Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Romania - santierul autostrazilor
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121
Highwayman
Licitatie pentru un tronson din Sibiu-Pitesti:
https://adevarul.ro/economie/stiri-economic...6628/index.html
nicuval
Nu stiu cum este in alte parti dar in Bucuresti exact cu 6 luni inainte de alegerile pentru primari incepe agitatia pe mai multe santiere. Si acum 4 ani exact inainte de alegeri au inceput '' lucrarile '' pentru pasajul de la Domnesti sau la soseaua de centura care s-au stins la fel cum au inceput. Acum, cu cateva luni inainte de alegeri, a inceput iar agitatia: buldozere, excavatoare, cateva foraje si turnari de piloti. Duminica sunt alegerile. Sunt curios ce se va mai misca dupa aceea. La fel a fost si cu metroul din cartier( Drumul Taberei ) care in loc sa fie gata in doi ani si zece luni a tinut aproape zece ani si doua luni si care ne-a facut sa punem apartamentul la vanzare din cauza exasperarii. Oricum, putini se pot lauda cu faptul ca la orele de varf iti trebuie cam 2,5 - 3 ore sa traversezi Bucurestiul din Drumul Taberei pana in Colentina iar odata ajuns in Afumati in aceeasi perioada de timp ajungi la Ramnicu Sarat sau chiar Constanta. Dar, de, amanunte!
Mai vorbim dupa...
ProfiBv
QUOTE(nicuval @ 23 Sep 2020, 20:40)
Nu stiu cum este in alte parti .... in aceeasi perioada de timp ajungi la Ramnicu Sarat sau chiar Constanta. Dar, de, amanunte!
Mai vorbim dupa...
*


Exista o explicatie , avem drumuri extraurbane foarte rapide !
Solutia ar fi alegeri locale anual , ca sa nu se mai intrerupa activitatea "afacerilor" locale.
Mi-e frica sa nu fie mai rau dupa 27.09 !
sorin1983
acum e ca atunci cand venea delegatia lui ceausescu... mai vopsim un gard, mai atarnam un mar in pom etc. daca se vroiau autostrazi erau facute de mult...

si de sezon neaparat zicala:
la vremuri noi, tot noi.

"A cazut un guvern si a venit altul, indata, toata administratia tarii, si cea de Stat, si cea de judet, si cea comunala — de la prefecti si secretari generali de ministere, pana la cel din urma agent de politie si pana la moasa de mahala — se inlocuieste,... pentru mai mare expeditivitate chiar pe cale telegrafica. O clientela pleaca, alta vine; flamanzii trec la masa, satuii la penitenta. Si asta asa mereu si pe rand din trei în trei ani, ba si mai des uneori."
Caragiale.
tatabobu
E depasit Caragiale, acum e altfel. Toata administratia trece, cu arme si bagaje, de la un partid la altul
ProfiBv
Smintitii si misei....
Unde esti Tu Tepes Doamne !
einstein1984
QUOTE(tatabobu @ 23 Sep 2020, 23:06)
E depasit Caragiale, acum e altfel. Toata administratia trece, cu arme si bagaje, de la un partid la altul
*


pai i aia care vin unde isi aduc consilierii? Ca au datorii de platit din campanie.
tatabobu
De ce crezi ca au crescut toate organigramele? 😁
nicuval
Am mers azi de acasa din Dr. Taberei pana la manastirea Cernica pe centura. Plecat 12:00 mers pe centura de sud. Sosit 14:30 la Cernica. Rezolvat problema. Plecat spre casa pe centura de nord la ora 16:15. Sosire ora 19:20. O parte din centura(cea de sud) are inca o banda pe sens. Partea de nord are doua. Sa fi vazut coada la giratoriul pentru intrarea in Chiajna! Iar de noi, ce sa spun? Ca la podul unde intra A1 spre Militari am facut dreapta spre autostrada dupa ce am stat un sfert de ora pe centura chiar in fata lui? Am luat-o spre Ciorogarla - Bolintin si apoi prin Domnesti ca sa pot traversa centura pe prioritate pe la bariera Domnestiului spre cartier. Parfum! Dar noua nu ne pasa. Avem iar promisiuni de pasaje pe centura.
Tocmai de-aia mi se pare hazliu cand vad la bucuresteni discutii legate de consum sau de probleme la masina. Ar trebui dupa parerea mea topicuri separate de restul tarii. Tare sau ce?
Iar ca organigrama cred ca doar primaria noastra generala are mai multi angajati decat toate celelalte din tara la un loc. Toti unul si unul. Doar se vede...
Iszy
La anu' si la multi ani!

http://www.monitorulcj.ro/stiri-din-transi...h.eSz9Y0fG.dpbs
r_vlad
Cei de la Pro Infrastructura au "banuit" ca acesta va fi deznodamantul inca din vara si au avertizat. De fapt cred ca toti stiau ca nu vor termina anul acesta. Prin toti ma refer atat la constructori cat si la incompetenții din CNAIR si guvern. Au ales sa minta in loc sa dea dovada de o fărâmă de verticalitate si sa mute termenul in 2021 concomitent cu penalizarea constructorului.
Lord Hades
Aha deci asta se bricoleaza acolo. Am văzut șantierul acum ceva timp, si cu falsă speranțe ma gândeam ca e către BV...
einstein1984
https://www.digi24.ro/stiri/economie/transp...polonia-1382120
de asta ce ziceti?
wolfin
Bechtel 2
einstein1984
Daca e pe banii lor, cred ca o sa se ocupa sa-si faca si romanii treaba, nu ca data trecuta.
wolfin
Pe banii lor..ya right. Ca si cernavoda 3 si 4.

janos
Politica...praf in ochi...
Iszy
Treceti Mesesul!

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunic...VGPSVkdIxMIiaXQ


smile.gif rolleyes.gif
Lord Hades
https://www.bizbrasov.ro/2020/11/12/video-a...01yBDjgdzKw6xU0

Un început promițător. Sa vedem continuarea.
dizzy
Foarte bine, la mai mare, la mai mult.
Highwayman
S-a lansat licitatie pentru reabilitarea podului peste bratul Borcea al Dunarii (Autostrada A2):
https://floteauto.ro/licitatie-lansata-pent...-bratul-borcea/
meganus_bicorpus
Pod intre Braila si Tulcea...arata senzational!
dizzy
https://www.promotor.ro/stiri-auto/apare-se...idente-18785811
Apare un sens giratoriu pe DN1, într-o zonă în care au loc foarte multe accidente
Autor: Elena Luchian

Apare un sens giratoriu pe DN1, într-o zonă în care au loc aproape săptămânal accidente. Cu ce inconveniente s-au confruntat șoferii care au trecut pe acolo zilele acestea?

Va fi construit un sens giratoriu la intersecția DJ 101B cu Drumul Național 1 (E60). Lucrările au demarat în urmă cu o săptămână. Acestea au fost însă, întrerupte la scurt timp de la debut. În acest timp, s-a lucrat la dezafectarea stâlpului ce asigură iluminatul în intersecție.

Noul sens giratoriu este însă, o soluție temporară aleasă de Compania Națională e Administrare a Infrastructurii Rutiere. Acesta va funcționa în variantă provizorie pentru o perioadă de testare și monitorizare a traficului de 30 de zile. Ulterior, își va face apariția acolo un sens giratoriu definitiv, inclus și în proiectul de realizare a viitorului pasajul rutier.

În zona intersecției din zona DN-1 km 27 + 500 – DJ 101B (Vlădiceasca) se va construi un pasaj subteran care îi va ajuta pe cei care vor să ajungă în DN-1 din DJ 101B. Primarul comunei Snagov, Mihai Anghel, a solicitat ajutorul Ministerului Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor pentru a implementa această soluție.

Un sens giratoriu pe DN1, într-o intersecție foarte periculoasă
În prezent, conducătorii auto care ies dinspre Snagov, Ghermănești, Ciofliceni sau Vlădiceasca pentru a ajunge pe sensul de mers către București sunt obligați să vireze la stânga. Intersecția este extrem de periculoasă, având în vedere că cei care circulă pe drumul cu prioritate se deplasează cu viteză. Pentru că se află în dreptul unui centru comercial, aceasta este și foarte aglomerată. Numeroase accidente au loc în zonă.

”Având în vedere numărul crescut de accidente care a impus amenajarea respectivei intersecții, suntem în măsură să vă comunicăm că soluția prinsă în proiectul de modernizare prevede realizarea unui pasaj rutier. Această investiție va face parte din lista de proiecte de siguranță cofinanțate de Banca Europeană de Investiții”, a anunțat primarul comunei Snagov, Mihai Anghel.
cj98czh
Se da drumul la Alba-Aiud ... chiar daca o sa fie cu adevarat gata abia la anul ..

https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infra...brie.htm?cfathp
Iszy
A fost scoasa la licitatie ultima portiune din Autostrada Transilvania Brasov - Bors.
Bravo!
Habba
Pentru cei care au deschis televizoarele mai târziu, Autostrada Transilvania (Brașov-Bors) avea termen de execuție 2004-2012 pentru cei 415 km.
Vorbim in 2020 despre scoaterea la licitație a ultimului tronson, si per total dati in folosinta vreo 65 (?) de km din cei 415.

Frumos, sau ce? Desigur de apreciat și felicitat. rolleyes.gif
Lord Hades
Tre sa ma laud: am inaugurat autostrada a3 ghimbav- rasnov.
Spectaculos. 3 minute pe un sens, 3 pe celălalt. Asta la trafic aproape lipsa, si 130 legal. Daca ma ambiționat putin cred ca scot 2 minute pe sens.

Un mare minus 3 ca nu vine pana in BV, se termina la 4km, în cristian, deci trebuie trecut cumva de oras. Cam aiurea. E bună pt cei care vin dinspre pârâul rece sau bran. Si invers.
dizzy
Nu ca tin cu ursu' , dar autostrada nu vine in oras, de obicei, autostrada ocoleste orase si uneste regiuni.

Proiecte ce vor fi terminate în 2021:

- Lotul 2 al Autostrăzii Sebeș - Turda, ultimii 29 km din acest proiect;

- proiect de autostradă cu patru benzi Ungheni - Târgu Mureș, de 10 km;

- drum Expres Craiova - Pitești, tronsonul 2 de 42 km, segmentul care ocolește Slatina și Balș;

- drum Expres la Giurgiu între Vama Giurgiu și DN 5, de 4 km;

- reluarea lucrărilor abandonate la Centura Mihăilești;

- centura orașului Satu Mare, 12 km în regim de drum expres (platformă de 22 m, în loc de 26 m în cazul unei autostrăzi, are o bandă de acostament, dar nu are o bandă de urgență completă);

- DN76 Deva - Oradea, aflat în lucru de 9-10 ani, ultimii 44 km;

- Pasajul Mogoșoaia, pe Centura București;

- lotul Chețani - Câmpia Turzii, care tehnic ar putea fi finalizat în 2021, însă antreprenorul întâmpină dificultăți financiare.

Asa sa ii ajute zeii!
yoncv
Chețani - Câmpia Turzii are acum zero șanse. Constructorul e aproape în faliment. Soluția acolo e rezilierea și relicitarea, dar asta durează.
IRONICK
QUOTE(Lord Hades @ 23 Dec 2020, 14:33)
Tre sa ma laud: am inaugurat autostrada a3 ghimbav- rasnov.
Spectaculos. 3 minute pe un sens, 3 pe celălalt. Asta la trafic aproape lipsa, si 130 legal. Daca ma ambiționat putin cred ca scot 2 minute pe sens.

Un mare minus 3 ca nu vine pana in BV, se termina la 4km, în cristian, deci trebuie trecut cumva de oras. Cam aiurea. E bună pt cei care vin dinspre pârâul rece sau bran. Si invers.
*

Ahhh, deci metropola lu' matale este un fel de Dubai prin care trebuie sa treaca o autostrada de 8 benzi pe sens. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
bion
Tov. ministru a zis parca 49 km per total.
Zona cu tunele eco dupa Faget ramane pentru secolele viitoare.
Avantaj, scade migratia dinspre HD tongue.gif
RDK
Vă apară clanul Cârpaci pe toți, de-aia vă ia taxă de protecție.
Iar contraofensiva de primăvară se va decide în parcare la ieșirea din Coșava, aia pe stânga.
Lord Hades
Bre ironik iti recomand o vizită pe M0 pana in punctul 0 Budapesta.
Ceva similar era util. Nu avem trafic momentan, dar sa vii cu 130 si sa te lovești de un semn sens giratoriu la volum mare de mașini = blocaj.

Deci da, legatura spre BV e deficitară în acest moment. Si probabil asa o sa ramana mult timp.
Cand o sa treci matale pe aici o sa imi dai dreptate.
IRONICK
Una este sa ai un plan de urbanism si infrastructura, alta este sa ai parte de PSD in ultimii 30 de ani.
La fel gasesti si in Bucuresti.
Rimio de Vassur
Imi place foarte mult viziunea ta ironica asupra ultimilor 30 (31) ani. Lista ministrilor transporturilor arata ca ca ministerul a fost ocupat 4105 zile (13 mandate) de membri psd (inclus psdr, fsn) si 7203* zile (19 mandate) de punr+pnl+pd(inclus pdl, inclus basescu "independent")+usr (citeva zile recente), din care 1726 zile (6 mandate) pnl si 3472 zile (8 mandate) pd(l).
Chiar daca muti doua mandate (punr si "independentul" basescu) la psd, ajung la egalitate (ca timp).
De ce vrei sa ii vitregesti pe unii de urarile binemeritate si le cadorisesti numai celorlalti? De exemplu pe fenechiu?

Ca sa fie clar: din partea mea sa ii ia ... procuratura ... pe toti (pe vreo doi i-a si luat), in frunte cu psd.
Cred ca putem sterge apa de ploaie in ochii fraierilor care este "apartenenta politica" si sa vedem realitatea: partidul e irelevant, toti sint la fel. Planuri au avut toti, dar infrastructura era pe hirtie, planurile reale sint altele.

*in categoria non-psd sint 2 mandate (412 zile) pentru care nu am gasit apartenenta poitica, au fost "tehnocratii" lui ciolos (unul a fost totusi consilier al lui orban).
maho
QUOTE(Lord Hades @ 23 Dec 2020, 14:33)
Tre sa ma laud: am inaugurat autostrada a3 ghimbav- rasnov.

Un mare minus 3 ca nu vine pana in BV, se termina la 4km, în cristian

Ca de obicei Daciile vechi sunt mai rapide decat par. tongue.gif
Nu ne putem plange, intre Cristian si Bv se merge bine, legal 80 de la intrarea in Bv (practic 90+ -), 2 benzi pe sens... spre Ghimbav inca n-am mers pe ea dar ma astept sa fie ok. Mai important sa fie asfaltul bun si durabil.
Rimio de Vassur
QUOTE(IRONICK @ 18 Jan 2021, 22:14)
Una este sa ai un plan de urbanism si infrastructura, alta este sa ai parte de PSD in ultimii 30 de ani.
La fel gasesti si in Bucuresti.
*



Pentru Bucuresti lista celor care au ocupat functia de primar general arata asa:

Mandate Zile Apartenenta
5 --------- 2367 psd+fsn (din care 4 mandate, 760 zile fsn intre ian.'90-feb.92', apoi firea dupa 24 ani, 1607 zile)
2 --------- 1769 pnl (halaicu, sava)
2 --------- 1470 pntcd (ciorbea, lis)
3 --------- 2912 pd(l) (basescu, videanu, murgeanu)
1 --------- 70 unpr
1 --------- 83 "independent" dan (pnl/usr)
2 --------- 2645 "independent" oprescu (psd)
----------- ----------- --------------------------------------
5 --------- 2367 psd
7 --------- 5012 psd+oprescu
9 --------- 6304 non-psd/oprescu
7 --------- 6151 pntcd+pnl+pd(l)
11 -------- 8949 non-psd

In functie de cum ii convine fiecaruia sa il considere pe oprescu (independent sau psd) si daca vreti sa includeti sau nu cioturile de mandate (unpr, dan) alegeti linia corespunzatoare din total, dar mie tot imi iese cu virgula si in perioada "30 de ani de psd". Nici macar jumatate nu imi iese, cu tot cu oprescu.

sorin1983
te-ai apucat tu de calcule... n-auzi ca e vorba doar de psd? d-aia n-avem... d-aia naveam nici pe vremea lu' ceausescu, d-aia n-avem nici acum.
Iszy
Bechtel revitalizat:

https://www.graiulsalajului.ro/peste-60-de-...NoPJGPIgFAuYlWg biggrin.gif
Iszy
Joi, 09 iulie 2020, CNAIR a semnat contractul de servicii având ca obiect "Elaborare Studiu de Fezabilitate și Proiect Tehnic de Execuție pentru Drum Expres Conexiune Satu Mare (VO Satu Mare) - Oar (Granița Româno - Ungară - Drum Expres M49 Ungaria)", cu ofertantul desemnat castigator al procedurii de achizitie public, Search Corporation. Drumul Expres Satu Mare – Oar va face parte din viitoarea "Autostradă a Nordului" (DX Satu Mare – Baia Mare – Suceava).

https://www.economica.net/a-treia-autostrad...oar_187144.html
Lord Hades
Cică se apuca de bucata lipsa BV Ploiești. Au inceput cu un site ca sa vada lumea progresul.
Oare daca la fisc le arat niste poze cu bani in loc de plăți, se supăra careva?

Nu pot descrie in cuvinte "civilizate" ce am pe suflet, ca ma da afara de pe forum. 😡
IRONICK
Sigur siteul ala este facut de stat si nu de o asociatie?
Iszy
1938[attachmentid=1628127114]
DApophis17
Harta nu pare buna... deci pare a fi o minciuna... scuze, gluma smile.gif
sorin1983

se pare ca lucrarile avanseaza la pasajul domnesti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.