteles cu noi poze! Va salut !
daniel28
A devenit oficial faptul ca Bechtel nu va termina anul acesta sectiunea promisa cu surle si trambite de politicieni.
daniel28
Santiere care nu exista ???

In 2006 s-au inceput lucrarile la tronsonul de autostrada Moara Vlasiei - Ploiesti, iar in 2007 la tronsonul Bucuresti - Moara Vlasiei. De atunci, in afara de plansetele sporadice constructorilor (cauzate de lipsa terenurilor expropriate) si cate o acceptare cu jumate de gura a oficialilor privind lipsa de fonduri alocate, nu se mai stie nimic despre acest proiect. Nu apar informatii din presa si nu are o pagina de web.
Pentru "regii asfaltului" din Romania, constructia autostrazii ar fi trebuit sa fie un prilej de mandrie, pentru ca ar deveni prima firma din Romania care face un asemenea proiect. Dar ei tac malc. Si asta dupa ce in fata camerelor TV, unul din "regi" declara ca vrea sa termine proiectul cu un an mai devreme decat e prevazut in contract pentru ca sa demonstreze ca romanii sunt constructori buni. biggrin.gif
Oare chiar a inghetat acest proiect?
Cypher4laguna
in loc sa se faca exproprieri iarna si sa se lucreze primavara pana toamna la noi se fac exproprieri la sfarsitul verii-inceputul toamnei, lucreaza 2 luni si apoi se plang ca nu mai au bani... hotie pe fata ca in tara asta nicaieri! nu mai vreau autostrazi. Sa nu mai aud de ele. Si astea pe care le avem sunt jale. Credeti ca cele 3 noi vor fi mai bune (Bechtel, Transilvania, si Tg Mures-Iasi)? Eu unul zic NU. Sper sa ma insel, dar nici nu o sa ma gandesc la autostrazi.

Multumesc celui de sus ca DN1 e OK pana la Brasov iar apoi Brasov-Tg mures e si mai OK. Pana vad eu autostrada Bucuresti_tg mues o sa imi ajunga la majorat copii... si NU... nu am copii inca radmasa.gif
nasty
QUOTE(Cypher4laguna @ 17 Mar 2008, 12:40)
in loc sa se faca exproprieri iarna si sa se lucreze primavara pana toamna :
*


...sa nu uitam ca ultimile 2 ierni au fost usoare, au permis continuitatea lucrarilor. In loc sa se termine odata autostrada pana la Constanta, au frecat menta 2 ani, nu s-a finalizat nimic. Nu observati ca nici despre tronsonul de cale ferata Buc-Cta nu se stie nimic de 3 ani, nu e monitorizat de nimeni si nu are un termen de finalizare cunoscut ( ca alternativa la autostrada neterminata)
daniel28
Cred ca am ajuns tara cu cele mai multe studii de fezabilitate comandate.
CNADNR a mai comandat un studiu de fezabilitate care are ca obiect largirea la 3 benzi pe sens a tronsonului autostrazii Bucuresti-Ploiesti, cuprins intre Moara Vlasiei si jonctiunea cu (ipotetica) autostrada Buzau-Focsani.
In conditiile in care statul nu are bani nici pentru tronsoanele incepute si nici pentru cele a caror studii de fezabilitate sunt gata, asemenea demersuri sunt hilare.
Pe site-ul CNADNR au aparut invitatiile la precalificare pentru licitatiile privind constructiile a 4 centuri ocolitoare: Brasov, Bacau, Tg Mures si Reghin. Termenul de depunere: inceputul lunii mai. Ceea ce arata ca, cel putin in privinta Bacaului, termenul de incepere a lucrarilor anuntat initial (1 iulie 2008) nu va fi respectat.
Tot in privinta Bacaului e ciudata configuratia centurii (asa cum e anuntata in invitatia la precalificare): 3 benzi (totale, nu pe sens). Cum o fi aratand chestia asta?


Pe site-ul Bechtel, ultimele imagini de la constructia autostrazii Transilvania sunt din decembrie. Acum suntem la sfarsitul lui martie si nimic nou. Probabil ca nu mai au ce arata.
Pe site-u Ministerului Transporturilor ni se prezinta stadiul lucrarilor pe cele 2 tronsoane incepute de Bechtel. La capitolul exproprieri: pe 2B au ajuns la 83% (doar +4% fata de octombrie), iar pe 3C au ajuns la 57% (adica nu s-a miscat nimic din octombrie).
"Ministrul anului" Ludovic Orban spunea ca pana in august 2007 se vor incheia exproprierile pe 2B. Poate ca, intr-adevar se vor incheia intr-o luna de august. Anul ... ramane de vazut.
alx
QUOTE(nasty @ 17 Mar 2008, 12:55)
Nu observati ca nici despre tronsonul de cale ferata Buc-Cta nu se stie nimic de 3 ani, nu e monitorizat de nimeni si nu are un termen de finalizare cunoscut ( ca alternativa la autostrada neterminata)
*



Ce ne place sa vorbim in necunostinta de cauza si aiurea...

Ce doresti sa stii despre CF Buc-CT?

Intarzierile sunt cam de 3-6 luni cu posibilitati de a fi recuperate. In max 1 an de zile se va termina Fetesti - CT.

De departe aceasta lucrare e cea mai performanta dintre toate lucrarile de infrastructura din .ro. Si ca tehnica, si ca si calitate.

Nu criticati o lucrare fara a stii amanunte despre ea, diferentele intre astfel de discutii si ce vorbesc babele la coada nu exista.
krystyb
QUOTE(daniel28 @ 20 Mar 2008, 09:02)
.
Tot in privinta Bacaului e ciudata configuratia centurii (asa cum e anuntata in invitatia la precalificare): 3 benzi (totale, nu pe sens). Cum o fi aratand chestia asta?
*



asa e normal sa arate orice linie de centura, asa este la paris, milano, etc. centura merge doar in acelasi sens, ( 3-4 cit mai mutle benzi), mergi in sensul arcelor ce ceas, in mod continuu. pana ajungi la punctul in care vrei sa iesi, de exemplu, poti sa descrii chiar si un arc de cerc aproape complet pana iesi de pe centura unde vrei.
daniel28
Nu e si cazul Bacaului. Centura nu se inchide. Ea pleaca in sud de la intersectia cu DN2 (drumul spre Bucuresti), trece prin estul orasului si are un nod la intersectia cu drumul spre Vaslui, apoi intersecteaza DN2 la iesirea spre Suceava si se termina cu o intersectie cu drumul spre Piatra Neamt.
E doar un arc de cerc, nu un cerc complet.
alx
Isi spunea parerea aiurea. Ce inseamna "nu se mai stie nimic de 3 ani"? Ce inseamna "nu e monitorizat de nimeni si nu are un termen de finalizare cunoscut"?
Monitorizarea e facuta de cei care trebuie sa o faca: Consultantul, Inspectoratul de Stat si AFER. E adevarat ca dl nasty nu fuse informat direct asupra stadiului lucrarilor... Am sa ma ocup eu de asta biggrin.gif
AdrianMC
Alx, iarta-mi ignoranta, te rog frumos sa pui un link direct catre cea mai recenta informare cu privire la stadiul acestui proiect.
sorin_f39
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...trada-Soarelui/

No comment......
vijelie
Ironia sortii face ca atat portiunea din A2 cea mai afectata de gropi cat si tronsonul de drum de reabilitat sunt executate de aceeasi firma franceza: COLAS wink.gif
sorin_f39
Drumul ala e o bataie de joc ca aproape orice drum facut in Romania in ultimul timp.
daniel28
Iata ca s-a schimbat si site-ul www.autostradatransilvania.ro
Nu stiu daca are legatura cu vizita lui Marelui Licurici sau nu.
Cert este ca Marele Licurici va veni in teritoriul vasal numit Romania, insotit de seful mare al Bechtel. Acesta din urma are ca scop al vizitei sa reclame guvernul roman ca nu plateste facturile facute de Bechtel.
Cu siguranta romanii vor veni cu caciula in mana la Marele Licurici sa-si ceara iertare pentru intarzierea platilor si vor face o rectificare bugetara peste noapte ca sa le dea niste bani.
sourie2004
unsure.gif E doar parerea mea, dar...

Am vazut cateva articole in ultima vreme ca ministri transporturilor din Romania, Ungaria, Slovenia se vor intalni cu ceva oficiali pt a discuta traseul unui nou coridor de transport. Romania nu are bani nici sa se stearga la fund. Singurele venituri mai sigure sunt TVA, impozit pe salariu si ceva accize, dar insuficient pt a construi atatea autostrazi cate proiecte se anunta zilnic cu surle si trambite.

Am o banuiala ca se doreste mutarea coridorului IV in locul Autostrazii Transilvania. Sincer daca te uiti pe harta....odata cu construirea ei -> Brasov -> Bucuresti -> Constanta, Coridorul IV nu prea mai are sens logistic. Mai mult, constructia autostrazii Transilvania deschide calea catre Modova(autostrada respectiva poate fi construita si ea de consortii europene) si spre o zona cu forta de munca ieftina pt companii. Romania nu e capabila sa sustina financiar constructia a doua-trei autostrazi din fonduri proprii in urmatorii 20-25 ani.

Daca EU isi da acordul, atunci Romania va putea accesa fonduri europene, dar probabil conditia va fi ca Autostrada sa fie construite de firme europene. Motiv pt care si Bechetel e rosu la cur si vine cu licuriciul la intalniri.
alx
Stimate Domn, ce mare lucrare de infrastructura a fost platita de .ro din surse proprii?
vijelie
Lasa-l, cand o sa auda ce datorii are Romania fata de diverse institutii financiare care dau bani cu imprumut in acest domeniu, o sa uite de TVA si de accize...
sourie2004
Un moment...ca nu m-am prins. Am zis eu ca are Romania bani suficienti din TVA sa faca autostrada? Daca acum 2 ani se putea face autostrada cu banii pe BCR, acum aflam ca de abia ajung pt proiectele de fezabilitate. Deci va rog sa ma lamuriti si pe mine ce ati vrut sa zice-ti prin afirmatiile de mai sus ....ca eu unu nu le-am patruns intelesul... huh.gif
nasty
http://www.jurnalul.ro/articole/120640/aut...adure-protejata

"Lucrările la Autostrada București – Ploiești sunt blocate de circa două luni, deoarece Compania Națio­nală de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România nu a obținut autorizația de defrișare de la Agenția Națională pentru Protecția Mediului (ANPM) pentru o suprafață de 4,1 hectare din pădurea de la Surlari, aflată în apropierea zonei Moara Vlăsiei."

adica, pana acum 2 luni s-a lucrat?
nasty
http://www.curentul.ro/index.php/Actualita...arii-Negre.html
mai monitorizam o autostrada?
"Statele din Organizația pentru Cooperare Economică la Marea Neagră, din care face parte și România, urmează să construiască o autostradă de 7.000 de kilometri, finanțată din fonduri naționale europene"
vijelie
Mai interesant de aflat ar fi daca au facut rost de bani pentru ce e deja in derulare...
nasty
...pai nu le-au terminat?

in 2006!!!:
QUOTE(daniel28 @ 4 Jun 2006, 13:06)
Antena 3 a difuzat azi o stire prin care Ministerul Transporturilor anunta ca in luna iulie 2006 vor incepe lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti pe segmenul Moara Vlasiei - Ploiesti.

*



in 2008:
http://www.cotidianul.ro/autostrada_bucure...enzi-41315.html

din cele 2 info 2006+2008 , se intelege ca au inceput sa faca banda 3 la autostrada. Nu vedeti ce viteza avem? Nu am cuvinte la ce trebuie sa suportam noi!
sorin_f39
Am completat un formular pe adresa: www.cestrin.ro despre starea unui drum.

Sesizarea nr: 438
Data: 27/3/2008

Drum: DN21
Pozitia km.: neprecizata
Venind de la: DRAJNA (CL) (DN21) catre: SLOBOZIA (IL) (DN21)

Tipul problemei sesizate: Stare carosabil
Sesizare: ESTE O BATAIE DE JOC ACEST DRUM. CAND AVETI DE GAND SA-L REPARATI?????



Iata raspunsul:

"pe DN 21 km 90+750 - 105+500 in acest moment este in curs de desfasurare lucrarea de consolidare sistem rutier"

Pe langa faptul ca e scris fara a pune litera mare la inceput de propozitie si fara a pune punct la finalul propozitiei, faptul ca "in acest moment este in curs de desfasurare" este o minciuna incredibila. Au distrus drumul si asta e tot ce au facut. Iar cei 6 km pe care i-au asfaltat s-au stricat la mai putin de 3 saptamani. Bani publici, pe o parte, aruncati pe fereastra, iar pe de alta parte, intrati in cine stie ce buzunare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.